Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Yoyo, diablo si alte jonglerii

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

Poll: jonglerii (8 member(s) have cast votes)

Ce fel de jonglerii sau alte "indemanari ascunse" aveti?

  1. yoyo (4 votes [36.36%])

    Percentage of vote: 36.36%

  2. diablo (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  3. jocul cu focul (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. altele (specificati) (1 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  5. nu, si n-am de gand (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  6. nu, pentru ca n-am timp (2 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

Ce jonglerii v-ar placea sa prviti?

  1. yoyo (4 votes [40.00%])

    Percentage of vote: 40.00%

  2. diablo (2 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. jocul cu focul (3 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

  4. altele (specificati) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. nu, nu ma atrage (1 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

  6. nu, n-am timp (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
Am observt ca nu a intocmit nimeni un thread pe tema asta, so... here we go :D .
Aici vom posta, achizitii sfaturi, scheme noi pe care le-am invatat (nu ne-au murit laudatorii, dar "cu cat mai multi cu-atat mai bine" :naughty: ), ce am vrea pentru viitor (whislist  :peacefingers: ).

   Voi incepe eu, de vreo saptamana, am pus mana pe un yoyo, un Duncan Proyo. Cand l-am cumparat stiam foarte putine spre nimic despre acest domeniu, dar, cu ajutorul unor "baieti simpatici de pe youtube" si tutorialele lor, am invatat diverse, si am ajuns sa-mi iasa si cate un brain-twister (asta cand reusesc sa ma concentrez desul :D ). Mi-am impus un scop, sa-mi iasa TOATE schemele "basic" si cat de multe din cele pentru intermediari care se pot face cu acest yoyo cu ax din lemn. Apoi imi voi lua un Duncan freehand zero (acesta are rulment, si este de forma butterfly" :naughty: ).
   Acum, din "vasta" experienta ce am dobandit-o in ultima saptamana, va voi impartasi cateva sfaturi.
--Chiar si un incepator poate invata pe un yoyo cu rulment, astfel evitand achizitionarea unuia "low-cost" pentru inceput. Pentru cei care si-au cumparat deja unul cu ax din lemn, sau pur si simplu, nu vor sa dea prea multi bani pe acest hobby:
    -prima oara desfaceti yoyo-ul, si dati cu putina hartie abraziva pe ax (acesta vine nu tocmai slefuit, si va rupe primele n sfori)
    -cautati un tutorial bun si nu incercati sa aruncati cu el de capul vostru, miscarea corecta nu vine de la sine.
    -cand credeti ca ati invatat un trick nou, exersati, cat mai des, este de multe ori mai usor sa uiti decat sa inveti.
--Cand invat/aflu mai multe, postez :thumbup: .
--Daca aveti si voi idei sau sfaturi, despre yoyo sau orice alte jonglerii, va astept cu post-uri (eu numai de yoyo m-am lovit, sau ma rog, am vrut sa ma lovesc :D ).

Edited by rsn13, 03 February 2011 - 19:02.


#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
In legatura cu yoyo, recunosc ca-s antitalent. De mic copil n-am reusit sa ma joc cu el. Si acum nici atata.

#3
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
revenind, am reusit sa fac "brain twister" destul de fluent, m-am apucat de alte "nebunii" acum muncesc la "in the bascket" nu reusesc sa-l pun pe sfoara din mijloc mereu, si atunci cand, nu-l mai pot face sa se-ntoarca :( dar, cu timpul sunt sigur ca voi reusi :D .
Dupa ce mai invat vre-o doua "scamatori?", cred ca va fi imperios necesar freehand zero-ul, dar presimt ca mai e ceva pana atunci.

Edited by rsn13, 09 February 2011 - 11:03.


#4
net2011

net2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.04.2011
Exista multe stiluri de joc cu yoyo, fiecare avand propria competitie.
In prezent, exista noua divizii ale concursurilor de yo-yo, astfel:

1A-Player-ul foloseste un yo-yo „long sleeping” pentru a efectua trucuri de sfoara, care necesită, de obicei, manipularea atenta a acesteia.
2A- jucatorul foloseste doua yo-yo-uri simultan. Aceasta divizie este foarte interesanta si distractiva.
3A-Jucătorul utilizează două yo-yo-uri cu long spin pentru a efectua trucuri care implică manipularea snurului.
4A-Player-ul folosește un offstring yo-yo, de multe ori il arunca in aer incearca să-l prinde pe snur.
5A-Player-ul foloseste un yo-yo, cu o contragreutate la celălalt capăt al șirului, mai degrabă decât să-l tina atașat la un deget.
AP inseamna Performanta Artistica, iar yo-yo-erul folosește orice tip de yo-yo în scopul de a efectua tricks-uri freestyle.
CB-Aceasta este divizia combinată si a avut loc doar la competiția mondială. Jucătorii trebuie să concureze și să isi demonstreze aptitudinile în mai multe stiluri.
1S-Jucătorul trebuie să efectueze 25 trucuri cu sfoara la standardele din regulament și poate gresi maxim un truc.
2S-jucător trebuie să efectueze 25 trucuri looping la standardele din regulament și poate gresi maxim unul. Pentru mai multe detalii:blog-uletoyshop. Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate