Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Partenerii din Turcia ai agentiilor din romania

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
alec4

alec4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.09.2011
fratilor, cand va luati bielete pe oriunde intrebati cu cine zburati - daca este Air Bucharest a ti aruncat banii pe geam

#146
Sheba_2011

Sheba_2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.09.2011

 rottweiler2007, on 8th September 2011, 19:56, said:

da, azi sistemul radar de pe aeroportul din antalya a fost stricat si iti mai dau un sfat - la kusadasi se merge cu masina personala, sint doar 1050 km, majoritatea romanilor care ajung la kusadasi o fac cu masinile lor, air bucharest nu are nicio vina ca s-a stricat radarul pe aeroportul din antalya

relaxeaza-te ca nu rezolvi nimic daca esti nervos, fa si tu haz de necaz, azi au fost in situatia ta mii de oameni din toata europa(deci a murit și capra neamțului), citeva ore nu s-a miscat nimic pe aerop.din antalya

cit despre logic tours au jucat corect cu tine, ce-ai fi vrut sa te ia de la hotel la ora 18.20, sa te duca la aerop. din bodrum si sa stai in cur pe scaun(dacă gaseai scaunul ala la ce aglomeratie a fost azi pe toate aeroporturile) ore in șir? :naughty: ia gindeste-te, asa, esti in holul hotelului, stai pă net, mai bei o berica, mai faci o plajica, altă viată nu-i așa? :coolspeak:

hai relax,   hayat guzeldir!
Imi permit sa te corectez: fata de orice destinatie plec cu ce vreau eu. Daca mai traia "plumbuitu' ", plecam cu ce zicea el. Acum plec cu ce consider eu ca imi este confortabil. Mi se pare un atribut al unei persoane libere (in sensul democratic, nu anarhic) sa decida cu ce pleaca spre destinatia dorita. Altfel, cu totii am calatori de la Cluj la Bucuresti cu trenul sau masina personala - ca sunt mai putini km decat de la Bucuresti la Kusadasi. Nu conteaza ca faci o zi pe drum, nu o ora.

Despre Logic Tours, numai de bine pana la compania aeriana pe care au contractat-o. Logica mea nu intelege de ce ar trebui sa fiu recunoscatoare ca m-au lasat sa astept pe bagaje in hotel, fara mancare, cu banii cheltuiti, cu un copil atarnat de fusta pentru ca, vezi Doamne, uite ce corecti au fost si nu m-au inchis in aeroport la Bodrum, unde stai ca in cusca. Ia incearca argumentul cu recunostinta fata de Logic Tours la un britanic ori la un francez, vezi ce iti zic ei, cat sunt ei de "recunoscatori" la o astfel de situatie pe banii lor (raportat la salariul lor, muuuult mai putini decat am dat eu raportat la salariul meu). De ce sa nu ma duca Logic Tours sau Air Bucharest, pe banii lor, la un restaurant, de ce sa nu imi plateasca jumate de zi cazarea, de ce sa nu ma despagubeasca in vreun fel?  In contractul asta de servicii turistice se pare ca numai agentiile de turism au drepturi - turistul, platitorul, ala de da banul (deci cel care trebuie sa impuna propriile conditii) nu are niciun drept. Ba sa mai fie si recunoscator ca i s-a dat sansa sa plateasca o berica in plus...

Departe de mine sa filozofez, dar cred ca unor astfel de companii precum Air Bucharest le merge tocmai pentru ca romanul e fericit ca mai sta la o berica si la o plajica ("hehehe, uite cum i-am tepuit si m-am mai inmuiat o data in apa pe gratis!!!").

#147
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 Sheba_2011, on 9th September 2011, 12:18, said:

Imi permit sa te corectez: fata de orice destinatie plec cu ce vreau eu. Daca mai traia "plumbuitu' ", plecam cu ce zicea el. Acum plec cu ce consider eu ca imi este confortabil. Mi se pare un atribut al unei persoane libere (in sensul democratic, nu anarhic) sa decida cu ce pleaca spre destinatia dorita. Altfel, cu totii am calatori de la Cluj la Bucuresti cu trenul sau masina personala - ca sunt mai putini km decat de la Bucuresti la Kusadasi. Nu conteaza ca faci o zi pe drum, nu o ora.

Despre Logic Tours, numai de bine pana la compania aeriana pe care au contractat-o. Logica mea nu intelege de ce ar trebui sa fiu recunoscatoare ca m-au lasat sa astept pe bagaje in hotel, fara mancare, cu banii cheltuiti, cu un copil atarnat de fusta pentru ca, vezi Doamne, uite ce corecti au fost si nu m-au inchis in aeroport la Bodrum, unde stai ca in cusca. Ia incearca argumentul cu recunostinta fata de Logic Tours la un britanic ori la un francez, vezi ce iti zic ei, cat sunt ei de "recunoscatori" la o astfel de situatie pe banii lor (raportat la salariul lor, muuuult mai putini decat am dat eu raportat la salariul meu). De ce sa nu ma duca Logic Tours sau Air Bucharest, pe banii lor, la un restaurant, de ce sa nu imi plateasca jumate de zi cazarea, de ce sa nu ma despagubeasca in vreun fel?  In contractul asta de servicii turistice se pare ca numai agentiile de turism au drepturi - turistul, platitorul, ala de da banul (deci cel care trebuie sa impuna propriile conditii) nu are niciun drept. Ba sa mai fie si recunoscator ca i s-a dat sansa sa plateasca o berica in plus...

Departe de mine sa filozofez, dar cred ca unor astfel de companii precum Air Bucharest le merge tocmai pentru ca romanul e fericit ca mai sta la o berica si la o plajica ("hehehe, uite cum i-am tepuit si m-am mai inmuiat o data in apa pe gratis!!!").
ok, te duci cu ce vrei dar iti asumi niste riscuri cu orice te-ai deplasa, iar in cazul de față AB nu are nicio vină că s-a defectat radarul pe aerop. din antalya si ieri a fost o nebunie in toata europa din cauza asta....cit despre logic tours crede-ma ca ei nu au nicio legatura cu AB, AB apartine agentiei din romania, de ce nu ai pus toate intrebarile INAINTE sa cumperi aciulea pe forum? si ti-as fi spus io ca AB are un singur avion...iar acum pe bune, crezi ca daca te agiti si te enervezi rezolvi ceva? :thumbup:

alta data sa pui toate intrebarile despre ce cumperi INAINTE sa cumperi

ps - nu am niciun interes sa le iau apararea, ba din contra as putea zice, dar sincer nu ai dreptate deloc

Edited by rottweiler2007, 09 September 2011 - 11:36.


#148
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
http://www.dailybusi...la-tarom-67893/

#149
Sheba_2011

Sheba_2011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.09.2011

 rottweiler2007, on 9th September 2011, 12:31, said:

ok, te duci cu ce vrei dar iti asumi niste riscuri cu orice te-ai deplasa, iar in cazul de față AB nu are nicio vină că s-a defectat radarul pe aerop. din antalya si ieri a fost o nebunie in toata europa din cauza asta....cit despre logic tours crede-ma ca ei nu au nicio legatura cu AB, AB apartine agentiei din romania, de ce nu ai pus toate intrebarile INAINTE sa cumperi aciulea pe forum? si ti-as fi spus io ca AB are un singur avion...iar acum pe bune, crezi ca daca te agiti si te enervezi rezolvi ceva? :thumbup:

alta data sa pui toate intrebarile despre ce cumperi INAINTE sa cumperi

ps - nu am niciun interes sa le iau apararea, ba din contra as putea zice, dar sincer nu ai dreptate deloc
Omul a zis ca nu e in Antalya, ci la Bodrum. Care-i legatura? Daca se strica radarul pe aeroportul din Bujumbura tot asa il tinea la hotel in Bodrum pt ca undeva in lume e o problema pe aeroport? Din ce am citit, Air Bucharest are probleme sa decoleze si aterizeze la timp chiar si cand sistemele radar functioneaza pe toate aeroporturile lumii... In plus, tot pt ca am citit, am aflat si ca la un moment dat Air Bucharest a inchiriat un charter de la Tiriac pentru a face fatsa curselor pe care deja le contractase. Ceea ce mi se pare o decizie inteleapta.

In plus, mie mi se pare nedrept sa ii spui unui turist blocat intr-un alt stat ca e vina lui ca nu s-a interesat. Sa iti spun cum mi s-a intamplat mie: am luat bilet de la agentie si mi s-a spus cu ceva timp inainte ca se va merge cu Air Bucharest. Si eu, ca turist "cu drepturi" si "vinovat pentru tot ce mi se intampla nasol", nu mai pot renunta la bilet fara sa pierd banii. Desigur, e vina mea ca "nu iau de la agentii de renume", "ca ma zgarcesc la bani" ori ca nu iau last minute ca sa stiu cu cine merg. Nu stiu cum, tot eu, turist, sunt de vina. La prestatorii de servicii, daca te uiti mai atent, li se vede aura de ingeri.

#150
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
ai avut ghinionul ca ieri s-a defectat radarul de pe aeroportul ANTALYA, si toate avioanele au avut intarzieri. Ati fost mai ghinionisti deoarece au avut doua aterizari pe ANTALYA ieri, si la fiecare aterizare au fost intarziati. Avionul a si plecat dimineata cu intarziere de 3 ore din Bucuresti si a avut ruta Bucuresti - Antalya - Sibiu - Antalya - Bucuresti - Bodrum - Bucuresti. S-a intors cred ca in Bucuresti la ora 03.00 dimineata. Nu ai cum sa faci reclamatie...a fost caz de forta majora, daca citesti conditiile de transport, e scris ca nu le poti face nimic

#151
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 Sheba_2011, on 9th September 2011, 19:20, said:

Omul a zis ca nu e in Antalya, ci la Bodrum. Care-i legatura? Daca se strica radarul pe aeroportul din Bujumbura tot asa il tinea la hotel in Bodrum pt ca undeva in lume e o problema pe aeroport? Din ce am citit, Air Bucharest are probleme sa decoleze si aterizeze la timp chiar si cand sistemele radar functioneaza pe toate aeroporturile lumii... In plus, tot pt ca am citit, am aflat si ca la un moment dat Air Bucharest a inchiriat un charter de la Tiriac pentru a face fatsa curselor pe care deja le contractase. Ceea ce mi se pare o decizie inteleapta.

In plus, mie mi se pare nedrept sa ii spui unui turist blocat intr-un alt stat ca e vina lui ca nu s-a interesat. Sa iti spun cum mi s-a intamplat mie: am luat bilet de la agentie si mi s-a spus cu ceva timp inainte ca se va merge cu Air Bucharest. Si eu, ca turist "cu drepturi" si "vinovat pentru tot ce mi se intampla nasol", nu mai pot renunta la bilet fara sa pierd banii. Desigur, e vina mea ca "nu iau de la agentii de renume", "ca ma zgarcesc la bani" ori ca nu iau last minute ca sa stiu cu cine merg. Nu stiu cum, tot eu, turist, sunt de vina. La prestatorii de servicii, daca te uiti mai atent, li se vede aura de ingeri.
tu turistul cu drepturi tre sa intelegi ca ieri a fost o nebunie pe toate aerop. din europa din cauza radarului de pe antalya,  e greu sa pricepi ? si da, astia de la AB au un singur avion, de ce nu vii sa intrebi iarna cind iti faci rezervari, bai oameni buni am gasit o oferta la hotelul cutare si se zboara cu compania cutare, ce parere aveti voi si despre hotel si despre compania si iti dadeam io cu mucii-n fasole dar intrebarea e, m-ai fi crezut pe mine ce iti spun? :naughty:  nu a zis nimeni ca tu turistul cu drepturi esti vinovat de tot ce ti se intimpla dar uneori viata e plina de surprize iar uneori avioanele mai cad, deci zi mersi ca ai ajuns acasa si acum defulezi pe forum ca puteai fi mort....vorba lui caragiale, fatalitatea

cind te nasti tre sa fii constient ca vei muri intr-o zi iar cind pleci de acasa tre sa fii constient ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea dintirg iar daca ramîi acasa la tine se poate intimpla sa vina cutremurul si asa plin de drepturi cum esti sa iti cadă tavanul in cap si na belea ramîi făra drepturi... :thumbup:
aici ai citit? sau e dificil? http://www.dailybusi...la-tarom-67893/

si vezi ca cetateanul din tine platitor de taxe la statul romanesc mai ai niste drepturi pe care statul roman ti le calca in picioare zi de zi, deci pune mîna pe furca si topor, incarcă-te cu flegme si injuraturi si tai-o in piața victoriei si luptă pt drepturile tale

Edited by rottweiler2007, 09 September 2011 - 20:00.


#152
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 Sheba_2011, on 9th September 2011, 19:20, said:

Omul a zis ca nu e in Antalya, ci la Bodrum. Care-i legatura?

Avionul cu pricina avea zbor Bucurest-Antalya-Bucuresti-Bodrum-Bucuresti . Intarzierea din Antalya a avut drept consecinta decalarea orarului de zbor ulterior .
Nu exista companie aeriana care sa foloseasca un avion intr-o zi doar pt un zbor dus-intors de 4 ore in total . Avioanele sunt forjate 14-16-18 ore pe zi . E compromisul , cu probleme de rigoare , pt bilete de avion mai ieftine .

#153
gelubadea

gelubadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2007
Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Mai intai sa imi prezint pe scurt povestea: In aprilie la un targ de turism am rezervat 10 nopti/3 familii (+2 copii mici ) pentru Surmeli (3-13 septembrie) cu plata integrala pe loc. In august am cerut o confirmare de la hotel si am primit raspunsul asteptat si anume ca rezervarea este confirmata. Am plecat pe  2 septembrie cu masinile in Turcia iar cand am ajuns la hotel surpriza, rezervarile au fost anulate pe data de 29 august (vezi scandalul cu turistii ramasi prin aeroporturi, etc). Moment destul de greu intrucat eram rupti dupa 18 ore de drum, copiii agitati.. am luat legatura cu agentia care ne-a facut rezervarile, nu am obtinut nimic de la ei, nici macar o cazare in alta parte, norocul nostru a fost ca am avut bani la noi si printr-o alta agentie de aici (sunt inca in turcia) ne-am cumparat alte bilete la un alt hotel. IN momentul de fata avem hartie cum ca nu am fost cazati la Surmeli, avem dovada platii unui alt sejur, si vreau sa ma sfatuiti cum sa procedez in relatia cu agentia de turism care ne-a facut "atata bine". Pana astazi agentia ne-a returnat in doua transe o mica parte din banii platiti de noi, iar acuma spune ca ii este frica sa ne trimita toti banii intrucat atunci cand ne intoarcem in tara o sa ii mai cerem altceva....... Vai de noi si de tara in care traim... Astept parerile voastre, si aveti grija cand plecati la drum, verificati-va foarte bine rezervarile. Gelu BADEA.

#154
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

 gelubadea, on 11th September 2011, 00:45, said:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Mai intai sa imi prezint pe scurt povestea: In aprilie la un targ de turism am rezervat 10 nopti/3 familii (+2 copii mici ) pentru Surmeli (3-13 septembrie) cu plata integrala pe loc. In august am cerut o confirmare de la hotel si am primit raspunsul asteptat si anume ca rezervarea este confirmata. Am plecat pe  2 septembrie cu masinile in Turcia iar cand am ajuns la hotel surpriza, rezervarile au fost anulate pe data de 29 august (vezi scandalul cu turistii ramasi prin aeroporturi, etc). Moment destul de greu intrucat eram rupti dupa 18 ore de drum, copiii agitati.. am luat legatura cu agentia care ne-a facut rezervarile, nu am obtinut nimic de la ei, nici macar o cazare in alta parte, norocul nostru a fost ca am avut bani la noi si printr-o alta agentie de aici (sunt inca in turcia) ne-am cumparat alte bilete la un alt hotel. IN momentul de fata avem hartie cum ca nu am fost cazati la Surmeli, avem dovada platii unui alt sejur, si vreau sa ma sfatuiti cum sa procedez in relatia cu agentia de turism care ne-a facut "atata bine". Pana astazi agentia ne-a returnat in doua transe o mica parte din banii platiti de noi, iar acuma spune ca ii este frica sa ne trimita toti banii intrucat atunci cand ne intoarcem in tara o sa ii mai cerem altceva....... Vai de noi si de tara in care traim... Astept parerile voastre, si aveti grija cand plecati la drum, verificati-va foarte bine rezervarile. Gelu BADEA.


Pai e firesc sa le cereti si altceva, in afara returnarii banilor. Cazul vostru nu are nici o legatura cu turistii intirziati prin aeroprturi. Acolo, desi a fost neplacut, nu este vina agentiei si nici macar a operatorului care asigura zborul. Personal, mi se pare firesc sa obtineti macar cite un sejur de fiecare familie. Poate de Revelion!

#155
smecher1997

smecher1997

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 19.07.2008

 gelubadea, on 11th September 2011, 00:45, said:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Mai intai sa imi prezint pe scurt povestea: In aprilie la un targ de turism am rezervat 10 nopti/3 familii (+2 copii mici ) pentru Surmeli (3-13 septembrie) cu plata integrala pe loc. In august am cerut o confirmare de la hotel si am primit raspunsul asteptat si anume ca rezervarea este confirmata. Am plecat pe  2 septembrie cu masinile in Turcia iar cand am ajuns la hotel surpriza, rezervarile au fost anulate pe data de 29 august (vezi scandalul cu turistii ramasi prin aeroporturi, etc). Moment destul de greu intrucat eram rupti dupa 18 ore de drum, copiii agitati.. am luat legatura cu agentia care ne-a facut rezervarile, nu am obtinut nimic de la ei, nici macar o cazare in alta parte, norocul nostru a fost ca am avut bani la noi si printr-o alta agentie de aici (sunt inca in turcia) ne-am cumparat alte bilete la un alt hotel. IN momentul de fata avem hartie cum ca nu am fost cazati la Surmeli, avem dovada platii unui alt sejur, si vreau sa ma sfatuiti cum sa procedez in relatia cu agentia de turism care ne-a facut "atata bine". Pana astazi agentia ne-a returnat in doua transe o mica parte din banii platiti de noi, iar acuma spune ca ii este frica sa ne trimita toti banii intrucat atunci cand ne intoarcem in tara o sa ii mai cerem altceva....... Vai de noi si de tara in care traim... Astept parerile voastre, si aveti grija cand plecati la drum, verificati-va foarte bine rezervarile. Gelu BADEA.

Direct la OPC la intoarcerea in tara (sau pe site-ul lor acum)! Si spune si care este agentia cu pricina sa o ocolim si noi. Si eu am avut probleme cu Apyas care mi-a vandut bilete in main building dar la hotel nu a rezervat si am stat la vila! Si acum ii "promovez" peste tot!

#156
gelubadea

gelubadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2007
Cazul nostru are legatura cu cele ale turistilor din Antalia pentru ca este vorba de acelasi Tour Operator. Am incercat sa mai scriu un post pe forum cu nume de firma si a fost sters , nu stiu din ce motiv. Eu astept ca maine sa ne intre restul de bani in cont, altfel o sa inceapa distractia cu "promovarea".

#157
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Cei de la OPC nu fac nimic - sunt niste incompetenti.
Am avut aceeasi problema acum 2 ani in Zakynthos, i-am reclamat la OPC si incompetentii ma intrebau de unde am avut eu bani sa platesc inca o data sejurul; ca 1200 eur / 2 pers nu are oricine in Romania.
De atunci rareori mai apelez la agentii din Romania.
Pana acum mi-a iesit: avion cumparat direct de la compania aeriana si cazare de la o agentie mare germana, englezeasca sau spaniola.

#158
danut1971

danut1971

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009

 razvanait99, on 12th September 2011, 01:02, said:

Cei de la OPC nu fac nimic - sunt niste incompetenti.
Am avut aceeasi problema acum 2 ani in Zakynthos, i-am reclamat la OPC si incompetentii ma intrebau de unde am avut eu bani sa platesc inca o data sejurul; ca 1200 eur / 2 pers nu are oricine in Romania.
De atunci rareori mai apelez la agentii din Romania.
Pana acum mi-a iesit: avion cumparat direct de la compania aeriana si cazare de la o agentie mare germana, englezeasca sau spaniola.


  :thumbup:

#159
irinasimona

irinasimona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2012

 danut1971, on 13th September 2011, 21:53, said:

:thumbup:
cum pot verifica la un hotel din turcia daca am camera platita sau nu

 irinasimona, on 6th August 2012, 12:32, said:

cum pot verifica la un hotel din turcia daca am camera platita sau nu
nu pot sa ma inteleg deloc cu cei de la hotel in turcia si nu stiu inca daca firma din romania a platit sau nu ,sa stiu daca mai plec

#160
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 irinasimona, on 6th August 2012, 12:34, said:

cum pot verifica la un hotel din turcia daca am camera platita sau nu


nu pot sa ma inteleg deloc cu cei de la hotel in turcia si nu stiu inca daca firma din romania a platit sau nu ,sa stiu daca mai plec
firma din romania nu plateste direct la hotelul din turcia, afla care le este partenerul din turcia si suna la hotel si intreaba daca agentia turca a platit

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate