Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Partitie criptata cu kaspersky kryptostorage - n-o mai pot accesa

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

cilibiu

cilibiu

Senior Member

• Grup: Senior Members

misimisi, on 29th January 2011, 22:12, said:

intra asa Sistem-->Administrare-->Utilitar de disc daca aici vede partitia trebuie sa ai optiunea ''monteaza volumul/partitia''
O sa ma uit in 30 minute. Am dau un search cu un utilitar de recuperare si astept sa termine. O sa revin cu raspuns.

M-am uitat si acolo apare insa nu ma lasa s-o montez. La celalate imi apare si montare. Imi apar trei optiuni la ea.
Format, Delete si Edit Partition.

Edited by cilibiu, 29 January 2011 - 22:41.

MhG_51

MhG_51

:)

• Grup: Moderators

misimisi, on 29th January 2011, 21:12, said:

intra asa Sistem-->Administrare-->Utilitar de disc.........
Ce spui tu aici e ZERO.
Singur-ul program care poate sa-ti decripteze partitia, e Kaspersky.
Raspuns-ul l-ai primit aici:
http://forum.kaspers...howtopic=199607
Cam greu sa recuperezi ale fisier.
Bafta.

dwarven_andrew

dwarven_andrew

Junior Member

• Grup: Members
Acum, in functie de unde era scris fisierul iwcs.bin, si cum a fost formatat C-ul, poate mai recuperezi. Nu puteai si tu sa faci un backup inainte de reinstalare ?

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

Nu e vorba de backup aici, ci de de decriptare fisiere/partitie inainte de reinstalarea Windows.

cilibiu

cilibiu

Senior Member

crysty2k5, on 29th January 2011, 23:41, said:

Nu e vorba de backup aici, ci de de decriptare fisiere/partitie inainte de reinstalarea Windows.

Am dat sa mi se scaneze partitia c: Poate o sa gasesc fisierul respectiv. Dar cred ca trebuie sa existe un utilitar prin care poti reface fisierul respectiv. Daca imi pica sistemul si nu mai puteam sa intru pe partitia respectiva? daca imi pica laptopul jos si hardul se strica si eu aveam criptat un hdd exter ? cred ca trebuie sa pot sa decriptez intr-un fel partitia respectiva....stiu parola de la ea....

Nu am gasti fisierul ala. :((. Am gasit alte fisisere de la kaspersky kryptostorage. Simt ca turbez. Mi se pare ciudat sa nu mai poti sa-ti recuperezi fisierele respective dupa ce ti-ai reinstalat windowsul. Eu mi-am invatat lectia si nu o sa mai gresesc..... Eu am lucrat in word si excel pa proiectul respectiv. Nu s-au salvat si prin C ? si sa mi le gaseasca programul cu care caut datele sterse?

cilibiu, on 30th January 2011, 12:13, said:

Nu am gasti fisierul ala. :((. Am gasit alte fisisere de la kaspersky kryptostorage. Simt ca turbez. Mi se pare ciudat sa nu mai poti sa-ti recuperezi fisierele respective dupa ce ti-ai reinstalat windowsul. Eu mi-am invatat lectia si nu o sa mai gresesc..... Eu am lucrat in word si excel pa proiectul respectiv. Nu s-au salvat si prin C ? si sa mi le gaseasca programul cu care caut datele sterse?

Rog un moderator sa-mi uneasca ultimele 3 postari deoarece nu am mai putut sa dau editare. Eu am o parola formata dintr-o singura litera. Nu existra un program care sa sparga criptarea? ?

Edited by crysty2k5, 30 January 2011 - 12:54.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

Se salveaza o copie activa doar cand este deschis in Office acel fisier. E pentru recovery. Dar in cazul tau, imi pare rau.

cilibiu

cilibiu

Senior Member

crysty2k5, on 30th January 2011, 12:56, said:

Se salveaza o copie activa doar cand este deschis in Office acel fisier. E pentru recovery. Dar in cazul tau, imi pare rau.

Pfffff. Noroc ca mai sunt oameni intelegatori in lumea asta si care vor sa ajute cu adevarat. La contact la Kaspersky sunt numerele de la asistenta tehnica, media, etc. Am luat un numar de la media si cel care mi-a raspuns a zis ca nu este treaba lui si ca se ocupa cu rel cu presa. Am incercat sa ii zic ca am i problema si.....am inteles si mi-am cerut scuze. Am luat un alt numar de la media si cel de-al doilea domn a inteles si a vb cu un coleg de la departamentul tehnic si a zis ca  o sa ma sune in dupa-amiaza asta.  E bine ca sunt si oameni care incearca sa te ajute cand stiu ca pot.....poate si dansul o sa aibe nevoie in viitor si sper sa i raspunda cu aceeasi moneda. Le multumesc celor care mi-au raspuns pe forum si sper sa rezolv problema cu domnul de la departamentul tehnic. Am facut teste pe un stick si chiar daca as vrea sa formatez stick-ul nu ma lasa . Mie nu-mi apare fisierul iwcs.bin in C:.
Intre timp am vb cu domnul respectiv si a zis ca maine ma suna de la birou si o sa revolm problema deoarece o sa poata sa desteze in laborator si o sa poata sa vb si cu colegii lui, care sunt specializati pe produsul respectiv.

cilibiu

cilibiu

Senior Member

Cred ca am aflat care este buba. Trebuie sa folosesc versiunea de kaspersky kryptostorage cu care am criptat partitia. Eu am mai gasit artilcole despre doua versiuni : kaspersky kryptostorage 1.0.235 si 10.125 . Cu una din cele doua versiuni am criptat partitia si din pacate nu mai am kitul de la ele si nu le gasesc pe net ca sa incerc. :(. Ma puteti ajuta cu un link dedownload ?
Cred ca este de la versiune deoarece am criptat un stick pe laptop iar pe desktop cand nu am kaspersky instalat imi dadea aceeasi eroare. Am instalat kaspersky si apoi l-am putut atasa. :)

Edited by cilibiu, 30 January 2011 - 16:30.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

ftp://ftp.kaspersky-labs.com/products/eng...omeuser/kks1.0/

cilibiu

cilibiu

Senior Member

crysty2k5, on 30th January 2011, 16:29, said:

Versiune aia o am si eu si nu imi vede partitia. Vreau versiunea 1.0.235 sau 1.0.215
Nu e de la versiune. Am instalat versiunea 1.0.235 si nu o vede. Am criptat stick-ul cu versiunea asta si am putut sa-l decriptez cu ultima versiune. Inseamna ca nu e de la versiune...

Edited by cilibiu, 30 January 2011 - 17:24.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

La asta ma ganseam si eu. Iti dai seama ca nu se putea face o asemenea prostie din partea kaspersky: sa nu pot decripta ceva cu orice versiune. :)

cilibiu

cilibiu

Senior Member

crysty2k5, on 30th January 2011, 17:52, said:

La asta ma ganseam si eu. Iti dai seama ca nu se putea face o asemenea prostie din partea kaspersky: sa nu pot decripta ceva cu orice versiune. :)

Eu ma gandeam sa nu fie partitia corupta. Ca nu e de la fisierul ala. Cum am zis si acum ceva timp : daca criptez un hdd extern o sa pot sa-l decriptez de la orice calculator. Ca am criptat stick-ul la laptop apoi am instalat kaspersky kryptostorage pe desktop si am putut sa-l dezarhivez. Am mai facut un reinstalat de windows sa vad daca se schimba ceva si aceeasi chestie. Exista vreun program care sa-mi faca partitia activa ? sa o repare ? ca de formatat nu cred ca o sa poata deoarece e criptata. Ca am incercat sa-mi formatez stick-ul cand nu aveam kaspersky k instalat si nu a mers. Maine o sa ma sune cel de la kaspersky si sper sa rezolv. Eu cred ca e de la partite si trebuie reparata cumva sau facuta activa. Am vazut ca partion table doctor face asa ceva insa nu l-am folosit si nu vreau sa fac nimic pana nu o sa vb cu cei de la kaspersky.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

Ideea de baza e urmatoarea: pe viitor evita sa criptezi partitii intregi. Fa un folder special structurat cum doresti si cripteaza doar folderul.

Inainte de a folosi programe de partitionat/recuparat, fa un backup la ce mai ai in prin PC.

cilibiu

cilibiu

Senior Member

crysty2k5, on 30th January 2011, 19:19, said:

Ideea de baza e urmatoarea: pe viitor evita sa criptezi partitii intregi. Fa un folder special structurat cum doresti si cripteaza doar folderul.

Inainte de a folosi programe de partitionat/recuparat, fa un backup la ce mai ai in prin PC.

Da. Mi-am invatat lectia. O sa-mi salvez datele importante la sf saptamanii. Din greseli inveti....insa greseala mea ce mare este ca nu pot sa-mi accesez lucrarea respectiva. As fi preferat sa piert tot ce am pe PC si sa reusesc sa iau lucrarea aia, la care am muncit o saptamana si am reusit sa aman prezentarea pana marti in speranta ca cei de la kaspersky or sa ma ajute. Eu cred ca este de la partitie. Am luat un program de testare si reparare partitie si i-am dat sa-mi zica diagnosticul si vede partitia ca fiind corupta..:((. A trecut toate testele numai la unul imi da eroare :(((.

Imi zice asa :
Fail-Major Error- Boot sector of D: diagnostic chec 48 at sector 0
Drive D: does not start with a valid boot sector or partition table.

Tot discul mi-l arata cu verde ca fiind bun, numai prima patratica e rosie, :(
Cred ca de acolo este.:(
A vrut sa o repare insa nu am putut deoarece nu am licenta la program. Am scanat cu drive restore professional.

Edited by cilibiu, 30 January 2011 - 21:34.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

Cat timp pierzi cu recuperatul in loc sa refaci lucrarea.

Mai sunt 2 zile.

oricat ai incerca, acele date nu pot fi accesate decat dupa decriptarea cu Kaspersky.

Edited by crysty2k5, 30 January 2011 - 21:49.

cilibiu

cilibiu

Senior Member

crysty2k5, on 30th January 2011, 21:43, said:

Cat timp pierzi cu recuperatul in loc sa refaci lucrarea.

Mai sunt 2 zile.

oricat ai incerca, acele date nu pot fi accesate decat dupa decriptarea cu Kaspersky.

Acum lucrez la finalul ei si nu am cum s-o termin in 2 zile. Am lucrat la ea timp de o luna si nu am ce face. :(((.

cilibiu

cilibiu

Senior Member

cilibiu, on 30th January 2011, 22:08, said:

Acum lucrez la finalul ei si nu am cum s-o termin in 2 zile. Am lucrat la ea timp de o luna si nu am ce face. :(((.

Am vb cu domnul de la kaspersky si fara fisierul respectiv nu pot sa recuperez partitia. Imi puteti spune programe care sa poata recupera tipul ala de fisier ? Am gasit multe fisiere de la programul ala insa pe ala nu l-a gasit nici un program. :(((.Am  folosit : O&O disk recovery, Recovery my files, FileScavenger,DiskInternals Partition Recovery. Domnul de la kaspersky a zis ca poate o sa vb cu cei care au facut programul si sa ii zica exact unde se salveaza si sa caut in linux exapt pe portiunea aia....nu am inteles prea bine. Cei de la Kaspersky au facut si fac tot ce pot si se vede ca este o companie mare, care se respecta.

cilibiu

cilibiu

Senior Member

cilibiu, on 31st January 2011, 19:52, said:

Am vb cu domnul de la kaspersky si fara fisierul respectiv nu pot sa recuperez partitia. Imi puteti spune programe care sa poata recupera tipul ala de fisier ? Am gasit multe fisiere de la programul ala insa pe ala nu l-a gasit nici un program. :(((.Am  folosit : O&O disk recovery, Recovery my files, FileScavenger,DiskInternals Partition Recovery. Domnul de la kaspersky a zis ca poate o sa vb cu cei care au facut programul si sa ii zica exact unde se salveaza si sa caut in linux exapt pe portiunea aia....nu am inteles prea bine. Cei de la Kaspersky au facut si fac tot ce pot si se vede ca este o companie mare, care se respecta.

Cred ca am incercat toate programele de recuperat si nu am reusit sa gasesc fisierul respectiv. Gasesc toate fisierele insa numai ala nu este. :(((. Am gasit iwcs_86.cat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate