Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vreau hipnoza

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mtz_mic

mtz_mic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.04.2007
Here's the deal.

As vrea sa recurg la hipnoza pentru a incerca sa am mai multa initiativa :proud: . As vrea sa stiu de cate sedinte de terapie prin hipnoza e nevoie pentru asta.

Si daca a mai recurs cineva la tipul acesta de terapie, daca a simtit o schimbare majora in viata lui si daca a fost de durata :coolspeak:

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e ca si cum as zice "vreau sa fiu hipnotizat ca sa fiu mai creativ". n-o sa fii. o ai sau n-o ai

cit despre parerea altora, este irelevanta. nu poti s-o deosebesti de placebo

#3
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Eventual să fii filmat în timp ce, ca să vezi ce draci vei avea de exorcizat pe viitor.

Subiectul e tare, dar am înțeles că trebuie să ai o anumită predispoziție spre așa ceva, recte, nu oricine ar fi hipnotizabil.

#4
insight

insight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.11.2010

 mtz_mic, on 28th January 2011, 13:49, said:

Here's the deal.

As vrea sa recurg la hipnoza pentru a incerca sa am mai multa initiativa :proud: . As vrea sa stiu de cate sedinte de terapie prin hipnoza e nevoie pentru asta.

Si daca a mai recurs cineva la tipul acesta de terapie, daca a simtit o schimbare majora in viata lui si daca a fost de durata :coolspeak:

1. Hipnoza nu este un tip de psihoterapie. Este o metoda care poate fi (si este) folosita in cadrul multor tipuri de psihoterapie, in conjunctie cu alte metode. Asadar, ce argumente ai in favoarea ideii ca aceasta metoda va fi mai eficienta decat altele?
2. Nu exista un standard in ceea ce priveste nr. sedintelor, la fel cum nici personalitatea si problema ta nu pot fi incluse intr-un standard.
3. Recomandare: vezi mai intai un consilier psihologic sau inscrie-te intr-un grup de dezvoltare personala

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Strict pentru cei care au competente in acest sens: prin hipnoza se poate elimina o fobie sau o stare de neliniste/anxietate?

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cred ca trebuie sa gaseasca sursa fobiei sau a anxietatii
nu stiu cine are competente reale in asa ceva.. poate doar MENTALISTUL

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Sursa e stiuta numai ca nu poate fi indepartata fizic... prin sugestia indusa nu se poate rezolva problema?
De ex: stau la parter si prin zona trece tramvaiul, as vrea sa-mi fie indusa ideea ca NU ma deranjeaza, sa-l aud dar sa nu ma deranjeze, ceva de genul asta.

#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
prin sugestie indusa se poate mai mult ca sigur, dar trebuie sa crezi cu adevarat ca sa functioneze

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
E cumva ca la ghicitoare de trebuie sa creada? :coolspeak:
Cine se ocupa de asta, un psiholog? Thanks.

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 danghetau, on 22nd February 2011, 10:14, said:

Strict pentru cei care au competente in acest sens: prin hipnoza se poate elimina o fobie sau o stare de neliniste/anxietate?

Nu sunt de specialitate, dar cred ca mai repede reusesti prin hipnoza, sa-i afli  sursa, decat sa o elimini. Dar, pe de alta parte, poate fi un pas important in eliminarea ei :).
Se poate insa rezolva si fara hipnoza.

L.E. abia dupa am citit raspunsurile de mai jos si am vazut ca repet ideile :).

Edited by richelieu, 24 February 2011 - 16:16.


#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Asa cum am mai spus sursa este cunoscuta dar n-am rezolvare asa ca intreb si aici.
Caz concret: pina la 35 ani n-am avut vreo problema cu patrupedele canine, mergeam cu bicicleta... toate bune pina cind am fost dat jos de vreo citiva si muscat. Nu la mult timp, cind ma intorceam de la scoala cu fiica-mea iar am fost muscat. Brusc am prins o teama de ciini (nu in asa hal incit sa tremur cind vad orice ciine dar am rezerve cit vad cite o haita care e intr-o zona prin care trebuie sa trec). Tot de acum 5 ani au inceput sa ma enerveze si latraturile aiurea si am ajuns ca acum, cu tot autocontroloul de care dispun cind aud un ciine ca latra parca imi infinge cineva un cutit in piept si dezvolt o stare de nervi pe motiv de neintelegere a rolului acestora dar mai ales a faptului ca nimeni nu ia nici o masura si stiu ca asa va fi mereu, din ce in ce mai rau.
Am fost in week-end sa ma relaxez la Iasi (oras linistit) la Little Texas (pentru cine stie zona, la periferia orasului dar in zona inconjurata de case) si toata noaptea n-am putut dormi din cauza javrelor care au latrat la nimic.
Cauza e clara, as vrea sa stiu daca mi se poate induce ideea de a nu ma mai deranja zgomotele de acest gen (puternice, intermitente dar mai ales cele fara sens).
Nu mai suport cind vad ciini pe strada care musca de foame sau de naiba mai stie ce... mi-e teama sa-mi las fata sa mearga la scoala singura...
M-as supune cu placere unei sedinte de stergere a acestei fobii sau de inducere a unei stari de pasivitate totala fata de aceste aspecte. Problema este cine o face...

#12
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Hipnoza, hipnoza, aici este un domeniu care se pierde mai mult spre mit, asa ca o sa încep prin cea ce am folosit eu, si în ce se poate folosi (în cazul de fata):
- Eu am folosit Hipnoza pentru a reconstituit un eveniment oarecum neclar/difuz.
- Hipnoza te ajute sa întelegi de unde se trage anxietatea asta a ta, te ajuta sa întelegi mai bine motivul pentru care reactionezi asa.
Am scris mesajul de mai sus înainte sa apara mesajul asta al tau (ultimul), sa zicem ca nu mai ai nevoie de hipnoza (doar ai aflat cauza), în schimb ai nevoie de terapie cu animale de companie, treaba asta se practica cel mai des pe persoanele care au arahnofobie (frica de paianjen).

Acuma pentru cine dorea "pentru a incerca sa am mai multa initiativa" - cauta pe google: autosugestie, sunt câteva fraze pe care le poti repeta, sau câteva books.mp3 pe care le poti asculta.

Edited by Aether, 24 February 2011 - 17:53.


#13
dura-

dura-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 30.04.2009

 spdude, on 28th January 2011, 14:37, said:

, nu oricine ar fi hipnotizabil.

Un procent de cca 3% din populatie  nu poate fi, de exemplu schizofrenicii.



 danghetau, on 22nd February 2011, 10:14, said:

Strict pentru cei care au competente in acest sens: prin hipnoza se poate elimina o fobie sau o stare de neliniste/anxietate?
Da.

 onlyone, on 24th February 2011, 14:10, said:

prin sugestie indusa se poate mai mult ca sigur, dar trebuie sa crezi cu adevarat ca sa functioneze

Nu trebuie sa crezi, trebuie sa cooperezi.

 danghetau, on 24th February 2011, 16:02, said:

Cine se ocupa de asta, un psiholog? Thanks.
Un hipnoterapeut.


 Mosotti, on 28th January 2011, 13:54, said:

nu poti s-o deosebesti de placebo
Nu exista nicio legatura intre capacitatea unei persoane de a fi hipnotizate si efectul placebo. Este un lucru demonstrat.


 Mosotti, on 28th January 2011, 13:54, said:

e ca si cum as zice "vreau sa fiu hipnotizat ca sa fiu mai creativ". n-o sa fii. o ai sau n-o ai
asa este, hipnoza nu este un panaceu universal desi au fost cazuri in care unele persoane dupa sedinte de hipnoza si-au descoperit anumite veleitati ascunse in subconstient.

#14
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

 mtz_mic, on 28th January 2011, 13:49, said:

Here's the deal.

As vrea sa recurg la hipnoza pentru a incerca sa am mai multa initiativa :proud: . As vrea sa stiu de cate sedinte de terapie prin hipnoza e nevoie pentru asta.

Si daca a mai recurs cineva la tipul acesta de terapie, daca a simtit o schimbare majora in viata lui si daca a fost de durata :coolspeak:
Nu stiu daca ai nevoie neaparat de hipnoza.
Niste tehnici de relaxare cu sugestii simple ar fi de ajuns. Sau uneori si o simpla consiliere e utila daca nu e ceva care te deranjeaza foarte tare.

#15
insight

insight

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 17.11.2010

 danghetau, on 22nd February 2011, 10:14, said:

Strict pentru cei care au competente in acest sens: prin hipnoza se poate elimina o fobie sau o stare de neliniste/anxietate?

De ce consideri tu ca hipnoza este singura sau cea mai buna solutie? Care sunt motivele pentru care vrei hipnoza? Sa inteleg ca te-ai informat in legatura cu desensibilizarea sistematica si ai ajuns la concluzia ca nu ti se potriveste? Dar in legatura cu imersiunea?

#16
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 danghetau, on 22nd February 2011, 10:14, said:

Strict pentru cei care au competente in acest sens: prin hipnoza se poate elimina o fobie sau o stare de neliniste/anxietate?


Fobie: Da. Anxietate: Depinde.
Chiar în urmă cu trei zile povestea doamna Holdevici despre cât de diversă este experiența ei cu anxietatea. Clienții anxioși sunt diverși, iar pentru cei mai mulți este dificil să se relaxeze.

#17
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011

 insight, on 30th January 2011, 17:24, said:

1. Hipnoza nu este un tip de psihoterapie. Este o metoda care poate fi (si este) folosita in cadrul multor tipuri de psihoterapie, in conjunctie cu alte metode. Asadar, ce argumente ai in favoarea ideii ca aceasta metoda va fi mai eficienta decat altele?
2. Nu exista un standard in ceea ce priveste nr. sedintelor, la fel cum nici personalitatea si problema ta nu pot fi incluse intr-un standard.
3. Recomandare: vezi mai intai un consilier psihologic sau inscrie-te intr-un grup de dezvoltare personala
cum functioneaza un grup de dezvoltare personala?

#18
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 mtz_mic, on 28th January 2011, 12:49, said:

Here's the deal.

As vrea sa recurg la hipnoza pentru a incerca sa am mai multa initiativa :proud: . As vrea sa stiu de cate sedinte de terapie prin hipnoza e nevoie pentru asta.

Si daca a mai recurs cineva la tipul acesta de terapie, daca a simtit o schimbare majora in viata lui si daca a fost de durata :coolspeak:

Vrei sa devii mai activ in timp ce ti se induce un somn hipnotic fortat? Incearca electrosocurile mai bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate