Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Călușarii

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View Postturcoctonul, on 30th January 2011, 13:55, said:

Italia nu era o provincie militarizata, avea o societate cu puternica traditie urbana. In schimb Dacia (mai apoi limesul dunarean), sudul Germaniei si Britania erau intesate de armata fiind provincii de granita. Aici societatile erau mai putin cizelate decat in Italia si mai mult legate de armata, soldati si familiile lor. Asa ca nu e de mirare ca acest dans martial s-a pastrat tocmai in aceste regiuni de provincie.
așa gîndiți mereu. Căutați argumente pe care le credeți voi logice și pe urmă credeți că aia a fost realitatea.PĂi dacă nu din Italia vine ce îi dai cu ginata latină călușul? Zi că nu știi de unde vine mai bine. Dacă e din afara Italiei la noi tu îi tzici roman și începi cu romanizarea ceea ce este eronat. Dacă de ex călușul e dacic și e dus în Britania de soldați romani din Dacia asta nu e romanizare. de ce sa fie la noi romanizare dacă e adus de alții?
Asta e dovada că latinomanii gîndesc prost și părtinitor.

#20
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,908
  • Înscris: 01.11.2007
Dupa cum am spus, a postat cineva, din pacate nu mai stiu unde, un citat din autorii antici ce aminteau de un joc al razboinicilor traci, asemanator cu calusul, o lupta simulata.
Deasemenea faptul ca cel mai bogat in semnificatii e calusul romanesc, cu cele mai multe atribute (nu e doar un simplu joc), inclusiv mistico-ritualice (ceea ce nu se gaseste la morris dance de ex.) arata ca originea ii e aici, si a fost doar copiat de altii, sau mai exact s-a copiat partea vizibila, dansul, dar partea secreta a ramas doar la noi.

Din ce a postat Zenovie e destul de clar ca nu prea poate fi nici roman, deci cel mai probabil e dacic

#21
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
Tu, Zenovius, îl întreci pe Voprescu oșor pt că acesta debitează o grămadă de rori. Dacă dai de altcineva încerci același lucu dar nu-țio mai merge. Io ăți zic: nu ai discernămînt dacă zici că acel dans  pe care îl arăți e sinonim adică e la fel cu călușul romînesc. Ce e identic? Bîta că în rest.....muzică mișcări... sînt altfel.Și numele e altfel. Ce, îi zice pe acolo ceva cu HORSE? Îi zice MORICE DANCE. Nu știu ce poate să insemne asta
PS Vezi cu textul ăla englezesc citit pe romînește.Colaborează ci Marcuzză poate sînteți mai tari împreună. Nu uita; era vorba de minim 62 de litere -sunete.

View Postlupu2, on 30th January 2011, 14:27, said:

Dupa cum am spus, a postat cineva, din pacate nu mai stiu unde, un citat din autorii antici ce aminteau de un joc al razboinicilor traci, asemanator cu calusul, o lupta simulata.
Deasemenea faptul ca cel mai bogat in semnificatii e calusul romanesc, cu cele mai multe atribute (nu e doar un simplu joc), inclusiv mistico-ritualice (ceea ce nu se gaseste la morris dance de ex.) arata ca originea ii e aici, si a fost doar copiat de altii, sau mai exact s-a copiat partea vizibila, dansul, dar partea secreta a ramas doar la noi.

Din ce a postat Zenovie e destul de clar ca nu prea poate fi nici roman, deci cel mai probabil e dacic
Poate ei zic așa: Tracia a intrat in imperiu; ăia s-au romanizat.....deci dansul e de la romani.  Cu șmecherii din astea de doi bani gîndesc și marii profi, academicieni și alții.
Se vde clar că muzica romînească nu este de la romani, dar ei îi trag mai departe tot cu ce au învățat cîncd erau mici. De ce? Răspuns: lipsă de maturitate.

#22
ViitorulPrimar

ViitorulPrimar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 426
  • Înscris: 02.01.2011
Alta asemanare ar fi numele-Morris dance(UK),Moresco(Spania),Morisca(Romania).Cine nu stie calusul mai are si denumirea de morisca in unele zone.

Putea foarte bine adus si de trupele sarmate .Si soldatii sarmati au fost adusi sa pazeasca limesul roman ,inclusiv in Anglia.De la sarmati au preluat si dacii dragonul cu cap de lup(vezi Dan Oltean-Istoria dacilor).Iar legenda cu sabia din piatra lui Artur e tot de origine sarmata(conform istoricilor britanici).

#23
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostViitorulPrimar, on 1st February 2011, 12:12, said:

.Si soldatii sarmati au fost adusi sa pazeasca limesul roman ,inclusiv in Anglia.

Poti sa dai numele unor trupe auxiliare ce poarta numele poporului sarmat?
Daca dai te votez 5 mandate. Daca nu dai stai in banca ta.

#24
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostViitorulPrimar, on 1st February 2011, 13:12, said:

Alta asemanare ar fi numele-Morris dance(UK),Moresco(Spania),Morisca(Romania).Cine nu stie calusul mai are si denumirea de morisca in unele zone.

Putea foarte bine adus si de trupele sarmate .Si soldatii sarmati au fost adusi sa pazeasca limesul roman ,inclusiv in Anglia.De la sarmati au preluat si dacii dragonul cu cap de lup(vezi Dan Oltean-Istoria dacilor).Iar legenda cu sabia din piatra lui Artur e tot de origine sarmata(conform istoricilor britanici).
Morris pe englezește înseamnă morișcă? dacă nu se spune la morișcă așa pe englezește?
Nu am auzit ca să se numească jocul călușarilor MORIȘCĂ. Unde se numește așa? Care zone?
Nu mai face aici supuziții despre steagul dacic.Nu vorbim acum de asta.
care sabie din piatră a lui Artur? Confunzi sau habar nu ai.Sabia era de oțel și avea și un nume, DURANDAL parcă.... am citit cartea acum o juma de secol.
Sarmații au fost traci și limba lor era tot ca a dacilor.

View Postraman, on 1st February 2011, 13:39, said:

Poti sa dai numele unor trupe auxiliare ce poarta numele poporului sarmat?
Daca dai te votez 5 mandate. Daca nu dai stai in banca ta.
nu cred că o să poată.
Trupele acelea dacice din Britania sînt dovedite.Iată aici un dac din trupele romane din Britania. Iată steagul dacic.
Nu știu dacă ei dansau căluș. Știu că de pe la trupele de ocupație autohtonii nu învață să danseze.
Ce limbă latină să fi auzit britanii de la dacii ăștia? Mai ales că era cam departe de așezări castrul.

Attached Files



#25
ViitorulPrimar

ViitorulPrimar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 426
  • Înscris: 02.01.2011

View Postmirceavoda, on 1st February 2011, 13:57, said:

Morris pe englezește înseamnă morișcă? dacă nu se spune la morișcă așa pe englezește?
Nu am auzit ca să se numească jocul călușarilor MORIȘCĂ. Unde se numește așa? Care zone?
Nu mai face aici supuziții despre steagul dacic.Nu vorbim acum de asta.
care sabie din piatră a lui Artur? Confunzi sau habar nu ai.Sabia era de oțel și avea și un nume, DURANDAL parcă.... am citit cartea acum o juma de secol.
Sarmații au fost traci și limba lor era tot ca a dacilor.
Nu stiu ce insemna cuvantul initial al acestui dans.Fiecare popor l-a adaptat limbii lui.Ca exemplu Hohentzolern a devenit in popor ironicul Hop in tol.
Sarmatii vorbeau limba iraniana si e dovedit.In fine,nici eu nu cred ca sarmatii au adus calusarii pe acolo.
Daca era un dans de limes ,ar putea fi gasit si in Belgia(evident poate a disparut din acea zona),iar o harta cu trupele auxiliare dacice ar fi de folos.
Iar dacii din trupele auxiliare erau deja romanizati ,asa ca...

Edited by ViitorulPrimar, 01 February 2011 - 22:10.


#26
raman

raman

    Dubito, ergo cogito; cogito ergo bibamus.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 01.12.2010

View PostViitorulPrimar, on 1st February 2011, 22:09, said:

Iar dacii din trupele auxiliare
Multumesc pentru raspuns. Poti sa iei loc.

Edited by raman, 01 February 2011 - 22:13.


#27
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostViitorulPrimar, on 1st February 2011, 12:12, said:

Alta asemanare ar fi numele-Morris dance(UK),Moresco(Spania),Morisca(Romania).Cine nu stie calusul mai are si denumirea de morisca in unele zone.
Asta cu Morris=Morișca mi se pare a fi o supralicitare. Am gasit-o si eu in cateva locuri. Nu cred ca e nevoie de asemenea exagerari in sprijinul ideii ca intre Morris Dance si Calusari este o legatura.
Oricum, daca vrei sa te credem ca Morris vine de la Morișca, ar fi cazul sa ne spui care sant acele "unele zone" in care Calusului i se mai zice si Morișca. Si sa ne indici si sursa, fie ca e vorba de vreun tratat de folclor, fie ca ai aflat-o de la tata-mare.

Edited by ego_zenovius, 01 February 2011 - 22:29.


#28
ViitorulPrimar

ViitorulPrimar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 426
  • Înscris: 02.01.2011
E dedicat recoltei pt ca atat in Anglia cat si in celelalte tari din vest termenul deriva dintr-un substantiv care ar defini mica moara de origine latina, in romana i-am spune morisca iar in Franta e denumit Mauresque, in Croatia Moreske, in zone germanice se numeste Moriskentanz...istoricii lor sunt de parere ca dansul dateaza din sec 15-16.

#29
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Dom Primar, intrebarea era - in ce zona a Romaniei Calusului i se spune Morișca?
Pai n-ai zis matale, citez: Cine nu stie calusul mai are si denumirea de morisca in unele zone. Am incheiat citatul.

Edited by ego_zenovius, 01 February 2011 - 22:43.


#30
ViitorulPrimar

ViitorulPrimar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 426
  • Înscris: 02.01.2011
harta aici


În Anglia se numeste dansul Morris sau MORISQUE, sau MORRISK, în Austria, unde dansatorii sunt mascati, se numeste Perchten, iar în America Latina se numeste MORISCAS sau santiagos. Trebuie observat ca atât denumirile engleze cât si cea spaniola suna aproape identic cu cuvântul românesc MORISCA. Uitându-ne prin dictionare putem constata ca:
morisca se traduce in engleza mill, iar în spaniola molinillo;
cuvintele morris, morisque si morrisk nu au nici o semnificatie în limba engleza;
cuvântul moriscas este apropiat de morisco, care înseamna maur, corcitura si morisqueta, care înseamna pacaleala,farsa.

      Deci cuvintele au fost importate în limbile respective dintr-o alta limba, odata cu dansul respectiv. Singura posibilitate este filiera celtica.

Attached Files


Edited by ViitorulPrimar, 01 February 2011 - 22:52.


#31
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006
Ce-l intreb eu si ce-mi raspunde el!

#32
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostViitorulPrimar, on 1st February 2011, 22:09, said:

Nu stiu ce insemna cuvantul initial al acestui dans.Fiecare popor l-a adaptat limbii lui.Ca exemplu Hohentzolern a devenit in popor ironicul Hop in tol.
Sarmatii vorbeau limba iraniana si e dovedit.In fine,nici eu nu cred ca sarmatii au adus calusarii pe acolo.
Daca era un dans de limes ,ar putea fi gasit si in Belgia(evident poate a disparut din acea zona),iar o harta cu trupele auxiliare dacice ar fi de folos.
Iar dacii din trupele auxiliare erau deja romanizati ,asa ca...

morris (eng), morisken(ger), mauresque (fr), mauresca (it)
poate este vorba de un dans maur :D

#33
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010

View PostViitorulPrimar, on 1st February 2011, 22:09, said:

Nu stiu ce insemna cuvantul initial al acestui dans.Fiecare popor l-a adaptat limbii lui.Ca exemplu Hohentzolern a devenit in popor ironicul Hop in tol.
Sarmatii vorbeau limba iraniana si e dovedit.In fine,nici eu nu cred ca sarmatii au adus calusarii pe acolo.
Daca era un dans de limes ,ar putea fi gasit si in Belgia(evident poate a disparut din acea zona),iar o harta cu trupele auxiliare dacice ar fi de folos.
Iar dacii din trupele auxiliare erau deja romanizati ,asa ca...
dacă nu știi ce e cu MORICE pe ce vorbești?
Unde e dovedit că sarmațoii vorbeau limba iraniană? Matale confunzi ceea ce se numește în lingvistică limbi iranice cu limba iraniană. Sînt lucruri diferite.
Prin Germania de ce nu e găsit ? că erau mai multe trupe de limes acolo decît oriunde?
La armată se romanizau,nu? Ești convins de asta. Bine.

#34
ViitorulPrimar

ViitorulPrimar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 426
  • Înscris: 02.01.2011

View Postego_zenovius, on 1st February 2011, 22:53, said:

Ce-l intreb eu si ce-mi raspunde el!
Asa am auzit ca ii mai zice si morisca.

#35
mirceavoda

mirceavoda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 08.11.2010
așa! Maur. E bine. Ați rezolvat-o și p-asta.
Unde zici că se cheamă la noi MORIȘCĂ acest dans?

#36
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostViitorulPrimar, on 1st February 2011, 23:03, said:

Asa am auzit ca ii mai zice si morisca.
Unde ai auzit? In metrou?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate