Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

a mai aparut o meserie in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009
Hai sa va povestesc eu una care s-a petrecut vara,dimineata pe la 4:
Acum cativa ani,un prieten de-al meu se intorcea de la o petrecere impreuna cu sotia,copilul lor,si o prietena de familie,ea conducea.Chiar la pod la Voluntari, europa,iese un copil de 8,9 ani si se arunca pe capota masinii.Astia raman incremeniti,opresc masina,se dau jos si surpriza!Se trezesc inconjurati de familia respectivului:
Haoleo,mancatias,mi-ai omrat copilul,si da-i inainte cu zbieretele.Precizez ca masina rula foarte incet.Se uita prietenul meu la copil,nu avea nici pe dracu.Haoleo da-ne ceva ca uite copilul este bine,si nu te chemam la politie ,etc,etc.O intreaga tiganie!
Bineanteles ca nu le-a mers cu asta ,a pus mana pe tl,si-a sunat la politie,fratii,ca nu mai putea pleca de acolo.A venit politia si i-a dus la circa pe toti cetatenii cazati sub respectivul pod,si care cu asta se ocupau.Totul este  real.

#20
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Sunt o gramada de tipuri de smecherii de genul asta . Asteapta momentul potrivit si pac incearca sa suga bani de pe tine

#21
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postcrst_g, on 1st February 2011, 15:53, said:

Hai jura-te. Casca ochii, ca sa nu belesti p%#a, era o vorba.

o iei in freza de nu te vezi; iti spune unul care a avut 2 accidente frontale in 6 luni...fii tu tare-n gura si lasa-i pe altii sa traga concluzii.

#22
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostAlexutsa, on 1st February 2011, 15:24, said:

singura optiune mi se pare sa-l inregistrez in timp ce se lauda cu meseria lui :)
dar eu cred ca trebuie sa fii putin cam retardat sa recunosti ca practici astfel de lucruri

Si daca il inregistrezi ce crezi ca se intampla? :D

#23
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ma rog, unii iar sunt viteji, nu doresc sa comentez. Am startat acest topic tocmai pentru a va feri (sau a incerca sa va feresc) de eventuale experiente neplacute in trafic. Mai departe, fiecare poate trage ce concluzii doreste, si bineinteles se poate comporta ca atare. Din punctul meu de vedere poate fi sters, se pare ca iar s-au trezit unii ca au 3 oua, si nu am chef iar de flame.

#24
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postc72_c72, on 1st February 2011, 16:04, said:

@crst_g: Nu inteleg de ce esti agresiv.  Cum crezi ca poti evita un astfel de incident?
N-am zis ca eviti incidentul, ci urmarile. N-are decat sa traga toti banii de pe tine, daca nu stii ce ai de facut.

#25
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
@realthing Pai schema ca ii ca pana nu treci prin asa ceva ti se pare ca toata lumea vorbeste din basme si este super usor sa dai din taste in fata unui monitor

Edited by adi_ab, 01 February 2011 - 16:20.


#26
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postbuleala, on 1st February 2011, 16:10, said:

o iei in freza de nu te vezi; iti spune unul care a avut 2 accidente frontale in 6 luni...fii tu tare-n gura si lasa-i pe altii sa traga concluzii.
Nasol de tine. Poate ar trebui sa conduci mai atent.

#27
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
@crst_g nu este vorba doar de dat bani , este vorba si de a ramane fara permis

#28
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postcrst_g, on 1st February 2011, 16:17, said:

N-am zis ca eviti incidentul, ci urmarile. N-are decat sa traga toti banii de pe tine, daca nu stii ce ai de facut.
ce sa nu stii "ce ai de facut"??...neacordarea de prioritate= suspendarea permisului...ce-i asa de complicat? crezi ca politistul sta la negoceri daca celui care nu i-ai acordat prioritatea face pe al naibii? ti-l ridica 100%

#29
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostRealThing, on 1st February 2011, 16:16, said:

Ma rog, unii iar sunt viteji, nu doresc sa comentez. Am startat acest topic tocmai pentru a va feri (sau a incerca sa va feresc) de eventuale experiente neplacute in trafic. Mai departe, fiecare poate trage ce concluzii doreste, si bineinteles se poate comporta ca atare. Din punctul meu de vedere poate fi sters, se pare ca iar s-au trezit unii ca au 3 oua, si nu am chef iar de flame.

Eu sunt constient ca se intampla lucruri de astea. Chestia e ca merg doar cu unele persoane si in functie de situatie.
Sunt unii care-si hranesc intreaga familie cu ajutorul permisului de conducere.
E bine ca ai deschis topicul asta.

Edited by Dau, 01 February 2011 - 16:24.


#30
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Meh, repet, n-ai decat sa dai toti banii de pe tine. :lol: Vad ca nu prea vreti sa combateti cu nimic, va convine sa fiti jumuliti. Poate ar trebui sa ma apuc si eu de asa ceva, ca vad ca ar fi ceva "clienti". :naughty:

PS: inca nu m-a lamurit nimeni care e rolul constatarii amiabile.

Edited by crst_g, 01 February 2011 - 16:24.


#31
tucu77

tucu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.01.2007
Bagatori in seama sunt/vor fi indiferent de subiect.

Topicul este util, iar eu unul iti multumesc ca l-ai initiat. Ai  :thumbup: de la mine!

#32
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postcrst_g, on 1st February 2011, 16:18, said:

Nasol de tine. Poate ar trebui sa conduci mai atent.
cat de atent sa conduc daca-s berbeci in trafic ce nu-ti dau prioritate?...daca nu eram atent de mult aveam pomenile puse (cand iti iese-n drum in afara localitatii cum este?)...de 2 ori in 6 luni, identic...de ce crezi ca am "boala" pe astia mai curajosi, cum esti tu?!

View Postcrst_g, on 1st February 2011, 16:23, said:

Meh, repet, n-ai decat sa dai toti banii de pe tine. :lol: Vad ca nu prea vreti sa combateti cu nimic, va convine sa fiti jumuliti. Poate ar trebui sa ma apuc si eu de asa ceva, ca vad ca ar fi ceva "clienti". :naughty:

PS: inca nu m-a lamurit nimeni care e rolul constatarii amiabile.
vrei sa te lamuresc?...ca ultima a fost acu 2 luni..

Edited by buleala, 01 February 2011 - 16:28.


#33
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
@Dau ..mi-e mi-a cerut 150 euro si mi-a spus clar , frate daca nu vrei sa ramai fara permis 3 luni imi dai banii si am terminat povestea , iar masina mea era cu o paguba de 5000 de euro ( noroc ca aveam casco) . Nu am vrut sa ii dau nici un ban , chiar cu riscul sa raman fara permis si am insistat sa vina politia la fata locului, iar daca nu era politistul de treaba si sa isi fi dat seama de toata smecheria , eram fara carnet

#34
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
sa-ti zic cum sta treaba cu "amiabila" ...vb de pagume mari, nu de zgarieturi

-e vina ta, cauta sa faci amiabila
-este vina lui, la politie tata...daca pana la urma te intelegi la amiabila, cere-i suplimentar despagubiri...masina ta reparata n-o sa mai fie ca aia noua...ii dai termen 24h timp in care poti reclama accidentul (daca nu sunt victime)...
nu-i topicul aici, te intereseaza deschide un nou topic, si-ti explic exact cum sta treaba...si cu asiguratorii si cu servisul...

#35
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postcrst_g, on 1st February 2011, 16:23, said:

Meh, repet, n-ai decat sa dai toti banii de pe tine. :lol: Vad ca nu prea vreti sa combateti cu nimic, va convine sa fiti jumuliti. Poate ar trebui sa ma apuc si eu de asa ceva, ca vad ca ar fi ceva "clienti". :naughty:

PS: inca nu m-a lamurit nimeni care e rolul constatarii amiabile.

Hai sa iti explic eu: unica tamponare avuta in Bucuresti (si in alta parte), un tico de pe banda 2 imi face flash sa intru, ma bag, insa de pe 1 venea un balaoaches cu un cielo si cu o gagica pe care o pipaia in dreapta. Fiind usoara curba, l-am vazut prea tarziu, am incercat sa fac stanga pentru a-l evita (mergeam in directia inainte) insa din pacate pana m-a vazut el m-a luat din plin. Initial a dat-o in diverse ca trebuie sa ii platesc tot, nu vrea sa auda de asigurare, amenintari ca e nush ce consilier la primarie (exact de asta ma durea pe mine in c**) etc etc. Am sunat la fleet sa trimita platforma dupa mine (eu aveam roata fata dreapta rupta, balaoachesul bara fata cazuta si un far spart), sunat la garcea sa anunt, sunat la prieteni sa apara acolo pentru orice eventualitate. Dupa telefonul la politie s-a mai potolit, a ramas sa ne intalnim dimineata la garcea, era tarziu. Dimineata ajung la garcea, le spun clar ca legal este vina mea, garcea din nou ma ia cu: domnu, da' nu mai bine ii platiti dauna si nu mai facem PV, dvs ramaneti cu permis, si domnul isi rezolva masina. Am refuzat, mai ales ca balaoachesul mai nou incepuse ca masina s-a lovit si nu stiu cum lateral si a cazut vopseaua (in locul ala se vedea rugina pe tabla + chit, dar incerca sa suga bani daca se poate). Deci din cate vezi se poate, chiar si cu concursul lui garcea, insa tu niciodata nu vei avea castig de cauza la neacordare de prioritate, numai daca nu cumva reusesti sa ii convingi ca erai blocat in intersectie dar totusi ala a intrat in tine.

Si uite asa am avut suspendat permisul 3 luni (cu reducere 2 pentru ca am dat mizeria aia de reducere "pedeapsa"). Doreai sa combat altfel?

#36
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View Postcrst_g, on 1st February 2011, 16:23, said:

PS: inca nu m-a lamurit nimeni care e rolul constatarii amiabile.

Ce sa faci cu constatarea amiabila la neacordare de prioritate? Poate ai sanse minimale sa salvezi niste banuti la anul la RCA, dar permisul e bye bye.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate