Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Delphin Palace Deluxe 2012

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
cosminbad

cosminbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2004
2100 cu totul. 2 persoane, 7 nopti.

Multumesc pt info legat de vreme. E mai racoare cu cateva grade ceea ce e f bine

#38
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View Postanabia, on 8th February 2011, 18:21, said:

Tips and tricks:
-cele mai bune cocktailuri le bei la barul din lobby, lasi si tu o mica atentie si de exemplu mojito ti-l face cu rom Baccardi, cu gheata trecuta prin masina adica in stil profi.
-pentru rezervare la restaurantele a la carte mergi dimineata intr-un birou din zona piscinei interioare si faci rezervare pt a doua zi. Rezervarile prin telefon nu functioneaza sau cel putin n-au functionat cat am stat eu acolo. Nu rata italian, francez si japonez dar aici difera mult gusturile culinare.
In rest nu-ti face griji, ai ce face daca ai venit la relax. In schimb daca esti o persoana activa te plictisesti in maxim 2 zile.
Si da, ce scrie acolo e cat se poate de real, cel putin la nivelul lui 2010.
P.S.
Nu uita sa lasi ceva si la restaurantele a la carte ;)

Pt. restaurantele a la carte se plateste taxa de rezervare de 10 Euro/persoana? Banii se mai recupereaza ?
Am inteles ca bauturile din import nu sunt incluse la a la carte? Este corect?


O alta intrebare: in fact-sheet internetul in camera nu este free. Cat costa? Probabil ca se refera la wireless-ul care este disponibil in lobby. Aici mi se pare putin ciudat ca wireless-ul din lobby ajunge si in camere in mod normal macar asa putin.

Multumesc

#39
cosminbad

cosminbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2004
La prima intrebare pot sa iti ofer un raspuns din experienta anterioara. Rezervarea nu se restituie. E un fel de taxa pe serviciu.  Cand am fost anul trecut la Saphir, nu ne-au mai cerut taxa pe a la carte pt ca nu mergea nimeni, toti mancau la restaurantul principal.

Din ce stiu cu privire la bauturile internationale, era multa lume speriata ca au platit sume mari pe bauturile consumate la a la carte.  Nu o sa risc. La Saphir ne-au intrebat daca vrem vin din restaurantul principal (gratis) sau dintr-o lista cu preturile afisate. Cum nu ne-am priceput la denumirile alea, am ales varianta gratis  :).

Wireless in camere nu cred ca are, nu are semnal router-ul sau ce au la receptie decat la parter ma gandesc.  La Saphir nu mergea nici ala din lobby, asta e. Sper ca anul asta, avand in vedere si diferenta de pret, sa se prezinte mult mai bine

#40
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View Postcosminbad, on 9th May 2011, 14:49, said:

La prima intrebare pot sa iti ofer un raspuns din experienta anterioara. Rezervarea nu se restituie. E un fel de taxa pe serviciu.  Cand am fost anul trecut la Saphir, nu ne-au mai cerut taxa pe a la carte pt ca nu mergea nimeni, toti mancau la restaurantul principal.

Din ce stiu cu privire la bauturile internationale, era multa lume speriata ca au platit sume mari pe bauturile consumate la a la carte.  Nu o sa risc. La Saphir ne-au intrebat daca vrem vin din restaurantul principal (gratis) sau dintr-o lista cu preturile afisate. Cum nu ne-am priceput la denumirile alea, am ales varianta gratis  :).

Wireless in camere nu cred ca are, nu are semnal router-ul sau ce au la receptie decat la parter ma gandesc.  La Saphir nu mergea nici ala din lobby, asta e. Sper ca anul asta, avand in vedere si diferenta de pret, sa se prezinte mult mai bine
partea cu Internetul e cam nasoara. Eu am nevoie sa lucrez circa 30min-1h/zi si-mi trebuie Internet.
Sincer mi se pare cam jenant in conditiile astea (pret si stele) sa nu fie un wireless amarat in camere.

A FOST CINEVA LA ACEST HOTEL CARE NE POATE SPUNE CUM ESTE CU INTERNETUL?

#41
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Am fost la Delphin Palace in iunie 2009 si pot sa spun ca hotelul chiar e de 5*. Am avut camera garden-view ceea ce nu mi-a placut f. tare pentru ca era etajul 2 sau asa ceva, fix deasupra intrarii pt. camioanele cu mancare. E destul de mult zgomot tot timpul pentru ca tot timpul veneaua cu mancare, cea mai... se muncea in continuu acolo. Chestia asta m-a deranjat in timpul somnului de zi - cand trebuia sa stau cu geamul inchis din cauza zgomotului. Seara era mai bine insa era strada f. aproape si atunci se auzeau masinile. Din punctul asta de vedere as alege fara sa stau pe ganduri sea-side sau sea-view. Daca primesti sea-side f. aproape de strada tot aia e... (hotelul fiind in forma de X).

In ce priveste mancarea si bautura, pot sa spun ca a fost excelent, aveau tot felul de bauturi internationale, n-am abuzat... dar am vazut si coniace scumpe 7* la barul din lobby-ul principal. Mancarea a fost f. buna, ospatarii ok, ce nu mi-a placut era ca sala de mese era f. mare si tot timpul aglomerata (hotelul e mare). Rusii si nemtii se inghesuiau la mancare ca disperatii, noroc ca orice se termina inaintea ta, daca vroiai, le spuneai turcilor si veneau imediat cu re-fill. Era mancare suficienta si la finalul mesei. Pranzul era de la 12 la 15, aveai timp destul sa eviti aglomeratia.

Hotelul e f. mare, are piscina pt. copii, are mai multe baruri in gradina, plaja mare, ponton in apa, per total am inteles ca e unul dintre cele mai bune din Antalya.

Ca vreme... eu am fost in iunie 2009 intr-o perioada in care in Romania erau 40 de grade, iar acolo a fost la fel de cald. Din pacate. Au un termometru exterior care arata la ora 15-16 si 43 de grade. Pe de o parte era bine ca puteai sa stai in piscina toata ziua (asta am si facut), insa a fost prea cald. Pentru cine cunoaste... zona Lara fiind mai desertica asa... mi s-a parut f. cald. Ciudat.. pt luna iunie, apa marii era groaznic de rece (erau f. putini care faceau baie).

Din acest motiv as vrea sa aleg data viitoare Kemer si am si eu niste intrebari - care e cel mai bun hotel din Kemer, daca apa e calda, cum e temeratura in iulie - august ?

Mersi

Ah, am uitat.
Era internet wireless gratuit in holul principal.
Eu am stat la et 2 si puteam sta pe holul etajului in apropiere de lifturi si mergea ok.
Daca erai mai departe puteai sa cobori la parter la un suc si iti faceai treaba.

Nu batea pana in camere, din motiv ca probabil routerul wireless era unul singur in hol, si hotelul fiind destul de mare...

#42
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View Postdixie, on 11th May 2011, 17:28, said:

Am fost la Delphin Palace in iunie 2009 si pot sa spun ca hotelul chiar e de 5*. Am avut camera garden-view ceea ce nu mi-a placut f. tare pentru ca era etajul 2 sau asa ceva, fix deasupra intrarii pt. camioanele cu mancare. E destul de mult zgomot tot timpul pentru ca tot timpul veneaua cu mancare, cea mai... se muncea in continuu acolo. Chestia asta m-a deranjat in timpul somnului de zi - cand trebuia sa stau cu geamul inchis din cauza zgomotului. Seara era mai bine insa era strada f. aproape si atunci se auzeau masinile. Din punctul asta de vedere as alege fara sa stau pe ganduri sea-side sau sea-view. Daca primesti sea-side f. aproape de strada tot aia e... (hotelul fiind in forma de X).

In ce priveste mancarea si bautura, pot sa spun ca a fost excelent, aveau tot felul de bauturi internationale, n-am abuzat... dar am vazut si coniace scumpe 7* la barul din lobby-ul principal. Mancarea a fost f. buna, ospatarii ok, ce nu mi-a placut era ca sala de mese era f. mare si tot timpul aglomerata (hotelul e mare). Rusii si nemtii se inghesuiau la mancare ca disperatii, noroc ca orice se termina inaintea ta, daca vroiai, le spuneai turcilor si veneau imediat cu re-fill. Era mancare suficienta si la finalul mesei. Pranzul era de la 12 la 15, aveai timp destul sa eviti aglomeratia.

Hotelul e f. mare, are piscina pt. copii, are mai multe baruri in gradina, plaja mare, ponton in apa, per total am inteles ca e unul dintre cele mai bune din Antalya.

Ca vreme... eu am fost in iunie 2009 intr-o perioada in care in Romania erau 40 de grade, iar acolo a fost la fel de cald. Din pacate. Au un termometru exterior care arata la ora 15-16 si 43 de grade. Pe de o parte era bine ca puteai sa stai in piscina toata ziua (asta am si facut), insa a fost prea cald. Pentru cine cunoaste... zona Lara fiind mai desertica asa... mi s-a parut f. cald. Ciudat.. pt luna iunie, apa marii era groaznic de rece (erau f. putini care faceau baie).

Din acest motiv as vrea sa aleg data viitoare Kemer si am si eu niste intrebari - care e cel mai bun hotel din Kemer, daca apa e calda, cum e temeratura in iulie - august ?

Mersi

Ah, am uitat.
Era internet wireless gratuit in holul principal.
Eu am stat la et 2 si puteam sta pe holul etajului in apropiere de lifturi si mergea ok.
Daca erai mai departe puteai sa cobori la parter la un suc si iti faceai treaba.

Nu batea pana in camere, din motiv ca probabil routerul wireless era unul singur in hol, si hotelul fiind destul de mare...

Utile informatii.

Ce poti spune despre restaurantele a la carte. Se merita? La care? Se platea 10 euro taxa de rezervare de persoane?

#43
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Din ce vad se pare ca e mai OK Botanik, decat Deluxe. Acolo rezervarile nu se plateau, internetul desi era doar in cladirea de la receptie si la Fresh Bar, era gratuit si il prindeam din camera. In schimb modul in care a fost gandit hotelul, cu mai multe corpuri independente, unite de alei cu o vegetatie deasa si luxurianta facea din tot ansmblul un imens parc sau o gradina botanica. Deci multa liniste si aer curat. Am vizitat Deluxe din Alania si in afara de stilul arhitectural mai sompuos si mai luxos nu are nimic in plus fata de Botanik. Cat despre ce am lasat personalului, fie ca a fost doar o lira, tot timpul au avut zambetul pe buze si mi-au multumit. La Botanik nu prea am vazut ca rusii sau nemti sa fi lasat  ceva.

#44
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View PostMaterium, on 11th May 2011, 17:56, said:

Din ce vad se pare ca e mai OK Botanik, decat Deluxe. Acolo rezervarile nu se plateau, internetul desi era doar in cladirea de la receptie si la Fresh Bar, era gratuit si il prindeam din camera. In schimb modul in care a fost gandit hotelul, cu mai multe corpuri independente, unite de alei cu o vegetatie deasa si luxurianta facea din tot ansmblul un imens parc sau o gradina botanica. Deci multa liniste si aer curat. Am vizitat Deluxe din Alania si in afara de stilul arhitectural mai sompuos si mai luxos nu are nimic in plus fata de Botanik. Cat despre ce am lasat personalului, fie ca a fost doar o lira, tot timpul au avut zambetul pe buze si mi-au multumit. La Botanik nu prea am vazut ca rusii sau nemti sa fi lasat  ceva.
Discutam de Delphine-ul din lara nu alanya.

Eu am fost o noapte la Botanik totul superb n-am ce zice, dar turcii foarte nepoliticosi. Aproape ca nu voiau sa mai iasa din camera pana nu le-am dat cat au vrut (la carat bagaje). Este experienta persoanala, poate altcineva a trait altceva.
Faza cu internetul mi se pare si mie exagerata ca-i costa cateva sute (hai 1-2 mii) sa rezolve problema. SI chiar daca i-ar costa mai mult tot nu se justifica sa nu fie internet in camere.


Eu cand am luat la Delphine palace am cautat si la Botanik. Pot spune ca 2 adulti + 1 child era cu 400-500 euro (in total) mai ieftin la Botanik.

#45
idutzu

idutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.03.2010
pentru detalii despre ceea ce se plateste si ce nu se plateste la Delphin Palace din Lara am pus si fact seet-ul si concept-ul hotelului pentru vara 2011!!!!
trebuie sa deschizi ochii, sa stii putina engleza ( cei de la hotel nu au putut sa mi-o trimita in romana ) si sa o citesti!!!!
cititi va rog ce am pus in 8 februarie 2011!!!!
comentati si vorbiti aiurea!!!

#46
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

View Postpopovicias, on 11th May 2011, 17:36, said:

Utile informatii.

Ce poti spune despre restaurantele a la carte. Se merita? La care? Se platea 10 euro taxa de rezervare de persoane?

Nu am fost la restaurantele a la carte, dar din cate imi amintesc din carticica pe care o primeai de la receptie, nu erau cu taxa, doar ca trebuia sa rezervi cu o zi inainte. Asa ca idee mie imi placea rahatul cu nuca si limonada pe care o aveau mereu in holul principal, si tot acolo pot sa spun ca erau bauturi mai fine decat la barul de pe plaja de exemplu.

Eu eram cu un copil de 4 ani cu mine, iar la restaurantele acestea nu au voie copiii < 7 ani tocmai ca sa nu deranjeze probabil. Cu alte cuvinte, daca vrei liniste la masa, mergi la ele.... ca in sala principala era nebunie.

Am vazut deseori preparatele de la restaurantul turcesc care era in gradina si incepeau pregatirile pentru el de la ora 17-18 cand noi inca zaboveam la plaja si piscina, si era interesant (kebab original de ex.) dar aceste lucruri le gaseai uneori si la cel principal.

Personal mie mi-a placut restaurantul mare pentru ca pe langa salate, garnituri etc la fiecare masa de pranz sau de seara aveai de ales intre 5-6 feluri principale de mancare. Erau si aici zile de peste, zile mexicane, mancare pentru diete, mancare pentru copii, aici chiar aveai de unde alege.

View Postpopovicias, on 11th May 2011, 18:18, said:

Discutam de Delphine-ul din lara nu alanya.

Eu am fost o noapte la Botanik totul superb n-am ce zice, dar turcii foarte nepoliticosi. Aproape ca nu voiau sa mai iasa din camera pana nu le-am dat cat au vrut (la carat bagaje). Este experienta persoanala, poate altcineva a trait altceva.
Faza cu internetul mi se pare si mie exagerata ca-i costa cateva sute (hai 1-2 mii) sa rezolve problema. SI chiar daca i-ar costa mai mult tot nu se justifica sa nu fie internet in camere.


Eu cand am luat la Delphine palace am cautat si la Botanik. Pot spune ca 2 adulti + 1 child era cu 400-500 euro (in total) mai ieftin la Botanik.

Dupa ce am fost la Palace am inteles si eu de ce e mai scump. Poate sunt detalii, dar din punctul meu de vedere totul era lux, pacat ca hotelul e cam mare si in perioadele mai aglomerate te calci in picioare cu aia pe acolo. De ex. - ai mocheta pe jos in camere si nu gresie (mergi cu picioarele goale), ai prosoape gratis pe care le schimbi zilnic daca vrei (fara depozit), ai 4-5 piscine si te duci unde-ti place - piscina pt. copii mici (f. misto, multi copaci pe margine asa ca de obicei era umbra, doar daca nu stateai acolo fix la 12, cine are copii mici stie cat conteaza), pt. copii mari (topogane), cea principala cu tot felul de jocuri, una mai retrasa, etc... Plaja mare, ingrijita, ponton in apa si acolo puteai face plaja pe niste saltele, searea devenea un fel de bar cu scaune si mese...

Desigur aceste aspecte pentru unii conteaza pentru unii nu dar asta-i alta poveste. Ce vreau sa spun ca preturile sunt justificate.

#47
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
referitor wireless: am sunat azi la hotel si mi-au spus ca au wireless in fiecare camera si ca-i gratis.

#48
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Ieri m-am intors de la Delphine Palace din Lara.


Cine are intrebari concrete sa le puna si raspund cu placere.

Cateva clarificari discutate deja:
- fiecare camera dispune de internet wireless gratuit
- restaurantele a la carte nu se platesc (nici rezervare, nici altceva)
- temperatura perfecta (28-29 in aer, 20-22 in apa)
- 80% nemti, 10% olandezi, rezult romani si rusi. Lucru vazut si in comportamentul general.

Hotelul este super, angajatii la fel.

Dupa cum se preconiza vremea, probabil ca de la jumate lui Iunie va fi canicula in toata regula cu tot ce presupune asta.

Deci mergeti cu incredere si distractie placuta !!

#49
cosminbad

cosminbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2004
Ma bucur ca te-ai intors cu bine si totul a fost ok.

Cum e zona acolo? sunt bazaruri, magazine in jurul hotelului?
Hotelul in constructie e deranjant?
Cum e plaja, nisip, pietre, intrarea in apa?
Mancarea e ok?
Bauturile?
Curatenia in camere?

Multumesc.

#50
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View Postcosminbad, on 30th May 2011, 09:57, said:

Ma bucur ca te-ai intors cu bine si totul a fost ok.

Cum e zona acolo? sunt bazaruri, magazine in jurul hotelului?
Hotelul in constructie e deranjant?
Cum e plaja, nisip, pietre, intrarea in apa?
Mancarea e ok?
Bauturile?
Curatenia in camere?

Multumesc.


Sunt destule in jurul hotelului. Nu-ti pot spune prea multe ca nu m-au interesat. Am fost o singura data sa ma uit doar.
Hotelul in constructie nu e deranjant deloc.
Plaja este cu nisip fin (dar nu praf, tocmai bun), in apa este tot nisip, intrarea e lina (nu ca la Mamaia) dar f. ok.  Apa e calda.

Mancare, bauturi si curatenie f. bune. Nu cred ca as avea ce reprosa. Seara mergi la restaurantele a la carte ca-s mai deosebite. Nu se plateste nimic suplimentar.

#51
roxana_elena

roxana_elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.11.2010

View Postcosminbad, on 2nd May 2011, 09:12, said:

Pana la urma ne-am decis si o sa mergem 2 persoane in 14.07 la acest hotel pt o saptamana. O sa revin atunci cu impresii.

Poate sa imi dea cineva o referinta cam cum sunt temperaturile in iulie in Antalya? Am fost anul trecut in August (18-25) si a fost fff cald. Eram curios daca e putin mai racoare


Din pacate si in iulie este la fel... cea mai buna perioada este septembrie-oct... am fost de 3 ori si a fost super... chiar anul trecut in sept la sfarsit erau 31 gr.

#52
mikecon34

mikecon34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.04.2009

View Postpopovicias, on 27th May 2011, 14:49, said:

Ieri m-am intors de la Delphine Palace din Lara.


Cine are intrebari concrete sa le puna si raspund cu placere.

Cateva clarificari discutate deja:
- fiecare camera dispune de internet wireless gratuit
- restaurantele a la carte nu se platesc (nici rezervare, nici altceva)
- temperatura perfecta (28-29 in aer, 20-22 in apa)
- 80% nemti, 10% olandezi, rezult romani si rusi. Lucru vazut si in comportamentul general.

Hotelul este super, angajatii la fel.

Dupa cum se preconiza vremea, probabil ca de la jumate lui Iunie va fi canicula in toata regula cu tot ce presupune asta.

Deci mergeti cu incredere si distractie placuta !!

Salut ! Am sejur acolo incepand cu data de 29 iulie ! Te rog spune-mi ca si bauturi : este cum zic ei ca se poate servi orice bautura straina dar nu mai veche de 8 ani ? Adica pot bea un Chivas sau macar un Jack Daniel`s? Banuiesc ca mancarea este excelenta dar ai ceva sugestii ? Se servesc fresh-uri de fructe sau doar sucuri de la dozator/sticla ?  Merci

Edited by mikecon34, 17 June 2011 - 20:25.


#53
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Pai Chivasul are minim 12 ani , mai "tanar" nu gasesti deci nu o sa bei decat pe bani daca vrei. Jack iarasi este pe bani . Au inclus J&B , Red Label , vodca Smirnoff , Metaxa , gin Beefeater . Fresh-uri sunt . Mancare destula , incearca restaurantele a la carte .
Chivas si Jack gasesti inclus la Voyage sau MAXX ,alti bani , alta distractie ;)

#54
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostANDOX, on 18th June 2011, 00:34, said:

Pai Chivasul are minim 12 ani , mai "tanar" nu gasesti deci nu o sa bei decat pe bani daca vrei. Jack iarasi este pe bani . Au inclus J&B , Red Label , vodca Smirnoff , Metaxa , gin Beefeater . Fresh-uri sunt . Mancare destula , incearca restaurantele a la carte .
Chivas si Jack gasesti inclus la Voyage sau MAXX ,alti bani , alta distractie ;)
Ooooo,a aparut ANDOX  :thumbup:

Edited by Jidanu, 18 June 2011 - 05:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate