Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

PAMUKALE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Pt. cei care doresc sa viziteze, in drum poate spre Antalya sau sudul Turciei cu plecare din Canakkale, va propun cele trei trasee date de google.
https://www.google.r...ta=!4m2!4m1!3e0
1. Cel mai scurt, dar si cel mai frumos. DAR (un mare "dar") e si cel mai greu si cel mai pustiu. Frumusetile peisajului merita. E e drumul ales de mine. Pe anumite portiuni se ingusteaza f mult.. (intre Yenice si Balya). https://www.google.r...!7i13312!8i6656
2. Drumul de coasta ... usor, in mare parte doua benzi... poate aglomerat.
3. Nu stiu nimic despre aceasta varianta.

#92
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Noi am plecat din Izmir spre Pamukkale.
Iata ceva secvente de pe drum:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8UVMQE7i1MM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#93
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Cât durează vizita la Pamukkale?

În perioada 29 iun. -4 iul. o să fiu în Antalya iar pe 4 seara am cazare în Bursa. Am timp pe traseu să trec pe la Pamukale?

#94
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 Eagles, on 16 ianuarie 2020 - 13:26, said:

Cât durează vizita la Pamukkale?

În perioada 29 iun. -4 iul. o să fiu în Antalya iar pe 4 seara am cazare în Bursa. Am timp pe traseu să trec pe la Pamukale?
Depinde de  familia, copii / fara copii etc
Dar cred ca  3-4 ore ajunge .

#95
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Am un băiat de 13 ani.

Google zice că fac 8 ore prin Pamukkale. Dacă mai stăm şi 3-4 ore acolo se face târziu şi nu mai vizităm nimic în Bursa în ziua aia. Dacă merg direct, cică fac 6 ore jumate.

Cred o să dedic una din zilele petrecute în Antalia pentru o vizită la Pamukkale sau o las pe altă dată.

#96
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 Eagles, on 17 ianuarie 2020 - 09:18, said:

şi nu mai vizităm nimic în Bursa în ziua aia.
Nici dracu' n-a auzit de Bursa ca fiind o locatie turistica de top din Turcia. Ce naiba poti sa vezi in Bursa in afara de moschei? Ce este in Bursa poti vedea si in Antalya (in orasul Antalya, nu in orasele satelit).
Du-te la Pamukkale si pierde acolo 3 ore. Nu vei regreta niciodata!

#97
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007

 florinbad, on 18 ianuarie 2020 - 16:23, said:

Nici dracu' n-a auzit de Bursa ca fiind o locatie turistica de top din Turcia. Ce naiba poti sa vezi in Bursa in afara de moschei? Ce este in Bursa poti vedea si in Antalya (in orasul Antalya, nu in orasele satelit).
Du-te la Pamukkale si pierde acolo 3 ore. Nu vei regreta niciodata!
Cumalikizik (satul de la periferia Bursei) şi telefericul care urcă pe Uludag. Iar faptul că oraşul Bursa nu este un pol turistic îl face mai atractiv pentru mine.

#98
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 Eagles, on 20 ianuarie 2020 - 11:15, said:

Cumalikizik (satul de la periferia Bursei) şi telefericul care urcă pe Uludag. Iar faptul că oraşul Bursa nu este un pol turistic îl face mai atractiv pentru mine.
Recomand 1 zi la Bursa,
Nu prea multe lume stie de bursa , dar este de vizitat....

#99
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
@florinbad, cred ca nici Konya nu prea ar fi o locatie turistica de top... dar uite ca ma avut ce vedea in cateva ore, intr-o dupa-amiaza...
Si stiu ca nu am vizitat tot ce era de vizitat...

#100
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdanutzu_1069, on 11 februarie 2020 - 20:55, said:

@florinbad, cred ca nici Konya nu prea ar fi o locatie turistica de top... dar uite ca ma avut ce vedea in cateva ore, intr-o dupa-amiaza...
Si stiu ca nu am vizitat tot ce era de vizitat...
Konya ar fi o locatie de top din cauza lui Mevlana. Eu nu am reusit sa ajung la mausoleu. Am mai spus-o pe undeva: din 10 insi doar patru au vrut sa vada mausoleul aflat la uriasa distanta de 4 km de centura orasului.
Pierdusem o ora la Sultanhani Caravanserai si poate de aici a venit si plictisul celor 6 persoane care au votat contra vizitarii mausoleului. Pentru mine era un must-see.

#101
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 13.06.2005
Am intrat pe la 6 seara, probabil varianta cea mai buna, autocarele plecaseră, soarele nu mai ardea și era un vânticel, plus că prinzi apusul... După ora 19 nu se mai dau bilete dar cei intrați pot sa stea...noi am ieșit puțin după 21 dar alții mai leneveau acolo. Biletul a ajuns la 200tl. Deci cam 3 ore dar n-am vizitat chiar tot. Am urcat până la amfiteatru și o mică pauză unde sunt barurile... Sunt și microbuze/minicar care te muta între diverse puncte dar nu ne-a interesat pt că vremea era perfecta pt plimbare...

Preturi cam umflate in sat, noi am luat masa in Karahyit unde e și un mic bazar unde mai poți găsi cate ceva tentant...

Cazare la hotel Ozbay - s-a nimerit - dar preturile la terasa lor sunt nesimțite (orice de pui era 7.5 - preț direct in euro - când noi peste tot am platit cam 5 euro/75-90tl...

Edited by dansysro, 02 July 2022 - 22:19.


#102
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Iunie 2022

Fiind cazati in Pamukkale la Dort Mevsim, cea mai ieftina cazare din circuit (32 de euro 1 noapte / 3 adulti)... undeva pe seara am plecat sa vizitam si terasele.
Receptionerul ne-a zis ca s-a scumpit biletul si acu ar costa 200 TL. Am inghitit in sec si am zis aia e... scopul cazarii la Pamukkale fiind fix acesta, sa vizitam terasele vietii. Fiind obositi de pe drum, dupa ce ne-am cazat, am facut nani si ne-am trezit dupa 17:00. Pana ne-am pregatit, pana ne-am invartit, pana ne-am suit in masina (fix in ziua aia o gasisem zgariata rau de tot prin vreo 4-5 locuri si eram cam suparat), intr-un final am ajuns la 18:00 in parcare.

Rceptionerul ne-a zis sa mergem la poarta de aici https://www.google.c...2117?shorturl=1
Asa am si facut. Dar pana sa plecam de la cazare s-a uitat mai ciudat la noi...
"va duceti la terase? ... "
"da, plecam acum! "
"vine ploaia! "
"Ei... vedem noi ce o fi acolo"
Gura receptionerului fusese aurita....

Ajungem noi pe la 17:55 in parcare, parcam in zona de autoturisme. In zona de autocare, era full, erau cateva zeci, desi era aproape de ora inchiderii. Afara deja se innora considerabil. Zic mno, aia e, ce o fi o fi, daca vine Tsunami, sa avem ce povesti. ��

Pana sa merg la casa de bilete vad PTT-ul... normal ca era inchis, deci PTT asta m-a urmarit tot concediul si tot concediul dadeam de el inchis. Il intreb pe un paznic... nu va suparati, maine (duminica) este deschis PTT asta de aici?

Paznicul yok... a zis ca nu stie. Pai cine sa stie? Astia lucreaza cum vor ei. ��

In continuare la casa de bilete... Mustafa stia el ceva cu preturile. Da, urmau sa fie 200 TL dar de la 1 IULIE cand se anuntau scumpiri la toate obiectivele turistice din Turkilika.

Asadar am platit "doar" 150 TL. Acest bilet (cel mai ieftin) includea vizitarea ruinelor de pe platou, a teraselor dar si a amfiteatrului unde nu am mai apucat sa mergem.
Ajungem prima data in zona teraselor, unde era PLIN de chinezi frate. Nu stiu de unde ai chinezii astia atatia bani de se plimba asa prin toata lumea. Cred ca-s patronii dupa aliexpress. ��

In fine, sa fie sanatosi, ne-am descaltat si am pasit pe treptele alea de lemn de unde izvorea apa (cine a mai fost stie la ce ma refer). Apa era calduta, mai mai ca m-as fi bagat cu totul in ea.

Ne-am balacit labele pe acolo vreo 20-30 de minute dar norii erau din ce in ce mai neprietenosi. Ne ducem inapoi pe platou ca sa vizitam si piscina lu madam Cleopatra.
Intrarea in piscine se face contra cost, nu stiu cat costa, m-as fi interesat dar deja vantul sufla teribil de tare. Cand am ajuns la Piscina Cleopatrei, lumea deja "se indrepta catre casele de marcat" si noi deja ne uitam unii la altii si ne intrebam...

- Ce facem? Ramanem? Sau asteptam sa vina vijelia, sa ploua si plecam dupa?
- Hai sa facem cateva poze, si spre amfiteatru si sa o luam inapoi

Ma uitam cu ingrijorare la cei care erau la amfiteatru, amfiteatru care se afla la 10-15 minute de mers pe jos fata de Cleopatra, sau vreo 700 de metri. Ne-a parut rau ca nu am mai reusit sa mergem pana acolo dar aia e... noi sa fim sanatosi. Din pacate vantul se intensificase serios, era foarte innorat si nu prea mai era de stat. Eram practic in camp deschis. Era un praf pe marginea piscinei lu' Madam Cleopatra de te treceau putin furnicaturile.

Asadar ne intoarcem si ajungem in dreptul teraselor. Masinutele de golf electrice care mutau turistii de colo colo dar si microbuzele, dadeau tarcoale de colo colo, sa duca chinezii la loc la autocare pana sa vina ploaia.

Mai facem noi cateva poze pe la terase si apoi incepe sa ploua cu picaturi dalea mari, reci. Dai si fugi taticule du-te la masina, cu fi-mea de mana alergam ca potarnichile. ��

Intr-un final dupa 5-10 minute am ajuns la masina, uzi pana la chiloti dar nu era panica ca doar cazarea era la 5-10 minute de mers cu masina.

THE END...

PS nu era prima data cand veneam aici, ci a doua. Prima data am fost acum... 8 ani intr-o excursie organizata, cu autocarul, cu plecare din Kusadasi de dimineata, vizitat Pamukkale, apoi inapoi acasa la cazare in Kusadasi spre seara.

Attached Files


Edited by Maskatu, 28 July 2022 - 14:40.


#103
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
@Maskatu nu inteleg de ce te-ai dus la poarta aceea! Parerea mea, cea mai convenabila, tinand cont ca ai cazare in Pamukkale , e cea de AICI.  De ce??? O sa ma intrebi... Pt ca plin de avant poti urca terasele si vizita ruinele, urmand dupa aceasta tura obositoare, incluzand balaceala in micile piscine, doar coborare (relax) si apoi usor la hotel. Iar masina sta frumos in parcare. Acest pont l-am dedus din postarile colegilor de forum.

#104
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Nu stiu nene, asa a zis receptionerul, eu nu mai fusesem de 8 ani acolo nu mai stiam care cum era treaba. Parcarea unde am fost era plina de autocare. Daca aia s-au dus pe acolo, am mers si eu. Tu zici ca daca parcam acolo ajungeam mai repede la zona de interes nu? Adica nu mai mergeam pe jos mult pe traseul ala prin camp.

Eh a fost frumos oricum alea 30-50 minute cat am stat pana sa vina furtuna . Posted Image Prea curand oricum nu mai merg. Mi-a ajuns de 2 ori. Poate doar sa fiu prin zona si sa nu am ce face cu banii. O sa se faca 100 lei intrarea.

#105
megastar

megastar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.01.2007
Nu ratati piscina Cleopatrei. Eu am platit 10 euro in plus de persoana, dar nu regret nicio secunda.

#106
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 30.05.2006
Cand am fost eu acum in iunie, tocmai ce venea mare furtuna si fugeam toti ca potarnichile care pe unde apucam, dar cativa viteji inca stateau prin apa.

Attached Files



#107
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa lungi cautari, m am hotarat sa rezerv 2 nopti la Anya Resort Hotel in Pamukkale, pare destul de nou locul. Alte cazări nu m au convins, majoritatea mi se par cam... ponosite si scumpe pt ce ofera. Planul e sa vizitam Pamukkale la prima ora (pana pe la 11 as vrea sa fim gata cu el), apoi sa mergem la Laodiceea, fiind atat de aproape. Iar restul zilei la hotel, relax la piscina. Ar fi ceva interesant de vazut si in localitate? Si inca ceva, legat de Piscina Cleopatrei am citit tot felul de pareri contradictorii, ba ca e faina si merita, ba ca e ultraaglomerata, insalubra si te cam paște enterocolita. Dupa cum ziceam, vreau sa vedem Pamukkale cat de dimineata posibil, o fi tare aglomerata deja piscina pe la ora 10-11?

#108
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcamelia19, on 01 martie 2023 - 10:19, said:

Si inca ceva, legat de Piscina Cleopatrei am citit tot felul de pareri contradictorii, ba ca e faina si merita, ba ca e ultraaglomerata, insalubra si te cam paște enterocolita.
Insalubra?! Nici pomeneala! Sau, cel putin cand am fost noi, era foarte OK. Apa era foarte calda, la vreo 40 de grade. Aglomerat, da, era, insa nu overcrowded.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate