Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Placa Video pentru ArchiCAD 14

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andrei_verde

andrei_verde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2009
Salut! Nu prea le am cu calculatoarele si cer un pic de ajutor. Vreau sa-mi pun o placa grafica "decenta" pentru a putea face randari fara probleme (ultimele proiecte mi-au facut peri albi) Buget aproximativ 600-800 lei.
Sistem :Win 7 64 bit, i3 540 2.93 MHz, 8 GB ddr3 1333 MHz(proaspat pusi), Mainboard AsusTek V-P7H55E, (sistem de la altex, inca in garantie), monitor 24" LED benq. Placa video pe care o am e ATI Radeon HD 5400...si trebuie sa dispara.
Daca tre alte coolere...surse...sa imi ziceti. De obicei ma documentez singur, dar acum m-am cam blocat ...sunt tone de modele.
Mersi mult!

Edited by andrei_verde, 01 February 2011 - 12:36.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai uita-te la recomandarile producatorului softului respectiv de CAD/BIM:
http://archicadwiki....dsForArchiCAD14
Acorda atentie la pasajul:

Quote

"Professional" vs. "Gaming" video cards Graphic card manufacturers typically have different product lines targeted for "gamers" and "professional users". While the hardware setup is very similar in case of both cards, there are key differences in their firmware and driver. "Gamer" cards (such as Nvidia GeForce and Ati Radeon) are optimized for 3D games, where speed is more important than image quality. Typically a 3D model in a game contains a low number of polygons with textures applied to them, while in CAD polygon count is high, and the quality of the still image of the wireframe or shaded model is more important than navigation speed. Also, professional cards' memory usage is optimized for using multiple application windows, while in gaming this is not relevant. Another key difference between the two product lines is the way they are delivered and supported. Professional cards (such as Nvidia Quadro and ATi FireGL) are built according to the video chip manufacturer's references, so you can always be sure that the driver delivered by the video chip manufacturer (e.g. Nvidia or ATI) fits your card. The manufacturers of gaming cards (such as ASUS, Sapphire, Gigabyte, PNY, etc...) may diverge from the chip manufacturer's references, so their drivers may not be compatible with the chip manufacturer's reference driver. Also, the product life cycle and driver release cycles are much shorter in case of gaming cards.
Graphisoft cooperates with Nvidia to test and certify video card drivers for the Nvidia Quadro FX series. This product line is recommended by Graphisoft for ArchiCAD 14.
La firma am instalat recent doua Quadro 600 (de test) si ne-au impresionat. Sigur, existau modele si mai "capabile" dar atat a fost bugetul. Quadro 2000 ar fi fost urmatoarea pe lista noastra, dar vad ca modelul testat in Arhicad x64 au o eroare (probabil rezolvabila?celelalte Quadro din familie nu au probleme - 600, 4000, 5000). In PC-urile de la firma avem FX570 si se simte clar diferenta... Am recurs la instalarea a cate 2 placi - cata una pentru fiecare monitor - doua la fel (FX570) sau una Quardo600 si un FX570 (cu Revit pe ecranul cuplat la Q600) si ambele solutii merg cu driverele nVidia.
Bine inteles, driverele "optimizate" pentru CAD nu sunt instalate automat de Windows, trebuie descarcate manual de pe site-ul nVidia.
Niste teste de compatibilitate cu diverse placi sunt prezente la pagina de mai sus.

Pe de alta parte - instalarea unui OS de 64 biti si a 8GB de memorie a facut mult mai mult pentru stabilitate decat placa video. Folosim Revit si crash-urile erau frecvente sub WinXP 32 bit, acum au incetat - Vista Bussines x64.
Recomand 64 biti mai ales ca vad si Archicad spunand:

Quote

64-bit system is highly recommended.

Quote

The next version of ArchiCAD however will be 64-bit only, and will not support 32-bit processors.

Edited by SuperDuper, 01 February 2011 - 13:50.


#3
andrei_verde

andrei_verde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2009
Ma uitasem si eu la recomadarile producatorului, dar m-am speriat cand am dat peste niste preturi foarte mari. M-am uitat la ce mi-ai recomandat si pare foarte ok. Nu situ daca e asa mare diferenta intre ddr3 si ddr5, probabil compenseaza procesorul "quadro".
Intradevar se simte o mare diferenta cu ram-u. Eu lucram pe Win XP 32bit, aveam 2GB ram si ma omorau crash-urile (mai ales la randari). O sa vad daca e compatibila cu placa de baza si daca tre schimbata sursa.
Mersi mult pentru raspuns!
         Daca mai sunt pareri va rog sa le postati!  :OK:

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Tipul RAM-ului de la placile video nu are absolut nici o importanta, nu te crampona de el... La doua placi cu ACELASI cipset poate produce diferente de 5% in performante, la placi cu cipseturi DIFERITE nu are relevanta.
Da, placile "pro" sunt in general cam piperate, Quadro 600 este cam singura "accesibila" la nivel entry. Ar mai fi Quadro FX580 cam la acelasi pret, dar este o generatie mai veche si cu mai putine nuclee - 32 fata de 96 (implicit performante mai reduse). A trebuit sa duc munca de convingere cu 600 ca era prea noua si nu stiau daca va merge bine - preferau ceva mai lent, dar "familiar".

Edited by SuperDuper, 01 February 2011 - 19:42.


#5
andrei_verde

andrei_verde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2009
M-am uitat cam peste tot si am ajuns la concluzia ca ce mi-ai zis tu (quadro 600) e ce mai buna solutie (performante/pret). Acum tre doar sa-mi folosesc abilitatile de innascute  de roman....si sa caut cel mai "eftin"  :thumbup:
Bafta multa!

#6
kunisor

kunisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2010

View Postandrei_verde, on 2nd February 2011, 19:44, said:

M-am uitat cam peste tot si am ajuns la concluzia ca ce mi-ai zis tu (quadro 600) e ce mai buna solutie (performante/pret). Acum tre doar sa-mi folosesc abilitatile de innascute  de roman....si sa caut cel mai "eftin"  :thumbup:
Bafta multa!

salut, poate e tardiv raspunsul meu dar poate nu, asa ca sa incep...

din experienta (folosesc archicad de la versiunea 6 incoace- acum sunt pe 13 deocamdata) si din punctul de vedere al puterii de calcul pot sa te asigur (asa cum spune si pe site-ul lor) ca pe primul loc (95%) e tipul si frecventa PROCESORULUI/PROCESOARELOR, apoi vine placa video care da CALITATEA randarii in cele mai multe cazuri (desi modelele noi ajuta prin tehnologia CUDA si procesorul, am impresia).

O placa video care nu face parte din gama profesionala 3D (quadro , firepro sau altele care or fi de la alti producatori - matrox stiu ca face exclusiv profesionale 2D, dar poate gresesc), NU ITI FACE RANDARILE COMPLET (toate liniile), depinde si de complexitatea proiectului.

Concluzie: iti recomand un workstation (dell, hp, apple sau chiar unul facut de tine sau de cineva care se pricepe) cu 2 procesoare fizice quad (cel putin) intel sau amd, apoi o placa video din gama mid-range (minim ) si memorie cu plecare de la o capacitate de 4GB. Ajungi undeva in 100 de milioane dar merita, crede-ma.

Totusi ca si un minim al specificatiilor , ar fi un procesor i7 quad, placa video cu latimea de banda a memoriei [Memory Bandwidth (GB/sec)] cat mai mare si minim 4GB memorie ram in sistem (de preferinta frecvente mari dar STABILE).
Daca iti faci anumite calcule financiare si crezi ca iti poti recupera banii dati pe o placa video mai slabuta, gen quadro 600, intr-un timp relativ scurt iti recomand acest lucru, daca nu, fa un efort si cumpara un quadro 2000 din start si nu va mai trebui sa il schimbi mult timp (6-7 ani) cu siguranta.
Eu lucrez cu un quadro 1700 care merge impecabil de vreo 4 ani, iar ca performante sunt cat de cat multumit, dar e loc si de mai bine.

Spor la cumparaturi

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Nu stiu daca va pricepeti la asta, dar aruncati un ochi pe articolul asta
S-ar putea sa economisiti ceva banuti

#8
kunisor

kunisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.03.2010

View Postvimann, on 15th March 2011, 00:11, said:

Nu stiu daca va pricepeti la asta, dar aruncati un ochi pe articolul asta
S-ar putea sa economisiti ceva banuti

Da stiu treaba asta ca vroiam sa o fac si eu ca am si un geforce 8600 , problema e alta...voi cauta eventual si articolul in care se expune problema. Exista diferente fizice (probabil ca nu f. mari) intre seria geforce si quadro care ii permit ultimei sa randeze mai bine detaliile. In articol se evidentiaza lucrul acesta si se poate vedea un filmulet in care se prezinta randarea in timp real cu o placa modata si una nativa....si diferentele se vad intr-adevar.
Nu stiu ce sa zic, poate ca articolul a fost facut cu interes (daca stai sa te gandesti nvidia cam are de pierdut la treaba asta),  nu pot sa imi dau seama, cert e ca doar daca imi modez eu 8600-le si fac efectiv o comparatie intre ele, as putea sa spun 100% ca este asa.

#9
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Țineți cont și de faptul că Archicad-ul poate/sau nu să profite de driverele și arhitectura unei plăci Quadro. Cel mai indicat ar fi să căutați teste special pentru asta sau ceva informații pe forumurile dedicate.

#10
andrei_verde

andrei_verde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.07.2009
Salut! a trecut timpu ... si nu mi-am mai luat placa cu pricina...ci cu un pic de noroc mi-am luat un nou sistem facut pe bucati. Windows experience index am 7.9 la toate, cu o singura exceptie, procesorul care e la 7.8 si aici vine o noua intrebare, tot pentru cunoscatori, cum il fac sa fie maxim ca imi sta pe creier  :D . Acum lucrez in archicad 15 si artlantis, dar ma joc si cu 3dmaxu in timpu librer.
       Sistemu e i7 2600k, 16 gb ram, asus p8z68 v-pro, ssd OCZ agility 3 60 gb si hdd wd green caviar de 1Tb, chieftec 750W, carcasa nzxt phantom, iar piesa de rezistenta e placa video... care, condus de dorinta de a randa calumea in 3dmax... gtx 580 3gb.
       Stiu ca procesoru poate fi overclockat si de bunica (daca ar mai fi trait), dar astept sa ma mai documentez un pic, sau sa mai primesc niste sfaturi utile :D !
Bafta!

Edited by andrei_verde, 19 November 2011 - 13:22.


#11
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010
nu este tîrziu niciodata
poate te ajuta linku-ul asta cu ceva

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate