Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

CULEGATOARE DE PORUMB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#37
florinfwf

florinfwf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2012

 tudorgab, on 9th April 2012, 23:28, said:

Faci presupuneri sau vorbesti din practica? Pe mine ma intereseaza sa-mi spuna cineva care lucreaza cu asa ceva.
Se culca doar 2 randuri (le incaleci ca la prasit) si apoi le iei invers . Pe aceste randuri o sa mai gasesti porub pe jos acolo unde s-a rupt coceanul .

#38
tudorgab

tudorgab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.05.2007

 florinfwf, on 14th April 2012, 19:15, said:

Se culca doar 2 randuri (le incaleci ca la prasit) si apoi le iei invers . Pe aceste randuri o sa mai gasesti porub pe jos acolo unde s-a rupt coceanul .
Deci nu-i nevoie sa intervii manual absolut deloc. Cu ce tractor culegi?
Eu am un Same Leone 70. Incaleca perfect, doar ca nu stiu cum va veni masina de cules.

#39
ady_L

ady_L

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.12.2011

 tudorgab, on 9th April 2012, 23:28, said:

Faci presupuneri sau vorbesti din practica? Pe mine ma intereseaza sa-mi spuna cineva care lucreaza cu asa ceva.
din practica o sa-ti spun eu,culeg cu mana 1 sau doua randuri pe margine depinde cat loc am sa intru,la unele parcele nu culeg deloc daca  la vecinu a fost grau sau a cules porumbu deja.La unele parcele care sunt mari,de cateva ha,culeg cu mana 3 randuri pe mijloc si o impart in doua ca sa nu merg atata cu culegatoarea de la o margine la alta

#40
tudorgab

tudorgab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.05.2007

 ady_L, on 15th April 2012, 08:35, said:

din practica o sa-ti spun eu,culeg cu mana 1 sau doua randuri pe margine depinde cat loc am sa intru,la unele parcele nu culeg deloc daca  la vecinu a fost grau sau a cules porumbu deja.La unele parcele care sunt mari,de cateva ha,culeg cu mana 3 randuri pe mijloc si o impart in doua ca sa nu merg atata cu culegatoarea de la o margine la alta
Alte pareri mai sunt?

#41
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 03lucian, on 7th March 2012, 18:21, said:

buna ziua. ma numesc lucian si as vrea sa va intreb daca stie cineva detalii despre culegatorul de porumb BERKO pe 2 randuri.
in ce tara este fabricat....?
daca este bun culegator , daca este defectos, ???
daca se poate culege cu el si cu tractor de u 445 ......?
va mulrtumesc frumos.
astept raspuns daca stie cineva. :thumbup:
:peacefingers:


.. a lucrat cineva sau a vazut la lucru BERKO?

Asta de aici, Cornliner 32.42 am vazut ca merge f. fain.. nu am vazut insa de vanzare la noi
http://www.procredit...sti/e050810.htm

#42
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008
detalii berko:

http://www.revista-f...b-stiuleti.html

modelul asta se pare ca e nou:

http://www.berko.rs/...=...d=8&lang=sr

Edited by mircealola, 19 April 2012 - 12:37.


#43
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 mircealola, on 19th April 2012, 13:32, said:


Merci mult...
As fi vrut sa vad daca cineva a vazut-o la lucru... in pliant si in prezentare arata foarte bine, pretul este mai mic decat la SIP Tornado.

#44
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010

 rand, on 19th April 2012, 12:15, said:

.. a lucrat cineva sau a vazut la lucru BERKO?

Asta de aici, Cornliner 32.42 am vazut ca merge f. fain.. nu am vazut insa de vanzare la noi
http://www.procredit...sti/e050810.htm


eu am gasit unul la Galati,iata aici anuntul http://camionsuperma...G_LEMKEN_VARIO/

eu i l-am aratat si unchiului meu,nu stiu daca s-a mai interesat de el sau nu....vrea sa mearga pe un zmaj pe 2 randuri....

#45
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 octav13, on 19th April 2012, 15:13, said:

eu am gasit unul la Galati,iata aici anuntul http://camionsuperma...G_LEMKEN_VARIO/

eu i l-am aratat si unchiului meu,nu stiu daca s-a mai interesat de el sau nu....vrea sa mearga pe un zmaj pe 2 randuri....


Tocmai am povestit cu cei din Novi Sad si ziceau ca nu se mai fabrica de 4 ani. Asta se traduce si in lipsa de piese de schimb :(.

Eu am vazut astea dopua:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gLGjYhFSN4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t_jjG5nqOgg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si calitatea lucrarii mi se pare excelenta.

Edited by rand, 19 April 2012 - 15:06.


#46
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
habar nu aveam ca nu se mai fabrica....pacat,totusi era si "ceva nemtesc" in constructia lui....

anul trecut,unchiul meu a avut un sip tornado 35 pe un rand si s-a cam chinuit cu el....anul asta vrea un zmaj pe 2 randuri,cu asta faci intr-o ora cat facea el cu sip-ul in 4...:D

#47
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 costin701, on 14th September 2011, 15:56, said:

ai grije sa nu faci cea ce am facut eu am luat o


tornado35 si nu pot sa imi fac traba cu ia se infunda mereu

Din cate am povestit cu alti posesori, depinde f. mult de hibridul pe care il recoltezi.
La soiurile locale, semanate din patul este dezastru, se infunda intr-o veselie pentru ca stiuletele se desprinde greu de tulpina, si tulpina nu este rezistenta la frangere.

Edited by rand, 23 April 2012 - 11:05.


#48
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
As dori si eu o informatie,va rog.De unde putem comanda acele valturi( role) de cauciuc ? Mi-ar trebui 2 bucati pentru un zdrobitor de struguri.Merci mult.

#49
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008

 vara, on 5th June 2012, 14:14, said:

As dori si eu o informatie,va rog.De unde putem comanda acele valturi( role) de cauciuc ? Mi-ar trebui 2 bucati pentru un zdrobitor de struguri.Merci mult.

incearca aici: http://utilaje-agricole-wirax.com/

#50
mociran

mociran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2012

 cristidan79, on 3rd February 2011, 22:05, said:

eu am doua culegatoare de porumb pe doua randuri, unul new idea si unul zmaj.cel zmaj are si tocator de coceni.amandoua au depanusator dar new ideea depanuseste mai bine ca celalalt.zmajul este mai adunat si mai mic iar new ideea are piesele mai aerisite .zmajul are buncarul mai mic iar new idea mai mare.la new ideea folosesc un U650 iar la zmaj chiar daca merg mai incet am un U445.productivitatea la suprafete intinse este de 1 hectar la doua ore.daca vrei sa iti iei gasesti cel mai ieftin la sarbi.


 ariete41, on 3rd February 2011, 01:07, said:

In ultimul  timp ma gandesc tot  gandesc  sa  cumpar  un culegator de porumb ,mi ar  place unul care depanuseaza stiuletele pe unul sau doua randuri ,am vazut ca  se  gasesc  mai  multe  marci  dar  in special de provenienta  sarba .Preturile  difera  destul  de mult si de aceea  va  rog pe voi cei care  aveti  sau lucrati cu un astfel de utilaj sa mi dati  mai multe detalii .Va multumesc anticipat pentru orice  sfat,detaliu tehnic ,preturi .
salut!  are careva sau stiti pe cineva care are culegatoare oliver sau new idea? eu am o culegatoare oliver nr5  pe un singur rand. as dorii cateva informatii de la cei care detin astfel de culegatori. va multumesc

#51
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010

 mociran, on 5th August 2012, 15:24, said:

salut!  are careva sau stiti pe cineva care are culegatoare oliver sau new idea? eu am o culegatoare oliver nr5  pe un singur rand. as dorii cateva informatii de la cei care detin astfel de culegatori. va multumesc
am eu un culegator new ideea pe doua randuri cumparat  de 5 ani

#52
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 cristidan79, on 9th August 2012, 23:04, said:

am eu un culegator new ideea pe doua randuri cumparat  de 5 ani
Cum se comporta? avantaje, dezavantaje?
Luna asta trebuie sa imi cumpar si eu. Initial voiam sa merg pe un Bourgoin sau Bearn autopropulsat dar bugetul s-a redus la 5-6000 EUR. In banii astia gasesc doar ZMAJ sau Feraboli. Care este mai recomandata? Ce avantaje are una fata de alta?

#53
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010

 rand, on 16th August 2012, 13:16, said:

Cum se comporta? avantaje, dezavantaje?
Luna asta trebuie sa imi cumpar si eu. Initial voiam sa merg pe un Bourgoin sau Bearn autopropulsat dar bugetul s-a redus la 5-6000 EUR. In banii astia gasesc doar ZMAJ sau Feraboli. Care este mai recomandata? Ce avantaje are una fata de alta?
new ideea al meu merge bine.a trebuit doar sa ii schimb lanturile in acesti 5 ani.depanuseaza bine si am vazut ca sunt mai ieftine in comparatie cu zmaj.e destul de aerisit(ai acces foarte bun la toate piesele) si are multe gresoare asa ca dc il ungi n-ai probleme cu rulmentii.pe piata sunt mai multe zmajuri ,eu il am de 3 ani si a trebuit sa-i schimb rolele de cauciuc de la depanusator,e mai mic ca gabarit decat celalalt si cu new ideea e greu de mers pe drum ,e foarte lat(cam cu un mertru e mai lat new ideea decat decat zmaj).la zmaj nu prea ai gresoare si deci e riscul mai mare sa se gripeze rulmentii dar are si tocator(un avantaj considerabil).eu la 5000-6000 mi-as lua un zmaj 223 deoarece gasesti piese pe net(sunt destul de scumpe dar macar exista pe piata)si sunt si mai multe anunturi cu asa ceva.

#54
catlin66

catlin66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.02.2009
As dori si eu informatii despre culegatorul de porumb Cornliner 12 50 de cine este fabricata ,daca se gasesc piese de schimb,cum se comporta in lucru ,care sant diferentele fata de celelalte Sip Zmaj Feraboli

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate