Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#379
tractoristindevenire

tractoristindevenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.12.2012
Salut baieti ! Am vandut sip-ul pe un rand din cauza ca ma prindea iarna la recoltat si as vrea sa ma indrept spre o autopropulsata .Poate cineva sa imi dea niste sfaturi ? M-ar interesa o diferenta intre Bourgoin md 8      si Bourgoin gx 300 , consum ,intretinere , daca se gasesc piese samd.

#380
nicusurdu

nicusurdu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2017
Ce curele imi trebuie la o culegatoare zmaj 222,vreau sa am de rezerva si nu se vede seria pe nici una?

#381
SandorH

SandorH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2014
Salutare .Despre culegatoarea fabricata la Multim ce parere aveti?

Edited by SandorH, 22 September 2017 - 20:41.


#382
ioancrista

ioancrista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.06.2012

 ucvph, on 12 octombrie 2016 - 15:42, said:

Nu știu cum e la 214 dar la 224 se poate lucra cu turatie la priză de 540 și 750,se inversează între ele 2 pinioane în grup și alte 2 în spate la depanusatori și coș buncăr. Când am porumb care se scutură schimb pinioanele din spate între ele și nu mai aruncă așa tare, se umple buncărul 3/4 mai mult în spate dar nu se mai scutură așa rău. Poate așa e și la 214, să fie pregătită pentru turatie de 750 și lucrezi cu 540.
În ce privește porumbul cu insertie înaltă n-ai nimic de făcut special, mergi cu masa mai sus dacă nu e căzut. Distanța la intrare o mai mărești doar dacă are tulpina groasă dar nu doar la intrare ci și la intrare și la ieșire. Acum vezi cum merge, dacă ti se pare prea mică distanța mai ajustezi puțin, oricum distanța mai mică implică și porumb ceva mai murdar cules atunci când e foarte uscat, trage mai multa mizerie înspre depanusatori. Dar ai mai puține pierderi, iei și cel mai mic porumb.
Buna seara, ati putea detalia va rog subiectul cu inversarea pinioanelor in grupuri, am U 650, culegatoare 222 si nu pot avansa decat cu viteza intai si motorul turat spre maxim. Stima!

#383
nicusurdu

nicusurdu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2017
Cum se schimba cutitele la un zmaj 222,daca ma poate ajuta cineva? Multumesc!

#384
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Care este cea mai buna culegatoare pe 1 rand.Cele pe 2 rânduri are ca si campion Cornliner.Deci ca productivitate,reglaje,fiabilitate si piese schimb.Mulțumesc!!!

#385
Vasyzol

Vasyzol

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.10.2017
Salut. Puteți sa îmi spuneți care este rolul melcului din vârful valtului de rupere la zmaj 214? Am pierdut aseară unul (cel din dreapta) și nu știu dacă mai pot culege fără el. Mulțumesc!


#386
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 tractoristindevenire, on 12 februarie 2017 - 15:28, said:

Salut baieti ! Am vandut sip-ul pe un rand din cauza ca ma prindea iarna la recoltat si as vrea sa ma indrept spre o autopropulsata .Poate cineva sa imi dea niste sfaturi ? M-ar interesa o diferenta intre Bourgoin md 8   si Bourgoin gx 300 , consum ,intretinere , daca se gasesc piese samd.

Salut. Ti-ai rezolvat problema cu Bourgoin-ul?

#387
Maryandan

Maryandan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2018
Salut. Cum este recomandat sa întreținem lanțurile la culegător? Zmaj 222

#388
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Eu torn in fiecare dimineata pe ele ulei ars cum am facut schimbul in motor si cam la fiecare ha ung melcii [lagarele cu decalemitul]

#389
Maryandan

Maryandan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2018
Am văzut ca nu se recomanda uleiul ars pe lanțuri...

#390
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Daca iti permiti poti sa pui ulei nou pe toate,eu pun ce am pe toate lanturile inclusiv pe cele de la pinioane,oricum lucreaza in praf mult,,,,,

#391
Maryandan

Maryandan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2018
Și eu tot cu ulei ars am lucrat pana acum.

#392
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 tractoristindevenire, on 12 februarie 2017 - 15:28, said:

Salut baieti ! Am vandut sip-ul pe un rand din cauza ca ma prindea iarna la recoltat si as vrea sa ma indrept spre o autopropulsata .Poate cineva sa imi dea niste sfaturi ? M-ar interesa o diferenta intre Bourgoin md 8   si Bourgoin gx 300 , consum ,intretinere , daca se gasesc piese samd.
MD8 si GX300 sunt cam aceleasi masini, in mare. Buncar hidraulic, hidrostatice. Dar MD8 este in 4 cilindri pe 2 randuri ( motor Fiat sasu Iveco) pe cand Gx300 este in 6 cilindri pe 3 randuri ( Perkins sau Iveco).
Eu am GX 406, cu Perkins turbo, in 6 cilindri, 4 randuri cu tocator. Am facut cu ea 3 campanii ( cam 100ha) cu schimbarea unui rulment si eliminarea racitorului de ulei. Curios, ca Perkins nu mai are piesa de schimb racitorul, motoarele  din aceiasi serie montate pe tractoarele MF sunt fara racitor de ulei. Era varianta repararii lui, dar nu am avut incredere ca o sa tina reparatia si e destul de nasol sa cureti sistemul de racire de ulei...
Am fost dupa ea in Franta... nu stiam mare lucru de despre ele, pana atunci am lucrat zu un ZMAJ 222.

Ce buget aproximativ ai pentru Burgoin?

#393
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017
oare  afecteaza buna functionare a motorului lipsa acestui racitor de ulei ?
am folosit si eu un tractor fara el in toamna 2017 ,nu am vazut nici o problema dar pe termen mediu nu stiu ce sa zic
daca stie cineva ce probleme poate crea lipsa lui sa ma lamuresasca si pe mine

#394
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
poate sa scada presiunea de ulei din cauza incalzirii uleiului.

#395
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017

 rand, on 09 februarie 2018 - 09:14, said:

poate sa scada presiunea de ulei din cauza incalzirii uleiului.
În acest caz un ulei mai gros ,sa zicem 20 w40  în loc de 15w40  ar  ,,rezolva ,, problema?

#396
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
nu... la cald se comporta la fel. Ulei bun si schimbat la timp. Radiatorul de apa curatat tot timpul, antigel si nu apa in sistem, ca sa se raceasca bine motorul in ansamblu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate