Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Partenerii din Turcia ai agentiilor din romania

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postferrellroo, on 30th January 2011, 21:30, said:

...Nu pot sa nu postez...nu pot!

Inteleg ca tu esti un ghid dat naibiiii...e normal sa fie si mai nepriceputi decat tine dar si altii mai buni. Dar prea sari calul cand vb de bietele femei care muncesc sa faca un ban cinstit.
Pe angajatele din agentiile romanesti le faci praf mereu. Ok, vorbesc din poze insa este vina angajatorului.
Acum pe cele din Turcia la fel. Un sambure de adevar ai si tu insa toata vina este a angajatorului dar pana sa iti spele ciorapii tai aia smecheri facuti la comanda, e cale lunga.

Esti om in toata firea, ce Dzeu le tot injosesti asa!? Nu astept raspuns.
fetele alea se duc acolo sa presteze o meserie pt care ai nevoie de HAR iar pe ele D-zeu nu le-a dotat cu har
iar koder stie si el cit de proaste sint fatucile alea
am punctat, nu ele sint vinovate ca-s acolo ci aia de le angajeaza, la fel ca in agentiile romanesti pline cu fatuci vinzatoare de poze, nu fatucile-s vinovate.
dar fatucile astea nu isi dau seama ca nu au ce cauta in meseria asta ? eu la ce nu ma pricep nu ma bag, pe principiul, ce nu poti lasa
cit despre ghidarie, iti scriu o carte...
iar sa folosesti cuvintul ghid cind te referi la fatucile alea e o blasfemie
am cunoscut-o pe una din asta as vara care habar nu avea ce e aia kemer, tekirova, ea stia doar atit, lara si punct, nu stia nici macar geografia turciei, unde e istanbul, nu stia ca ankara e capitala turciei....daca o interesa macar cit negru sub unghie putea sa puna si ea mina pe carte si sa vada ce e aia turcia
si ca ea sint multe...prea multe
acu fo cititva ani cind am fost in tunisia m-am intilnit cu o ghida romanca ( dar ghida nu rep) care lucra acolo in tunisia pt o agentie locala si se ocupa de turistii romani...bai nene, fata aia stia meserie, vorbea in autocar liber, stia istoria tunisiei, vorbea liber despre orice obiectiv turistic si cunostea tot cind venea vorba de tunisia....eeeeee, aia e o ghida buna....in toamna asta care a trecut fata asta a lucrat pt o  agentie romaneasca in andaluzia, spania, ei bine a pus mina pe carte si a invatat despre istoria andaluziei, a marocului, si stat 2 luni acolo si nu s-a facut de ris......cum as putea eu sa nu o laud pe fata asta ? uite, acum multi ani am cunoscut in turcia 2 fetite venite la kusadasi sa fie repi, koder cunoaste cel putin una din ele, aveau cam 19 ani pe atunci....fetitele alea de atunci, care lucreaza si acum in turcia, stiau meserie si nu isi bateau joc de ele, intr-un cuvint au HAR
cit despre alea care vin din chisinau....auuuu, alea nu stiu nici sa vb lb romana daramite sa mai stie si ceva despre turcia

nu eu le injosesc, ele se injosesc singure, nu eu le fac proaste, mama lor le-a facut proaste

si sa nu uitam ca o fatuca din asta cistiga mai mult decit un pompier, profesor, medic etc

Edited by ferrellroo, 31 January 2011 - 11:21.


#20
iliee

iliee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.10.2006
din mica mea experienta recomand sejurul cumparat de la un mare operator de la rasarit de noi [ca sa nu dau nume!!!] care are ghid sau ce o fi ala in limba moldoveneasca si care chiar stie totul si iti recomanda numai ce e mai bun.[l-am abordat frecvent cu probleme care aparent nu aveau leg cu sejurul]...,altii nici nu raspund la telefon!!!

de fapt ,in mod firesc tre sa-ti alegi parteneri puternici iar cind aterizezi pe antalia vezi numai galben-albastru!!!

credeti-ma nu am nici un parti pris,asta am simtit si vazut!!!

#21
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008
Galben albastru?? de ce nu ne spui mai multe? restul...nu conteaza? sunt tratate ca fiind de mana a doua?

#22
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
"....altii nici nu raspund la telefon!!!"

sa intelegem ca ai sunat mai mult ghizi care nu ti-au raspuns?

#23
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postkoder, on 14th February 2011, 15:22, said:

"....altii nici nu raspund la telefon!!!"

sa intelegem ca ai sunat mai mult ghizi care nu ti-au raspuns?
koder, te rog, nu iti mai bate joc de cuvintul ghid, fatucile alea nu sint ghizi, nu orice hapciucalitic e ghid

#24
ANTURIUM

ANTURIUM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.02.2007
Pe "ghidul" pe care l-am avut noi asta-vara in Antalya l-am cunoscut in microbuz in drum spre aeroport in ziua plecarii spre casa.
Desi l-am sunat in repetate randuri in timpul sejurului, nu ne-a raspuns decat ca sa ne spuna " va sun eu", ceea ce nu s-a intamplat. Am primit un mesaj pe telefon doar cu o zi inainte de plecare, ca sa ne spuna cand sa fim in receptie pt. check-out si plecare spre aeroport.
La sosire pe aeroprtul din Antalya am primit doar o fituica pe care scria in ce microbuz sa ne suim, numele si nr. de telefon al ghidului. In rest ne-am descurcat singuri.
La atat s-au rezumat serviciile oferite de ghidul nostru in Antalya.

#25
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostANTURIUM, on 14th February 2011, 16:04, said:

Pe "ghidul" pe care l-am avut noi asta-vara in Antalya l-am cunoscut in microbuz in drum spre aeroport in ziua plecarii spre casa.
Desi l-am sunat in repetate randuri in timpul sejurului, nu ne-a raspuns decat ca sa ne spuna " va sun eu", ceea ce nu s-a intamplat. Am primit un mesaj pe telefon doar cu o zi inainte de plecare, ca sa ne spuna cand sa fim in receptie pt. check-out si plecare spre aeroport.
La sosire pe aeroprtul din Antalya am primit doar o fituica pe care scria in ce microbuz sa ne suim, numele si nr. de telefon al ghidului. In rest ne-am descurcat singuri.
La atat s-au rezumat serviciile oferite de ghidul nostru in Antalya.
ce altceva ai mai fi vrut de la "ghidul" ala ? :naughty:

#26
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Rott iar te-ai aprins cand ai auzit de "ghizi " :)

#27
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Are dreptate , aia nu sunt ghizi

#28
soreno29

soreno29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 12.05.2008
ANTURIUM banuiesc ca ai putea sa ne spui si noua de la ce agentie din Turcia era specimenul...(nu cred sa fie interzis asta ca reclama nu-i nicidecum)....macar sa luam din timp legatura cu agentiile din romania partenere sa le rugam de un pic de grija....

#29
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postsoreno29, on 15th February 2011, 08:25, said:

ANTURIUM banuiesc ca ai putea sa ne spui si noua de la ce agentie din Turcia era specimenul...(nu cred sa fie interzis asta ca reclama nu-i nicidecum)....macar sa luam din timp legatura cu agentiile din romania partenere sa le rugam de un pic de grija....
agentiile din romania nu sint vinovate pt angajatii agentiilor turcesti

#30
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Corect , mai putin in situati in care isi trimit ei personal acolo oameni

#31
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postadi_ab, on 15th February 2011, 10:09, said:

Corect , mai putin in situati in care isi trimit ei personal acolo oameni
Nu sunt din domeniu, dar cele mai jalnice reprezentante (inteleg ca de fapt asta sunt persoanele care te intampina la aeroport si te conduc la hotel, iti dau un numar de telefon si vin a 2-a zi sa-ti prezinte excursiile) le-am avut in 2008. SI Rott, chiar nu erau "fatuci". Erau ditamai... cititi pluralul vitelei. Una chiar isi adusese copila (probabil vreo 16-17 ani), ca "sa mosteneasca regatul". Lasand la o parte ca pe drumul de la aeroport la hotel nu au dat nicio informatie utila (si asta cred ca puteam sa apreciez si eu, deoarece eram deja cam in al 4-lea sau 5-lea an in Antalya), dar m-au adus la paroxism a 2-a zi, cand au venit la hotel sa prezinte excursiile. Lasand la o parte ca s-a prezentat de fapt numai fata mamii, la orice excursie in care doream sa merg (si culmea, mai convinsesem 2 perechi numai din hotelul in care eram cazati, primul din lista lor de vizite-IC Green Palace, sa mearga in excursia Myra/Demre si la Aspendos/Side pe care eu le vazusem, dar nu si copila mea, pe care doream sa o duc sa vada si ea acele locuri care mie si sotului ni se parusera extraordinar de frumoase si instructive, pline de istorie, etc.-cunoscatorii stiu despre ce vorbesc) ne replica: nu se va face, nu se strang destui oameni! Propunea in mod obsesiv numai Shopping Tour Antalya (iarasi cunoscatorii stiu ca e cel mai mare fas, cu magazine scumpe- oricum Antalya reprezinta o varianta de shopping mai ales pt. rusi, care chiar au stricat piata). Pana la urma pe cei care erau cu noi in hotel i-au pacalit (erau prima oara in Antalya) dar nici eu n-am putut face excursiile dorite cu ghid care sa vb in lb.engleza (nu-i problema, pana la urma copilul tot a vazut macar Myra/Demre, chit ca am mers cu TUI, unde n-a priceput boaba de germana, dar tot a fost fascinata). A 2-a zi dupa shopping ne-am intalnit cu ceilalti in hotel (dupa ce eu o luasem la rost pe fatuca atunci cand ne-a prezentat excursiile, iar ceilalti m-au privit chioras) si mi-au dat dreptate. Lasand la o parte ca aceleasi specii ne-au lasat cu o noapte inainte de plecare sa transpiram pana pe la vreo 12 noaptea ca sa ne raspunda si sa ne comunice la ce ora va veni a 2-a zi autocarul. Regret ca nu am retinut cum se numea firma partenera, dar tare as mai fi postat numele ei, chit ca mi-as fi luat o suspendare.   Cea mai jalnica experienta in zona Antalyei! In rest, chiar si cei in galben/albastru mi s-au parut relativ acceptabili. Si ma distra teribil si accentul lor.
.

#32
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
Chrismo, cel mai bun cistig il au fatucile-boii si vitele astea cind te combina pe tine sa mergi la cumparaturi...

acum sa fim seriosi, eu am umblat mult prin lume dar sa stii ca nu ei au inventat apa calda, asa e peste tot

treaba e ca s-a umplut de prosti din astia, peste tot se angajeaza personal ieftin si prost, un ghid calificat si bun e scump si nu e cautat de agentii

chiar in zilele astea un ghid turc din antalya isi cauta job pt vara si toti il refuza pt ca e scump si ca orice ghid ffff bun mai are si el combinatiile lui, dar asta e, un ghid bun care te scoate din rahat tre sa aiba si el hibele lui, eu prefer un om bun si scump care face munca cit 20 de retarzi si produce tot atit, daca ii mai iese si lui ceva peste, asta e, un ghid bun da bine la imagine dar toti uita asta

Edited by rottweiler2007, 15 February 2011 - 21:08.


#33
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postrottweiler2007, on 15th February 2011, 20:38, said:

Chrismo, cel mai bun cistig il au fatucile-boii si vitele astea cind te combina pe tine sa mergi la cumparaturi...

acum sa fim seriosi, eu am umblat mult prin lume dar sa stii ca nu ei au inventat apa calda, asa e peste tot

treaba e ca s-a umplut de prosti din astia, peste tot se angajeaza personal ieftin si prost, un ghid calificat si bun e scump si nu e cautat de agentii

chiar in zilele astea un ghid turc din antalya isi cauta job pt vara si toti il refuza pt ca e scump si ca orice ghid ffff bun mai are si el combinatiile lui, dar asta e, un ghid bun care te scoate din rahat tre sa aiba si el hibele lui, eu prefer un om bun si scump care face munca cit 20 de retarzi si produce tot atit, daca ii mai iese si lui ceva peste, asta e, un ghid bun da bine la imagine dar toti uita asta
Nici anul trecut n-am avut un ghid extraordinar in Myra/Demre (eu mergeam chiar a 3-a oara, asa incat am stat relaxata sa vad ce noutati mai aflu), chit ca am mers cu o agentie turceasca, contactata in Cirali (chestie, care, by the way, ne-a costat mai mult decat a facut, pt. ca niste romani care stateau in Kemer au contactat aceeasi agentie si au cumparat excursia la 1/2 pret fata de cat am dat noi). Dar deja ma amuza sa vad ce spune ghidul in plus fata de ceilalti sau la ce restaurant ne va opri . Cel mai bun ghid pe care l-am avut a fost un turc, in 2005, care saracul, degeaba se chinuia sa ne prezinte tot felul de amanunte din istoria Turciei (cu referiri directe la istoria romano-elenistica a zonei, chestie care mine si sot ne interesa la max) , pt. ca am avut parte de niste specii care nu mai vazusera probabil tarabe cu cadouri in viata lor si cereau soferului sa opreasca la tot felul de mizerii (inclusiv porumb copt, de-mi venea sa le spun sa mearga la Mangalia, ca ii costa mai putin stiuletele) . Si pt. ca dadeau un tip bun, soferul oprea! Si iaca cum am ajuns noi sa "vizitam" propriu-zis orasul Side in doar 1/2 ore. Motiv pt. care in 2009, cand am fost pe cont propriu, am petrecut vreo 5 ore in Side, ca sa-l vad pe-ndelete. Si tot nu mi-a ajuns! Imi plac mie "cataroaiele pline de istorie" cum le place colegilor mei de serviciu sa rada de mine. Probabil mi se trage de la faptul ca sunt dintr-un oras cu multa istorie: Callatis, unde am avut si un prof de istorie super, care ne incuraja sa scormonim pe santierele din zona (prin anii '75) ca sa descoperim ceva artefacte.
Cert este ca un ghid iti poate face o excursie de vis sau nu, dupa cum si ceilaltii participanti pot sa-ti strice tot cheful. Oricum, cei mai enervanti participanti la excursii in Turcia mi s-au parut romanii si rusii. Cei mai avizati: americanii si canadienii! Astia daca tot traverseaza lumea, stiu deja 1/2 din tot ce e de stiut, asa incat uneori mi-era si mila de ghizi cu ce intrebari ii bombardau. Bine, nu toti, si nu vb de americanii care cred ca Olanda e o capitala din Europa (am intalnit si d'astia, dar mai putini!). Si spun asta in condiitile in care nu ma innebunesc dupa americani, chiar nu prea agreez politica lor!
In concluzie, poate cineva sa recomande o agentie din Turcia de la care sa cumperi excursii optionale (pt.zona Antalyei) din care sa afli intr-adevar informatii?

Edited by chrismo, 15 February 2011 - 22:34.


#34
_Alexia_

_Alexia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.10.2008
Mda, eu o sa vorbesc scurt si mai la obiect...pentru cei care pleaca in vacante in Turcia, ghidul care te ia de la aeroport si te invita la "info" la receptia hotelului la 2 ore dupa cazare (!!!) ar trebui evitat, caci va incerca sa iti vanda excursii optionale la un pret mult mai mare fata de agentiile locale (asta e si ideea intalnirilor "info" la scurt timp dupa cazare, ca sa nu vezi preturile din oras )...nu stiu ce salarii au ele, dar adevaratii bani ii scot de la turisti, comisioane de la excursii si altele, gen geci de piele, bijuterii etc. Cand un ghid iti vinde in Kusadasi o excursie la Efes, nici macar nu iti spune ca la final vei fi dus la o fabrica de piele, de unde, daca cumperi la preturile alea super mari, iau comision...apropos, NU exista nici o fabrica de piele in Kusadasi, li se iau ochii turistilor ca este fabrica si ca sunt preturi mici, dar nu este asa, aceleasi geci le cumparati mult mai ieftin din statiune...este vorba doar de un spatiu comercial mai mare si inchiriat la un pret mai mic, fiind situat in afara orasului...

Nu va duceti nicaieri cu ghidul la cumparaturi, iau comisioane de 15-20 % din banii pe care ii cheltuiti de oriunde!!!

Postul meu este doar despre Kusadasi. Nu stiu in alte statiuni cum e, dar banuiesc ca e la fel...Nu am lucrat niciodata ca ghid, dar locuiesc in Kusadasi de vreo 7 ani.

#35
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
100% corect ce spune alexia ! cred insa ca procentul e mai mare, ajunge cam la 50%

#36
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Eu am fost in decembrie in istanbul cu o agentie 100 % romaneasca, tour operator pe acest sejur .

Vreau sa va zic ca atatea informatii nu am auzit in nici o excursie . Ghidul era chiar administratorul agentiei, chiar parea ca face asta din placere , din daruire. In fiecare oras ne arata ceva interesant. Cand am intrat in turcia ne-a pus un dvd sa invatam cate ceva despre istanbul, obiceiuri, traditie, locuri de vizitat .
Ne-a dus la majoritatea obiectivelor, ne-a explicat foarte bine totul inainte deoarece nu prea avea voie sa "ghideze" in preajma obiectivelor, acolo erau deja alti ghizi autorizati . Nu ne-a obligat la absolut nimic, nu tu magazin de piele in bazar , nu tu magazin de aur .
Ne-a spus de multe ori clar si  raspicat : nu va garantez nimic, fiecare isi schimba bani unde doreste , cumpara ce doreste .
Am facut impreuna un tur pe Bosfor cu un vaporas in care a vorbit 2 ore non-stop despre fiecare casa, fiecare zona, ce se intampla si cum se intampla.
Am invatat foarte multe de la ea   , in drum spre edirne ne-a pus un alt dvd cu istoria locului .

Cam asta inteleg eu ca ar trebui sa faca un ghid .


Referitor la "combinatii" cu magazine . OFF - Topic
Cand am fost in dominicana , la aeroport ni s-a dat o foaie cu intalnirea cu ghidul la hotel. Asta avea loc la 2 zile de la cazare.
Am fost la intalnire pentru a confirma ora de plecare , ghida era de la meiers , mi-a zis sa o intreb ce vreau , i-am zis ce ma intereseaza si m-a dus la 2 persoane  si mi-a zis : cu ea discuti de dolphin cu el de saona. garantez 100 % pentru ei . Turistilor nemti cu care era inainte le-a prezentat cataloage cu excursii, LE ADUCEA CARTUSE DE TIGARI !!!!
In excursia la saona am facut o oprire cu ghidul la un magazin unde, la iesire, ghidul statea la casa si casiera ne intreba : cu cine sunteti ? ... el chiar si-a comision de acolo dar pe bune ca la meritat, vorbea 4 limbi straine, era super glumet - am ras tot drumul, iti povestea orice iar saracia la ei este lucie .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate