Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#361
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

 romann, on 18 septembrie 2016 - 09:59, said:

O problema a aparut la Zmaj 214 nu imi arunca stiuletii in mijlocul buncarului(ii arunca imediat langa banda) si in scurt timp se ridica gramada la capatul benzii si uni stiuleti cad pe jos altii ii duce pe retur. Ce este de facut?

Si inca ceva, ce distanta aveti intre "sinele" de la masa? Cred ca la mine ii prea mare distanta si se mai prinde cate un stiulete acolo si se infunda masa.
Mareste tiratia la tractor, nu ai turatia necesara
Distanta depinde de cat de gros e coceanul, in general incepe de la 2,5jos, iar sus2cm, problema este la lant sa fiecat mai aproape de sina sa nu se mai infunde, si daca sunt cverzi si mici, sau ai viteza prea mare tot se infunda

Edited by katalyn03, 22 September 2016 - 06:50.


#362
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Normal că se înfundă dacă mergi cu distanța dintre șine mai mică sus.
20-24mm la intrare, 26-30mm la ieșire funcție de cultură. Eu merg cu 22 intrare-26 ieșire și n-am probleme, foarte rar mi s-a întâmplat să măresc distanța la intrare la porumbul românesc, ăla sticlos bun de mămăligă care are uneori stiuletele pe la nivelul oglinzii tractorului.

#363
nihaiesti

nihaiesti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.01.2012
Aveti vreo recomandare pt porumbul care are stiuletii foarte jos?

#364
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Combina

#365
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016
Salut colegi as vrea sa imi spuneti cu ce viteza mergeti voi la recoltat cu u650 la masini de cules cu 2 randuri?

#366
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Cu a 2- a sau a 3-a dacă nu "prea" e porumb.

#367
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Anul ăsta 95% cu a 1-a ,restul cu a 2-a, asta înseamnă că a fost ceva porumb.
Dacă mergea reductorul a 2-a la mic ar fi fost de bază.

#368
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016
Eu am mers tot cu 1a am porumb bun anu acesta dar cateodat am impresia ca se infunda acol la iesire unde iasa coceanu dintre valturi ce as putea sa ii fac sa mai deschid valturile la iesire?

#369
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Dacă doar ai impresia că s-ar infunda și totuși nu se înfundă lasă-le așa, oricum reglaj ai doar la intrare privind distanța dintre valturi iar dacă îți trage tulpina în jos tocmai la ieșire atunci dimpotrivă trebuie să micșorezi distanța la intrare, așa nu se mai aglomerează la ieșire trăgându-i în jos mai devreme.
Asta dacă am înțeles eu bine ce problemă ai.

#370
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016

 ucvph, on 04 octombrie 2016 - 13:52, said:

Dacă doar ai impresia că s-ar infunda și totuși nu se înfundă lasă-le așa, oricum reglaj ai doar la intrare privind distanța dintre valturi iar dacă îți trage tulpina în jos tocmai la ieșire atunci dimpotrivă trebuie să micșorezi distanța la intrare, așa nu se mai aglomerează la ieșire trăgându-i în jos mai devreme.
Asta dacă am înțeles eu bine ce problemă ai.
Da la asta ma refeream ai inteles perfect iasa greu la iesire si atunci am impresia ca se imping uni pe alti ceva de genu.

#371
romann

romann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.02.2015
Revin cu o problema mea si anume banda nu arunca stiuletii spre mijlocul buncarului. Cati dinti aveti la pinioanele de la banda, sus de unde vine miscarea principala, respectiv jos (la zmaj 214)???
Nu cred sa fie din cauza turatiei principale care intra in masina, pentru ca am incercat si putin mai turat si tot cam asa se comporta. Cred ca turatia optima la masina trebuie sa fie 540 rot/min, daca o depasesc numai ca sa arunce banda mai bine, mie ca distrug masina. De aceea ma leg de pinioanele de la banda.

@ucph , intradevar la mine distanta sus era mai mica si jos mai mare si se infunda de m-am saturat. Acum am modificat dupa distantele tale si inca nu am apucat sa culeg ceva de atunci, dar nu mai am frica(sincer imi era groaza sa mai culeg porumb, de cate ori m-am dat jos sa o desfund il culegeam manual aproape). O singura nelamurire am, cat trebuie modificata intrarea la cei cu stiuletele dispus foarte sus?? Multumesc de ajutor.

#372
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Nu știu cum e la 214 dar la 224 se poate lucra cu turatie la priză de 540 și 750,se inversează între ele 2 pinioane în grup și alte 2 în spate la depanusatori și coș buncăr. Când am porumb care se scutură schimb pinioanele din spate între ele și nu mai aruncă așa tare, se umple buncărul 3/4 mai mult în spate dar nu se mai scutură așa rău. Poate așa e și la 214, să fie pregătită pentru turatie de 750 și lucrezi cu 540.
În ce privește porumbul cu insertie înaltă n-ai nimic de făcut special, mergi cu masa mai sus dacă nu e căzut. Distanța la intrare o mai mărești doar dacă are tulpina groasă dar nu doar la intrare ci și la intrare și la ieșire. Acum vezi cum merge, dacă ti se pare prea mică distanța mai ajustezi puțin, oricum distanța mai mică implică și porumb ceva mai murdar cules atunci când e foarte uscat, trage mai multa mizerie înspre depanusatori. Dar ai mai puține pierderi, iei și cel mai mic porumb.

#373
nihaiesti

nihaiesti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.01.2012
As putea adapta un ventilator la sip tornado?pe timp foarte uscat baga multa mizerie in buncar.cat ar ajunge oare?

#374
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Ar trebui sa se poată. Cred va ventilatorul este echipament opțional la Sip Tornado. Acesta se poate si decupla daca nu ai nevoie de el

Soluția cea mai bună e sa recoltezi pe rouă ca ventilatorul nu face fata si se infunda dacă rămîn tufe netrase complet de valturi

#375
nihaiesti

nihaiesti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.01.2012
Multumesc de raspuns,dar totusi as incerca sa adaptez ventilatorul.asta in cazul in care pretul de achizitie nu ar fi prea mare

#376
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014

 ucvph, on 23 septembrie 2016 - 15:09, said:

Normal că se înfundă dacă mergi cu distanța dintre șine mai mică sus.
20-24mm la intrare, 26-30mm la ieșire funcție de cultură. Eu merg cu 22 intrare-26 ieșire și n-am probleme, foarte rar mi s-a întâmplat să măresc distanța la intrare la porumbul românesc, ăla sticlos bun de mămăligă care are uneori stiuletele pe la nivelul oglinzii tractorului.
Mi se pare cam putin 20-24 la intrare
in manualul de instructiuni zmaj 223 scrie ca distanta minima la intrare ar trebui sa fie de 24 pt porumb mic.
Pt porumb mai frumos cred ca ar trebui 30- 34  la intrare

Edited by victor220779, 13 October 2016 - 16:54.


#377
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Când am adus 223-ul de la sârbi, avea distanta intre table de 3,4 la intrare și de 4 la ieșire. Dar bine, la ei vezi numai porumb semănat la densități foarte mari și cu talie foarte mare...

Edited by SaS_100, 13 October 2016 - 20:49.


#378
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna colegi.Am inteles ca Deutz Fahr Cornliner ar fi mai bune,an de fabricatie dupa 2001,as vrea sa stiu care este diferenta intre modelul 32.42 si 32.50.Cine stie va rog sa posteze.Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate