Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

VENOSA BEACH RESORT DIDIM

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#91
daidai1

daidai1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 05.03.2010

 minnie2007, on 14th June 2011, 16:32, said:

Cred ca erau in curs de amenajare cand eram acolo, intindeau inca valuri de gazon.
minnie pune si tu niste poze ca sa mai "cascam si noi gura" la drobul de sare :)

#92
gogutan

gogutan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2007
Multam frumos, stiam ca in plan exista terenuri de tenis dar nu eram sigur ca sunt finalizate si nu voiam sa car degeaba rachetele.
Vacante frumoase si drumuri bune tuturor! :thumbup:

#93
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008

 daidai1, on 14th June 2011, 20:55, said:

minnie pune si tu niste poze ca sa mai "cascam si noi gura" la drobul de sare :)
Imi pare rau, n-am ce poze sa pun, eu nu fac poze in vacanta. Nu prea este corect din partea mea :deadtongue: , eu abia astept sa vad poze pe forum, postate de cei care se intorc din vacante.

#94
danv72

danv72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2007
Deci am fost, si pot spune ca:
1. Hotel + piscine + amenajari exterioare = excelente, nota 10+

2. Mancare slab diversificata, foarte putina carne, am avut mese unde nu prea am avut de unde alege, exceptand acele salate cu maioneza si alte sosuri unde nu ma bag niciodata.
Inghetata pentru copii se gasea cam 2 ore pe zi dupa amiaza cand ei mai degraba dorm, undeva intre 14 si 16, parca
Berea de la dozator Efes, foarte buna.

3. Cea mai tare chestie pe care nu am gasit-o nicaieri pana acum este ca in afara de lobby bar, peste tot se foloseau pahare de plastic REFOLOSIBILE.
Adica le adunau de pe plaja, din nisip...ca de, se mai jucau copii cu ele, etc etc....  le spalau apoi le bagau din nou in circuit. Treaba extrem de urata este ca atat eu cat si alti turisti am vazut faza in care unele din pahare erau spalate in chiuveta, la mama, foarte sumar.

Deci cu exceptia diversitatii mancarii si anumitor chestiuni de igiena, toate bune.

Numai bine,
DanV

Si acum cateva sfaturi pentru turcia, sfaturi care sigur sunt cunoscute de cei care au mai fost pe acolo:

1.Primul lucru care trebuie facut este schimbarea unor euro in lire turcesti, lucru care se face la cel mai bun curs in magazinele de aur.
Daca va ganditi ca lasa dom'le schimb mai tarziu....acum merge si cu euro...va garantez ca veti lua mici dar dese tepe care pe noi ne-au amuzat pana la urma.
Cursul este acum undeva la 2.24 Lire / euro

2. Pe autostrazile cu plata, daca nu aveti card de acces, si cumparati acolo unul, verificati creditul de pe el.... noi am dat 10 euro si un card care sa dovedit, la iesirea de pe autostrada, ca avea pe el doar 6 lire, adica vreo 3 euro.

3. In magazinele care nu au preturi afisate pe produse, totul se negociaza, indiferent de specificul magazinului. Daca turcul sa prins ca va doriti un produs, sigur il veti lua mai scump decat in cazul in care aratati ca nu il doriti neaparat.

4. In cazul in care mergeti in Didim exista in centru langa moschee un restaurant cu specific turcesc foarte bun. Si cu o atitudine foarte buna fata de turisti.
Noi in seara in care am fost acolo, dupa achitarea notei, am fost trasi de mana de patron care ne-a spus ca la el" free car service". Adica ne-a dus cu una din masinile lui la hotel (vreo 7 km distanta) gratis, si ne-a spus ca daca maine vrem sa mai venim, il sunam si ne trimite masina, la ora stabilita. Asta pe noi romanii...ne-a cam lasat cu gura cascata.

Attached Files


Edited by danv72, 23 June 2011 - 12:09.


#95
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Multumesc pentru poza aia cu marea ... amr o saptamana !

Ce cautati la 7 km de hotel ? :) e departe luna parkul si aqua parkul sau nu ai fost ?

Vad ca locul a inverzit f mult fata de pozele din mai si in ciuda unor spue de pe aici...

#96
danv72

danv72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2007

 tak30ver, on 23rd June 2011, 15:28, said:

Multumesc pentru poza aia cu marea ... amr o saptamana !

Ce cautati la 7 km de hotel ? :) e departe luna parkul si aqua parkul sau nu ai fost ?

Vad ca locul a inverzit f mult fata de pozele din mai si in ciuda unor spue de pe aici...

Deci resortul nu este in Didim ci la 5 km de oras, iar restaurantul de spuneam este undeva in centrul Didim-ului, il observi imediat daca stai cu spatele la moschee, unde nu are rost sa mergi cu masina personala pentru ca parcarea hotelului este foarte aglomerata si pierzi locul + ca poate ai baut ceva berici. Acolo ajungi lejer cu Dolmus-ul, microbusul local care este din 10 in 10 minute si are statie terminala chiar in fata hotel-ului.
Daca mai ai nevoie de informatii oricand cu placere, mai ales daca vrei sa mergi cu masina  :naughty:

Merita vazut templul lui Apolo, scufundarile si excursiile cu vaporasul.
LA aqua parc nu am fost dar pareau sa aiba nishte tobogane bestiale, cred ca merita.

Attached Files


Edited by danv72, 23 June 2011 - 17:38.


#97
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Daca ai putea da mai multe detalii referitoare la excursii pls share. Nu cred ca a facut cineva excursii din didim , ar fi niste informatii noi.

daca ai fost la scufundari te rog chiar da-mi mai multe detalii, a fost interesant ? cat a costat? cat a durat ? ai vazut ceva amaizing ?
Mersi

#98
danv72

danv72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2007

 tak30ver, on 23rd June 2011, 23:03, said:

Daca ai putea da mai multe detalii referitoare la excursii pls share. Nu cred ca a facut cineva excursii din didim , ar fi niste informatii noi.

daca ai fost la scufundari te rog chiar da-mi mai multe detalii, a fost interesant ? cat a costat? cat a durat ? ai vazut ceva amaizing ?
Mersi

La sosire vei fi contactat de o reprezentanta a agentiei Peninsula Tour, Madalina, daca nu, pe afisierele de la receptie cauti informatiile in romana, unde  gasesti scrise orele cand este ea acolo..... pentru scufundari iti recomand sa iei legatura cu ea.
Costa 35 euro pret in care este inclus pranzul si transportul cu vaporasul. Eu am luat si famila cu mine, cei care nu fac scufundari platesc doar 15 euro au si ei pranzul inclus.
Ca si fauna marina turcii nu se compara cu egiptul de exemplu, dar daca esti pentru prima oara este interesant ..., eu care sunt pescar inrait si acvarist cu vechime am avut la ce casca gura. Ca durata, vine o masina pe la 9.30 la hotel sa va ia si va intoarceti pe la 4 dupa amiaza sau chiar mai tarziu, depinde si de voi.
La templul lui Apollo, te duci cu transportul local, Dolmus-ul, la care pretul e 1.5 lire de persoane, deci....moca

Attached Files


Edited by danv72, 24 June 2011 - 09:45.


#99
laurdan

laurdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.05.2007
Am revenit acasa din concediu si vreau sa va impartasesc si dvs. impresiile familiei
Dupa un drum de 2 zile (cu o Bulgarie obositoare dar din fericire rapida) am ajuns la Venosa: hotel nou, curat, situat undeva in mijlocul lui "no man land" dar cu o priveliste superba.
Dupa cazarea undeva la etajul 5 (cam. 1509) am dat o fuga impreuna cu sotia si cu micutul de 3 ani si 4 luni sa vedem complexul si ne-am linistit-arata asa cum apare in pliantele de prezentare. O sa incerc sa va descriu organizat constatarile mele:
Cazarea este superba, camera de aproximativ 22-25 mp, baie mare, luminoasa, ingrijita, tv lcd marca vestel (este important pentru o familie cu un micut care cauta desene animate) un balcon mare cu 2 scaune si o masuta, intr-un cuvant totul facut pentru tine turist sa te simti bine. O nota scazuta o acord baii datorita unui sistem de protectie inadecvat la dus, ceea ce conducea la crearea unei pete de apa pe jos cand faceai dus.
Piscina este imensa, aproximativ 50 metri lungime si 25 metri latime, cu o prelungire a acesteia pe sub un mic pod de lemn spre un alt spatiu acvatic de aproximativ 30 metri diametru, piscina care nu era niciodata ocupata la un nivel inalt, temperatura apei fiind pastrata tot timpul la aproximativ 23-26 grade, curata, cu un usor miros de clor dar fara a fi deranjant.
Plaja interesanta, cu apa curata, nisip cu pietris pe plaja si aproximativ inca 3-4 metri spre larg dupa care un sol stancos facea aproape imposibil deplasarea pe picioare, fara acesi pantofi sport speciali de apa. Adancimea apei crestea incet asa incat la geamandurile situate la aproximativ 25-30 metri apa era undeva la 1,60 - 1,70 metri adancime. pe toata perioada sejurului apa a fost calda, nu au fost valuri foarte mari dar era placut datorita unei brize accentuate cvasipermanente care facea traiul "respirabil".
La barul de langa piscina si la cel de langa topogane gaseai in permanenta barmani amabili, zambitori, dar si dozator cu sucuri (chimicale la greu), dozator cu cola, sprite sau fanta, dozator cu apa plata, difereite plicuri de ceai, dozator cu bere efes dar si un butoias cu vin alb, rose si rosu astfel incat acest capitol a fost bine asigurat.
Masa a fost usor nemultumitoare in special pentru romani, cunoscuti mancatori de carne de orice fel care au resimtit oarece probleme pe aceasta linie. Nu doresc ca sa se inteleaga cu nu au fost produse din carne dar acestea erau reduse numeric, de obicei era o mica coada la acestea.
Eu sunt un gurmand si pot sa spun ca mancarea a fost multumitoare, indestulatoare desi, fata de anul trecut am observat ca dulciurile au fost mai slabe si cantitativ si calitativ (acest lucru a fost o bucurie pentru sotia mea care se temea foarte mult de aplecarea mea spre dulciuri).
Seara spectacolele erau interesante dar nu deosebite iar despre echipa de entertaiment din timpul zilei si-a facut datoria fara insa a excela.
In zona lobby din apropierea receptiei se putea iesi pe net, (name: venosa pass: de 13 ori cifra 1) dar semnalul era aproximativ.
Multe mici probleme le-am pus pe faptul ca hotelul era deschis de putin timp si mai existau probleme de remediat dar vreau sa termin cu un mesaj pozitiv: mergeti linistiti deoarece este suficient de bine ca sa va simtiti bine.
Apropo: la revenire am setat gps-ul pe economic ceea ce s-a dovedit a fi o greseala asa ca va atrag atentia sa il setati pe rapid, lucru care va va scuti de vazutul unor localitati din alta lume, ciudate, neluminate, sosele pierdute undeva intr-o flora necunoscuta care ii reaminteste si acum, dupa 2 zile sotiei de momente nemaintalnite (la intoarcere am venit pe timpul noptii din aceasta cauza spun aceste lucruri)

#100
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
@laurdan - f util review pt cei care au in calcul acest hotel pt vacanta. Ma bucur cand cineva revine cu impresii pe forum si dupa ce "s-a vazut cu sacii in caruta".

Ai facut ceva excursii, sunt lucruri interesante de vizitat in zona?

#101
Alin72

Alin72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2011
In legatura cu Hotelul Venosa beach resort & spa am foarte multe de spus.In primul rand pentru cei care isi doresc o vacanta in care sa existe distractie va sfatuiesc sa cautati alta destinatie,de altfel si pt cei care doresc sa manance diferite feluri de mancare,pentru ca aici e aproape aceeasi mancare in fiecare zi...cat tine sezonul.Mai adaug ca personalul este zero...s-au purtat frumos catusi de cat,dar nu au invatat sa zambeasca sa faca o primire ok sau sa se adreseze frumos.
Consider ca in afara de un loc in care sa dormi ai nevoie si de o plimbare sau de o distratctie ceva...din pacate aici nu exista...e doar un club in care totul se plateste,iar daca ai spart un pahar ti-se cer 15euro.
In concluzie nu recomand nimanui hotelul,cel putin nu celor care au pana in 45 de ani.
Acest hotel are intradevar si un plus pentru frumusetea hotelului si cazarea(camerele sunt super) si pentru peisaj.
Imi pare rau,dar aceasta este parerea a 70 de romani cazati in perioada 24 iunie-1 iulie.

#102
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
tu cred ca ai platit cam 150 lei pe zi de caciula, ia spune la popor ce ai fi facut tu cu banii astia la tine in romania la mamaia in aceeasi perioada ?  :lol:

pretentiile trebuie sa le ai proportional cu pretul platit.

daca voiai distractii in afara tzarcului de ce nu ti-ai facut rezervare pt marmaris sau pentru oludeniz ?

Edited by rottweiler2007, 28 June 2011 - 21:22.


#103
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 Alin72, on 28th June 2011, 20:08, said:

In legatura cu Hotelul Venosa beach resort & spa am foarte multe de spus.In primul rand pentru cei care isi doresc o vacanta in care sa existe distractie va sfatuiesc sa cautati alta destinatie,de altfel si pt cei care doresc sa manance diferite feluri de mancare,pentru ca aici e aproape aceeasi mancare in fiecare zi...cat tine sezonul.Mai adaug ca personalul este zero...s-au purtat frumos catusi de cat,dar nu au invatat sa zambeasca sa faca o primire ok sau sa se adreseze frumos.
Consider ca in afara de un loc in care sa dormi ai nevoie si de o plimbare sau de o distratctie ceva...din pacate aici nu exista...e doar un club in care totul se plateste,iar daca ai spart un pahar ti-se cer 15euro.
In concluzie nu recomand nimanui hotelul,cel putin nu celor care au pana in 45 de ani.
Acest hotel are intradevar si un plus pentru frumusetea hotelului si cazarea(camerele sunt super) si pentru peisaj.
Imi pare rau,dar aceasta este parerea a 70 de romani cazati in perioada 24 iunie-1 iulie.


daca vrei sa adaugi un review despre hotel si sa ii oferi o nota de la 1 la 5 , intra aici:  http://forum.softped...esort-1174.html

#104
vali911

vali911

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.06.2010
Stie cineva cat este aurul prin Turcia?

#105
mihai420

mihai420

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.12.2007

 vali911, on 2nd July 2011, 18:53, said:

Stie cineva cat este aurul prin Turcia?
abia asteptam sa aud vesti noi de la venosa si cand deschid..te-ai gasit dumneata sa intrebi cat e aurul...in alta parte nu gaseai sa intrebi....hai cu vesti de la venosa ca daca e sa ne luam dupa ce zic unii pe..*****...nu prea e de bine

Edited by mihai420, 02 July 2011 - 19:53.


#106
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008

 vali911, on 2nd July 2011, 19:53, said:

Stie cineva cat este aurul prin Turcia?
Din Istanbul si-au cumparat prieteni de-ai mei cu 30USD/gram.

#107
mihai420

mihai420

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.12.2007
pt o rezervare ,camera dubla 6 nopti, dupa 25 august..pe booking imi zice 960 euro iar pe hotels4u   540 lire...e prea mare diferenta...

#108
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 mihai420, on 3rd July 2011, 10:31, said:

pt o rezervare ,camera dubla 6 nopti, dupa 25 august..pe booking imi zice 960 euro iar pe hotels4u   540 lire...e prea mare diferenta...


Booking nu e recomandat pentru sejururi. Pretul de pe hotels4u e corect iar agenti e de increrere. Am folosit-o de mai multe ori, fara nici o problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate