Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

LG Optimus 3D

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008

View Postferibalint, on 20th May 2012, 13:58, said:

No offense.....nu stiu cum se comporta acest model de telefon,dar personal am avut LG Optimus One si acum am Optimus 2x...si nu am intimpinat problemele descrise de tine.

Cauta cu Google doar atat: 'ghost calls' fara sa scrii nimic altceva si citeste primele titluri, apoi treci la pagina urmatoare.
Daca vrei si mai multa relevanta atunci scrie asa: 'android ghost calls' si apasa butonul 'cautare'.

Cauta acum 'sleep of death' si 'Android SOD' cu Google. Ghici ce telefon apare listat in cele mai multe titluri? Este exact telefonul care tie nu iti face probleme: LG Optimus 2X si, evident, LG Optimus 3D.

Incearca sa cauti si utilizand cuvintele cheie 'lg reorganizing internal processes'. Vei fi surprins de rezultate.

Daca doresti rezultate si mai concrete, atunci cauta 'lg optimus 3d problems'. Iti garantez ca vei fi impresionat (poate mai putin, daca lucrezi pentru LG).

Daca aveti ceva cunostinte de limba engleza, atunci puteti citi cateva din mesajele de aici:
http://www.phonesrev...-call-problems/
sau de pe zecile de forumuri si site-uri unde oamenii se plang de astfel de fenomene precum 'sleep of death', 'ghost calls' si 'ghost sms' la care produsele LG sunt in top, in primul rand cu Lg Optimus 3D.

Daca doriti un telefon 3D mai bun, dar nu aveti pretentii prea mari de la camera, atunci aveti o singura solutie: HTC Evo 3D (macar are 2 blitzuri, cate unul pentru fiecare lentila) sau asteptati pana cand Samsung va scoate pe piata primul telefon glasses-free 3D. Daca puteti avea si mai multa rabdare, atunci poate ca veti gasi o alternativa si mai buna la Sony (care exceleaza la partea de calitate a imaginii si au fost tot timpul in top la camere de telefon, depasind cu mult pe oricare alti producatori) sau, daca veti mai putea astepta, sunt convins ca vor aparea si alternative de la producatori care au avut in general tendinta de a oferi produse de calitate superioara precum Nokia si Motorola (desi camerele de Nokia cam lasa de dorit indiferent de lentilele folosite).

Daca partea de 3D nu va intereseaza, atunci aveti deja suficient de multe variante superioare oricarui telefon LG.

Edited by bogdandebuzau, 20 May 2012 - 15:00.


#38
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View Postbogdandebuzau, on 20th May 2012, 14:38, said:

Inainte de a investi in husa sau mai stiu eu ce pentru el, intrebati-va si cum va functioneaza.
Daca nu a inceput inca sa vi se restarteze sau sa se inchida singur de 5 ori pe zi, nu va faceti iluzii, va incepe in curand.
Daca nu vi s-a intamplat inca sa vi se spuna ca ati primit apeluri sau sms-uri, in timp ce telefonul vostru nu a sunat sau inregistrat apel ratat sau primit sms, nu va faceti iluzii, vi se va spune.
Daca nu vi s-a intamplat inca sa doriti sa sunati, dar sa nu puteti, intrucat sunt alte procese de sistem 'mai importante' care trebuie sa ruleze timp de inca 30 de minute si pe care nu aveti voie sa le intreupeti, nu va faceti iluzii, aceasta se va intampla in curand.
Daca ati cumparat deja acest telefon, atunci probabil ca va fi ultimul telefon pe care l-ati cumparat de la LG si poate ultimul produs LG cumparat.
In curand il veti vinde in pierdere, pentru ca v-ati saturat sa asteptati o jumatate de an ca sa apara update-uri de software care sa rezolve numeroasele bug-uri grave pe care le are sau ca macar, reprezentantii LG sa recunoasca probleme pe care le are telefonul si sa ofere suport.
Daca ati avut probleme cu acest telefon si l-ati trimis in garantie, veti constata ca nu s-a rezolvat nimic. Il veti trimite iar si iar (poate pe banii vostri) si vi se va raspunde de fiecare data ca telefonul are nimic.
Sfatul meu este sa stati cat mai departe de acest telefon.
Oau..eu am citi altceva pe site-uri.
Am gasit pe cineva care spunea acelasi lucru despre Optimus black...si ce sa vezi functioneaza impecabil de cind  il am.
Oricum sper ca si acesta ,3d-ul ,sa mearga ca si black-ul.

View Postbogdandebuzau, on 20th May 2012, 15:56, said:

Cauta cu Google doar atat: 'ghost calls' fara sa scrii nimic altceva si citeste primele titluri, apoi treci la pagina urmatoare.
Daca vrei si mai multa relevanta atunci scrie asa: 'android ghost calls' si apasa butonul 'cautare'.

Cauta acum 'sleep of death' si 'Android SOD' cu Google. Ghici ce telefon apare listat in cele mai multe titluri? Este exact telefonul care tie nu iti face probleme: LG Optimus 2X si, evident, LG Optimus 3D.
Vad ca problemele apar la cei care si-au facut upgrade la versiunea gingerbrade. Oare sa nu mai fac si io asta?? :confuzzled:

#39
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbogdandebuzau, on 20th May 2012, 15:56, said:

..... Este exact telefonul care tie nu iti face probleme: LG Optimus 2X si, evident, LG Optimus 3D......
In calitate de posesor Optimus 2x nu am avut parte de aceste probleme.Intreaba si alti utilizatori de la noi,sau citeste si tu topicul dedicat Optimus 2X...ca sa te convingi ;)
Conteaza si ce ROM ai pe telefon.....pt ca daca ai un custom rom mai prost...poti avea surprize,si asta nu din vina telefonului.

PS.Ai uitat sa mentionezi ca problemele de 'sleep of death' si 'Android SOD' se manifesta si la alte marci consacrate.Interesant cand am scris pe google sleep of death....la primele optiuni aaparut o alta marca celebra de telefoane.....

View Postgelunechifor, on 20th May 2012, 16:06, said:

Oau..eu am citi altceva pe site-uri.
Am gasit pe cineva care spunea acelasi lucru despre Optimus black...si ce sa vezi functioneaza impecabil de cind  il am.
Oricum sper ca si acesta ,3d-ul ,sa mearga ca si black-ul.
Vad ca problemele apar la cei care si-au facut upgrade la versiunea gingerbrade. Oare sa nu mai fac si io asta?? :confuzzled:
Vad ca nici tu nu ai problemele mentionate.Oare de ce? Suntem noi mai norocosi?
Eu am acum pe telefon Gingerbread...deci nu trebuie sa-ti faci griji.

Inca o data,mentionez....nu stiu cum se comporta LG Optimus 3D,in schimb cunosc comportamentul lui Optimus 2x deoarece posed telefonul....si nu vorbesc din auzite.

Attached Files


Edited by feribalint, 20 May 2012 - 15:40.


#40
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View Postferibalint, on 20th May 2012, 16:27, said:

Vad ca nici tu nu ai problemele mentionate.Oare de ce? Suntem noi mai norocosi?
Eu am acum pe telefon Gingerbread...deci nu trebuie sa-ti faci griji.

Inca o data,mentionez....nu stiu cum se comporta LG Optimus 3D,in schimb cunosc comportamentul lui Optimus 2x deoarece posed telefonul....si nu vorbesc din auzite.
Acum i-am dat OB-ul lui fiu-miu si il butoneaza de il omoara si nu am primit inca "reclamatii" :thumbup:
M-a speriat nenea si parca nu i-as mai face upgrade la 3D... :confuzzled:
Il am de 2 zile de-abia(3d-ul) si l-am luat tocmai fiindca Black-ul a functionat impecabil. Bine eu nu am pus in el decit aplicatii simplute,nu l-am rootat & stuff.

#41
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Pt Optimus 3D nu stiu ce sa iti recomand.....pt ca si aici pe Softpedia nu prea avem informatii.
Dar iti recomand sa citesti pe XDA.
http://forum.xda-dev...play.php?f=1073

#42
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008
K, multumesc . :thumbup:
Ma apuc de treaba(citit) :lol:

#43
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008

View Postgelunechifor, on 20th May 2012, 15:06, said:

Vad ca problemele apar la cei care si-au facut upgrade la versiunea gingerbrade. Oare sa nu mai fac si io asta?? :confuzzled:

Eu l-am cumparat in primul rand pentru tehnologia cu bariera de paralaxa si camera 3D + filmare in full HD.

Inainte de a updata versiunea de Android cu care a fost livrat, aparent nu am avut nicio problema cu el, desi s-au plans cateva persoane ca m-au sunat si au primit ton de apel (telefonul meu nu a generat nicio alerta, in jurnalul de apeluri nu a fost inregistrata nicio informatie despre vreun apel).

Dupa primul update, m-a incantat ca functioneaza blitzul si in modul de filmare dar, au inceput problemele: bootare mult mai lenta, filmele in HD inregistrate ca o serie de fotografii statice ca si cum procesorul nu ar mai face fata, ghost calls si sleep of death de cel putin 2 ori pe zi.
Dupa al doilea update, care am sperat sa rezolve problemele, update efectuat la inceputul lunii curente, am constatat ca, in sfarsit, functioneaza butonul hardware pentru declansarea camerei, in schimb, au inceput adevaratele probleme: sleep of death de aprox. 5 ori pe zi, mesajul cu 'reorganizing internal processes' aproape oridecateori doream sa efectuez un apel, situatie de care nu puteam sa scap decat prin restartare, plus ca am inceput sa pierd numeroase apeluri importante (cei care ma suna nu primesc mesajul clasic ca 'abonatul nu poate fi contactat' sau ton de ocupat, ci, pur si simplu primesc tonul de apel normal).
Asa ca m-am decis sa pun telefonul inapoi in cutie pana cand se va putea updata la versiunea 4.0 de Android sau pana cand LG va oferi posiblitatea downgrade-ului la versiunea originala de Android, daca nu vor gasi solutii pentru remedierea incompatibilitatii dintre hardware-ul telefonului si toate celelalte versiuni de Android.

Intre timp, ma intorsesem la vechiul meu telefon Acer DX-900 care macar nu imi facea atatea probleme si ma scutea de nevoia de a umbla cu doua telefoane dupa mine, pana cand m-am decis sa imi iau saptamana trecuta Samsung B7722. Acesta macar este un telefon simplu, cu o camera rezonabila, cu autonomie pe baterie satisfacatoare, cu 3G/HSDPA, WiFi, chiar daca nu are un sistem de operare adevarat, GPS, 3D etc. In prezent nu mai am incredere sa cumpar niciun smartphone. Iar daca va fi sa imi iau in viitor un alt smartphone, in mod sigur voi sta cat se poate de departe de LG. De fapt, nu voi mai cumpara niciun produs LG, de acum inainte. Cred ca LG stau cel mai prost la capitolul suport si sunt cei mai inceti cand este vorba de update-uri, ceea ce explica de ce au produsele usor mai ieftine. Degeaba sunt inventivi si inovatori daca produsele lor sunt de o calitate execrabila.
Am probleme si cu televizorul meu LG 3D TV: nu se conecteaza la STB-ul de la UPC, decat daca deschid intai televizorul si ma asigur ca este trecut pe HDMI1, uita setarile pentru subtitrare cand vizionez filme de pe stick si trebuie sa aleg de fiecare data limba romana, iar ca sa vada si caracterele romanesti sa fac niste setari suplimentare dupa ce deschid fiecare film (evident nu cele din manual, care sunt gresite), nu recunoaste majoritatea formatelor audio (uneori chiar formate video care conform manualului ar trebui sa fie acceptate) asa ca vad filmele fara sonor sau nu incarca anumite subtitrari (fara sa fac diverse conversii) etc. etc. Evident ca daca stiam toate acestea dinainte, imi luam Sony.

Sfatul meu ramane acelasi: evitati LG!

#44
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Daca tu ai avut o experienta neplacuta cu un model de telefon LG....aia nu inseamna ca toate sunt la fel.
Idem si in cazul televizorului......abonat UPC HD si LG37LE5300 ;)

Oare asa ar trebui sa spun si eu de Samsung...ca am avut probleme atat la telefon cat si televizor?
Noroc ca erau in garantie.....

#45
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008
Multumesc de sfaturi si de timpul acordat :peacefingers:
O sa vad ce fac, deocamdat eu sunt incintat de el (3d-ul).
Imi pare rau de experienta neplacuta pe care ai avut-o cu LG dar cred ca ai avut ..ghinion..parerea mea.

#46
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
Cu placere.

Daca deja ati achizitionat acest telefon, atunci sfatul meu ar fi sa va abtineti de la update-uri inainte de a citi pe forumuri.

Pentru feribalint am atasat si eu 3 capturi de ecran.

Attached Files


Edited by bogdandebuzau, 20 May 2012 - 17:39.


#47
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Cu placere ;)

@bogdandebuzau
Si mie imi pare rau pt experienta ta negativa cu LG.

#48
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postbogdandebuzau, on 20th May 2012, 18:38, said:

Pentru feribalint am atasat si eu 3 capturi de ecran.
Sincer nu vreau sa fac polemica pe acest caz...dar era corect sa mentionezi ca mai multe marci de telefoane au si aceasta problema nu numai LG.......
Totusi interesant....ca pe acest forum nu s-a plans nimeni de acest lucru.....

Quote

I looked around in a number of forums and googled for "sleep of death" / "SOD" the last days:

- SOD appears on different phones, i.e. HD2, HTC desire, Samsung i7500, Samsung i500, HD2, LG p990 ...
- all phones seem to use CM
- it seems to me that SOD does not happen on a phone using a stock OS

- the first SOD report i found was dated Aug-2010

Therefore i suppose that:

- SOD is HW independent
- SOD is radio / baseband / driver independent
- SOD is a SW bug
- SOD was coded before Aug 2010
modified 2010-07-20
- SOD is not a Android OS bug
- SOD is a CM bug
- SOD is a Android or CM bug
end

I know that:

- SOD is not reproducable



Currently i try to find out which log facilities Android has.

Ai citit cu atentie mesajele de acolo?Stii ca intre O2x si G2x sunt totusi diferente de soft?Ai observat ca majoritatea userilor au CM7 pe telefon?
Iar din octombrie 2011 nu s-a mai mentionat incidente.....asta deduc din moment ce nu s-a postat de atunci....

Edited by feribalint, 20 May 2012 - 19:51.


#49
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008
Pe acest forum s-a scris extrem de putin despre acest telefon. Dar sunt si alte forumuri, precum support.lgforum.com sau forum.xda-developers.com sau androidforums.com etc.
Sunt rapoarte recente despre toata gama de neplaceri create de acest telefon si, in principal, pentru telefoanele LG cu Android.
Daca tot nu esti convins, atunci te invit sa citesti posturile din ultimele luni (azi suntem in 21 mai 2012) din pagina de pe Facebook pentru acest model de telefon: http://www.facebook....183287115047501
sau si mai bine, citeste la acest link pe care l-am ales din primele rezultate intoarse de google:
http://www.geekzone.co.nz/forums.as p?forumid=97&topicid=98505
Mai tine cont ca eu sunt posesor al acestui model de telefon pe care l-am cumparat din tara si a fost fabricat in Coreea pentru piata din Europa, nu l-am rootat, in urma ultimului reset hardware nu am mai instalat absolut nicio aplicatie de pe Android Market, l-am tinut cu WiFi off, GPS off, 3G off, fara card de memorie problemele ramanand aceleasi. De cateva luni caut aproape in fiecare zi solutii si am citit fara rezultat mii de mesaje ale altor persoane care au experimentat aceleasi probleme. Singura rezolvare pentru SOD o gasisem prin instalarea unui program care impiedica telefonul sa intre in stand-by dar care descarca bateria telefonului in cateva ore. Acesta a functionat pana la ultimul update. Restul problemelor s-au agravat. Din cauza fenomenului 'reorganizing internal processeses' care intervine aproape continuu dupa ultimul update de la inceputul lunii, telefonul a devenit inutilizabil.

#50
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Ti-am mai zis,nu stiu cum se manifesta Optimus 3D deoarece informatiile sunt putine si eu nu detin acest model.Dar sa arunci cu noroi in toata gama lor nu este frumos.

PS.Iar in privinta SOD arata-mi un telefon android care pana la urma nu se blocheaza.

Edited by feribalint, 21 May 2012 - 08:46.


#51
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008

View Postferibalint, on 21st May 2012, 08:45, said:

Ti-am mai zis,nu stiu cum se manifesta Optimus 3D deoarece informatiile sunt putine si eu nu detin acest model.Dar sa arunci cu noroi in toata gama lor nu este frumos.

PS.Iar in privinta SOD arata-mi un telefon android care pana la urma nu se blocheaza.

Informatii sunt foarte multe despre acest model de telefon, chiar daca nu si aici pe forum. Probabil ca nu sunt nici multe persoane care l-au cumparat. Probabil ca majoritatea celor care le-au cumparat nu au intrat aici pe forum. In schimb sunt utilizatori din Romania care au postat pe site-uri internationale despre problemele pe care le au cu acest telefon.
De unde ai tras concluzia ca am 'aruncat cu noroi' in toata gama de telefone de la LG? Eu am adus dovezi pentru tot ceea ce am sustinut si m-am referit strict la telefoanele de la LG cu S.O. Android care apar in top-ul problemelor enumerate (S.O.D., ghost calls etc.) in primul rand cu LG Optimus 3D, in timp ce la Samsung sau HTC majoritatea modelelor par sa fie fara probleme, la Motorola este un singur model cu probleme etc. Exista incompatibilitati intre hardware-ul unor telefoane (inclusiv tablete) si Android, vina principala fiind a software-ului care a fost insuficient testat peoate platformele hardware. Daca tu esti norocosul posesor al unui produs bun de la LG, asta nu inseamna ca LG sunt cei mai tari sau cei mai mari. Am utilizat si eu anterior doua telefoane de la LG care nu mi-au facut probleme (dar erau telefoane simple), in timp ce 3 dvd-writere de la LG mi s-au stricat ireparabil dupa mai putin de 1 an. Acum folosesc un ASUS care imi functioneaza perfect dupa aproape 4 ani (desi citeste mai greu dvd-urile scrise cu LG). Mai stiu pe cineva care are un dvd player de la LG si care nu este 100% compatibil cu televizorul tot LG, in timp ce functioneaza normal cu oricare alt televizor.
LG a castigat piata prin diversitatea produselor si a preturilor mai mici, nu pentru calitatea produselor. Este bine cunoscut ca software-ul dispozitivelor LG sufera mai mult decat software-ul altor producatori mari. LG lanseaza pe piata produse oarecum 'neterminate' pe partea de software, produse testate insuficient si pentru care, la scurt timp dupa lansare, uita sau intarzie sa mai faca update-uri.

Tu singur sustii ca nu detii acest model de telefon. Atunci cu ce crezi ca i-ar ajuta ceea ce scrii tu pe cei care doresc acest model de telefon?
Daca simti nevoia sa arunci cu noroi in cei care 'insulta' imaginea protejatilor tai, nu cred ca acest forum este potrivit pentru nevoile tale. Eu am incercat doar sa ii avertizez prin prisma propriei experiente pe cei care si-ar dori acest model de telefon sau altele echivalente de la acest producator. Despre celelalte am aflat pe parcurs, in timp ce cautam informatii despre al meu.
Poti sa ma crezi ca nu eu am realizat acele clasamente ale celor mai rele telefoane de marca sau inventat sloganul 'LG Optimus 3D = the worst android phone of all' sau singurul care confirma ca 'LG [is] ignoring customer complaints over how crappy the device is'
Poti sa devii avocatul LGE postand astfel de mesaje in locurile in care se discuta despre cele mai bune/rele dispozitive cu Android, de exemplu, aici:

Attached Files


Edited by bogdandebuzau, 21 May 2012 - 15:24.


#52
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Am avut de la LG:

P500
optimus 7
E730
E990
E920 (asta il am in momentul de fata)

Am avut si:

Galaxy FIT
SE neo V
Nexus S

Cu nici unul nu am avut vreo problema.

Daca ai o problema cu telefonul ai garantie (asta in cazul in care ai). Daca ai un produs plimbat de 15insi pe okazii atunci nu te mai plange aici.

Samsung si LG sunt cei mai mari producatori de electronice din lume (80% dintr-un ''ifon'' e facut de LG si samsung).

De exemplu galaxy S sufera de burn in la prea slavitele ecrane ''super'' amoled. Asta inseamna ca sunt produse proaste??? Orice producator mai da rateuri. Uitate la apple care da din lac in put cu fiecare model lansat.

Edited by Cap-shoot, 22 May 2012 - 00:21.


#53
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008
Deocamdata eu vad ca nu am probleme.Il folosesc ca telefon.Acum mi-e frica sa ii fac upgrade la versiunea superioara de android :confuzzled:
L-am incarcat ieri dimineata ,am vorbit la telefon cam 1 ora in total si azi e la 70 %.Deocamdata nu am instalat nimic de pe market.
Cum am zis eu am avut Optimus black si am fost ff multumit de el. Dar nu am umblat deloc la soft,nu i-am facut upgrade,am descarcat programele , aplicatii de pe market si care nu au mers le-am sters.

Edited by gelunechifor, 22 May 2012 - 07:05.


#54
bogdandebuzau

bogdandebuzau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 21.11.2008

View PostCap-shoot, on 22nd May 2012, 00:20, said:

Am avut de la LG:

P500
optimus 7
E730
E990
E920 (asta il am in momentul de fata)

Am avut si:

Galaxy FIT
SE neo V
Nexus S

Cu nici unul nu am avut vreo problema.

Daca ai o problema cu telefonul ai garantie (asta in cazul in care ai). Daca ai un produs plimbat de 15insi pe okazii atunci nu te mai plange aici.

Samsung si LG sunt cei mai mari producatori de electronice din lume (80% dintr-un ''ifon'' e facut de LG si samsung).

De exemplu galaxy S sufera de burn in la prea slavitele ecrane ''super'' amoled. Asta inseamna ca sunt produse proaste??? Orice producator mai da rateuri. Uitate la apple care da din lac in put cu fiecare model lansat.

Ma intreb ce te-a facut sa cumperi atatea telefoane daca tot zici ca sunt bune. Sau poate ca nu ai ce face cu banii dar, mai curand pun pariu ca le-ai luat la a 15-a mana de pe okazii. Pari sa fii cunoscator si in materie de 'okazii' si in materie de cine este cel mai mare producator (se subintelege ca la 'inteligenta ta' ar fi LG, doar ca n-ai curajul sa sustii in gura mare ca sa nu te faci complet de ras).
Implicatia 'daca'...'atunci' in formularea ta este nu doar o insulta gratuita ci si un efect al prabusirii tale intelectuale, asta daca presupunem ca ai fost vreodata cu inteligenta peste limita inferioara inainte sa iti paradesti creierul de la atatea telefoane (aici am utilizat aceeasi 'logica' ca si tine).

Un taran ignorant ca tine care ia la rand toate telefoanele de pe okazii si apoi vine pe forumuri ca sa faca pe atoatestiutorul si sa discute discutii fara sa aiba nimic important de spus ar face mai bine sa citeasca toate posturile si apoi sa ia hotararea 'inteleapta' de a-si baga mana la loc in pantaloni in loc sa scrie lucruri fara sens (un model de atitudine compatibila cu a ta).

Pe aici chiar nu citeste nimeni?
Vine un idiot caruia ii este lene sa citeasca ca sa imi recomande sa duc telefonul in garantie, dupa ce am scris ca l-am trimis de mai multe ori in garantie degeaba.

Nu, eu nu cumpar telefoane de pe okazii, nu cumpar telefoane second hand pentru ca nu imi place ideea. Nu cumpar nimic second hand. Eu am asteptat cu nerabdare acest telefon si l-am comandat aproape imediat dupa ce a ajuns pe piata din Romania. L-am cumparat nou si, din pacate, am platit mai mult decat majoritatea pentru un telefon nefunctional.
In service, pentru aceste probleme, nu se face nimic in afara de resoftare si updatare de catre ei, eventual cateva reset-uri hardware sau nici macar atat si il trimit inapoi cu mentiunea ca telefonul a fost testat in service si totul este in regula. De aceea am scris ca cei care detin acest telefon il vor trimite degeaba in service. Eu a trebuit sa platesc si curierul cand l-am trimis la adresa de service.

Daca tu nu ai avut probleme cu niciunul dintre acele telefoane ma intreb la ce le-ai folosit: poate ca sa spargi alune de padure cu el in timp ce asculti mp3-uri. Pentru ca despre majoritatea telefoanelor din lista ta s-a scris ca sunt cu probleme.

Samsung si LG nu sunt cei mai mari producatori de electronice din lume. Samsung si LG stiu cum sa isi vanda bine produsele mai ieftine dar de calitate discutabila. Samsung si LG au un departament de cercetare mai activ, in schimb, pentru ca au programatori slabi, angajeaza straini pentru a le scrie software-ul. Producator mare este Motorola, dar Motorola nu are experienta in vanzari, motiv pentru care se afla de ani buni in declin. Ar trebui sa ia exemplu de la IBM-Lenovo. Producator mare a fost Sony. Acum nu mai este pentru ca a lansat pe piata prea multe produse cu probleme si au pierdut increderea potentialilor clienti. Posibil sa rezolve dupa ce au renuntat la partea cu 'Ericsson. Cam asa s-a intamplat si cu LG dupa ce au renuntat la numele deja compromis de Goldstar.

View Postgelunechifor, on 22nd May 2012, 07:03, said:

Deocamdata eu vad ca nu am probleme.Il folosesc ca telefon.Acum mi-e frica sa ii fac upgrade la versiunea superioara de android :confuzzled:
L-am incarcat ieri dimineata ,am vorbit la telefon cam 1 ora in total si azi e la 70 %.Deocamdata nu am instalat nimic de pe market.
Cum am zis eu am avut Optimus black si am fost ff multumit de el. Dar nu am umblat deloc la soft,nu i-am facut upgrade,am descarcat programele , aplicatii de pe market si care nu au mers le-am sters.

Parerea mea ar fi sa nu faci inca updateuri. Pe anumite forumuri am gasit informatia ca pe la sfarsitul lunii iunie se va putea updata si acest telefon la versiunea 4.0 de Android. Personal, abia astept. Pana atunci voi utiliza alt telefon.
In cazul tau, sfatul meu ar fi sa citesti pe forumuri inainte de efectua orice update. Eu daca as fi stiut dinainte ce urma sa se intample, nu as mai fi facut update-uri. Si eu eram la inceput incantat ca booteaza repede, ca se misca bine si ca il tine bateria. Toate aceste aspecte pozitive au fost ruinate de la primul update.

Edited by bogdandebuzau, 22 May 2012 - 08:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate