Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Idee afacere "de sezon"

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Bold

Bold

Member

• Grup: Members
Navigand pe internet am gasit o afacere extraordinara, un produs nou, o oportunitate care nu trebuie pierduta.
Ca tip de afacere, ar fi ceva de genul magazin online, iar produsul este virtual, deci nu sunt probleme de genul aprovizionare, transport, depozitare, etc.
Persoanele din romania sunt acceptate ca distribuitori. In principiu nu este nevoie de firma (pe care o pot constitui la nevoie intr-o saptamana-10 zile, si asigur si sediu). Riscul consta doar in cheltuielile cu site-ul si publicitatea. Investitie minima 12-13.000 euro, investitie optima 22-25000 euro.
Firma producatoare este o firma de renume mondial, a carei credibilitate nu poate fi pusa sub semnul intrebarii.
Profitul este de circa 35-50% din cifra de afaceri, iar piata la nivel global pentru produsul acesta este de minim 250-300 mil euro/an. Produsul fiind foarte nou, sunt foarte putini distribuitori, plus ca mai exista ceva ce face afacerea sa fie mult mai profitabila, daca investesti pe termen mediu o parte din profit (1-3 ani).
Afacerea este reala, legala, si de viitor.
Timpul de punere in practica a ideii este de 1-3 saptamani.
Pentru carcotasii care se vor intreba de ce nu o pun in aplicare eu, le voi raspunde aici, sa nu se mai oboseasca sa posteze.
1. Din cauza profesiei pe care o am.
2. Aceesul pe piata este inca posibil, dar nu pentru mult timp.
3. Nu am momentan banii necesari, si mi-e ca atunci cand o sa fac rost de bani sa nu fie prea tarziu, asa ca am zis sa incerc si aici.
Pretul ideii este de 30-35% din afacere(preferabil) sau 5.000 euro. Valabilitate maxim o luna.

El-Vis

El-Vis

Active Member

Daca ar fi vorba sa investesc 22000 euro in publicitatea pentru un produs din care eu fac 35%, ar insemna ca sunt batut in cap.
De ce sa nu ma apuc sa investesc 25000 intr-o firma de web design? Sau intr-o firma de web hosting? Si asa fiind serviciu, eu am 100% bani in buzunar (fara impozite).

Iar daca tu nu ai avea de castigat nimic din acest anunt, mai bine ti-ai vedea de viata ta si nu ai mai umple de spam aiurea.

criss_pt

criss_pt

Member

Bold, on Aug 25 2005, 21:46, said:

Profitul este de circa 35-50% din cifra de afaceri

<{POST_SNAPBACK}>

Bold, on Aug 25 2005, 21:46, said:

Pretul ideii este de 30-35% din afacere(preferabil)

<{POST_SNAPBACK}>

Ar trebui mutat la Fun.

Bold

Bold

Member

El-Vis, on Aug 25 2005, 22:09, said:

Daca ar fi vorba sa investesc 22000 euro in publicitatea pentru un produs din care eu fac 35%, ar insemna ca sunt batut in cap.
De ce sa nu ma apuc sa investesc 25000 intr-o firma de web design? Sau intr-o firma de web hosting? Si asa fiind serviciu, eu am 100% bani in buzunar (fara impozite).

Iar daca tu nu ai avea de castigat nimic din acest anunt, mai bine ti-ai vedea de viata ta si nu ai mai umple de spam aiurea.

<{POST_SNAPBACK}>

Se putea sa nu apari  :D  Mai citeste o data ce ai scris  ;)  In publicitate investesti cat vrei, poti sa nu investesti deloc.
Ceea ce ai scris tu acolo este fumat de demult. Tu nici macar nu sti care este diferenta dintre a vinde un produs si a presta un serviciu.
Cat despre spam, eu doar am spus ca am gasit o idee care merita pusa in practica. Atat. Tu in schimb nu ai post in care sa nu faci reclama la emyris, sau cum se cheama firma aia de webhosting. :nonobad:  . Oricum ma asteptam la asemenea reactii. :angry:
Daca este cineva interesat poate sa ma contacteze pe pm. Oricum, sper sa fac rost de bani singur.

Edited by Bold, 25 August 2005 - 22:59.

El-Vis

El-Vis

Active Member

Incepe sa imi placa de tine...

Edited by El-Vis, 25 August 2005 - 22:40.

El-Vis

El-Vis

Active Member

Bold, on Aug 25 2005, 22:39, said:

Se putea sa nu apari  :D  Mai citeste o data ce ai scris  ;)  In publicitate investesti cat vrei, poti sa nu investesti deloc.
Ceea ce ai scris tu acolo este fumat de demult.
Cat despre spam, eu doar am spus ca am gasit o idee care merita pusa in practica. Atat. Tu in schimb nu ai post in care sa nu faci reclama la emyris, sau cum se cheama firma aia de webhosting. :nonobad:  . Oricum ma asteptam la asemenea reactii. :angry:

<{POST_SNAPBACK}>

Du-te si ia tu acel castig de 35%, fa-ti casa, ia-ti masina si apoi mai vorbim.

P.S. In curand am sa fac reclama direct la afacerea mea pe web. Atunci vei avea dreptate la comentarii, acuma nu.

El-Vis

El-Vis

Active Member

Ah, si probabil nici nu sti cati ca si tine au trecut aici, pe SP cu idei "geniale", de imbogatire peste noapte, cu succes 100%, garantat and so on, care nu au prins numai la fraieri.  :ciocan:  :boxing:  :bouncey:

Bold

Bold

Member

El-Vis, on Aug 25 2005, 22:42, said:

Ah, si probabil nici nu sti cati ca si tine au trecut aici, pe SP cu idei "geniale", de imbogatire peste noapte, cu succes 100%, garantat and so on, care nu au prins numai la fraieri.  :ciocan:  :boxing:  :bouncey:

<{POST_SNAPBACK}>

Iti trantesti degetele pe tastatura fara sa stii despre ce produs este vorba. Daca nu o sa strang banii in timp util, o sa spun si care era ideea.

El-Vis

El-Vis

Active Member

Bold, on Aug 25 2005, 22:53, said:

Iti trantesti degetele pe tastatura fara sa stii despre ce produs este vorba. Daca nu o sa strang banii in timp util, o sa spun si care era ideea.

<{POST_SNAPBACK}>

De banii aia ma duc sa imi cumpar masina :P.
Daca o sa vezi un Jaguar X-Type pe strazi, sa te uiti in el, sa ma vezi, sa imi faci cu mana si sa te gandesti ca in loc sa iau tapa, mi-am luat masina!

Johnnywal

Johnnywal

Member

dupa o luna ne spui ce era?  :)

xnick

xnick

Member

E buna ideea, dar e cam scumpa :inlove: .

criss_pt

criss_pt

Member

xnick, on Aug 26 2005, 19:32, said:

<{POST_SNAPBACK}>

De unde stii ca e buna?

El-Vis

El-Vis

Active Member

xnick, on Aug 26 2005, 19:32, said:

<{POST_SNAPBACK}>

Pai daca nu se mai vand produse Amway, Avon, Zepter, sau aur contrabanda din Turcia, probabil au evoluat la distributia din produse cu extracte din canepa indiana.
Deci ideea este extrem de buna!  :lol:

Bold

Bold

Member

El-Vis, on Aug 26 2005, 21:23, said:

Pai daca nu se mai vand produse Amway, Avon, Zepter, sau aur contrabanda din Turcia, probabil au evoluat la distributia din produse cu extracte din canepa indiana.
Deci ideea este extrem de buna!  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Off topic---

Elvis, mai du-ta bai in alta parte, ca deja ma obosesti. Tu habar na-i despre ce este vorba, da te bagi repede ca musca stii tu unde. Primul lucru inainte sa vorbesti este sa te interesezi despre ce este vorba. Eu am spus ca este vorba despre un produs virtual al unei firme de renume mondial. Daca pentru tine este acelasi lucru sa vinzi produse de la niste firme de talia Microsoft sau adobe cu ceea ceea ce ai scris mai sus, cred ca nu mai avem ce discuta. De fapt, cred ca tu te duci la alimentara sa cumperi licente de windows si la Flamingo dupa parizer :D  De-aia nici nu te integrezi in Romania, ca ti se pare ca totul este pe dos :) Si in alta parte sa sti ca este la fel :nonobad:  Tie ar trebui sa-ti opreasca pasaportul, ca ne faci de ras prin strainatate :naughty:

On topic...

Orice lucru este negociabil. Ceea ce am cerut este functie de riscul si profitul pe care il estimez. Daca cineva are deja un site cu multi vizitatori, si un sistem de plati electronice international implementat, bine inteles ca si acestea conteaza.
Tinand cont ca pentru un amarat de site in flash, webdesignerii cer cateva mii de euro, iar site-ul nu produce practic nimic, nu stiu de ce vi se pare asa scump. Este o afacere cu posibilitati de castig uriase, cererea este imensa iar concurenta este foarte mica deocamdata. Cu un pic de marketing si un pic de noroc, se pot castiga sute de mii de euro. Iar riscul se poate calcula cat se poate de usor.
Si ca sa fie cat se poate de clar, nu este vorba despre un sistem piramidal, nu este obligatorie achizitionarea nici unui produs inainte de a avea client care a platit pentru el, dar pentru a putea fi acceptat, este necesar sa faci dovada seriozitatii---un capital minim.

Pentru a vinde on-line, mai ai nevoie de un sistem de plati on-line international. Eu sunt la faza asta, caut niste procesatori de carti de credit seriosi, si alte sisteme de plati.
Stie cineva daca cei de la processor.ro au si o versiune internationala, ca nu prea as vrea sa apara ca procesator cu domeniu .ro
Iar la paypal, ce conteaza, adresa mea sau locul unde este situat contul bancar si unde este emisa cartea de credit?
Si in general, cam in cat timp de la inregistrare la un payment gateway poti incepe sa vinzi efectiv?
Cred ca aceste teme sunt mai interesante decat aberatiile unora ca elvis, care sper sa se abtina de la a mai intra pe acest topic.

El-Vis

El-Vis

Active Member

Bold, on Aug 27 2005, 15:17, said:

Off topic---

Elvis, mai du-ta bai in alta parte, ca deja ma obosesti. Tu habar na-i despre ce este vorba, da te bagi repede ca musca stii tu unde. Primul lucru inainte sa vorbesti este sa te interesezi despre ce este vorba. Eu am spus ca este vorba despre un produs virtual al unei firme de renume mondial. Daca pentru tine este acelasi lucru sa vinzi produse de la niste firme de talia Microsoft sau adobe cu ceea ceea ce ai scris mai sus, cred ca nu mai avem ce discuta. De fapt, cred ca tu te duci la alimentara sa cumperi licente de windows si la Flamingo dupa parizer :D  De-aia nici nu te integrezi in Romania, ca ti se pare ca totul este pe dos :) Si in alta parte sa sti ca este la fel :nonobad:  Tie ar trebui sa-ti opreasca pasaportul, ca ne faci de ras prin strainatate :naughty:

On topic...

Orice lucru este negociabil. Ceea ce am cerut este functie de riscul si profitul pe care il estimez. Daca cineva are deja un site cu multi vizitatori, si un sistem de plati electronice international implementat, bine inteles ca si acestea conteaza.
Tinand cont ca pentru un amarat de site in flash, webdesignerii cer cateva mii de euro, iar site-ul nu produce practic nimic, nu stiu de ce vi se pare asa scump. Este o afacere cu posibilitati de castig uriase, cererea este imensa iar concurenta este foarte mica deocamdata. Cu un pic de marketing si un pic de noroc, se pot castiga sute de mii de euro. Iar riscul se poate calcula cat se poate de usor.
Si ca sa fie cat se poate de clar, nu este vorba despre un sistem piramidal, nu este obligatorie achizitionarea nici unui produs inainte de a avea client care a platit pentru el, dar pentru a putea fi acceptat, este necesar sa faci dovada seriozitatii---un capital minim.

Pentru a vinde on-line, mai ai nevoie de un sistem de plati on-line international. Eu sunt la faza asta, caut niste procesatori de carti de credit seriosi, si alte sisteme de plati.
Stie cineva daca cei de la processor.ro au si o versiune internationala, ca nu prea as vrea sa apara ca procesator cu domeniu .ro
Iar la paypal, ce conteaza, adresa mea sau locul unde este situat contul bancar si unde este emisa cartea de credit?
Si in general, cam in cat timp de la inregistrare la un payment gateway poti incepe sa vinzi efectiv?
Cred ca aceste teme sunt mai interesante decat aberatiile unora ca elvis, care sper sa se abtina de la a mai intra pe acest topic.

<{POST_SNAPBACK}>

Tu vorbesti de mine, dar uita-te la tine.

Vi pe un forum si incerci sa convingi lumea sa cumpere un produs si sa il revanda in continuare. Si desigur si tie sa iti iasa profit.
Posibil ca tu sa intelegi mai greu: cum ar fi sa investesti 22000$ in promovarea unui produs care se gaseste la greu pe hub-urile dc++ metropolitane din fiecare oras?

Ce ar fi sa te duci tu ca si tu ma obosesti?  :puke:
Ma mir ca exista astfel de oameni...

P.S. Ca tot vorbesti fara sa sti, tu ai umblat prin strainatate cat am umblat eu?

El-Vis

El-Vis

Active Member

A, si ca sa clarific unele "indoieli"...
Acuma nu postez pe SP numai sa te incurc pe tine si sa iti pun bete in roate, ci numai ca sa imi cresc numarul de posturi :P  :harhar:

Bold

Bold

Member

El-Vis, on Aug 27 2005, 15:41, said:

Vi pe un forum si incerci sa convingi lumea sa cumpere un produs si sa il revanda in continuare. Si desigur si tie sa iti iasa profit.
Posibil ca tu sa intelegi mai greu: cum ar fi sa investesti 22000$ in promovarea unui produs care se gaseste la greu pe hub-urile dc++ metropolitane din fiecare oras?

<{POST_SNAPBACK}>

Vad ca aluziile nu se lipesc de tine. Asa ca, cu riscul unui warn, iti spun direct ca esti prost (sper ca stii sa citesti si nu trebuie sa-ti desenez).
Nu orice este virtual este soft :death:  Serviciile google, de exemplu sunt virtuale.
Pana ce nu o sa downlodezi tu produsul google adsense de pe hub-urile dc++ metropolitane din fiecare oras te rog frumos sa nu mai postezi in acest topic.
Oriunde in lume o ideile si know-haw-ul au valoare. Degeaba ai milioane de dolari, daca nu ai idei bune si nu sti sa le aplici. Ori eu tocmai asa ofer.

El-Vis

El-Vis

Active Member

Bold, on Aug 27 2005, 16:31, said:

Vad ca aluziile nu se lipesc de tine. Asa ca, cu riscul unui warn, iti spun direct ca esti prost (sper ca stii sa citesti si nu trebuie sa-ti desenez).
Nu orice este virtual este soft :death:  Serviciile google, de exemplu sunt virtuale.
Pana ce nu o sa downlodezi tu produsul google adsense de pe hub-urile dc++ metropolitane din fiecare oras te rog frumos sa nu mai postezi in acest topic.
Oriunde in lume o ideile si know-haw-ul au valoare. Degeaba ai milioane de dolari, daca nu ai idei bune si nu sti sa le aplici. Ori eu tocmai asa ofer.

<{POST_SNAPBACK}>

1. Nu stiu sa citesc si nu te cred ca sunt prost pana nu imi desenezi.
2. Sunt sigur ca atatia clienti romani vei avea la acel produs la care promovarea costa 22000$ incat vei deveni primul multi miliardar in dolari din Romania.
3. Iti urez succes in afaceri si te rog ca atunci cand vei avea profitul cela imens sa ma cauti si sa imi faci in ciuda. Pana atunci iti fac eu in ciuda.
4. Ideea ta este asa de buna incat toata lumea vrea sa o aplice... Vezi sa nu.

P.S. tot internetul este plin de sisteme de genul "affiliate" system si nu este o idee originala.
P.P.S. Astept de la tine acel desen.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate