Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
3664 replies to this topic

#1
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Hello everybody !

A fost careva prin Praga si poa' sa puna niste detalii ?
Please ! Impresii, locuri de vizitat, restaurante, shopping....

Many thanks!
VM :worthy:

#2
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
au cladiri vechi frumoase, este o piata foarte faina cu niste biserici vechi, super....
mi se pare ca este si un castel acolo, daca nu ma insel... merita vizitata... Praga e unul din cele mai frumoase orase europene... cafenele curate si frumoase, terase.... e frumos

#3
criss_pt

criss_pt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 12.07.2004

RoVal1972, on Aug 25 2005, 12:23, said:

Hello everybody !

A fost careva prin Praga si poa' sa puna niste detalii ?
Please ! Impresii, locuri de vizitat, restaurante, shopping....

Many thanks!
VM :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>


Daca tot mergi in Praga incearca sa cunosti si Karlovy Vary. E un oras turistic aproape de granita cu Germania. :coolspeak:

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

RoVal1972, on Aug 25 2005, 13:23, said:

Hello everybody !

A fost careva prin Praga si poa' sa puna niste detalii ?
Please ! Impresii, locuri de vizitat, restaurante, shopping....

Many thanks!
VM :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>



e un oras superb! o atmosfera cum n-am mai intalnit altundeva - placuta, vesela, plina de viata.

locurile de vizitat sunt cele pe care le intalnesti in orice ghid turistic:
- piata veche cu statuia lui Jan Hus si orologiul astronomic;
- piata Wenceslav - care nu e piata, e de fapt un fel de Champs Eilse al Pragai;
- cartierul evreiesc - cimitirul, sinagogi, orologiul evreiesc, toate situate printre niste stradute cu cladiri superbe;
- podul Carol marginit de zeci de statui, plin de pictori si muzicanti;
- castelul - de acolo de sus ofera o priveliste minunata asupra orasului, poti vizita castelul, catedrala, gradinile, ulita de aur.
- la sfarsit eu m-am urcat intr-un tramvai si-am haladuit asa, aiurea, fara o destinatie precisa, fiindca totul e minunat.

restaurante - incearca sa nu mananci la cele situate chiar in piata, 2-3 stradute mai incolo sunt de vreo 3 ori mai ieftine. insa chiar in buricul pietei merita sa savurezi o bere ceheasca - nu-i exorbitant de scumpa.

shopping nu obisnuiesc sa fac in excursii, asa ca nu stiu.

incerc sa ma prind cum se pun poze sa exemplific tot ce-am scris cu cateva imagini.

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
praga

Attached Files


Edited by mianna, 25 August 2005 - 15:08.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
:)  hai ca m-am prins

Attached Files



#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
...si inca putin:

Attached Files



#8
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Draga Mianna,

thanks a lot !
Imi iau un ghid cu mine si incerc sa vad ce pot vedea. Stau 4 zile, dar 2 din ele am treaba. Sper sa-mi ajunga sa vad cat de cat.
Imi iau si camera foto cu mine si revin cu poze. O sa pun si eu la intoarcere pentru alti amatori.

Toate bune !
VM :rolleyes:

#9
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

criss_pt, on Aug 25 2005, 14:18, said:

Daca tot mergi in Praga incearca sa cunosti si Karlovy Vary. E un oras turistic aproape de granita cu Germania. :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>



Am auzit si de acest oras, dar n-am suficient timp.
Multumesc,
VM :peacefingers:

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

RoVal1972, on Aug 27 2005, 01:11, said:

Draga Mianna,

thanks a lot !
Imi iau un ghid cu mine si incerc sa vad ce pot vedea. Stau 4 zile, dar 2 din ele am treaba. Sper sa-mi ajunga sa vad cat de cat.
Imi iau si camera foto cu mine si revin cu poze. O sa pun si eu la intoarcere pentru alti amatori.

Toate bune !
VM :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>


tot ce-am enumerat si-am exemplificat cu poze mai sus am vazut in 2 zile - deci daca te informezi bine de tot inainte, reusesti sa vezi destul de mult. ii sunt extrem de recunoscatoare unui prieten care m-a ajutat sa-mi stabilesc traseul in Praga - "ajutat" vorba vine, mi-a facut el programul pana la amanunte de genul: "deci duminica pe la ora 12 esti la Municipal House, vezi ca la anumite intervale au tururi cu ghid, costa 300 de coroane"  :D

de asemenea exista in piata orasului vechi multe tururi cu microbuz, autobuz descoperit sau caleasca  ;)  , toate au cam aceleasi trasee, cele mai scumpe - deci mai lungi, vreo 2 ore si ceva - erau vreo 13-14 euro (nu caleasca, aia-i cateva zeci de euro juma' de ora). poti vedea destul de mult asa, urca la castel si fac pauza sa-l poti vizita, te plimba cam prin toate zonele turistice.  aaa, sau te poti plimba cu automobile de epoca, daca te tine buzunarul  :)

cu o harta buna si cu grija sa nu treci degeaba de doua ori prin acelasi loc, vezi destul de multe. si daca tot stai 4 zile - chiar daca ai treaba 2 dintre ele, probabil seara ai timp; nu cumva sa stai in camera - du-te in cluburi unde se asculta jazz, sau la concerte de muzica clasica daca-ti place, nu se poate sa nu gasesti ceva pe gustul tau.

#11
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Multumesc inca o data !
Revin cu detalii. Mi-am notat informatiile primite.

Toate bune,
VM :proud:

#12
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005
Eu abia marti seara am revenit dintr-un circuit care includea si Praga , unde am stat 3 zile, si nu are rost sa va spun cat de tare m-a impresionat si cat de tare m-am indragostit de orasul asta. e superb si il recomand tuturor. Chiar e de vis. Si Viena e frumoasa, foarta frumasa, dar parca Praga are o caldura in plus si e mai plina de viata si de tinrete. E splendida.

#13
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005
Eu abia marti seara am revenit dintr-un circuit care includea si Praga , unde am stat 3 zile, si nu are rost sa va spun cat de tare m-a impresionat si cat de tare m-am indragostit de orasul asta. e superb si il recomand tuturor. Chiar e de vis. Si Viena e frumoasa, foarta frumasa, dar parca Praga are o caldura in plus si e mai plina de viata si de tinrete. E splendida.

Attached Files



#14
zamira

zamira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.08.2005
Scuze ca nu am pus calumea poza dinainte. Iat-o

Attached Files



#15
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am fost ! Am vazut ! M-am intors ! Si mi-a placut foarte mult ! Clar, cel mai frumos oras din centrul si Se ul Europei.
Revin cu cateva poze si ceva impresii.

:coolspeak:

#16
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Recomandare: daca te plimbi pe Vltava, o sa vezi pe deal un turn care aduce a "Eiffel"; ia-o intr-acolo. Pe drum vei trece pe langa ambasada Romaniei; in dreapta e palatul prezidential care chiar merita vizitat. Daca o iei pe straduta inainte, chiar cand sa faci stanga spre turn, vei trece pe langa o manastire. Vis-a-vis de manastire este o carciuma unde ai sa gasesti bere neagra la 14% alcool.
Lasand la o parte berea, neaparat trebuie vazut palatul prezidential!

#17
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
cum e atmosfera de Craciun/Revelion? Cum sunt preturile la produse alimentare?

#18
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
A fost cineva la KARLOVY VARY? Ce e de vazut? Ce alte excursii se pot face plecand de la Praga?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

alin1974

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate