Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce ai mancat azi?

* * * * - 31 votes
  • Please log in to reply
40928 replies to this topic

#33247
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Eu tot zic că vreau să slăbesc...Rămân doar cu vorbele că voință nu am...Așa că azi am avut parte de supa cremă de ciuperci la care nu puteau lipsi niste crutoane..Bun.

#33248
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcanarel, on 21 ianuarie 2022 - 16:17, said:

mie mierea nu-mi place deloc, am mai zis..
Poți folosi sirop de arțar .
Și nu, nu ar fi desert, produsul final nu ar fi foarte dulce, doar ușor dulceag.

#33249
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

View Postrichelieu, on 21 ianuarie 2022 - 17:29, said:

Poți folosi sirop de arțar .
Și nu, nu ar fi desert, produsul final nu ar fi foarte dulce, doar ușor dulceag.

sau agave, ca de-asta am in stoc.

Rich, nu-i de mine, mai incerc si io una-alta, dar asta chiar nu m-ar satisface.
Hbee ma tachineaza, stie ea ca nu-s cu de-astea.Posted Image

#33250
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View PostConstantin1975, on 21 ianuarie 2022 - 17:24, said:

Eu tot zic că vreau să slăbesc...Rămân doar cu vorbele că voință nu am...Așa că azi am avut parte de supa cremă de ciuperci la care nu puteau lipsi niste crutoane..Bun.

acusi se fac doua saptamani fara zahar industrial, doar fructoza din fructe (doar o portocala pe zi si un mar sau o banana) si azi spre suprinderea mea am observat ca am slabit un kg. Nu e mult, dar e un inceput. Mai am inca 4 de dat jos si sper sa o tin tot asa, cu doar 2 mese pe zi, si alea intre orele 13-19...inceputul e greu, mai ales primele trei zie, dar dupa aia e din ce in ce mai usor. Iti tin pumnii sa poti fi consecvent

#33251
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,466
  • Înscris: 21.04.2014

View Postcanarel, on 21 ianuarie 2022 - 16:17, said:


ce zici tu ar fi desert sau...?


Ar fi un deliciu. :icecream:
Italienii il servesc la mesele festive.
Unii mai curajosi pun si feliute subtiri din jambonul vietii, in locul miezului de nuca.

Dar, daca zici ca nu va place, nu insist. :)




#33252
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
jambonu' vietii, daaa  Posted Image

mie mi-ar fi trebuit curaj sa pun pere caramelizate, sau cum ai zis tu acolo, peste pilaful omului  si sa i le pun in fata. pentru el, oricum tot un pilaf ar fi fost.Posted Image

Edited by canarel, 21 January 2022 - 18:43.


#33253
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcanarel, on 21 ianuarie 2022 - 17:53, said:

Rich, nu-i de mine, mai incerc si io una-alta, dar asta chiar nu m-ar satisface.
Asta-i altceva :)

#33254
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai buna pizza din ultimii doi ani.

Attached Files



#33255
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostDANANDREI2001, on 19 ianuarie 2022 - 13:38, said:

In afara de sare de himalaya si aia normala la diferite chestii - friptura, rosii de alea bune,borodinski cu unt  folosesc sare de Guerande.
E mai grunjoasa da n-o macin, imi place cum crantane in dintiPosted Image

Io o sa mor curand, cu diploma de biochimist in mana :D. Sarea e NaCl si e alba ca zapada. Orice culoare vine de la altceva: ori oleaca de pamant, ori roca, ori  saruri ale altor metale. Sarea de mare e intotdeauna alba, daca a fost produsa corect. Asta cu Himalaya e cea mai tare, o locatie mai exacta avem si noi? Am cautat compozitia si e trecuta doar clorura de sodiu, fiindca celelalte elemente sunt sub 2% si legea nu ii obliga sa le treaca pe eticheta.

#33256
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Aia roz e din pakistan.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h23rF0xrhTE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am si eu sare d-asta, daca am supravietuit cumparind seminte prajite cu un leu de la tigani n-oi muri de la sare Posted Image

Eu cred ca singura dferenta intre diferite feluri de sare e marimea granulelelor, si e important. Restul e fix la fel.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 January 2022 - 01:46.


#33257
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021

View Postgiuliani, on 21 ianuarie 2022 - 14:12, said:

N-am mai mancat cartofi prajiti cred ca de mai bine de doi ani, si nici nu mi-e pofta.... prajiti in untura am mancat o data in ultimii 15-17 ani, cand am fost la Restaurantul lui Chef Hadean la Oradea.
Cand aveam untura acasa nu-mi placeau cartofii facuti asa, acum parca as mai incerca din cand in cand.

Ce ardelean esti tu? Cum sa nu-ti placa? Posted Image

Cea mai buna reteta de cartofi prajiti este de-a lui Hadean (nu zic ca e inventata de el, dar acolo am descoperit-o):
Cartofii prajiti la temperatura mica in untura, cat sa se inmoaie. Apoi pusi la scurs. Apoi aruncati in baie de ulei, la temperatura mare, sunt gata in max 5 minute.
Sunt cei mai buni cartofi prajiti pe care i-am facut si nici nu poti manca un lighean intreg, cum se inatmpla de obicei.

#33258
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
E metoda lui Heston Bloomenthal updatata.

#33259
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Eu prajesc in untura, la temperatura mare  cartofii ( pre )fierti inainte, taiati grosier si avut grija sa intrerup fierberea cand sunt la ~ 50% din timpul de fierbere.
Racirea temeinica ( daca se poate chiar congelarea) inainte de prajire e deasemenea obligatorie.

Edited by tioopedi, 22 January 2022 - 08:37.


#33260
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
Attached File  A02F5063-95DC-4552-BAFA-5CFC611C0CCC.jpeg   307.86K   45 downloadsAttached File  B7E882C4-E129-48FF-8270-3F46E8BF3489.jpeg   310.69K   46 downloads

#33261
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostAprilia, on 22 ianuarie 2022 - 01:15, said:

Io o sa mor curand, cu diploma de biochimist in mana Posted Image. Sarea e NaCl si e alba ca zapada. Orice culoare vine de la altceva: ori oleaca de pamant, ori roca, ori  saruri ale altor metale. Sarea de mare e intotdeauna alba, daca a fost produsa corect. Asta cu Himalaya e cea mai tare, o locatie mai exacta avem si noi? Am cautat compozitia si e trecuta doar clorura de sodiu, fiindca celelalte elemente sunt sub 2% si legea nu ii obliga sa le treaca pe eticheta.
Deci sa nu mai manc de asta ?

Attached Files



#33262
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,466
  • Înscris: 21.04.2014
M-am jucat de-a Naarghita prin bucatarie si a iesit un curry de pui cu ananas si orez integral. :D

Attached File  IMG_20220122_131708.jpg   161.31K   27 downloads

#33263
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Și dacă tot sunt la inceput de cura de slăbire astăzi am gătit o supa de varză murată adaptata la gustul meu ...Chiar neașteptat de bună și sățioasă..aducă umple stomacul și potolește piticii de pe creier care cer mâncare toată ziua...

#33264
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,466
  • Înscris: 21.04.2014

View PostBaXXXon, on 22 ianuarie 2022 - 15:09, said:


Deci sa nu mai manc de asta ?

Maninca sanatos, dar sa nu faci ca mine si sa pui juma' de borcanel odata ! :roflmao:

Intr-o zi, la cina, mi s-a parut ca niste cartofi fierti mai aveau nevoie de putina sare si m-am apucat rapid sa invirt de risnita. Si nu stiu cum s-a facut, dar s-a desfiletat capacelul si m-am trezit cu un munte de sare in farfurie.  Atunci m-am jurat ca nu mai sustin economia pakistaneza, cit traiesc !  Si mi-am cumparat alte otravuri colorate: smoked sea salt & hawaiian red salt. :icecream:

Attached File  IMG_20220122_143330.jpg   228.14K   27 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate