Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Analize pt Sindromul ovarului polichistic

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
Ajung urmatoarele analize pentru a constata daca este vorba de Sindromul ovarlului policistic sau de alta dereglare interna?

TSH
FSH
LH
Estradiol
Progesteron
Testosteron
Cortizol
Prolactina

Mai am o mica intrebare, avand in vedere ca am ciclul neregulat (mi-a venit 1ian-5ian, apoi tot la 3-4 zile a tot curs asa putin, iar in rest, sunt luni cand imi vine de 2 ori, alte luni cand nu imi vine deloc) cand se pot face aceste analize?

Din cate stiu cortizolul se face la 8 si 4 dupa-amiaza, iar restul cica in ziua 21 si nu mai stiu care zi - numai ca asta probabil este relevant doar pentru cele care au menstruatia regulata!

In cazul meu cand si cum este indicat sa fac analizele? (va rog nu mai trimiteti la endocrinolog, am fost saptamana trecuta pentru a 3-a oara, si din toate analizele hormonale mi-a dat sa imi fac doar TSH, asa ca m-am lamurit, iar acuma voi actiona de una singura, de aia am nevoie de niste mici indrumari)

Multumesc!

Edited by Courage, 03 February 2011 - 16:32.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Ar trebui sa ajunga ca analize, dar nu e mai usor de determinat ecografic?

Respectivele analize de sange pot arata intr-adevar dereglari hormonale, dar nu neaparat ovar polichistic...

TSH e foarte important, fa si Free T3/T4.
Daca TSH iese mic, fa si ATPO.

#3
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008

View PostCourage, on 3rd February 2011, 15:34, said:

Ar trebui sa ajunga ca analize, dar nu e mai usor de determinat ecografic?

Respectivele analize de sange pot arata intr-adevar dereglari hormonale, dar nu neaparat ovar polichistic...

TSH e foarte important, fa si Free T3/T4.
Daca TSH iese mic, fa si ATPO.

Din cate stiu eu, ovarul policistic se poate determina ecografic, sindromul ovarului policistic doar prin analize! diferenta nu stiu nici eu. Cert e ca am fost deja la ginecolog si nu am nimic, de aia trebuie sa imi fac analizele hormonale. Problema e ca nu stiu CAND sa le fac, pentru ca nu am ciclu regulat.

#4
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postilovebutterflies, on 3rd February 2011, 16:20, said:

Ajung urmatoarele analize pentru a constata daca este vorba de Sindromul ovarlului policistic sau de alta dereglare interna?

TSH
FSH
LH
Estradiol
Progesteron
Testosteron
Cortizol
Prolactina

niciuna dintre aceste analize nu va arata ca ai sindromul ovarlului policistic. aceste analize se refera la hormoni si va indica doar starea sistemului reproductiv. norma TSH este 2 mIU/L

#5
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008
Problema este ca ma confrunt cu caderea parului de 5 ani, pana la urma am ajuns la concluzia ca este intern, acuma 1 an jumate mi-am facut aceste analize, din care a reiesit ca am sindromul ovarului policistic, am urmat un tratament yasmine 9 luni, nu am vazut niciun efect si am intrerupt, trecand pe "solutii" externe gen sprayuri cu minoxodil etc. Vazand ca acuma problema iar e cronica, la un moment dat parca se mai potolise, am decis sa reiau analizele si sa rezolv o data pentru totdeuna!

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Da, fa de TSH.
Mai mult ca sigur vei gasi ceva...

#7
Nanoq

Nanoq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.12.2008
Este o diferenta clara si MARE intre ovar polichistic si sindromul ovarului polichistic.
TSH-ul este pentru tiroida! SOP-ul nu implica automat hipotiroidie. Este adevarat ca persoanele care au SOP au de 3 ori mai mari sanse sa faca Hashimoto.

SOP sau PCOS in engleza poate avea multe forme de manifestare si trebuie un endocrinolog cu experienta in domeniu pentru o diagnosticare si un tratament corect. Din pacate de medic endocrinolog nu scapi. Este FOARTE important sa ai un medic bun cu care sa poti comunica si sa stabilesti o legatura de durata, caci tratamentul este de durata. Stiu ca este foarte greu sa gasesti un medic bun, dar crede-ma ca un tratament corect iti poate schimba viata!

In primul rand e nevoie de o eco.
Apoi analize de sange:
Atentie! Analizele hormonale, in special Cortisolul se recolteaza doar intre orele 8-9 dimineata. Si evident a jeune (pe nemancate).
Hormonii, in special insulina au timp mic de injumatatire! Rugati asistenta sa se duca cu eprubeta la laborator imediat dupa recoltare si acolo sa fie prelucrata cu prioritate!
LH - doar in Z2 sau Z3 a CM
FSH - doar in Z2 sau Z3 a CM
TSH (eventual ATPO, T3, T4) -> acestea sunt insa pt tiroida, nu neaparat SOP, dar caderea parului poate fi de la tiroida
17-OH Progesteron
Prolactina
DHEA-S
Testosteron
Cortisol
Glicemie provocata (TTGO) + insulina - a jeune si apoi la 2 ore dupa ingerarea glucozei

Toate aceste analize sunt foarte scumpe. Sfatul meu sincer este intai sa gasesti un medic bun si apoi sa faci analizele pe care ti le recomanda.

Daca te ajuta, iti pot recomanda pe privat medicul meu.

#8
ilovebutterflies

ilovebutterflies

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 04.01.2008

View Poststarpom, on 3rd February 2011, 16:06, said:

niciuna dintre aceste analize nu va arata ca ai sindromul ovarlului policistic. aceste analize se refera la hormoni si va indica doar starea sistemului reproductiv. norma TSH este 2 mIU/L

TSHul mi l-am facut cu analizele de baza, a iesit 1.06 mIU/ml (val norm: 0.35-5,50)

#9
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Re-activez topicul pt o problema f similara daca nu aceeasi - am facut analizele, s-au determinat ecografic chisturile dar caderea parului  e f ingrijoratoare. Nu am gasit un endocrinolog sa ma ajute - recomandari Bucuresti ceva?
Cei mai multi ridica din umeri si atata tot.

Eu una suspectez hipotiroidie din cauza senzatiei permanente de frig, ruperea unghiilor, oboseala, umflarea pleoapelor etc - mai mult acutizate in ultimul an.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Un endocrinolog bun este dr. Poiana de la Parhon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate