Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
3664 replies to this topic

#91
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Ma gindesc sa merg si eu anul acesta in Praga si, cum prefer circuitele organizate de agentii, as vrea sfaturi de la voi, cei care ati apelat la acestea. Am vazut ca majoritatea au acest circuit de 8-9 zile, cu autocarul, trecand prin Budapesta si Viena. Am gasit la una din agentii inclusa si excursie la Karlovy Vary. Imi puteti indica o agentie cu care ati fost, de care ati fost multumiti, unde era hotelul la care ati fost cazati, daca merita excursia la Karlovy Vary etc.

#92
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006
praga prin agentie de turism te duce la un pret foarte ridicat. eu am fost de craciun pe cont propriu (cu trenul) si a fsot mult mai bine decat daca am fi mers prin agentie..ai mai multa libertate, poti sa te opresti sa vizitezi budapesta cat doresti tu, nu sa stai in autocar si sa te plimbe o ora prin trafic :)) acelasi lucru e valabil si ptr viena.

poti sa zbori cu skyeurope pana la viena, sa iti iei cazare cateva nopti acolo si pe urma cu trenul din viena in praga, faci 4 ore.
si cazarea sa ti-o rezolvi dinainte din bucuresti, la tarife mai convenabile decat cele ale agentiilor de turism.

#93
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
te-ai cazat si in budapesta?
unde ai stat in praga si cam cu ce pret pe noapte? si cum ai facut rezervarile! ms

Edited by Seducatorul, 07 March 2007 - 20:06.


#94
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View PostSeducatorul, on Mar 7 2007, 20:05, said:

te-ai cazat si in budapesta?
unde ai stat in praga si cam cu ce pret pe noapte? si cum ai facut rezervarile! ms


nu, in budapesta am stat cu alta ocazie, la un hostel unde n-as mai reveni :)))

insa in praga am fsot de craciun, si am facut rezervare cu plata intreaga in avans la octopus travel aici  la un hotel care scrie ca este "near center" dar destul de departe de centru :D
oricum, exista linie de tramvai in fata hotelului, tramvai care vine din 5 in 5 min sau din 3 in 3 min la ore de varf si faci maxim 15 min pana in centrul vechi :D deasemenea e si un tramvai de noapte care are progrmaul in statie trecut.

hotelul era curat, venea camerista si facea curat in camera zilnic si are si micul dejun inclus, cu mancare destul de buna as zice. hotelul se cheama apollon si ptr 4 nopti camera dubla am platit 114 euro...acum vad ca este 32 de euro camera dubla pe noapte cu mic dejun!

si cand am ajuns acolo, am dat voucherul printat de la octopus, fara stampila, far nimik, care atesta plata integrala in avans, iar receptionerul ne-a dat cheia de la camera :D

Edited by mirwoona, 07 March 2007 - 20:30.


#95
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

View Postmirwoona, on Mar 7 2007, 19:28, said:

exista linie de tramvai in fata hotelului, tramvai care vine din 5 in 5 min sau din 3 in 3 min la ore de varf
Hotel Golden City?  :huh:

#96
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View PostJohnnywal, on Mar 8 2007, 19:03, said:

Hotel Golden City?  :huh:
am scris mai sus, hotelul se cheama apollon!

Edited by mirwoona, 08 March 2007 - 19:21.


#97
Seducatorul

Seducatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.05.2004
mirwoona. ms mult pt informatii!

#98
salsaGalaxy

salsaGalaxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.05.2004
salve ...pentru cine a mai fost in Praga sau traieste acolo!
Plec saptamana viitoare ...mai exact pe 13 Aprilie pentru 4 zile ! Ma intreb oare , dat fiind ca pastele tocmai este saptamana asta , sa ma astept la reduceri dupa ce a trecut perioada de paste? Macar sa stiu catzi bani sa-mi iau sa-mi cumpar si eu ceva haine ! Ce parere aveti?

mersi

#99
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkerkyra, on Mar 6 2007, 19:46, said:

Ma gindesc sa merg si eu anul acesta in Praga si, cum prefer circuitele organizate de agentii, as vrea sfaturi de la voi, cei care ati apelat la acestea. Am vazut ca majoritatea au acest circuit de 8-9 zile, cu autocarul, trecand prin Budapesta si Viena. Am gasit la una din agentii inclusa si excursie la Karlovy Vary. Imi puteti indica o agentie cu care ati fost, de care ati fost multumiti, unde era hotelul la care ati fost cazati, daca merita excursia la Karlovy Vary etc.

presupun c-am mai scris pe-aici, dar mi-e lene sa ma uit. atentie mare la agentii - desi n-am idee cum poti evita neplacerile care mi s-au intamplat mie:

- am fost acum 2 ani, de Paste (cadea de 1 mai). in momentul in care ne-am urcat in autocar, am fost anuntati ca, fiind un week-end foarte aglomerat, n-au mai gasit cazare in Praga, asa ca o sa stam undeva langa. acest "langa" era la 27 de km, nu eram transportati la Praga cu autocarul, ci cu trenul (pe banii nostri) - ma rog, asta n-ar fi fost o problema, erau doar cativa euro, si la ce soferi habarnisti cred c-ar fi nimerit Praga la apusul soarelui :) insa marele dezavantaj era ca ultimul tren spre ... nu mai stiu cum se numea localitatea, ceva cu "v", era la 11 seara. avand in vedere farmecul vietii de noapte din Praga (na, vorbesc si io din auzite, ca nu mi-a fost dat sa-l gust), a fost o mare pierdere.

- excursia la Karlovy Vary era la "optionale"; eh, ghidul avea notiunile lui proprii si personale in ce priveste definitia acestui cuvant: in timp ce pentru mine inseamna ceva neinclus in program, si daca-l vreau platesc, pentru el insemna ceva care eventual se poate realiza daca are un numar minim de turisti dornici (numar pe care-l stabilise la 20 din 33 cati eram). limita nefiind atinsa la nici una din optionale (asta, o cina in Viena si croaziera pe Dunare in Budapesta), n-am avut parte decat de ce era trecut in program. si-acolo s-a eschivat de la vreo cateva, sugerandu-ne ca n-are rost, nu merita - nu mai stiu acum ce anume era, fiindca eu oricum n-aveam de gand sa stau cu restul grupului, ci imi stabilisem singura trasee si obiective.


aa, sa nu uit - agentia era Grafos. de atunci o ocolesc.

#100
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
E cu dus si intors cu optionalele astea. Daca sunt incluse aici , creste pretul, si omul nu mai cumpara .I se pare pretul prea mare.
Daca nu sunt incluse...ajungi acolo si incep unii sa faca opinie separata si nu mai beneficiaza nici ceilalti.

Edited by cosx, 04 April 2007 - 19:44.


#101
salsaGalaxy

salsaGalaxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.05.2004
si tot nu mi-atzi raspuns ....daca se poate cineva sa-mi raspunda!

#102
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postcosx, on Apr 4 2007, 20:43, said:

E cu dus si intors cu optionalele astea. Daca sunt incluse aici , creste pretul, si omul nu mai cumpara .I se pare pretul prea mare.
Daca nu sunt incluse...ajungi acolo si incep unii sa faca opinie separata si nu mai beneficiaza nici ceilalti.

de ce nu se specifica in contract ceva de genul: "urmatoarele excursii optionale se vor realiza doar cu participarea a (sa zicem) 2/3 din numarul total de turisti"; sau "pretul excursiei este x pentru 10 turisti, x+n pentru 15 turisti, x+2n pentru 20 de turisti".

niciodata n-am intalnit un grup care sa participe in unanimitate la vreo optionala, si totusi s-au putut realiza. ceva-mi spune ca depinde de bunavointa ghidului.

#103
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Tine si de cel care a facut programul. Ceea ce nu spun ei este ca se poate face o excursie si cu un grup mai mic. Toate agentiile partenere ale tour operatorului care face circuitul ofera varianta asta doar ca variaza pretul in functie de nr de persoane. Daca persoanele care doresc sa mearga sunt dispuse sa plateasca o diferenta atunci se poate face optionalul respectiv.

#104
salsaGalaxy

salsaGalaxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 14.05.2004
tot nimeni nu stie daca vi sezon de reduceri saptamana aceasta?

#105
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006

View PostsalsaGalaxy, on Apr 9 2007, 23:13, said:

tot nimeni nu stie daca vi sezon de reduceri saptamana aceasta?
reduceri nu sunt, iar haine...nu prea gasesti de calitate, decat de firma, evident care sa merite, iar acestea in standurile reprezentantelor din mall-uri si nu in acelea din centru. sunt mai ieftine ca la noi cu 20-30%, iar daca au defect solicita reducere caci ti se poate da. eu mi-am cumparat o pereche de ochelari de soare Polaroid si intrucat aveau un punc mai inchis la culoare pe lentila stanga, undeva in colt fara sa ma deranjeze, am solicitat o alta pereche. Ne gasind mi-a explicat ca acel punct se indeparteaza cu alcool, i-am solicitat sa o faca dar nu avea alcool, asa ca pana la urma de la 1600 koroane-ochelarii, i-am luat cu 1200 koroane ochelari + etui cochilie rigid. Plateste cu cardul, este mult mai rentabil si mai ales cumpara din tara koroane. MARE ATENTIE : SUNT TEPARI LA CASELE DE SCHIMB VALUTAR, TE INSEALA LA PRET SI COMISION. Afiseaza mai multe cursuri valutare, pentru sume mai mari de ..., pentru Cecuri de calatorie, diverse tertipuri pentru a te incanta si apoi descoperi, dupa ce efectuezi tranzactia ca primesti o suma de bani mult mai mica.
Succes si concediu placut.  Te asteptam cu pareri tale despre Praga.

#106
crisb

crisb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.03.2007
Buna!
Vrem sa mergem si noi vara aceasta la Praga, sa facem un circuit Timisoara-Viena-Praga pe cont propriu.
Am vrea sa mergem cu trenul pina la Viena, sa stam 3 zile din care 2  sa vizitam cit putem din Viena si 1 o zi sa mergem cu trenul pina la Bratislava. Merita mers la Bratislava sau mai bine vizitam 3 zile Viena?
Din Viena vrem sa mergem la Praga si acolo sa stam 3-4 zile. Se merita sa cautam cazare cu demipensiune sau e mai bine doar cu mic de jun inclus ? Am vazut ca parerile sunt impartite, unii spun ca e bine sa te cazezi cit mai departe pentru ca e mai ieftin si transportul la ei e bine oraganizat, altii spun ca e mai bine in Orasul vechi. Pina la urma cum e mai bine?

#107
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
aloca 3-4 zile pt viena si 2-3 pt praga. in ceea ce priveste bratislava parerile sunt impartite...

#108
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postcrisb, on Apr 10 2007, 13:00, said:

Buna!
Vrem sa mergem si noi vara aceasta la Praga, sa facem un circuit Timisoara-Viena-Praga pe cont propriu.
Am vrea sa mergem cu trenul pina la Viena, sa stam 3 zile din care 2  sa vizitam cit putem din Viena si 1 o zi sa mergem cu trenul pina la Bratislava. Merita mers la Bratislava sau mai bine vizitam 3 zile Viena?
Din Viena vrem sa mergem la Praga si acolo sa stam 3-4 zile. Se merita sa cautam cazare cu demipensiune sau e mai bine doar cu mic de jun inclus ? Am vazut ca parerile sunt impartite, unii spun ca e bine sa te cazezi cit mai departe pentru ca e mai ieftin si transportul la ei e bine oraganizat, altii spun ca e mai bine in Orasul vechi. Pina la urma cum e mai bine?


eu am fsot in praga de craciun (tot pe cont propriu) si am stat la un hotel departe de centru, dar vreau sa zic ca aveam statie de tramvai in fata hotelului si venea tramvaiul din 3 in 3 minute in orele de varf si in rest din 5 in 5, oricum, foarte bine pus la punct! si deasemenea era si o linie sau 2 de noapte! de la hotel in centru, faceam vreo 15-20 de minute.

noi am avut daor mic dejun, si pe urma plecam in oras si mai veneam deabea seara tarziu, ca e foarte frumoasa praga noaptea, este multa lume la promenada, si mai ales daca te duci si vara...e ziua mai lunga si mai cald...o placere sa te pierzi pe stradutele intortocheate :D

iar de la praga la viena am luat si noi un tren, care face 4 ore cu vreo 3 opriri, dar nici nu simti cand trece timpul. presupun ca si pe directie inversa este la fel.

despre bratislava am auzit ca nu ar fi cine stie ce. nu prea sunt multe de vazut din ce mi-au zis niste straini cu care am calatorit si ei faceau turul europei. deci mai bine mai vizitati o zi viena, sau vedetia tunci pe moment daca v-ati saturat sau nu de viena :D

drum bun!

Edited by mirwoona, 10 April 2007 - 13:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate