Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Tinerii antreprenori pot primi 10.000 euro de la stat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006

View Postmiran, on 15th June 2011, 19:57, said:

Stie cineva de s-au hotarat sa lucreze si cu alte banci?


In mod normal daca banca respectiva are acord cu fondul de garantare este posibil.

Solicita o oferta si de la alte banci.

#38
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006

View Postcristi_saulea, on 2nd June 2011, 11:55, said:

Normele au sosit vineri 27 mai. Problema e ca CEC nu finanteaza in cadrul programului si cheltuieli ca TVA-ul (adica sa foloseasca si pentru TVA garantia de stat de 80%). In rest se analizeaza. Eu sunt sigur ca mai dureaza pe putin 2 luni dar ramane de vazut.


o alta problema este modalitatea de calcul a garantiilor

pentru calculatoare, electronice, ech telecomunicatii si licente software  acestea se vor lua in calcul la aproximativ 10% din valoarea de achizitie .

dar cum BANKA are propriile ei reguli solicita ca valoarea garantiei sa fie   cu mult mai mare de 20% , ignorind acordul de finatare semnat cu  AIPPIMM.

DECI  mai trebuie si garanti suplimentare.

Cei 10.000 de euro trebuie si ei garantati ?

Cristi daca ai citit normele de creditare te rog sa postezi  si alte informatii .

#39
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Situatia decurge cam asa :
Tu vii cu 10000 euro ( fie banii tai fie din credit)
Statul iti da AFN 10000 euro.( Toate astea se calculeaza ca fiind fara TVA).
Fiecare lucru pe care il cumperi se plateste cu 50% din banii tai si 50% din AFN.
In situatia in care iau credit ( situatia mea de altfel ) ce urmeaza eu sa garantez e asa :
- Creditul ( acei 10000 euro pe care nu i-am avut ) prin garantia FNGCIMM ( ce acopera 80% ) + parte din echipamente/masina
-TVA-ul (pe care ori il aduc eu ori ma imprumut )
-Linia de capital de lucru ( pe asta o iau de la alta banca in conditii mai avantajoase).
Echipamentele IT , in mod normal , ar trebui sa fie evaluate ca garantie la 75% din valoarea lor, cel putin asa stiu de la cei de la AIPPIMM ( cat si de la alte banci).
Un mic calcul in situatia mea ar fii ca am garantii de aproape 200% pentru valoarea creditului, dar ei in continuare cer garantii suplimentare.
Asta mie mi se pare o aberatie in conditiile in care normele bancii cer 140% ( valoare mare de altfel printre celelalte banci de pe piata), la fel garantia cu echipamentele.Sunt banci care le accepta la 75% din valoarea lor ca si garantie, iar banca cu care se lucreaza la 10%.Asta seamana foarte mult a camatarism, daca pot spune asa.

#40
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postmiran, on 3rd July 2011, 23:09, said:

Situatia decurge cam asa :
Tu vii cu 10000 euro ( fie banii tai fie din credit)
Statul iti da AFN 10000 euro.( Toate astea se calculeaza ca fiind fara TVA).
Fiecare lucru pe care il cumperi se plateste cu 50% din banii tai si 50% din AFN.
In situatia in care iau credit ( situatia mea de altfel ) ce urmeaza eu sa garantez e asa :
- Creditul ( acei 10000 euro pe care nu i-am avut ) prin garantia FNGCIMM ( ce acopera 80% ) + parte din echipamente/masina
-TVA-ul (pe care ori il aduc eu ori ma imprumut )
-Linia de capital de lucru ( pe asta o iau de la alta banca in conditii mai avantajoase).
Echipamentele IT , in mod normal , ar trebui sa fie evaluate ca garantie la 75% din valoarea lor, cel putin asa stiu de la cei de la AIPPIMM ( cat si de la alte banci).
Un mic calcul in situatia mea ar fii ca am garantii de aproape 200% pentru valoarea creditului, dar ei in continuare cer garantii suplimentare.
Asta mie mi se pare o aberatie in conditiile in care normele bancii cer 140% ( valoare mare de altfel printre celelalte banci de pe piata), la fel garantia cu echipamentele.Sunt banci care le accepta la 75% din valoarea lor ca si garantie, iar banca cu care se lucreaza la 10%.Asta seamana foarte mult a camatarism, daca pot spune asa.
f interesant subiectul asta
am citit in prima pagina ca nu se finanteaza societati care comercializeaza tutun sau alcool
dar pensiune cu magazin alimentar?
sper sa revina cineva care a reusit prin programul asta si sa ne dea toate detaliile

#41
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
CEC Bank nu accepta activele necorporale pentru garantii.

A mai intilnit cineva aceasta situatie ?


#42
cristi_saulea

cristi_saulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.10.2006
Nu am avut acces la normele cec acestea fiind normele lor interne. Din cate stiu nu se poate lucra cu alta banca in cadrul proiectului, AIPPIMM "daruindu-le" in acest caz monopol pe proiect. De aici au iesit mai multe masuri abuzive printre care si un comision de analiza ce se achita inainte de a-ti da decizia de 200 de lei.
La partea de garantii nu stiu inca nimic, dar ma astept in continuare la aberatii din partea bancii, din moment ce nu au concurenta.
Cea mai proasta norma a lor e cea care te obliga sa ai alte surse de venit, in speta sa fii angajat in alta parte. Pai daca am deja loc de munca am timp sa ma ocup cum trebuie si de propria afacere? Oricum nu ma mai mira nimic. Din cate am inteles daca se solicita perioada de gratie au pretentia sa faci un depozit egal cu contravaloarea dobanzii pe perioada de gratie. :blink:  Deja incep sa regret ca m-am inhamat la proiectul asta dar acum incerc sa-l duc la capat.

Edited by cristi_saulea, 20 July 2011 - 14:22.


#43
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006

View Postcristi_saulea, on 20th July 2011, 15:17, said:

Nu am avut acces la normele cec acestea fiind normele lor interne. Din cate stiu nu se poate lucra cu alta banca in cadrul proiectului, AIPPIMM "daruindu-le" in acest caz monopol pe proiect. De aici au iesit mai multe masuri abuzive printre care si un comision de analiza ce se achita inainte de a-ti da decizia de 200 de lei.
La partea de garantii nu stiu inca nimic, dar ma astept in continuare la aberatii din partea bancii, din moment ce nu au concurenta.
Cea mai proasta norma a lor e cea care te obliga sa ai alte surse de venit, in speta sa fii angajat in alta parte. Pai daca am deja loc de munca am timp sa ma ocup cum trebuie si de propria afacere? Oricum nu ma mai mira nimic. Din cate am inteles daca se solicita perioada de gratie au pretentia sa faci un depozit egal cu contravaloarea dobanzii pe perioada de gratie. :blink:  Deja incep sa regret ca m-am inhamat la proiectul asta dar acum incerc sa-l duc la capat.





In  lista cu documente solocitate de CEC  nu specifica  ca persona care acorda garantia trebuie sa fie antreprenorul.Poate fi o alta persaona.

"sa faci un depozit egal cu contravaloarea dobanzii pe perioada de gratie."  asta e o aberatie  atiti timp cit cineva ii garanteaza ca ii plateste CEC-ului dobinda.



Vedetii ca angajatii cec nu au experienta cu persoanele juridice  ce sa mai zic de finatari nerambursabile .

in fisierul atasat se gaseste lista documentelor solicitate de CEC pentru programul de finatare a SRL-D

una posteza pe sait si alta solicita in realitate.


vvv---cec.ro/home/persoane-juridice/credite/credite/finantari-imm-uri-si-corporatii/--credit-aippimm-srl-d-2011.aspx#a

Attached Files



#44
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Noi suntem in faza de semnare cu CEC-ul.Partea proasta este reprezentata de urmatoarea aberatie :
-FNGCIMM garanteaza 80% , iar restul de echipamente ( eventual masina ) sunt denominate pana la 20%din valoarea lor pentru a putea face pragul de garantare de 100%
-deci nu se pot folosi echipamentele ca si girare pentru restul treburilor necesare ( gen capital lucru etc) - restul din valoarea lor cum ar veni
- de capital de lucru ai nevoie pentru ca fara punct de lucru inregistrat la Registrul Comertului CEC-ul nu va acorda creditul, la fel plata salariilor etc.
-acum o alta banca : noi pana la ora actuala nu am gasit una care sa cofinanteze parte din cheltuielile neeligible , intalnid aberatii gen pentru sa zicem 10000 euro eu trebuind sa aduc garantii de 60000 ( casa + FNGCIMM + 25% din valoarea creditului).

Oricum pentru cei interesati pot oferi clarificari suplimentare , poate asa reusim sa aflam unul de la altul de solutii. Ideea e ca cei cu SRLD si credit , sau o parte din ei/noi, suntem in situatia de a trebui sa indeplinim 2 seturi de conditii : cele ale statului si cele ale bancii.Si asta in conditiile in care si cei de la stat sunt idioti oficiali ( mai ales cei de la autoritatea de verificare a informatiilor din planul de afaceri depus online ) iar bancile se comporta pur si simplu ca si camatarii.Asta este aberant pentru ca sunt convins ca exista foarte multi oameni cu idei bune dar care nu dispun de capitalul necesar pentru a incepe ceva. Partea amuzanta e ca daca ma duc la banca ca si persoana fizica sa imi iau o casa pe 30 de ani  de 80000 de euro nu ma intreaba nimeni de cash-flow, de grafic de rambursare, de rata interna de rentabilitate de van-uri etc - se presupune ca eu chiar timp de 30d de ani as fi suficient de idiot sa cotizez la ei ca la balamuc.Dar na , asta este Romania!

#45
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
Pentru partea de cheltuieli neeligibile/TVA  vi sa cerut dovezi despre disponibilitatea acestei sume ?

Ce fel de dovezi ?

Edited by giuseppe07, 28 July 2011 - 14:27.


#46
mihaiblag

mihaiblag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007
a reusit cineva sa semneze cu cec-ul? eu astept de o luna si nimic.

#47
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006

View Postmihaiblag, on 1st August 2011, 08:37, said:

a reusit cineva sa semneze cu cec-ul? eu astept de o luna si nimic.



Se pare ca  CEC nu are  bani pentru telefoane  si angajatii nici nu stiu sa foloseasca emailul .La mine se intimpla la fel

Daca nu te duci tu la ei lor NU LE PASA.

Ei inca nu au inteles procedurile pentru acest program.




Am intrebat la AIPPIMM daca trebuie sa dovedim ca avem banii pentru TVA   si mi sa spus ca nu trebuie sa dovedim in faza aceasta detinerea  banilor NICI catre CEC nici catre AIPPIMM.

La momentul efecturari achizitiilor/platilor trebuie sa avem bani pentru TVA


#48
cristi_saulea

cristi_saulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.10.2006
Dosarul meu zace la ei din luna mai. Acum sunt in concediu cred. Si mie imi tot solicitau dovada ca am banii pentru TVA si au incercat sa-mi bage pe gat un credit suplimentar pentru acesta. Am refuzat bineinteles pe motiv ca fac investitia in etape, in prima etapa o sa fintantez tva-ul prin aport propriu in numerar, si ulterior voi finanta prin activitatea firmei cum e si normal. Acum bineinteles iar analizeaza, deci mai dureaza sigur vreo luna. As fi interesat sa aflu ce inseamna pentru ei "rezolvarea rapida a dosarelor" asa cum se lauda pe site. Ma bucur in schimb ca directorul CEC e bancherul deceniului, secolului, mileniului, omenirii etc...  :thumbdown:

#49
manuell07

manuell07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2010
pe blogul  http://cec-srld.blogspot.com/ se gasesc informatii specifice pentru obtinerea creditului de la CEC

#50
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Partea cu CEC-ul reprezinta o problema.Dar in esenta nu este o problema specifica CEC-ului ( desi sunt unele chestii care le sunt specifice lor - incompetenta si lipsa de informatii a angajatilor ) ci reprezinta o problema a intregului sistem bancar.Noi am ramas uimiti sa vedem ca de exemplu, o banca a intreprinzatorilor ( nu dau nume , cred ca banuiti despre care este vorba ) NU STIE sa analizeze un tabel cu previziuni financiare.Ceea ce ii intereseaza si pe CEC si pe ceilalti sunt doar garantiile - o aberatie - deoarece mie nu mi se pare normal sa garantez cu o casa de 80000 de euro un imprumut de 15000eu.Si oricum nu trebuie uitat ca pentru orice banca ( inclusiv CEC ) o neacoperire de credit de , sa zicem, 5000 euro reprezinta un nimic; ei fac probabil suma asta la nivel de sucursala zilnic doar din comisioane.Problema noastra e ca CEC-ul trebuia sa vina cu solutii fiind singura banca partenera deocamdata.Iar solutii nu inseamna o serie de cerinte de garantii care mai de care mai nastrusnice.Intr-o tara mai civilizata ne puneau sa venim cu o previziune financiara pe 2-3 ani , previziune care trebuia discutata cu noi , analizata cu noi si dupa aceea ei ca institutie financiara sa vina cu solutiile de finantare aplicabile fiecarui tip de business in parte.Este dincolo de puterea de intelegere faptul ca desi exista o nevoie de finantare pentru 400 de firme ( cei cu credit din primii 600 ) nimanui nu i-a trecut prin cap sa vina cu o solutie.E ca si cum o banca ar prinde un client firma cu 800-1000 de angajati, ceea ce reprezinta deja o firma foarte mare.
    La momentul actual solutiile de deblocare a impasului sunt 2 :
- fie bancile vor realiza ca e cazul sa faca ceva pentru firme in general
- fie statul ( aippimm sau restul ) vor vedea ca exista un blocaj undeva si vor face ceva pentru a debloca lucrurile
Primul punct ar reprezenta o dovada de normalitate si de maturitate din partea bancilor, pentru ca statul oricum se misca mult prea greu in raport cu nevoile imm-urilor si uneori pune propriile piedici -> dovada cardul kogalniceanu: adica tu ca stat in loc sa stimulezi crearea de noi firme , noi locuri de munca, tu favorizezi doar firmele existente pe piata cu minim un an vechime.Unde este nevoia de concurenta aici?
Premiza generala existenta acum este ca noi ori suntem prosti, idioti ( desi nimeni nu intreaba de expertiza fiecaruia in domeniul ales pentru care a aplicat) ori suntem potentiali hoti ( desi exista o serie de rapoarte pe care noi trebuie sa le dam timp de 3 ani ) ori vom gresi din start.
Si bineinteles exista si letargia specifica dupa 10 ani de acordare de credite mai mult persoanelor fizice ( procentul e covarsitor - spre 85% am citit undeva) , iar bancile traiesc foarte bine din dobanzi , comisioane si alte taxe.
Pentru a schimba treaba asta trebuie intr-un fel sa ne facem nitel auziti : prin mers fiecare la cat mai multe banci, prin semnalarea acestor nereguli la aippimm, prin mailuri catre "bancherul omenirii " ( cum bine a spus cineva mai sus ) de la CEC.Noi de exemplu suntem in stadiul de negocieri destul de avansate cu alte 2 banci pentru suplimentarea investitiei,si trebuie sa recunosc ca, daca am fi fost mai multi prezenti la ei la ghiseu lucrurile ar fi mers mult mai bine.Cum am mai zis daca aveti intrebari suplimentare, altele decat cele legate de CEC ( aici lucrurile sunt destul de clare ) -> PM.
Toate cele bune!

#51
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
Domnilor  pe saitul AIPPIMM a fost publicat comunicatul :

În urma evaluării ofertelor depuse până la data de 29.07.2011, instituțiile de credit selectate în cadrul programului „Mihail Kogălniceanu pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii” aprobat prin Ordonanța de Urgență nr.60/2011, sunt următoarele:
·         Alpha Bank
·         Banca Comercială Carpatica
·         Banca Transilvania
·         Bancpost
·         BRD Groupe Societe Generale
·         CEC BANK
·         Garanti Bank
·         OTP Bank România S.A.
·         Pro Credit Bank


In aceste conditii cred ca sunt sanse mari sa se poata lucra si pe programele pentru tineri /SRLD si  START 2011

#52
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Mai este valabil acest program? Pana la ce data?

#53
cristi_saulea

cristi_saulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.10.2006

View Postuiranejeb, on 9th August 2011, 08:44, said:

Mai este valabil acest program? Pana la ce data?

din cate stiu bugetul s-a rezervat integral dar au promis ca-l majoreaza la prima rectificare bugetara.

#54
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
CEC va accepta  costurile de operare  sa fie finatate prin credit?




3) ALTE COSTURI DE OPERARE referitoare la:
a) Costuri de înființare a firmei:
B) Costuri curente:
- Materii prime, mărfuri
- Materiale consumabile, materiale auxiliare
c) Costuri de personal (salarii, costuri asigurări sociale):
d) Costuri de training și formare personal:
e) Servicii externe:
- Contabilitate
- Consultanță fiscală
- Consultanță juridică

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate