Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Ce ai mancat azi?

* * * * - 31 votes
  • Please log in to reply
40797 replies to this topic

#17857
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Dorada la gratar cu salata verde pe care nu am mai pozat-o.

Attached Files



#17858
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMinetoMatoi, on 22 ianuarie 2018 - 19:30, said:

Bibulus, putem manca orice, cel putin putem testa, daca ne place ? Ma refer la reteta lui qawHak, nu poti spune pana nu incerci, eu deja am pastrat reteta si poate o sa o incerc.

Nu imi bat joc de nimeni, am spus ca sunt un mancau de nu se poate, cum am mancat ? Asa cum a zis Richelieu unul dupa altul cu o pofta de parca eram venit din razboi, apoi si 391 g de crema din aia.
Nu ajung la 90 Kg intrucat media calorica este cam 2100 Kcal/zi, crema aia e facuta cu zaharina sau Eritritol care nu au calorii ca indulcitor de exemplu din doua plicuri din alea adica cam 100 g, 500 ml lapte si 45 g Eritritol iti iese cam 650 g crema si total are cam 370 Kcalorii, volum mare, putine calorii, deci doar Kcal din plicuri si lapte.
Daca puneam cele 120 g zahar care se cereau, as mai fi avut in plus 492 Kcal in plus, deci e mare economie.
Este corect ca de la ardeii aia am luat ceva mai  mult, insa azi nu mai mananc asa, poate o sa-mi fac un 550-600 g de piept pui la gratar cu legume sau mananc paine cu branza tartinabila, si un castron din ala de crema 650 g si am sub 1500 Kcal lejer.
Am cantar de bucatarie, am tabel in Excel, nu depasesc, stiu cat mananc ca si kcal.
Pana la 19,28 nu am mancat nimic...sa vad ce vine...pana ma culc. Deja am mai facut un castron de crema de vanilie si cacao, mai aveam din aia de ieri insa nu stiu daca ajunge.

Richelieu, tocanita aia de vitel din poza pe care ai pus-o e f buna si langa un pireu de cartofi de exemplu, sau sa ai si cartofi in tocanita.
Aia din poza de lângă, erau niște cartofi țărănești ;)

Vezi ca Alimentația corecta, nu se rezuma doar la număratul caloriilor. Cu stilul asta și cu indulcitorii aia, risti sa iti beștelești ficatul.

#17859
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
richelieu, nu te contrazic, ai dreptate, insa am preferat asa decat sa pun 120 g zahar sa-mi umflu cu 492 Kcal crema.
Am exagerat...o recunosc ! Pun 28 pastile de zaharina la 2 plicuri de crema si 500 ml lapte adica echivalent la 120 g zahar pe care trebuia sa le pun, o cam tin tot asa de cand m-a invatat o amica cremele astea, adica de pe 12 ianuarie !
De aia am luat Eritritolul care se spune ca e natural, si daca e natural, de ce mi-ar f ficatul ?!
Doar intreb. Ca inca nu m-am interesat.
Oricum pot monitoriza transaminazele si vad eu daca face ceva sau nu.
Pai aia nu aia nu, daca pui zahar sau fructoza te ingrasa, daca nu pui..pai are si omu dreptu sa se placereasca, nu doar sa munceasca in prostie ca acum 100 ani si sa manance doar mamaliga cu branza.

Aha deci erau cartofi aia de langa tocanita aia de vitel, e bine asa !

#17860
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostBibulus, on 22 ianuarie 2018 - 15:17, said:

Cum puteti ma fratilor sa mancati asa ceva?
Chestia asta, de inspiratie englezeasca, mi se pare unul din cele mai gretoase preparate.


Gustul e de tocanita de ficat cu piure de cartofi. Ficatul cu ceapa e o delicatesa. Mnah, daca-ti place... si daca stii sa-l faci.

#17861
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
La ora 23,25 mancat 206 g ardei gras rosu, 193 g castraveti, 571 g piept pui fara piele cantarit crud, apoi fript la gratar, 505 crema de vanilie si cacao.

#17862
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMinetoMatoi, on 22 ianuarie 2018 - 22:45, said:

richelieu, nu te contrazic, ai dreptate, insa am preferat asa decat sa pun 120 g zahar sa-mi umflu cu 492 Kcal crema.
Am exagerat...o recunosc ! Pun 28 pastile de zaharina la 2 plicuri de crema si 500 ml lapte adica echivalent la 120 g zahar pe care trebuia sa le pun, o cam tin tot asa de cand m-a invatat o amica cremele astea, adica de pe 12 ianuarie !
De aia am luat Eritritolul care se spune ca e natural, si daca e natural, de ce mi-ar f ficatul ?!
Doar intreb. Ca inca nu m-am interesat.
Oricum pot monitoriza transaminazele si vad eu daca face ceva sau nu.
Pai aia nu aia nu, daca pui zahar sau fructoza te ingrasa, daca nu pui..pai are si omu dreptu sa se placereasca, nu doar sa munceasca in prostie ca acum 100 ani si sa manance doar mamaliga cu branza.

Aha deci erau cartofi aia de langa tocanita aia de vitel, e bine asa !
Pai și tu te iei după “se spune ca”?! :)
Și cucuta e 100% naturală :)

In general, toți indulcitorii ăștia “inofensivi” dpdv caloric, nu sunt asimilați de organism, așa ca trebuie eliminați. Ii poți privi ca pe ub reziduu, in extremis ca pe o toxina. Buna la gust, de altfel :lol:
Organismul are mijloacele lui de detoxifiere, este extrem de bine construit pentru asta. Problema e cu cantitățile. Una e sa mănânci o porție de budinca din aia (adică 150 grame) care conține 15-20 grame de îndulcitor si alta e sa mănânci 400g, asta pe lângă o cantitate impresionanta de alte mâncăruri. Tocmai tu spuneai ca echilibrul și ponderatia sunt cheia, spuneai bine, însă tu faci o alta greseala pe care au făcut-o mulți înaintea ta, inclusiv eu: numeri caloriile și cauți mancaruri care sa îți permită sa mănânci volum mare, cu calorii putine, in detrimentul calității hranei.
Mai bine mai puțin și de calitate, decât mult și prost. Important in viața, pentru organism, nu e doar sa nu fii gras, ci sa fii și sănătos. Mai precis e mai important sa fii sănătos, decât sa nu fii gras.

A și sa nu uit: ficatul e cel mai solicitat organ in procesul de detoxifiere.

#17863
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Prima masa a zilei dupa ora 18-19-20?! tu crezi ca e ok sa mananci asa? zic si eu.

Adica, faci foamea, si apoi infuleci o masa de 5 kg care are 1000calorii.

Edited by Deenman, 23 January 2018 - 08:47.


#17864
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
cottage pie e una dintre favoritele mele

Attached Files


Edited by irina2014, 23 January 2018 - 09:18.


#17865
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
hai tot eu :))

azi am reformat niste fasole batuta de duminica, am facut multa, nene :) - refried beans/frijoles refritos, adica tragi la tigaie ceapa, usturoi si c0ndimente (coriandru, chimion, chili) , pui leftover-urile de fasole batuta, cateva minute la foc  si gata frijoles refritos!

Tortilla nu am de gata (chipsurile alea triunghilare la punga nu-mi plac) si nici nu am facut pentru ca.... ;)
Mergea si un guacamole

#17866
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

View Postirina2014, on 23 ianuarie 2018 - 18:34, said:

hai tot eu :))

azi am reformat niste fasole batuta de duminica, am facut multa, nene :) - refried beans/frijoles refritos, adica tragi la tigaie ceapa, usturoi si c0ndimente (coriandru, chimion, chili) , pui leftover-urile de fasole batuta, cateva minute la foc  si gata frijoles refritos!

Tortilla nu am de gata (chipsurile alea triunghilare la punga nu-mi plac) si nici nu am facut pentru ca.... ;)
Mergea si un guacamole
CARAMBA !

#17867
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Piza carnivora

Attached Files



#17868
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Cascaval afumat+speck+castravete,

#17869
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Ora 0,42 adica Miercuri mancat 1673 g cartofi cantariti curatati cruzi, si apoi i-am prajit, 633 g pulpe pui (am scos osul inainte de cantarire crude) - 3166 Kcalorii

Richelieu, ai dreptate 100 % in ce spui, si tu si ceilalti, insa din cauza unor motive care nu vreau sa le spun aici, nu ma intereseaza ca o sa-mi faca rau, stiu ca ti se pare o aberatie, dar...asta este. Normal ca nu se rezuma totul la kcalorii si mentinere de greutate, ci conteaza foarte mult sa mancam sanatos, si eu le zic asta la cine are nevoie de un regim sanatos.
Normal ca nu e normal sa stau nemancat pana la ora 17 insa nu mi-a fost foame mai devreme, asta ce spunea alt coleg de forum de aici.
Mai citisem eu ca Eritritol ca nu e bun, dar m-am facut ca nu prea...stiu, citisem chiar acum o saptamana si ceva, insa am luat varianta care mi-a convenit, ca e natural.
Se elimina prin urina, ai dreptate, ficatul face chestia asta, si saracu...munceste in plus, la mine era un consum de am 45 g/zi dar doar de 11 zile, normal ca era mult ! Zaharina e cancerigena...stiu si asta.

Insa si ei sunt cam aiurea, trebuia sa faca un indulcitor care se elimina prin fecale direct, nu e asimilat, intra in colon si afara, nu prin urina ca sa solicite ficatul

Ora 1,30 662 crema de vanilie si cacao.

Edited by MinetoMatoi, 24 January 2018 - 01:29.


#17870
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Știi care e culmea? Ca nu mi se pare o aberație :)
E Ok, atâta timp cât o faci in cunoștința de cauza.
Adică ma rog, nu consider ca e Ok, însă ai motivele tale și nu sunt eu in măsura sa le judec.

#17871
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Barbun peste roz.

Attached Files



#17872
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Ora 22,18 mancat o paine de 400 g Bongrana multicereale, destula iahnie de fasole si 452 g crema de vanilie.

Barbun, ce nume de peste, chiar nu am auzisem pana acum, vad ca, costa 37 lei Kg dupa cum am citit, si cererea este cam mica pentru el, dar o fi bun la gust.

Bun raspunsul tau richelieu, ma asteptam sa condamni, normal ca stiu ce e bine si ce nu, mi-a placut medicina, am tot studiat, mai ales nutritie.

#17873
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Este un peste neasteptat de bun, are gust de fructe de mare, creveti, carne alba, suculenta, densa.

Edited by Deenman, 24 January 2018 - 22:45.


#17874
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Da, așa e barbunul :). Surprinzatoe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

em2006, 2Unlimited

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate