Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Unde ne sunt intelectualii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Lui Ceusescu nu-i placeau intelectualii. Ii considera periculosi in sensul ca, oameni inteligenti fiind sau macar considerati asa de catre mase, impun respect si pot fi cei mai mari dusmani ai rudimentarei propagande comuniste.
   In ziua de astazi termenul ,,intelectual'' este unul desuet. Mii si mii de oameni obtin o diploma universitara fara sa dea un examen serios in viata lor, uneori fara sa intre macar in facultatea ,,absolvita''. Oamenii de rand sunt fericiti ca au reusit copiii lor sa faca o facultate (cunosc absolvent de filologie care nu a citit max. 5 carti la viata lui, sau de medicina la care nu as duce nici pisica sa mi-o trateze, sa nu mai zic cati termina anual dreptul, stiinte economice sau alte facultati care ,,suna bine''...), manelizarea si otevizarea este tot mai pregnanta in toate posturile TV urmarite de romani. toata aceasta indobitocire in masa, voita sau nu, face manipularea (pacalirea) populatiei mai usoara.
   Vorbeam cu un dascal batran dintr-un sat, un om ascultat si astazi cu respect in comunitate: domnule, pe vremuri daca inginerul sau profesorul ii raspundea la salut, sa nu mai zic daca intra in vorba cu el, omul era fericit. Acu' sunt atatia care au facut o facultate chit ca unii dintre ei lucreaza la banda la cabluri sau paznici la banca incat, normal, nu mai e acelasi lucru.
  Ne dispar intelectualii, ne dispar sansele unei schimbari de mentaltate si poate si de regim. Lumea voteaza cu Diaconescu, Becali, Vadim, EBA si degeaba le zici ca nu e bine, nu te mai cred.
  Teoretic, lumea nu mai stie pe care dintre atatia ,,intelectuali'' sa asculte. Practic, intelectualii adevarati sunt pe cale de disparitie sau sunt greu vizibili in marea masa de fripturisti cu diplome bune de sters la fond (vorba lui Badea).

P.S. Ideea mi-a venit in cele max. 5 minute cand am ajuns cu telecomanda pe A3. Prostanacul zice ca Sebastian Lazaroiu e un intelectual care a ales tabara Basescu. Badea zice: ce-i ala? de ce-i intelectual? Prostanacul zice ca omul a citit ceva carti la viata lui, e destept, la care Badea zice: spune ca a citit mult, nu ca-i intelectual, ca nu e, de ce sa fie?
Io nu-l stiu asa bine pe Lazaroiu asta, o sa ma interesez daca e sau nu intelectual. Pana atunci, sa-l ascult pe Badea sau pe prostanac? sau poate pe Basescu, a carui consilier este Lazaroiu.

Edited by radumiki, 01 February 2011 - 00:23.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Stii, vazand titlul, mi-am spus sa raspund in 2 peri:
Unde sa fie?
La Antena 3, unde altundeva!?


Din pacate vad ca despre asta e vb :D

#3
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postradumiki, on 1st February 2011, 00:22, said:

termenul ,,intelectual'' este unul desuet. Mii si mii de oameni obtin o diploma universitara fara sa dea un examen serios in viata lor, uneori fara sa intre macar in facultatea ,,absolvita''. Oamenii de rand sunt fericiti ca au reusit copiii lor sa faca o facultate (cunosc absolvent de filologie care nu a citit max. 5 carti la viata lui, sau de medicina la care nu as duce nici pisica sa mi-o trateze, sa nu mai zic cati termina anual dreptul, stiinte economice sau alte facultati care ,,suna bine''...), manelizarea si otevizarea este tot mai pregnanta in toate posturile TV urmarite de romani. toata aceasta indobitocire in masa, voita sau nu, face manipularea (pacalirea) populatiei mai usoara.
Da eu cred ca este desuet - "necorespunzător spiritului vremii; perimat" conform DEX(online bineinteles :D). Oriunede in lume cred ca este desuet, poti ajunge cel mai mare inginer fara sa fi auzit vreodata de nu stiu ce scriitor rus cu milioane de carti si zeci de ecranizari! Suntem in era specializarii nu le mai poti face pe toate.  Problema e ca noi trecem printr-o perioada in care nu  mai facem nimic temeinic, asta e problema. Cult e super, doar informat e absolut ok! Stiu eu unul cult care a stat pe intuneric ca nu stia unde sa apese pe buton la contorul de electricitate, cred ca el il citise pe scriitorul ala rus, doua capitole nu mai mult.... Traiasca almanahele, wikipedia, softpedia si cand ne luam tablete poate mai si citim ceva pe unde nu este semnal. Fara beletristica, normal!

Edited by costables, 01 February 2011 - 00:38.


#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postradumiki, on 1st February 2011, 00:22, said:

Lui Ceusescu nu-i placeau intelectualii. Ii considera periculosi in sensul ca, oameni inteligenti fiind sau macar considerati asa de catre mase, impun respect si pot fi cei mai mari dusmani ai rudimentarei propagande comuniste.
   In ziua de astazi termenul ,,intelectual'' este unul desuet. Mii si mii de oameni obtin o diploma universitara fara sa dea un examen serios in viata lor, uneori fara sa intre macar in facultatea ,,absolvita''. Oamenii de rand sunt fericiti ca au reusit copiii lor sa faca o facultate (cunosc absolvent de filologie care nu a citit max. 5 carti la viata lui, sau de medicina la care nu as duce nici pisica sa mi-o trateze, sa nu mai zic cati termina anual dreptul, stiinte economice sau alte facultati care ,,suna bine''...), manelizarea si otevizarea este tot mai pregnanta in toate posturile TV urmarite de romani. toata aceasta indobitocire in masa, voita sau nu, face manipularea (pacalirea) populatiei mai usoara.
   Vorbeam cu un dascal batran dintr-un sat, un om ascultat si astazi cu respect in comunitate: domnule, pe vremuri daca inginerul sau profesorul ii raspundea la salut, sa nu mai zic daca intra in vorba cu el, omul era fericit. Acu' sunt atatia care au facut o facultate chit ca unii dintre ei lucreaza la banda la cabluri sau paznici la banca incat, normal, nu mai e acelasi lucru.
  Ne dispar intelectualii, ne dispar sansele unei schimbari de mentaltate si poate si de regim. Lumea voteaza cu Diaconescu, Becali, Vadim, EBA si degeaba le zici ca nu e bine, nu te mai cred.
  Teoretic, lumea nu mai stie pe care dintre atatia ,,intelectuali'' sa asculte. Practic, intelectualii adevarati sunt pe cale de disparitie sau sunt greu vizibili in marea masa de fripturisti cu diplome bune de sters la fond (vorba lui Badea).

pai da, se incearca prin orice mijloace distrugerea sistemului de invatamant din romania. si se reuseste...
in Romania totul se reduce la bani acum. chiar in mediul universitar, toata lumea alearga dupa studenti ca altfel isi pierde painea. cam asta e mentalitatea.
o sa se corecteze in timp, dar nu in timpul vietii noastre. :D

View Postradumiki, on 1st February 2011, 00:22, said:

P.S. Ideea mi-a venit in cele max. 5 minute cand am ajuns cu telecomanda pe A3. Prostanacul zice ca Sebastian Lazaroiu e un intelectual care a ales tabara Basescu. Badea zice: ce-i ala? de ce-i intelectual? Prostanacul zice ca omul a citit ceva carti la viata lui, e destept, la care Badea zice: spune ca a citit mult, nu ca-i intelectual, ca nu e, de ce sa fie?
Io nu-l stiu asa bine pe Lazaroiu asta, o sa ma interesez daca e sau nu intelectual. Pana atunci, sa-l ascult pe Badea sau pe prostanac? sau poate pe Basescu, a carui consilier este Lazaroiu.

zice parca prin Biblie ca pomul bun se discerne de ala rau dupa roadele lui. :D
carti toti citim, dar sa vedem ce a produs stimabilul Lazaroiu... :huh:

#5
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
la ce seriozitate se pune pe scoala/ facultate de unde sa mai iasa si intelectualii? ies "intelectuali" de carton cum spunea cineva.  Aaaa, am un referat pentru maine, nici o problema, referate. ro e acolo, ai dat banul si ai referatul, la ce sa iti mai scremi neuronul plictisit de singuratate sa scrii tu referatul? prost sa fii, mai ales ca e gata facut.

Cum? saptamana viitoare exament la matematici speciale, eh, ies cu profu la o bauta, ii pasez si un plic, iau nota mare ... si uite asa termina tinerii nostrii studiile superioare, fara sa fi trecut prea des pragul universitatii, nu zic ca sunt toti asa, dar majoritatea ... din pacate...

#6
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View PostCourage, on 1st February 2011, 00:32, said:

Stii, vazand titlul, mi-am spus sa raspund in 2 peri:
Unde sa fie?
La Antena 3, unde altundeva!?


Din pacate vad ca despre asta e vb :D

:coolspeak:
pe la 10 am ajuns si eu sa pun mana pe telecomanda. intamplator dialogul dintre badea si prostanac... mai o plimb in sus si jos si ajung iar pe A3 in gura lui Badea care se stergea la ,,fond'' cu Romania Libera (ziarul).

costables, putem reformula atunci: unde ne sunt formatorii de opinie, credibili si de valoare?
de cine sa ascultam?
pe cine auzim?

Edited by radumiki, 01 February 2011 - 00:42.


#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View PostPollux, on 1st February 2011, 00:38, said:

chiar in mediul universitar, toata lumea alearga dupa studenti ca altfel isi pierde painea.
Nu mai zice asa ca dai impresia ca profesorii universitari sunt vai de capul lor si fac si ei niste compromisuri pentru ... o bucata de paine cand de fapt castiga cacalau. Nu as avea nimic cu cat castiga daca nu ar si "produce" ceva si macar sa lase arfele si ideile comuniste pe care majoritatea le au.

Acum carti citesc toti, dar nu stiu cati si inteleg ceva, iar de scris carti (ca si de aici pleaca o preconceptie "ba, ala a scris carti la viata lui"), ma scuzati, dar toti retarzii "scriu" carti in ziua de azi: Nikita, Bianca lu Bote, Vadim s.a.  :death: iar altii care se dau 'telectuali cu diplome si doctorate, pun un asistent sa intre pe goagal sa amestece informatii din trei carti si sa faca una si gata cartea, dar el nu stie saracu nici titlul si ca astia sunt multi "profesori" universitari care pregatesc tinerele generatii.

Si era sa uit un banc:

Dumnezeu il pune pe Sf. Petru sa imparta minte la oameni. Sf. Petru avea un tuci si dadea la fiecare cate un polonic sa bea. La un moment dat vede ca se termina mintea:
-Doamne ce fac ca se termina mintea si abia acum incep sa se stranga oamenii puhoaie din toate partile.
-Da-le ma acolo cat mai ai la cati mai ajunge si la restul macar cate o diploma de fiecare!

Edited by dan84, 01 February 2011 - 01:11.


#8
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006
1. Ce se intelege prin "intelectual" ?

2. Exista mai multe categorii de intelectuali ?

3. Care sunt efectele socio-economie ale devalorizarii termenului de 'intelectual" ?

4. Avem nevoie de intelectuali ? Care sunt efectele socio economice ale reducerii numarului de persoane carora li se poate aplica termenul de 'intelectual' ?

5. Daca avem nevoie de intelectuali, ce e de facut pentru a stimula formarea unui numar maxim posibil de intelectuali autentici ? Mi s-a cam luat pana-n gat de gargara de doi lei cum ca "asa e-n Romania, e rau, dom'le !" CE E DE FACUT ?

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca tu vii si intrebi ce inseamna intelectual nu cred ca mai are rost sa discutam!

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sistemul de invatamnt este corupt de ban. Este o fabrica de diplome si ca atare produsul finit este din ce in ce mai "ieftin" si mai de proasta calitate. Nu stiu de ce parintii insista sa isi trimita copiii la facultati, probabil dintr-un reflex format pe vremea comunistilor - in facultatile actuale nu se invata NIMIC legat de practica acelei meserii, nimic util. Este o ruptura enorma intre realitatea vietii si ceea ce se impune in programele scolare. Clicile profesorilor perpetueaza niste mituri ale "educatiei" care sa le asigure posturile, salariile si pensiile.
Asa este peste tot in lume, din Romania, Germania, Anglia pana in USA. Sindicatele din invatamant mai degraba ar muri decat sa admita ca cea ce predau ele este 80% gunoi fara valoare.
O spun din postura unuia care a terminat o instituite de invatamant  superior si are o diploma in Romania (recunoscuta in EU ) si de asemenea am reinvatat materia si dat din nou examene pentru a imi fi recunoscuta capacitatea respectiva si in USA. Am invatat chestiile alea inutile ca nu ma dureau neuronii, dar sunt 80% inutile pentru realitatea de zi cu zi. Si ceea ce ar fi trebuit sa fie predat, nu EXISTA in programa. Ies ingineri fara sa aiba habar de ceea ce presupune meseria respectiva.
La fel este si cu doctorii, cu economistii, cu arhitectii, cu ce vreti voi.

Edited by SuperDuper, 01 February 2011 - 03:42.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, asta cu facultățiile a devenit o modă. Și eu m-am dus tot din modă la A.S.E. - și am învățat aproape nimic. Istoria mi-a plăcut, dar nu cred că am șanse cu ea. :down: Iar mintea multora: dacă nu ai făcut facultate = ești un nimic; și eu tind uneori să judec oamenii prin această metodă. E o prostie. Unii care nu au făcut facultăți sunt mai descurcăreți/mai deștepți decât unii care au făcut facultate.
Cred că pentru mentalitatea asta tâmpită cu facultățiile este vinovată și hârțiogăria. Înțeleg, ai nevoi de diplomă dacă ești doctor, inginer, electrican, arhitect, poate și economist, dar ce naiaba e așa de necesară hârtia aia pentru un istoric sau un georgraf? Nu pot să zic că nu am învățat lucruri interesante la Fac. de Istorie și că nu am învățat să-mi dezvolt gândirea cât am fost pe acolo, da' Pe De aLtă parte toate informațiile pe care le-am adunat despre Istoria Bucureștiului (Bucureștiilor), Istoria Ploieșitului (aici mai am de învățat mult),  industria bucureșteană, R.A.T.B., C.F.R., Istoria energeticii și electrotehicii în România, anii '50, anii '90 le-am adunat pentru că am fost eu pasionat, nu pentru că m-a obligat cineva să le învăț.

Iar intelectuali adevărați nu prea mai există în România. Majoritatea sunt vânduți politic, fie Marinarului, fie lui Ilici, fie lui Motocicleanu-Citroceanu + Floricel, fie lui Vaccin W.C. Tudor, fie lui Jiji războnicul luminii. Eu nu țin cu nimeni!

P.S. Scuze dacă m-am exprimat aiurea, da' la ora asta sunt terminat și nu mai gândesc extrem de bine. Am postat pentru că aveam chef să-mi spun punctul de vedere.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai birocratia este tot generata de sistemul de invatamant care a produs pe banda rulanta oameni incapabili de realizari profesionale dar care au ocupat pozitii de decizie in aparatul de stat. Si ca atare pun accentul pe ce stiu si ei - hartii sa isi acopere incapacitatea.

#13
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
nu inteleg de ce dati vina pe invatamant... cine vrea sa-nvete poate sa o faca- sa nu confundam o diploma de licenta cu notiunea de intelectual.
conosc absolventi buni, care si-au dat doctorate in domeniu tehnic, de care insa nu pot zice ca-s intelectuali.

#14
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Nu's de acord. Intelectualii cred ca sunt la fel de multi ca intotdeauna (proportional vorbind), si d'le costables, odata ce-am depasit etapa filosofiei din Grecia antica, unde intr'adevar putem vorbi de polivalenta, oricum s-au specializat. N-am auzit pe nimeni sa-l ridice in slavi pe Balzac pentru skill-urile sale ingineresti sau pe Benjamin Franklin pentru exegezele rafinate ale Ramayanei.

Si la fel sunt convins ca intelectualii dintotdeauna au avut un parti-pris politic. Eminescu cu conservatorii, Bacalbasa antiregalist, Constantin Mille asemenea, Sadoveanu comunist samd.

Ce sunt convins ca s-a schimbat este atitudinea maselor fata de intelectuali si sistemele de valori. Si nu vorbesc in genere, ci strict in Romania. Pe de o parte avem accesibilitatea diferitilor factori (educatie, informatie, drept la vot), iar pe de alta avem o diluare a bunului-simt prin iesirea in fata a tot felul de imbogatiti peste noapte, care, modele aspirationale fiind, nu atrag tinerii inspre munca si efort (de orice natura) ci inspre lipeli si castiguri rapide. Odata ce vom avea o clasa de imbogatiti legitim, vom avea si restul categoriilor asezate unde trebuie.

Nu in ultimul rand, nu stiu de Eminescu, dar sunt convins ca daca Nicolae Iorga ar fi prins zilele noastre, ar fi fost nelipsit de la emisiunile OTV. Cat despre manele, lasand din discutie ca mie nu-mi plac, sunt iarasi convins ca mahalaua contemporana lui George Enescu nu asculta in niciun caz muzica clasica.

Edited by skandal, 01 February 2011 - 09:28.


#15
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

View Postbuleala, on 1st February 2011, 09:21, said:

nu inteleg de ce dati vina pe invatamant...
...pentru că are raportul preț/performanță extrem de slab (sau bun?!?!?), pentru că alterează scara valorilor, pentru că produce o bombă socială cu fitil foarte lung, dar în rest, numai de bine despre sistemul actual de învățămînt.

Edited by Iocan, 01 February 2011 - 09:41.


#16
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View PostIocan, on 1st February 2011, 09:40, said:

...pentru că are raportul preț/performanță extrem de slab (sau bun?!?!?), pentru că alterează scara valorilor, pentru că produce o bombă socială cu fitil foarte lung, dar în rest, numai de bine despre sistemul actual de învățămînt.
familia ce rol are?

#17
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,925
  • Înscris: 06.04.2006

View Postdan84, on 1st February 2011, 02:55, said:

Daca tu vii si intrebi ce inseamna intelectual nu cred ca mai are rost sa discutam!

CE SE INTELEGE PRIN "INTELECTUAL" ? Va e chiar atat de greu sa destainuiti maselor populare cam ce intelegeti prin notiunea de "intelectual" ?

Hai, raspundeti la intrebarile alea ! Sau acesta este un nou topic despre "aoleooooo, ce rau e in Romania !" ? De ce e rau ? Nu conteaza, nu explicam de ce, nu cautam solutii, conteaza numai ca e rau.

Hai, sa nu ziceti ca-s rau : intelectual =

1. persoana ce poseda o diploma (licenta, masterat, doctorat ?)
2. persoana ce poseda cunostiintele pe care IN MOD NORMAL ar trebui sa le posede un licentiat
3. persoana ce poseda cunostiintele pomenite mai sus ... si care este capabila sa le si UTILIZEZE practic
4. persoana ce poseda cunostiintele (etc, vezi mai sus), este capabila sa le utilizeze practic si, in plus, este capabila SA ADAUGE NOI CUNOSTIINTE domeniului sau de activitate

Deci ... ce intelegeti prin "intelectual" ?

Edited by SDan222, 01 February 2011 - 11:03.


#18
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postbuleala, on 1st February 2011, 09:21, said:

nu inteleg de ce dati vina pe invatamant... cine vrea sa-nvete poate sa o faca- sa nu confundam o diploma de licenta cu notiunea de intelectual.
conosc absolventi buni, care si-au dat doctorate in domeniu tehnic, de care insa nu pot zice ca-s intelectuali.
de acord cu tine.

View Postdan84, on 1st February 2011, 02:55, said:

Daca tu vii si intrebi ce inseamna intelectual nu cred ca mai are rost sa discutam!
ei nu mai spune, tu johnny.
in fact este o intrebare foarte buna.
care mai este definitia unui intelectual in zilele noastre?
inainte putea fi si profesorul din sat, azi sunt imbecili cu mnim 2 diplome si doctorate. unii au studii aprofundate in praful stelar dar nu au citit ever pe dostoievski.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate