Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Administrarea suplimentelor

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
xonia

xonia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.12.2010
deci intrerup sa iau creatina cat timp slabesc da ?

#20
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postxonia, on 10th April 2011, 18:46, said:

deci intrerup sa iau creatina cat timp slabesc da ?
Asta ai inteles tu?

#21
xonia

xonia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.12.2010
Pai daca vreau sa slabesc si iau creatina nu voi reusi acest lucru deoarece creatina retine apa in corp nu ?

#22
sholo4ever

sholo4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.01.2011

View Postxonia, on 11th April 2011, 06:40, said:

Pai daca vreau sa slabesc si iau creatina nu voi reusi acest lucru deoarece creatina retine apa in corp nu ?

vei da din grasime jos facand cardio si alte exercitii dar nu se va vedea la cantar ca ai slabit datorita creatinei

#23
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Consum de aproximativ o luna Scitech Mass la indrumarile instructorului si nu prea vad rezultate. Instructorul mi-a zis sa consum o cupa dimineata, 2 cupe dupa antrenament si una seara, inainte sa dorm.

Ar trebui sa incerc altfel? Ma tenteaza ca dupa ce termin Mass, sa trec la Mass 20.

#24
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View Postsholo4ever, on 12th April 2011, 12:35, said:

vei da din grasime jos facand cardio si alte exercitii dar nu se va vedea la cantar ca ai slabit datorita creatinei


.... dupa  ce ca saracu' om este bagat in ceata te apuci sa=i mai dai si sfaturi proaste !


Clar ca pe perioada definiri trebuie sa renunti la creatina si carbohidrati pentru ca astfel muncesti in zadar . Fat Burneri in prima faza elimina o mare cantitate de apa din organism in urma arderilor intense iar prin creatina nu faci decat sa pui cantitatea de apa la loc.

#25
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Sper sa nu fiu injurat ca am facut un topic nou dar nu am primit raspuns si as avea nevoie de un sfat
Merci

Salutari

Mi-am cumparat un concentrat proteic de la Twinlab Twinlab Whey Protein Fuel, o cutie de 2268 kg si am cateva intrebari daca ma puteti ajuta
1) Dupa mai mult timp de citit pareri despre concentratele proteice, m-am hotarat sa cumpar un concentrat proteic, ori de la optimum nutrition ON 100% Whey Gold Standard, ori Dymatize whey Elite sau, nu in ultimul rand WPI de la Pronutrition, dar nici unul din aceste produse nu le-am gasit la magazinul la care am mers si din graba am luat Twinlab Whey Protein Fuel (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/smile.gif) . Va rog sa imi spuneti daca am pierdut ceva luand acest produs si nu cele care am vrut sa le iau initial. Caracteristicile par la fel

2) O cupa are 35 g si contine 25 g proteina. Vreau sa iau doua masuri dupa antrenament ( impreuna cu dextroza) si doua masuri dimineata pe stomacul gol ( fara dextroza)
-din cate am citit pe net, am concluzionat ca, corpul uman nu poate asimila mai mult de 35-40 g proteina o data, de aceea ar fi intelept sa iau doar 50 g de pulbere care mi-ar da aproximativ 40 g proteina? Eu am 90 kg deci daca iau de doua ori 40 g proteina + 100 g din mancare fac 180 g proteina ( am calculat necesar de 2g proteina/kg corp)
-cate grame de dextroza sa iau impreuna cu concentratul proteic dupa antrenament?
- pana imi cumpar dextroza 2-3 zile o sa inlocuiesc dextroza cu miere de albina. Cam cat ar trebui sa iau 1-2 lingurite? Mai mult?

Precizez ca am 1.81 , 90 kg, tip endomorf. Fac sala de 1 an si 6 luni fara intrerupere, 4 zile de mers la sala pe saptamana . Pana acum o luna dupa fiecare antrenament de culturism si alergam 30-40 minute motiv pentru care am si dat jos 25 kg. Acum as vrea, ca de altfel toti , sa pun vreo 5 kg de masa musculara si in afara de aminoacizi nu am luat nici un supliment

Multumesc anticipat

http://www.musclefit...otein-fuel.html

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Nu ai greșit , este a doua mare firmã de suplimente care a apãrut pe pãmânt, dupã Weider.

Zici cã ești endomorf, pui repede grãsime, poți sã consumi o porție la trezire ca sã oprești catabolismul muscular și o porție cu minim o orã înainte de antrenament.

#27
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Multumesc de raspuns. imi puteti da un raspuns si la celelalte intrebari?
merci

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgealatu, on 13th October 2011, 21:25, said:

Multumesc de raspuns. imi puteti da un raspuns si la celelalte intrebari?
merci


Vad ca sa mutat aici ce ai intrebat, probabil moderatorul !

Ce am recomandat mai sus se refera la portia de PROTEINA CURATA, adica asa cum este in cutie.

Insa vad ca tu doresti sa o combini cu dextroza, daca faci asa atunci nu mai consumi decat o portie dupa

antrenament dar nu mai tarziu de 40 minute de cand ai terminat antrenamentul.

Amestecul pe care il faci tu dextroza + proteina trebuie sa

aiba un raport aproximativ de 70/30 %.

Daca stomacul tau suporta laptele atunci foloseste lapte in loc de apa.

Edited by crisstonne, 13 October 2011 - 21:27.


#29
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Multumesc de raspuns. Sunt constient ca se consuma dextroza dupa antrenament pentru ca organismul sa isi refaca resursele de glicogen si sa nu foloseasca proteinele din concentrat ca sursa de energie, dar proportia de 70% dextroza si doar 30% proteina nu il transforma intr-un gainer? Eu fac antrenament de la 7 la 9 PM si ma intreb daca nu e prea tarziu sa iau atatia carbo la o ora asa tarzie? Atunci mai bine cumparam GFX 8 ...
    Ma intreb de ce ai zis sa iau shake-ul proteic ( asa cum este el trecut pe cutie, adica doua masuri) inainte cu o ora de antrenament. Energia dinainte de antrenament nu ar trebui luata din carbohiudrati ( din mancare sau cine isi permite sulimente) iar concentratul proteic se foloseste DUPA antrenament pentru a reface tesutul muscular?

Multumesc anticipat

Edited by gealatu, 14 October 2011 - 12:33.


#30
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Crisstone imi cer scuze ca nu m-am documentat , dar am mai citit si ai perfecta dreptate cu raportul de 70%/30%
deci sa fac un rezumat
Dimineata pe stomacul gol iau doua cupe de proteine simplu fara dextroza 70 gr=50 gr Proteina
Dupa antrenament o cupa 35 gr =25 g proteina si 70 g dextroza?
e ok asa?

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgealatu, on 14th October 2011, 14:01, said:

Crisstone imi cer scuze ca nu m-am documentat , dar am mai citit si ai perfecta dreptate cu raportul de 70%/30%
deci sa fac un rezumat
Dimineata pe stomacul gol iau doua cupe de proteine simplu fara dextroza 70 gr=50 gr Proteina
Dupa antrenament o cupa 35 gr =25 g proteina si 70 g dextroza?
e ok asa?


Cam asa ceva, dar  mai consuma o portie de proteina curata si cu 1 ora 1 ora jumate' inainte de antrenament ca

sa pregatesti organismul de efort.


De asemenea poti sa mai citesti explicatii si aici ca sa intelegi mai bine !

http://forum.softped...t...=809981&hl=

Vezi postarile mele unde explic despre ,,FEREASTRA ANABOLICA''.

Edited by crisstonne, 14 October 2011 - 16:07.


#32
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
ajung acasa la 6pm de la servici cand mananc si la o ora dupa incep antrenamentul. Nu prea mai am cand sa iau shake inainte cu o ora de antrenament.

#33
bobill

bobill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.06.2010
Salut. Mi-am cumparat recent o galeata de Gigant Pro Mass si doresc sa ma informez corect asupra consumarii acestuia. Cum trebuie luat in cursul zilei? Tin sa mentionez ca i-au de 2 ori pe zi (deci 4 cupe in total) si le i-au dupa antrenament si seara inainte de culcare. Un prieten insa mi-a spus sa nu mai i-au seara ca mi se pune direct pe burta! Este adevarat? Astept parerile voastre. Multumesc anticipat.

Edited by bobill, 23 October 2011 - 09:38.


#34
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Mai bine consulta un doctor sau ceva si vezi ce zice, nu mai lua dupa ureche, dupa prieteni si dupa gura lumii.

#35
delta_d

delta_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 21.10.2011

View Postbobill, on 23rd October 2011, 10:37, said:

Mi-am cumparat recent o galeata de Gigant Pro Mass si doresc sa ma informez corect asupra consumarii acestuia. Cum trebuie luat in cursul zilei?
prima dată încearcă pe cale orală

#36
asyx

asyx

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 14.06.2008
nu scrie pe cutie cum sa iei?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate