Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

The Mechanic (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
[ http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjEyMjk1NjI1M15BMl5BanBnXkFtZTcwODcyNjAxNA@@._V1._SY317_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

?Arthur Bishop (Jason Statham) is a ?mechanic? ? an elite assassin with a strict code and unique talent for cleanly eliminating targets. It?s a job that requires professional perfection and total detachment, and Bishop is the best in the business. But when his mentor and close friend Harry (Donald Sutherland) is murdered, Bishop is anything but detached. His next assignment is self-imposed ? he wants those responsible dead. His mission grows complicated when Harry?s son Steve (Ben Foster) approaches him with the same vengeful goal and a determination to learn Bishop?s trade. Bishop has always acted alone but he can?t turn his back on Harry?s son. A methodical hit man takes an impulsive student deep into his world and a deadly partnership is born. But while in pursuit of their ultimate mark, deceptions threaten to surface and those hired to fix problems become problems themselves.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CMklQNn0OH0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.imdb.com/title/tt0472399/

Edited by crysty2k5, 30 January 2011 - 19:38.


#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Din descrierea actiunii seamana foarte bine (de parca ar fi un remake) cu The mecanic 1972 cu Charles Bronson.
Filmul din 1972 este o capodopera (pentru mine) si nu cred ca ar putea fi egalat.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Oricum pe Google cand se cauta The Mechanic, rezultatul dominant e cu cel din 1972 :D

A fost premiera la rusi, sa vedem cand ajunge si in Romania.

#4
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
O descriere in romana se poate? Dupa trailer pare un film bun..

#5
costysmart

costysmart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.08.2010
De-abia aștept să-l văd, mai ales că joacă unul dintre actorii mei preferați :)

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

Quote

Arthur Bishop (Jason Statham) este un "mecanic" cu un cod strict si un talent unic pentru a elimina tintele fara a lasa urme. Este o slujba care cere perfectiune si devotament total, Bishop fiind cel mai bun din transa. Dar cand mentorul sau si prietenul sau apropiat Harry(Donald Sutherland) este asasinat, Bishop devine alta persoana. Urmatoarea misiune este auto-impusa. Acesta ii doreste pe cei responsabili pentru moartea prietenului. Misiunea sa devine complicata atunci cand fiul lui Harry(Ben Foster) se apropie de el, deteminat sa invete si el meserie. Pana acum Bishop a lucrat singur, dar nu poate sa ii intoarca spatele fiului lui Harry. Un asasin metodic ia un student impulsiv in lumea sa si se naste un parteneriat "mortal". Dar in misiunea  finala, deceptiile  tind sa iasa la suprafata si cei ce l-au angajat sa rezolve probleme devin la randul lor niste probleme.


#7
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mai bine citiți cartea, de John Lewis Carlino (el a scris și scenariul pentru filmul din '72).

Eu unul n-am vrut să văd filmul (și nici pe ăsta n-am de gînd să-l văd), tocmai ca să nu-mi strice impresia pe care mi-a făcut-o cartea.

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Interesant, o s-o caut.

#9
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postcrysty2k5, on 30th January 2011, 20:39, said:

Interesant, o s-o caut.

Nu cred că o s-o găsești. Eu am citit-o în Almanahul Flacăra din 1978, și de atunci o caut în format carte și n-o găsesc.

Anyway, pentru cine vrea s-o citească, așa cum a apărut în Almanahul Flacăra, am fotocopiat-o și am pus-o într-un PDF:
Attached File  John_Lewis_Carlino___Profesionistul.rar   7.13MB   87 downloads

PS. Nu vă așteptați la cine știe ce calitate, sînt fotocopii, nu scanări. Cred că e lizibilă totuși.
Cu ocazia asta puteți face o comparație între carte și filme.

#10
Salilik

Salilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 11.01.2009
Am vazut filmul mai devreme la cinema!
Foarte bun filmul, il recomand...

#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Bunicel.Eu am citit(acum vreo 10 ani) si cartea lui Carlino,dupa care e facut.

Edited by zuv, 11 February 2011 - 00:00.


#12
adimcse

adimcse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.03.2005
foarte bun,plin de actiune de la inceput pana la sfarsit.

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
L-am vazut, e ok.

#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
un remake sub-mediu, care traieste numai din talentul si farmecul actorilor. dincolo de actiune are multe scapari de logica, care la un film de genul asta nu ar trebui sa fie.

#15
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Unde ai vazut tu scapari de logica?

#16
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
slab

#17
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
sublim

#18
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
da . si eu tot in almanahul Flacara din '78 am citit nuvela "Profesionistul" . super . inutil sa spun ca finalul Mecanicului din 2011 e cu totul altul decat in carte si decat in filmul cu Bronson . oricum , in zilele astea in care Hollywoodul e in pana de idei ... straluceste .

ps : totusi in carte o idee de baza era dosarul . alcatuirea lui . ceea ce in filmul din 2011 nici macar nu e amintit . si chestia cu dosarul , in carte s-a dovedit a fi scanteia care a declansat finalul .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate