Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14684 replies to this topic

#12313
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Păi ce din subiectul ăsta te-a făcut să-ţi dai seama că eram înapoiaţi?   :huh:
Cine-l mai ţine minte pe D.J. Bobo?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l8S1NzEmfcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12314
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Eu si zona mea eram, traaim ca n evul mediu.

#12315
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Două numere din "Tineretul liber", din 2 aprilie 1992 și 14 aprilie 1993:

Attached Files



#12316
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate imaginile sunt la dimensiune prea mică, aşa că nu poţi citi toate articolele. Încearcă să le pui în format arhivat şi cine vrea, să le descarce. Dacă le pui arhivate, se pot încărca la dimensiuni mai mari decât dacă le pui direct ca imagine (forumul are limită de dimensiune a imaginii).
Interesant, că deşi erau multe ştiri naşpa pe vremea aia (vremuri sărace) aveam speranţa ca va fi mai bine. Speranţa s-a pierdut undeva prin 2009-2010. Poate şi din cauză că s-au schimbat vremurile într-un mod care nu-mi place, dar poate şi pentru că am observat că oamenii se complac în prostie şi nepăsare. Hmm, la cât de uşor pun botul şi la 20+ ani de la schimbare (ce să mai zic de cei din ţări mai dezvoltată ca a noastră), atunci parcă îţi vine să le dai ţeapă.
În clasele VII-X (poate şi mai târziu) citeam mizeria aia de ziar "Libertatea". La câtă minte încă nu aveam pe atunci (deşi observasem unele chestii), citeam o asemenea fiţuică tabloidă... o mare mizerie.
Îmi pare rău că s-a dus presa scrisă. Un ziar cu articole de calitate, în format tipărit are farmecul lui. Idem o revistă. Mă întreb pe când la noi au început ziarele să introducă imagini color. "Libertatea" avea din 1995 (de când a devenit tabloid), "Junralul Naţional" încă avea a-n în 1997, "România Liberă" încă avea a-n (alb-negru) în 1998, deşi ambele erau cu tipar off-set.
Alt regret e că nici măcar un ziar nu s-a gândit să tipărească imagini stereoscopice cu destinaţii turistice, discoteci, mari oraşe, chestii interesante şi activităţi interesante de zi cu zi. Cum la vremea aia tipăriturile încă însemanu ceva, ar fi fost interesant şi mai ales cei tineri s-ar fi bucurat de o distracţie mai ieftină.

#12317
tamnisam

tamnisam

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.01.2022

View Postpetit_christian, on 22 ianuarie 2022 - 15:57, said:

Apropo de femei, la ce virsta au inceput sa va tulbure poftele trupului si  rivnele curvesti ?

Cât și apropo de viața de noapte din București - prima săptămână de facultate, ies cu colegul de garsonieră la o bere, după 2-3 rămânem fără bani așa că ne întoarcem pe jos de la Izvor spre Vatra Luminoasă. Eram tineri, mergeam repede. La un moment dat nu mai știam unde suntem, era pe miezul nopții, nu era nimeni pe stradă și am intrat într-un restaurant de pe Calea Călărașilor să întrebăm cum o luăm spre Vatra Luminoasă.

Am primit indicații, am luat-o la drum, după vreo 5 minute ne dă claxon scurt o mașină la volanul căreia se afla o fată (25-30 de ani) care era în restaurant, zicând că ne duce ea cu mașina, să nu se ia bagabonții de noi... Ajungem noi la bloc, colegul meu zice așa golănește că nu avem cu ce s-o răsplătim, că să-i dea numărul de telefon, la care fata zice "eeeeh, ce s-o mai lungim, hai să urcăm la voi". Eram excitați de ne ieșeau ochii din orbite, cred că am luat-o pe scări să ajungem mai repede. Detalii erotice nu am prea multe, doar că nu e ca în filme, trebuie să ai simțul umorului și să nu te deranjeze mâinile colegului în ochi, picioare în burtă... E o întâmplare mai degrabă amuzantă decât erotică, și îmi aduc aminte și acum că eram cu toții mult mai degajați, exploram, aveam încredere.

#12318
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Sper să meargă arhivate. Da, am observat că fișierele mari apar răsturnate în formatul lor original.

Un pic mai încolo va veni și numărul din aprilie 1993.

Attached Files



#12319
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View Postpetit_christian, on 21 ianuarie 2022 - 14:40, said:

Da, Antipa era si am vazut/avut o singură bancnota din asta
@tamnisam,neaceasca si altii care ati facut facultatea in alt oras in afara de cele de resedinta: ati mers acasa in fiecare week-end ? Daca da, trist, f trist. Mai ales ca Bucuresti ul are ce sa ofere.
Abia asteptam sa ies din Bucuresti. In primii 3 ani de facultate veneam acasa la fiecare 2 saptamani, in anul 4 aveam cursuri doar 3 zile pe saptamana si astfel veneam in fiecare saptamana, cu primul tren, chiar si cu cel de la 5 dimineata.

La ce examene mai ramaneau in sesiune faceam naveta cu trenul. Plecam la 6 dimineata si ma intorceam la 6 seara, uneori prinzand celalalt tren cu care ajungeam la ora 2 dupa amiaza.

#12320
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postdjl, on 23 ianuarie 2022 - 17:34, said:

Îmi pare rău că s-a dus presa scrisă. Un ziar cu articole de calitate, în format tipărit are farmecul lui. Idem o revistă. Mă întreb pe când la noi au început ziarele să introducă imagini color. "Libertatea" avea din 1995 (de când a devenit tabloid), "Junralul Național" încă avea a-n în 1997, "România Liberă" încă avea a-n (alb-negru) în 1998, deși ambele erau cu tipar off-set.
Exista prin 1994 un ziar, „Ultimul Cuvânt”, editat de agenția de publicitate (!) „Graffiti”, care a introdus conceptul ziarului full-color pe suport offset. Din păcate, acest ziar a rezistat doar câteva luni.

„Cotidianul” mai avea poze color în unele pagini, de prin 1993-1994.  


De asemenea, revin cu numărul din 14 aprilie 1993 din „Tineretul liber”.

Attached Files



#12321
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View Posttamnisam, on 21 ianuarie 2022 - 20:06, said:

Realitatea tristă e că pur și simplu rămâneam fără bani la mijlocul săptămânii și mergeam acasă să... mănânc. Și primeam la pachet cât să rezist câteva zile. Asta făceau toți studenții care se cărau în weekend din București, că doar nu ardeam de dorul mamițichii sau de discoteca din Buzău... Alea au fost vremurile.

Din cauza asta m-am angajat din al doilea an de facultate (după ce în primul am făcut practică neplătită). La primul job încasăm 300 de USD, în lei la cursul zilei, mi se părea enorm - și atunci nu am mai mers acasă pentru că, ghici ce? Lucram și în weekend Posted Image)))
Uram sa car pe tren mancare pentru 2 saptamani. Greu bagajul cu ciorbe si tocanuri. Ma mai salva uneori fratele cu masina, dar nu de fiecare data.

In anul 4 a fost usor mereu bagajul pentru cate 3 zile.

De fapt imi placea sa raman fara mancare ca imi luam shaorma sau salamuri/mezeluri. Aveam si la pachet salam. Luam si multe pateuri vegetale la o vreme, in anul 4.

#12322
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

View Postc4n1b4lul, on 23 ianuarie 2022 - 20:50, said:

Exista prin 1994 un ziar, „Ultimul Cuvânt”, editat de agenția de publicitate (!) „Graffiti”, care a introdus conceptul ziarului full-color pe suport offset. Din păcate, acest ziar a rezistat doar câteva luni.

„Cotidianul” mai avea poze color în unele pagini, de prin 1993-1994.
De asemenea, revin cu numărul din 14 aprilie 1993 din „Tineretul liber”.
Jurnalul National se lauda la un moment dat ca este "ziar vertical" si se referea la format.

De la facultate vedeam Sofitelul si Casa Presei Aservite. Se vedea pe ea sigla Jurnalul National.

Inflatie gigant avem si acum din pacate, mai ales la utilitati.

#12323
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 23 ianuarie 2022 - 17:34, said:

Interesant, că deşi erau multe ştiri naşpa pe vremea aia (vremuri sărace) aveam speranţa ca va fi mai bine. Speranţa s-a pierdut undeva prin 2009-2010. Poate şi din cauză că s-au schimbat vremurile într-un mod care nu-mi place, dar poate şi pentru că am observat că oamenii se complac în prostie şi nepăsare. Hmm, la cât de uşor pun botul şi la 20+ ani de la schimbare (ce să mai zic de cei din ţări mai dezvoltată ca a noastră), atunci parcă îţi vine să le dai ţeapă.
Poate pentru tine. Dar majoritatea romanilor au inceput sa-si piarda speranta inca din anii 90: unii de la alegerile din "duminica oprbului" sau de la mineriada, altii mai tarziu, cand era inflatia de peste 100% pe an si economia mergea ca naiba. Prin anii apostrof zero zero zero, economia isi mai revenise putin, intrasem in NATO si UE, si speranta mai inviase putin. Dar apoi a venit criza din 2008, si atunci am intrat in depresie nationala :P

View Postc4n1b4lul, on 23 ianuarie 2022 - 20:50, said:

Exista prin 1994 un ziar, „Ultimul Cuvânt”, editat de agenția de publicitate (!) „Graffiti”, care a introdus conceptul ziarului full-color pe suport offset. Din păcate, acest ziar a rezistat doar câteva luni.
Off-topic, dar amuzant: in perioada aia, rachiul foarte prost se numea ironic "Ultimul cuvant" :lol:

#12324
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Ideea e ca scumpririle la utilitati ma deranjeaza si afecteaza acum mai mult ca oricand. Pentru mine 2021-2022 e adevarata criza, una adevarata, celelalte crize nu le-am resimtit.

A fost bine in UE la inceput, acum acest lucru ne cam dauneaza. Toti zic ca ar fi foarte rau sa iesim din UE, dar mie nu mi-ar parea rau de un Roexit. In NATO trebuie sa ramanem, ca sa fie mereu armata profesionista, fara serviciu obligatoriu.

View Postpetit_christian, on 22 ianuarie 2022 - 15:57, said:

Apropo de femei, la ce virsta au inceput sa va tulbure poftele trupului si  rivnele curvesti ?
Asta e cam de SL intrebarea. M-am distrat pe SL o vreme, apoi m-am dus pe aria de Politica, acum am renuntat, dar nu am reluat pe SL fiind suparat pe vreme si vremuri.

In clasa a 6-a vedeam Familia Bundy. Si chiar eram siderat si nu intelegeam care e faza cu sanii, cu boobs, cu hooters, the jigly room sau altele.

Apoi la finele clasei a 7-a, cu o luna inainte sa implinesc 14 ani, adica in iunie 1999, constatam ca incepeau sa-mi placa sanii, sa ma uit acolo si nu doar la fatza fetei, sa caut sa vad sutienul prin haine, cred ca deja de prin clasa a 7-a imi placea figura inocenta a unei colege care era foarte retrasa de fel, cumva mai mereu m-au atras fetele care imi semanau. Colega aia inocenta avea o bustiera neagra de tip maiou si impreuna cu figura inocenta imi placea sa ma uit la ea.

Intr-a 8-a aveam o tipa inalta, cu sani mari, cu fund misto, care se imbraca provocator, tot ce voiai, dar era cu unul de clasa a 10-a si ea ca temperament era ca maica-mea si asta nu-mi placea. Dar era OK ca tot alerga si sarea prin clasa si aveam ce vedea. Un coleg mai pervers a cerut profei de mate sa o scoata la tabla din cauza cum era imbracata atunci, decolteu "vizor" la sani, pantaloni mulati, prapad.

Tot la colega aia am vazut prima data tanga, vazusem doar in filme, dar cand am vazut in realitate, am innebunit. Posted Image

In clasele a 8-a si a 9-a am fost "in calduri" si altceva in afara de a ma uita la fete probabil precum un violator psihopat, nu prea faceam, dintr-a 10-a mi-a mai trecut. Mai ales dupa ce am esuat in a lega ceva cu fata vecinului de care imi placea.

Vecina de acasa, primul crush la care am visat sa o am de sotie, apoi pe neasteptate a fost crush-ul de la magazin dintre 2011 si 2013, concomitent cu o perioada frumoasa de libertate si glume+distractii in gasca de tineri de la magazin. Dar nu ma mai asteptam sa ma mai indragostesc vreodata, uite ca a fost, cu o tipa si mai nepotrivita pentru mine decat prima.

Bruneta, grasuta, cu par drept si sani mari, nu suporta caldura si iubea AC-ul vara ca mine, de mancare nu mai zic. Dar in rest nimic ca sa ne intelegem.

Apoi magazinul s-a inchis, a venit si pandemia, cam adio sanse sa mai cunosc pe cineva, mai ales ca fetele de care imi place sunt putine.

Sa doreasca cineva cum a dorit maica-mea sa leg relatie cu o tipa fara sani mari si/sau de care nu-mi place e tragic pentru mine. Am experimentat asta in decembrie 2010, dar dupa aia din 2011 a venit recompensa :greedy:

Vedeam la Cronica Carcotasilor mereu materiale cu Nicoleta Luciu. Posted Image Dar nici bebelusa Delia Florea nu era de aruncat.

Clar am afinitate pentru brunete si nu prea imi plac blondele.

Mmmm, cea mai sexy figura de la Kiss FM in 2009-2010, Alice Tudor. Basarabeanca. Femeile de acolo au ceva aparte.

#12325
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Stiam de crush gen iubire secreta. Dar un nou termen englezesc am văzut acum, unrequited love. Funny sau trist, l-am văzut când am citit despre celebrități ce au murit virgini. Iubirile mele secrete nu au fost în aceleași clase cu mine nici în liceu, nici în facultate. Adică de colege mi-a plăcut la final de gimnaziu, apoi toate fetele cu fizic interesant s-au dus la Real, eu la Uman. În corpuri de clădire diferite.

#12326
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNeaceasca85, on 23 ianuarie 2022 - 22:23, said:

Stiam de crush gen iubire secreta. Dar un nou termen englezesc am văzut acum, unrequited love. Funny sau trist, l-am văzut când am citit despre celebrități ce au murit virgini. Iubirile mele secrete nu au fost în aceleași clase cu mine nici în liceu, nici în facultate. Adică de colege mi-a plăcut la final de gimnaziu, apoi toate fetele cu fizic interesant s-au dus la Real, eu la Uman. În corpuri de clădire diferite.
Mai, dar cum s-ar realiza ideal pentru tine contactul cu oamenii cu pixda? Exact ce ai vrea tu sa se întâmple? Și mai ales la vârsta ta?

#12327
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca esti primul pe care il aud care se plange ca nu sunt fete faine la uman.

#12328
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostNeaceasca85, on 23 ianuarie 2022 - 22:23, said:

celebrități ce au murit virgini
Nu-i cazul tau... tu o sa mori doar virgin.

#12329
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
@neaceasca ce  recompensa venit in 2011?

Edited by petit_christian, 24 January 2022 - 00:20.


#12330
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
@tamnisam asta zic si eu, intrun oras mare ocaziile vin de la sine, asta daca iesi din casa si iti scoti capul din cur. Sex in 3 au mai facut si altii, pt ca exista cupluri dornice de noutati.��

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate