Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Administrarea suplimentelor

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#55
Pwsmer

Pwsmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 01.07.2008

View Postcocodilu, on 7th November 2011, 21:27, said:

proteine naturale in ce pot gasi? ma refer la alimente de toate zilele ....
Piept de pui,oua,ciuperci,legume mexicane,iaurt de baut,galuste,carne de vita slaba etc.
Tabelul acesta te poate ajuta cauta alimentele cu proteine multe si cu lipide putine...

Edited by Pwsmer, 07 November 2011 - 22:59.


#56
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.10.2011

View Postmicutzulvrajitor, on 7th November 2011, 20:48, said:

cel mai repede te ingrasi daca bei bere, cel putin 3 beri pe zi. si cel mai important si mai important, sa nu dai drumu' la bashinile care iti vin dupa ce bei. iei imediat in greutate.

Nu mai raspunde aiurea.

View Postcocodilu, on 7th November 2011, 20:25, said:

Salut, am 18 ani 1,80m si am 60kg :|
Am inceput sa fac sala de circa 1 luna si as vrea sa fac cumva sa cresc in masa musculara... sa ma ingras putin :D vreo 10-15kg zic eu ca ar fi bine.
Niste sfaturi? Se merita sa iau proteine sau ceva de genu? sau is doar prosti alea... ?

O modalitate foarte buna si sigura este sa cumperi 2kg de total mass 4200 si sa-l iei cum scrie pe cutie. O sa ai rezultate bune la sala si toate astea in mod sanatos si natural.

#57
cocodilu

cocodilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2011

View Postvlad_coste, on 8th November 2011, 14:49, said:

Nu mai raspunde aiurea.



O modalitate foarte buna si sigura este sa cumperi 2kg de total mass 4200 si sa-l iei cum scrie pe cutie. O sa ai rezultate bune la sala si toate astea in mod sanatos si natural.
si de la total mass asta de ex daca acuma iau fac sala alea alea .... dupa ce ma las de sala se lasa si muschi? adica cum se zice ca daca iei proteine si dinastea dupa ce te lesi de sala iti spanzura plielea sau muschi in jos ?

#58
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 27.10.2011

View Postcocodilu, on 8th November 2011, 20:49, said:

si de la total mass asta de ex daca acuma iau fac sala alea alea .... dupa ce ma las de sala se lasa si muschi? adica cum se zice ca daca iei proteine si dinastea dupa ce te lesi de sala iti spanzura plielea sau muschi in jos ?

Este gresit. Total Mass te va ajuta sa cresti oferind o hrana mai de calitate muschilor tai dupa ce nu mai iei probabil sa scazi putin...dar nu vor fi diferente sesizabile daca continui sa te antrenezi...si chiar daca te lasi de sala corpul nu o sa-i arate urat doar ca muschii o sa se miceasca pentru ca nu-i mai lucrezi la fel de intens si pierzi tonusul.

Edited by Lipsum, 09 November 2011 - 15:59.


#59
cocodilu

cocodilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2011
mersi mult ;)

#60
54541251

54541251

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.07.2011
Cum pot lua CLA pentru ca nu pot il lua inainte de micul dejun din cauza ca ma trezesc mananc imediat si plec la liceu.Pot lua de exemplu inainte  de  mesele de la  14:00, 17:00, 20:00.Intre 14:00 si 17:00 sunt la sala (inainte de sala iau l-carnitine lichida)
Trebuie sa am 5 mese pe zi  dar la liceu nu prea am ce sa mananc,de exemplu azi am mancat 2 batoane protein-r.Imi puteti spune voi ce pot manca in loc de acelea batoane sau daca sunt bune sa continui cu alea ca sa pot inlocui o masa.
Are rost sa iau acum proteine sau sa mai astept sa slabesc ? (vezi poza) Si ce as putea sa iau? m-am gandit la wpi sau whey protein de la pro nutrition,ce ziceti?

Attached Files



#61
AlexandruStar22

AlexandruStar22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2012
Varsta : 22 ani
Inaltime : 1,80
Greutate : 74 kg
Timpul de cand fac sala : 4 luni si ceva
Descriere : Totul a inceput in urma cu 2 an cand am avut 78 de kg si aveam putin burta dar in rest la maini la picioare eram slab , am tinut cura si am facut jogging si in decursu a 6-7 luni am slabit de la 78 kg pana la 67 kg ( recunosc ca am slabit mai greu mi-a fost greu sa renunt la suc si al chipsuri ) dar aveam 67 de kg si burta tot aveam , de la 67 de kgam continuat cu joggingul pana am facut 70 de kg iar pe urma am inceput sa fac sala pana acum cand am ajuns la 74 kg ( am pus 4 kg dar nu stiu unde ca nici burta nu e asa mare dar nici la maini nu m-am dezvoltat ,mentionez ca burta nu mai e asa mare , e foarte putina in partea de jos abdomenului mai mult ) dar m-am gandit sa imi iau si eu proteine deoarece de 4 luni si ceva fac sala si nu prea se vede nimic ( mentionez ca mereu fac febra musculara si lucrez destul de intens , dar nu se pune pe mine ) .
Suplimente care le iau momentan : Multivitamin & antioxidant complex for man 60 tablets ( biotech Usa ) iau 2 pe zi , una dimineata cu prima masa si a 2 a la pranz dupa sala impreuna cu un omega 6 .
Mese pe zi : 4-5 mese pe zi ( mentionez ca am renuntat la suc de 4 luni de cand fac sala foarte rar beau cand merg in oras , in rest beau cam 2-3 litri de apa pe zi . Mananc in general oua dimineata , o banana inspre pranz inainte de sala , dupa sala un piept de pui cu cartofi la cuptor si cu o salata de rostii + castraveti , pe la ora 7 mai mananca ceva sunca + cascaval + o salata , iar seara cereale cu lapte ( evident nu mananca asta in fiecare zi e un exemplu )
Antrenament :
Luni : Piept + Abdomene + banda 30-40 min
Marti : Biceps + Triceps + umeri
Miercuri : Zi de pauza , dar avand in vedere ca incerc sa dau burta jos de multe ori ma duc si fac doar banda 30-40 min
Joi : Picioare + abdomene
Vineri : Spate + trapez + banda 30-40 min
Sambata : Daca nu sunt foarte obosit mai merg si fac banda 30-40 min

Mentionez ca mereu am febra si ma tine cam 2-3 zile deci tind sa cred ca lucrez bine mai ales ca avem si instructori la sala si ne mai ajuta ne mai explica , dar legat de suplimente multi am vazut ca folosesc steroizi ceea ce pe mine nu ma incanta deloc .


Intrebarile mele :
* Sunt bune vitaminele care le iau ? cineva mi-a zis ca sunt toxice ( astea sunt : http://www.biotechnu...in-for-men.html ) , ce ziceti sa le iau in continuare sau sa le schimb ? dar va rog nu imi recomandati sa iau animal pack ca am incercat si nu pot sa ma adaptez cu atatea pastile .
* Omega 6 sa il iau inainte de sala sau dupa sala ?
* Avand in vedere ca mai am putina burtica trebuie sa imi iau proteine cu carbohidrati sau fara ? sa imi cumpar separat si dextroza si sa pun in shake ?
* Stiu sigur ca vad la sala ca toti dupa ce fac beau imediat un shake dar eu mai am o intrebare ar trebui sa iau un shake si dimineata sau seara ?
* Nu ma pricep deloc la firme , am auzit ca sunt unele firme romanesti care nu sunt bune deloc ( ce mi-au zis baietii la sala ) cam dupa ce firme trebuie sa ma uit ?  

Edited by AlexandruStar22, 23 March 2012 - 14:51.


#62
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ai instructor si mai ai nelamuriri ?!

O bila neagra pt ei.

Daca doresti sa pui masa dar faci multa alergare se numeste ca faci doua lucruri antagoniste.

#63
AlexandruStar22

AlexandruStar22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2012
Nu , nu am instructor dar sunt vreo 3 prin sala si ne mai explica cum sa facem corect ce sa facem , dar nu am unul personal , iar in legatura cu alergatul alerg de 3-4 ori pe saptamana , nu mi se pare asa des as putea sa mai reduc eventual . Dar am vazut ca sunt multi care fac asa din ce am mai intrebat si eu pe acolo au zis ca e ok .

#64
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Omule, eu am slabit cu canitatea de calorii pe care o iei tu in fiecare zi 7 kg in 2 luni, 1 kg in ultimele 2 saptamani consumand si sucuri + patiserie, de la 95 la 88, deci nu vad cum ai pune tu masa cu alimentatia aia. Iar inainte de sala... mananci mai nimic.

#65
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Nici nu trebuie instructor personal dar macar din trei vorbe in fiecare zi tot aflai ce sa faci intr-o perioada de timp.

Cu alergatul asa des nu o sa cresti !

Ce fac altii este una ce trebuie sa faci tu este alta treaba, nici un organism nu este la fel.

Incearca sa mananci putin si des, cam la 3, 4 ore.

Cum sa fie toxice vitaminele ?

Poate are el farmacie si doreste sa cumperi de la el, daca se refera ca dozele mari fac rau asta este alta treaba cu toate ca in general ce este surplus se duce la canal prin urina.

Incearca sa nu fi naiv sa te pacaleasc lumea, intra si tu pe site-uri serioase de culturism sau cumpara reviste de specialitate unde sint informatii corecte.

Edited by crisstonne, 23 March 2012 - 15:40.


#66
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Exact cum zice colegul de mai sus. Faci prea mult cardio. Hotaraste-te care iti este scopul, masa musculara sau slabire. Amadoua deodata nu se poate.

Normal ca nu se vede nimic dupa 4 luni de sala daca tu din 6 zile 4 alergi pe banda.

Pentru a creste in masa musculara trebuie sa consumi mai multe calorii decat arzi. Tu alergand 4 zile la banda consumi SIGUR mai multe calorii decat bagi in tine, din asta rezulta ca "nu se vede nimic".

Sfatul meu este sa renunti la cardio daca vrei sa cresti in masa. Intai cresti in masa (bulk) apoi te tonifici (cut). Burta o sa fie mereu acolo, trebuie sa ai sub 12-10% grasime pe corp ca sa se vada patratele.

Proteine poti sa iei Gold Standard WHEY de la Optimum Nutrition si poti sa le combini cu Micronized Creatine Powder tot de la Optimum.

#67
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View PostAlexandruStar22, on 23rd March 2012, 14:46, said:

... dar m-am gandit sa imi iau si eu proteine deoarece de 4 luni si ceva fac sala si nu prea se vede nimic ....

Bai putza sala trebuie sa faci o viata, nu 4 luni si gata, esti Arnold.
Ce aveti in cap, ce sa vezi frate dupa 4 luni?

Baga-ti silicon si esti ca gagicile apoi, efect garantat imediat, look diferit, efort cat mai putin.

Edited by v3lsatis, 23 March 2012 - 16:09.


#68
AlexandruStar22

AlexandruStar22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.03.2012
@Cristone : Mersi pt sfat , o sa reduc alergarea la 2 zile pe saptamana si o sa mananc mai mult . Legat de vitamine e o chestie ca ele au culoarea galbena si dupa ce iau pastila duap vreo 30 min urinez galben nu stiu daca de la culoarea pastilei sau din faptul ca nu le asimiliez si un amic  mi-a zis ca sunt cam toxice acest tip de vitamine , eu am cautat pe google dar nu am gasit decat site-uri din alta tara despre aceste vitamine , nu am gasit un forum care sa vbeasca de ele si deaia am decis ca e mai bine sa va intreb daca sunt bune , pe la mine pe la sala nu ia nimeni acest tip de vitamine .

@foca28 : Mersi pt sfat sincer cutia aia de proteine cu rosu pe care scrie Whey o vad in toate magazinele de suplimente  si mai e una rosie " 100 Whey protein de la scitec nutrition " . Inspre una din astea doua vroiam sa ma decid ..

@ Veslatis : Ai interpretat gresit , nu ma cred arnold daca eram un idiot nu mai intram aici sa va intreb de vitamine si de proteine si faceam si eu cum fac " putzele " de la mine din cartier care vin la sala , si iau naposim si creatine fx si au toti mainile cat casa si burtile cat bulbul unui vapor . Sunt numarati cei care iau proteine pe la sala , majoritatea iau steroizi si mai sunt si astia care iau pastile de naposim , cum ai vrea sa ma consult cu ei ? Si da au trecut 4 luni dar simt eu ca trebuie sa ma ajut cu suplimente si aveam nevoie de niste sfaturi..

Mai am cateva intrebari pt Cristone si Foca28 ca ei sunt mai intelegatori :

* Daca imi iau aceea proteine care mi-a recomandat`o foca cam cat trebuie sa pun 20-25 grame + 30 grame dextroza in shake ? ( intreb deoarece la sala toti au ceva cu dextroza in shake , cica fara aia nu se asimileaza )
* Este mai bine sa iau shake`ul cu lapte sau cu apa ? ( si aici sunt nedumerit , multi spun ca se ia cu lapte , multi spun ca nu e bine ca se absoarbe mai greu , cu apa e cea mai buna solutie .
* De cate ori pe zi sa iau shake`ul ? Odata dimineata pe stomacul gol iar apoi peste juma de ora sa mananc ce mancam eu si pe urma inca un shake dupa sala sau doar sa imi fac un shake dupa sala si atat .

Edited by AlexandruStar22, 23 March 2012 - 18:34.


#69
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Tu ai teme ,,grele'' aici, de aceea iti recomand sa citesti si sa intelegi din surse sigure, site-uri si reviste, este o stiinta intreaga si nu putem rezuma aici totul.

Sa incerc totusi:

-daca mananci ceapa o sa puta urina a ceapa, daca consumi vitamine/minerale se va colora, deeeeci uita povestea prietenului si consuma linistit pt. ca un sportiv are necesitati mai mari decat un nesportiv, totusi la nivelul tau de antrenament nu iti recomand mai mult decat o pastila/zi pt. ca este inutil mai mult;

-proteina ,,rosie'' de care zici este de fapt grena cea de la O.N. foarte buna si absolut delicioasa daca ai noroc sa gasesti aroma <double rich chocolate>... INSA, trebuie sa fi hotarat si sa te gandesti daca poti sa o consumi a la long zi de zi, saptamana de saptamana, luna de luna, ma refer din punct de vedere FINANCIAR, proteina nu este ieftina iar la asta se mai adauga si altele + costul pe alimente care trebuie sa fie mai ,,speciale'' de fapt de baza nu foarte mult prelucrate;

-amestecul cu dextroza il faci doar PT. PORTIA DE DUPA ANTRENAMENT (insist !), foloseste lapte daca iti permite burta caci ii creste ,,puterea'';

-dimineata la trezire doar proteina simpla cu lapte, pauza de toaleta/baie si abia apoi mananci hrana solida.

FOARTE IMPORTANT ! Nu mai atarna la sfaturile altora care mai intotdeauna sint contradictorii.

Esti generatia internet, trebuie sa te descurci caci sint destule surse serioase pe net, site-uri ale unor culturisti profesionisti romani care pot sa dea sfaturi avizate, daca sti engleza poti sa citesti si de pe afara, revistele de specialitate sint de asemenea o sursa serioasa iti garantez eu.

Hai spor si urmareste si ce explica moderatorii ariei pe softpedia, mai cauta si prin arhiva.

#70
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Salut!Cum recomandati sa iau Pro Gainer de la Pro Nutrition? Una dimineata si una dupa antrenament? Mersi!

#71
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Una dimineata si una imediat dupa antrenament.

#72
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate