Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Roata de rezerva mai mica, Dacia ...

Intestine inflamate cațel

Statie AVANTI PRIMO nu afiseaza d...
 Mazda cx3

Locuri de munca multinationala

Tehnica narațiunii

Calculatorul se restareaza si fac...
 15 lei paharul de bere pe litoral

"Mini-SUV" 22-27K EUR

Am o problema cu un purcel

Serbia, doar cu buletin?
 Passat CC auto-hold

Simptome prostatita

Alopecie?

De ce le place unora sa se umilea...

PAMUKALE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

marian.bazavan

marian.bazavan

Active Member

• Grup: Members
Pt. cei care doresc sa viziteze, in drum poate spre Antalya sau sudul Turciei cu plecare din Canakkale, va propun cele trei trasee date de google.
https://www.google.r...ta=!4m2!4m1!3e0
1. Cel mai scurt, dar si cel mai frumos. DAR (un mare "dar") e si cel mai greu si cel mai pustiu. Frumusetile peisajului merita. E e drumul ales de mine. Pe anumite portiuni se ingusteaza f mult.. (intre Yenice si Balya). https://www.google.r...!7i13312!8i6656
2. Drumul de coasta ... usor, in mare parte doua benzi... poate aglomerat.
3. Nu stiu nimic despre aceasta varianta.

webSorin

webSorin

Member

Noi am plecat din Izmir spre Pamukkale.
Iata ceva secvente de pe drum:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8UVMQE7i1MM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eagles

Eagles

Member

Cât durează vizita la Pamukkale?

În perioada 29 iun. -4 iul. o să fiu în Antalya iar pe 4 seara am cazare în Bursa. Am timp pe traseu să trec pe la Pamukale?

oztan

oztan

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostEagles, on 16 ianuarie 2020 - 13:26, said:

Cât durează vizita la Pamukkale?

În perioada 29 iun. -4 iul. o să fiu în Antalya iar pe 4 seara am cazare în Bursa. Am timp pe traseu să trec pe la Pamukale?
Depinde de  familia, copii / fara copii etc
Dar cred ca  3-4 ore ajunge .

Eagles

Eagles

Member

Am un băiat de 13 ani.

Google zice că fac 8 ore prin Pamukkale. Dacă mai stăm şi 3-4 ore acolo se face târziu şi nu mai vizităm nimic în Bursa în ziua aia. Dacă merg direct, cică fac 6 ore jumate.

Cred o să dedic una din zilele petrecute în Antalia pentru o vizită la Pamukkale sau o las pe altă dată.

florinbad

florinbad

Senior Member

View PostEagles, on 17 ianuarie 2020 - 09:18, said:

şi nu mai vizităm nimic în Bursa în ziua aia.
Nici dracu' n-a auzit de Bursa ca fiind o locatie turistica de top din Turcia. Ce naiba poti sa vezi in Bursa in afara de moschei? Ce este in Bursa poti vedea si in Antalya (in orasul Antalya, nu in orasele satelit).
Du-te la Pamukkale si pierde acolo 3 ore. Nu vei regreta niciodata!

Eagles

Eagles

Member

View Postflorinbad, on 18 ianuarie 2020 - 16:23, said:

Nici dracu' n-a auzit de Bursa ca fiind o locatie turistica de top din Turcia. Ce naiba poti sa vezi in Bursa in afara de moschei? Ce este in Bursa poti vedea si in Antalya (in orasul Antalya, nu in orasele satelit).
Du-te la Pamukkale si pierde acolo 3 ore. Nu vei regreta niciodata!
Cumalikizik (satul de la periferia Bursei) şi telefericul care urcă pe Uludag. Iar faptul că oraşul Bursa nu este un pol turistic îl face mai atractiv pentru mine.

oztan

oztan

Senior Member

View PostEagles, on 20 ianuarie 2020 - 11:15, said:

Cumalikizik (satul de la periferia Bursei) şi telefericul care urcă pe Uludag. Iar faptul că oraşul Bursa nu este un pol turistic îl face mai atractiv pentru mine.
Recomand 1 zi la Bursa,
Nu prea multe lume stie de bursa , dar este de vizitat....

danutzu_1069

danutzu_1069

Senior Member

@florinbad, cred ca nici Konya nu prea ar fi o locatie turistica de top... dar uite ca ma avut ce vedea in cateva ore, intr-o dupa-amiaza...
Si stiu ca nu am vizitat tot ce era de vizitat...

florinbad

florinbad

Senior Member

View Postdanutzu_1069, on 11 februarie 2020 - 20:55, said:

@florinbad, cred ca nici Konya nu prea ar fi o locatie turistica de top... dar uite ca ma avut ce vedea in cateva ore, intr-o dupa-amiaza...
Si stiu ca nu am vizitat tot ce era de vizitat...
Konya ar fi o locatie de top din cauza lui Mevlana. Eu nu am reusit sa ajung la mausoleu. Am mai spus-o pe undeva: din 10 insi doar patru au vrut sa vada mausoleul aflat la uriasa distanta de 4 km de centura orasului.
Pierdusem o ora la Sultanhani Caravanserai si poate de aici a venit si plictisul celor 6 persoane care au votat contra vizitarii mausoleului. Pentru mine era un must-see.

dansysro

dansysro

Active Member

Am intrat pe la 6 seara, probabil varianta cea mai buna, autocarele plecaseră, soarele nu mai ardea și era un vânticel, plus că prinzi apusul... După ora 19 nu se mai dau bilete dar cei intrați pot sa stea...noi am ieșit puțin după 21 dar alții mai leneveau acolo. Biletul a ajuns la 200tl. Deci cam 3 ore dar n-am vizitat chiar tot. Am urcat până la amfiteatru și o mică pauză unde sunt barurile... Sunt și microbuze/minicar care te muta între diverse puncte dar nu ne-a interesat pt că vremea era perfecta pt plimbare...

Preturi cam umflate in sat, noi am luat masa in Karahyit unde e și un mic bazar unde mai poți găsi cate ceva tentant...

Cazare la hotel Ozbay - s-a nimerit - dar preturile la terasa lor sunt nesimțite (orice de pui era 7.5 - preț direct in euro - când noi peste tot am platit cam 5 euro/75-90tl...

Edited by dansysro, 02 July 2022 - 22:19.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate