Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

PAMUKALE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Buna ziua!
Am fost in septembrie 2011 la Pamukale intr-o excursie de 1 zi din Kusadasi.
Din pacate acum regret un pic varianta aleasa cu excursia. A fost timp pentru masa, pentru baie, pentru fabrica de onix, pentru o familie care vindea masline, smochine si alte produse naturale pe marginea drumului, pentru 2 opriri de cafea, dar nu a mai ramas timp pentru vizitarea terselor si a piscinei, Hierapolis l-am vazut in fuga, iar terasele 30 minute, muzeul noroc ca era inchis...

Am considerat asta drept lectie invatata, deci anul asta 1 zi dedicata pentru Pamukale.
Planul este pentru 2012 dupa sejur Kusadasi, plecare spre Pamukale vizitare pana seara tarziu terasele, admirat apusul pe travertine, si cazare prin booking la OZBAY HOTEL.

Acum incepe frumusetea...

Eu verific din cand in cand hotelurile unde am rezervare pe booking, pentru ca uneori pot aparea modificari (in minus mai ales) si pot reface rezervarea in conditii mai bune pentru mine.
Acum insa toate rezervarile pe booking sunt OK mai putin acest hotel/pensiune.

Pe booking OZBAY HOTEL nu mai apare!!!
Am cautat si pe alte site-uri si aceeasi problema...

Am trimis mail la hotel (in engleza, folosind adresa de pe confirmare), si la booking (in romana din pacate) pentru lamuriri.

Stie cineva daca s-a intamplat ceva cu hotelul de la inceputul anului pana acum, s-au cei de la OZBAY s-au saturat de rezervarile on-line si au trecut la alt tip de rezervari?

Ce sa fac in continuare???

Caci mie imi convenea de minune pozitia dar mai ales pretul (21,5 EURO dubla).

Va multumesc celor care va obositi sa cititi aceasta postare, dar mai ales celor care veti posta un sfat, o parere, o incurajare...

#56
Amtal

Amtal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.02.2010
Nu stiu numic de Ozbay, dar iti pot spune experienta propie. Poate te ajuta. Eu am luat pe booking, Kervansaray. Nu e prea bun: mobile f.f.veche, micul dejun OK., pozitie buna. Multi compatrioti au stat la un hotel mai departe de centru, dar bun ca si servicii (numele incepea cu V...). Pentru baie in fantana Cleopatrei ai nevoie de timp, mai ales ca e bine sa ajungi pana in partea cu apa ca sampania. Vezi ca piscina Cleopatrei se inchide mai devreme, pe la ora 18. E bine sa mergi si in partea cealalta, dincolo de traseul obisnuit. Si acolo vei avea travetine foarte frumoase, precum si izvoare foarte abundente cu apa termala.

#57
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Am stat la Ozbay anul trecut, la sfarsitul lui august. Observ ca a disparut de pe toate site-urile de rezervare. Ori se afla in renovare ori proprietarul a dat faliment ori s-a intamplat altceva... Pe Booking apare mesajul "We're sorry, but it is currently not possible to make reservations for this hotel." Pe celelalte site-uri spune ca "in perioada solicitata de dumneavoastra hotelul este plin" (am incercat in lunile mai-iunie-iulie-august). Deci, ceva s-a intamplat. Eu cred ca se afla in renovare.

Hotelul este unul comun, se afla amplasat pe o terasa si daca il vezi mai indeaproape n-ai zice ca mai are inca doua etaje sub nivelul solului  :blink: ! Nu are nimic deosebit fata de celelalte hoteluri mai rasarite din satucul Pamukkale. Are o parcare unde au loc 4-5 masini, se mananca intr-adevar excelent aici (mic dejun si cina), in mare hotelul este frumusel, simplu, mai putin camerele care sunt obisnuite, cu mobilier invechit, baia de 0 stele, dar este de ajuns pentru un dus.
Dupa parerea mea, Pamukkale nu merita mai mult de doua zile de stat aici (poate doar daca vii la vreun tratament cu ape termale). Hotelul se afla foarte aproape de intrarea de jos (la 5 minute de mers pe jos). Noi (8 persoane, 2 masini) am ajuns aici pe la 15:00 (dupa ce am vizitat Aphrodisia) si am avut timp sa vizitam si travertinele dar si orasul Hierapolis, intorcandu-ne la hotel pe la ora 20:00. Seara ne-am plimbat pe cateva stradute, am vizitat parcul aflat la baza dealului si.. asta a fost tot. Deci doua zile sunt de ajuns, inclusiv scaldatul la Piscina Cleopatrei si vizitarea muzeului.

#58
Amtal

Amtal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.02.2010
Eu am ajuns Pamukkale la ora 17.00. Am intrat imediat pe travertine, am urcat pana la Hierapolis bucurandu-ne de fiecare bazin cu apa termala dar fara sa facem prea multe poze pentru ca speram sa vedem cat mai mult. Ne-am dus apoi glont la fantana Cleopatrei si nu am mai putut intra pentru ca era inchisa accesului noilor clienti. Cei care erau in piscina au putut sta pana mai tarziu. Am inceput sa ne plimbam spre cealalta poarta a orasului(spre dreapta cum iesi din fantana) si apoi ne-am dus pana la travertinele din apropierea portii. Am mers pe marginea lor pana am ajuns inapoi in punctul final al drumului obisnuit. In drum am intalnit acele izvoare cu apa termala, locuri unde nu era aglomerat, toata lumea inghesuindu-se pe poteca ce urca de la poarta la orasul Hierapolis.
Cand am inceput sa coboram izvorul ce ne-a incalzit picioarele la urcare a fost indreptat in alta directie, iar noi am coborat direct pe pietroaie. Pana am ajuns jos a sosit si seara, iar la hotelul ce se afla la 500m de poarta am ajuns dupa ce s-a innoptat.
A doua zi am urcat cu masina pana la poarta din dreapta a Hierapolis-ului pentru a castiga un pic de timp. Am mers direct la fantana si ne-am scaldat. Pana sa imi dau seama care e bazinul cu apa in care se scalda Cleopatra, a mai durat ceva timp. In acest bazin copiii nu sunt lasati sa patrunda. Eu am rezistat acolo aprox. 10 min. Dupa aceasta experienta intreaga piscina nu mai reprezenta o atractie pentru noi, asa ca am iesit, ne-am uscat un pic si am fugit la masina. Era trecut de ora 11. Muzeul nu am mai avut timp sa il vizitam.

#59
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Cum am mai fost si alta data stiu la ce sa ma astept de la Pamukkale. Dar daca plec din Kusadasi la 10, estimez ca pana la 16 sunt la Pamukkale. Ma cazez pana in 17 si arunc familia in Balta Nasoasei, dupa care admiram pe indelete locul...
Astea sunt repere orare maximale, caci eu cred ca ma pot misca un pic mai repede...
Referitor la Ozbay Hotel am facut cel mai simplu lucru cu putinþã: Am mai facut o rezervare la o alta locatie... Dar am constatat ca mai sunt pe Pamukale cazari care dau aceleasi erori. Deci inclin sa cred ca s-ar putea sa fie ori o eroare de sistem sau anumite locatii sa fie scoase din circuitul rezervarilor on-line pentru tour-operatori mai puternici finaciar.

Oricum, ramane de urmarit evolutia preturilor pe booking.

P.S. Unde am rezervat noaptea intermediara de la dus am observat ca preturile de la 25 Euro au sarit la 60 euro...

#60
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Pentru a informa corect si a pastra rigurozitatea denumirilor, rog un moderator sa modifice numele acestui topic din "PAMUKALE" in "PAMUKKALE" (cu 2 de K). In rest, cateva poze...

Attached Files



#61
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postflorin04, on 23rd March 2011, 23:56, said:

Pentru cei carora le place atat Pamukkale, cat si berea Efes:

noroc si sanatate !
Genial:):):)

#62
MENTOR_SQUAD

MENTOR_SQUAD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 23.04.2008
In Kusadasi se poate inchiria o masina pt a face excursia spre Pamukkale pe cont propriu ?
Daca da, ceva preturi sau link-uri ?
Multumesc.

#63
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006

View PostMENTOR_SQUAD, on 22nd January 2012, 12:57, said:

In Kusadasi se poate inchiria o masina pt a face excursia spre Pamukkale pe cont propriu ?
Daca da, ceva preturi sau link-uri ?
Multumesc.


Nu mai retin bine, dar cu titlu informativ:
- in hotelul in care am fost cazat (Adakule), dar banuiesc ca e la fel in toate hotelurile cu ceva stele, era o reprezentanta AVIS care inchiria cu 35 Euro / zi (fara limita de km) masina mica (ceva gen Corsa)

Dar cum am fost cu masina nu m-a interesat prea mult conditiile de inchiriere.
Daca e disera cand ajung ma uit sa vad daca in oferta ghidului local nu e ceva trecut de masina de inchiriat.

#64
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcozmin_t, on 23rd January 2012, 08:17, said:

Nu mai retin bine, dar cu titlu informativ:
- in hotelul in care am fost cazat (Adakule), dar banuiesc ca e la fel in toate hotelurile cu ceva stele, era o reprezentanta AVIS care inchiria cu 35 Euro / zi (fara limita de km) masina mica (ceva gen Corsa)

Dar cum am fost cu masina nu m-a interesat prea mult conditiile de inchiriere.
Daca e disera cand ajung ma uit sa vad daca in oferta ghidului local nu e ceva trecut de masina de inchiriat.

Acum am verificat in oferta primita de la ghidul local: Tarif inchiriere auto 50 Euro pe zi. Pentru detalii trebuia sa iei legatura cu reprezentantul agentiei. Sper ca am fost de ajutor.

#65
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

View PostMENTOR_SQUAD, on 22nd January 2012, 12:57, said:

In Kusadasi se poate inchiria o masina pt a face excursia spre Pamukkale pe cont propriu ?
Daca da, ceva preturi sau link-uri ?
Multumesc.

Cel mai bine te duci la biroul agentiei cu care ai ajuns acolo si vezi ce oferte au.  In kusadasi sigur ai mai multe optiuni. Eu am inchiriat in didim cu 65 euro/zi , o singura zi , de la europcar - nu sunt cei mai ieftini de piata dar erau singurii care aduceau masini in didim din kusadasi.

Preturile erau si in functie de sezon .

Daca gasesti o masina cu ac la 50 euro /zi + benzina care o bagi tu ( destul de scumpa in turcia ) la 2 persoane faci excursia la pamukkale in pretul agentiei dara fara atmosfera de autocar, timp pierdut pentru pauze dorite de ghidul agent de vanzari , ai timp pentru tot ce vrei tu .

Recomand din tot sufletul . Eu am facut cam 3 ore din didim pana la pamukkale. Tu mai adaugi maxim o ora din kusadasi.

Eu am avut un punto , nou nout, cateva mii la bord cu start&stop, cutie automata, mi-a consumat surprinzator de putin .

#66
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Buna!
Imi poate recomanda cineva o agentie serioasa si cu un pret rezonabil pentru o excursie de o zi din Kusadasi la Pamukkale si Hierapolis?
Va multumesc!  :)

#67
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbrixie, on 2nd June 2012, 01:28, said:

Buna!
Imi poate recomanda cineva o agentie serioasa si cu un pret rezonabil pentru o excursie de o zi din Kusadasi la Pamukkale si Hierapolis?
Va multumesc!  :)

Hai sa incerc sa raspund eu.
Ai 3 variante:
1 Cu agentia partenera
+ este direct la hotel,
- mai scumpa
2 Cu o agentie din Kusadasi
+ te ia de la hotel
+ mai ieftina
- nu stii cu cine mergi
3 Cu masina
- cel mai avantajos din punctul meu de vedere.

Si acum pe larg:
Am fost anul trecut cu o agentie din Kusadasi la Pamukkale. Autocar (mai mult microbuz) cu AC, destul de confortabil.
Insa desi ai inclus pranzul nu este foarte bogat, se plateste ceea ce bei.
Nu mi-a placut faptul ca am stat mai mult in alte parti decat la Pamukkale. Am avut 1,5-2 ore pentru pranz, 1 ora pentru fabrica de onix si 1 ora pentru vizitat Pamukkale (practic mai mult am alergat pe travertine)
Drumul dureaza cam 3 ore deci este destul de obositor. Ghidul in engleza si franceza
Din ceea ce am vorbit cu colegii din hotel care au mers cu agentia partenera au avut timp cam 2 ore pe travertine, dar ghid in romana
Dar oricum ar fi anul acesta merg cu masina dupa sejur, stau o noapte in Pamukkale si apoi ma intorc, asa merita mai mult.

Acum preturi:
excursie agentie partenera 50 euro (copil 25)
excursie Kusadasi 30 euro (copil 15)
cazare pentru individual 23 euro dubla cu mic dejun+15 TL intrarea

In Kusadasi sunt multe agentii in centru. Cauti, unde vezi oferte turism te duci si ceri o oferta. Unele sunt profilate pe romani si daca mai iei si un parc acvatic iesi mult mai ieftin (parc acvatic la poarta 17 euro cu transportul tau, la agentie 15 euro cu transportul lor)
Eu am mers la o agentie in kusadasi langa hotelul Atinc (ceva gen Parot)
Dar intreaba la mai multe, si negociaza. vei obtine un pret bun.

Acum sper ca ai o idee si nu te-am aiurit foarte tare
Cu stima si vacanta placuta

#68
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Excursia prin agentii la Pamukkale contine si un pranz la un hotel din zona respectiva . Eu am obtinut 33 euro si am zis ca e preferabil decit sa ma car cu masina inchiriata din Kusadasi pana acolo

Edited by menumorut81, 03 June 2012 - 21:42.


#69
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmenumorut81, on 3rd June 2012, 22:40, said:

Excursia prin agentii la Pamukkale contine si un pranz la un hotel din zona respectiva . Eu am obtinut 33 euro si am zis ca e preferabil decit sa ma car cu masina inchiriata din Kusadasi pana acolo


Mersi amandurora pentru raspunsuri!
Nici eu nu agreez ideea masinii inchiriate si vreau agentie.
Tu prin ce agentie ai mers si in ce an? Si pretul asta l-ai obtinut luand un singur tur sau mai multe?

Mersi!

#70
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Anul trecut . La o agentie de pe strada din Kusadasi . Un singur tur cu ei , plus ca am inchiriat o masina pe 2 zile tot de la ei pt ca sa ma duc la Efes/Selcuk/Sirence si in alta zi la Soke la outleturi

#71
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 03.04.2010
Imagini din Pamukale:

Attached Files



#72
bir_cont

bir_cont

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.06.2014
buna,
a mai fost  cineva intre timp in pamukale , imi poate recomanda si alt hotel ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate