Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Mari Corabii de la Deagostini

- - - - -
  • Please log in to reply
1222 replies to this topic

#19
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Curios, am vb cu sora mea si a dat doar 7, in plus din ce gasisem pe net al doile numar vine la doua saptamani, dupa care frecventa va fi de un nr. pe saptamana. Daca era in 10 numere era ok, in 100 mi se pare terbil de mult. Gandesc ca in 100 de numere trebuie sa fie mai multe corabii, altfel de ce i-ar spune  mari corabii. Oricum ma indoiesc ca e copie fidela. am colegi care practica asa ceva si au avut replici vandute cu 2000 de Euro. Scazand valoarea data de faptul ca ei construiesc totul manual de la peste 8000 de Lei la 1500 diferenta e enorma.Nu ma astept la cine stie ce calitate sau detalii.

#20
cromic

cromic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2009
Multumesc pentru indrumari. Am scris pe Google "Nave din lemn - Romania" si am gasit destule firme care vind produsul asta la noi. Nu vi le comunic aici dar le gasiti si singuri.Sint o gramada de modele,care mai de care mai frumose si mai laboriose,avind in vedere multimea de detalii. Si preturile sint bunicele,dar daca vrei sa ai asa ceva in casa,si sa te mindresti la prieteni ca totul a trecut prin miinile tale,atunci eu cred ca merita.Unde mai pui ca am gasit undeva ca o corabie din asta aduce noroc casei!! Gata,ma apuc de treaba!! :lol:

#21
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007

 fezo, on 28th January 2011, 21:00, said:

Astia de la DeAgostini sunt cam smecheri. Eu cumpar colectia Lumea Aviatiei. S-a ajuns deja pe la 51 de numere. Teoretic apare si un biblioraft la fiecare al 20-lea numar. Practic insa nu am gasit nicaieri. Peste tot au primit doar 4-5 bibliorafturi si s-au dat la prima ora.

Suna la ei si iti trimit cate vrei. Eu nu am prins decat unu, restu de 4 le-am comandat toate o data.

#22
Stefanman

Stefanman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2011
Salut, am vazut ce ati spus cu totii, dar m-am gandit si parca as vrea sa incerc. Ma rog doar sa nu ma lase cu nava pe jumatate construita..
Am sa merg acum sa iau nr. 1. Va voi anunta care este prima impresie.

 Stefanman, on 30th January 2011, 09:16, said:

Salut, am vazut ce ati spus cu totii, dar m-am gandit si parca as vrea sa incerc. Ma rog doar sa nu ma lase cu nava pe jumatate construita..
Am sa merg acum sa iau nr. 1. Va voi anunta care este prima impresie.

m-am intors. pe spatele revistelor scrie asa : "De Agostini va garanteaza completarea colectiei! In cazul in care ati pierdut vreun numar, sunati la serviciul de relatii cu clientii."
suna promitator :), piesele sunt de calitate buna, astept nr. 2 :D

Edited by connectorxp, 30 January 2011 - 11:46.
Dublu post -> mesaje unite.


#23
nelu_a

nelu_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.03.2008

 cromic, on 29th January 2011, 11:11, said:

Multumesc pentru indrumari. Am scris pe Google "Nave din lemn - Romania" si am gasit destule firme care vind produsul asta la noi. Nu vi le comunic aici dar le gasiti si singuri.Sint o gramada de modele,care mai de care mai frumose si mai laboriose,avind in vedere multimea de detalii. Si preturile sint bunicele....

Cautari am facut si inainte sa apara aceasta oferta de la D'Agostini. In general modelele din lemn sunt prezentate doar ca sa se arate ca s-ar putea aduce. Cam toate sunt indisponibile. Plus ca sunt deja montate - deci unde mai este placerea.

Am doua corabii de nivel 5 din plastic. Munca este enorma, dar din pacate plasticul devine casant in timp, iar distrugerea unei singur componente pericliteaza toata munca ta.

Un model din lemn are insa de partea sa durabilitatea mai mare. Iar faza cu 100 de numere si cu rabdarea... hmmm... ce-i rau in asta? Pana nici in asta nu avem rabdare? De-aia ni s-a dus buhul ca vrem doar castig peste noapte, nu investeste nimeni asteptand castiguri peste 5-10 ani. Sa fim multumiti ca avem aceasta posibilitate.

Eu am luat deja primul numar, le voi lua si pe urmatoarele. Dar pesimismul asta pe care-l vad pe aici, precum si nerabdarea, pot distruge o initiativa demna de lauda.

Urez momente placute celor care vor cumpara modelul... :)

#24
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Mă bătea și pe mine gândul să-mi iau revistele pentru a construi corabia. Dar timpul mare de așteptare, prețul general la fel și, mai ales, incertitudinea finalizării proiectului... m-au făcut să mă răzgândesc.
Singurul lucru bun pe care îl văd la acest proiect, este dat de faptul că primind piese puține, nu te încurci la asamblare.

Așa că, le doresc multă răbdare celor ce doresc această corabie. Și mult succes.

#25
Mad Cow

Mad Cow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2005
Salut, am achizitionat si eu primul numar astazi, si dupa o prima impresie sunt destul de multumit. Ar fi o chestie pe care nu o inteleg din start, de ce tubul de aracet va aparea o data cu nr. 3 parca, iar in primul numar au pus o bucata din cavaletul de lucru cu care chiar inca nu ai ce face .... Asa ca voi astepta probabil primele 4 numere pana ma voi apuca de traba ... Si inca o intrebare pentru cei cu experienta, ancorele cu ce fel de vopsea se vopsesc ... Multumesc si spor la lucru.

Edited by Mad Cow, 31 January 2011 - 19:16.


#26
nelu_a

nelu_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.03.2008
Cavaletul de lucru oricum nu-l vei folosi in stadiile initiale... mai degraba in momentul in care ai osatura puntii completa, adaugi catargele si incepi sa-i adaugi arborada. Tubul de aracet este oricum o gluma la ce marime am vazut ca are, asa ca oricum va trebui sa cumparam si pe cont propriu.

Am impresia (inca nu am deschis pachetul) ca acele ancore sunt din plastic. Daca ai mai facut machete din plastic, folosesti vopselele existente. Daca nu, cauta prin magazinele unde exista machete si care au in principiu si recipiente de vopsea. Ca sa-ti faci o idee vezi pe www.revell.ro - asta ca punct de inceput. Sunt altii si mai buni, care au vopsele si pentru machete din lemn sau fier, si catre care va trebui sa ne orientam pentru piesele de lemn pe care trebuie sa le vopsim.

Inteleg ca este preferabil sa ocolim acrilicele de la Policolor - dar asta este o parere auzita pe un forum de specialitate modelism, nu din experienta proprie. De asemenea sa avem grija ce desene sunt pe ambalaj, care arata daca acele vopsele sunt mate, semi sau transparente. Fa o cautare pe google dupa 'acrilice' si este posibil sa dai si peste forumuri de modelisti, de unde mai poti fura una-doua idei.

#27
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Am luat si eu primul nr.Mi se pare exagerata intinderea pe 100 nr.De ce la rusi au fost cam 50 ?
Am vazut pe un site,cineva a postat toate numerele revistei,putand astfel sa ne traforam singuri piesele,eu unul nu am rabdare 2 ani.

#28
nelu_a

nelu_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.03.2008
Pai posteaza si tu acel site. Varianta cu realizarea prin traforare de catre noi nu este rea, dar sa nu uitam ca nu numai placajul de traforat este suficient. Ne mai trebuie si sipci subtiri pentru punti sau ca sa imbracam carena. Iar toate piesele gen ancore, cavaleti, tunuri, timona etc - brrrr, eu sincer nu sunt in stare sa le fac. Fara sa zic ceva de velatura sau scarile de sfoara (nu mai stiu termenul corect) care sunt in dreptul catargelor. Din punctul asta de vedere prefer sa astept chiar si 100 de numere si sa ma relaxez o ora - o ora si jumatate in fiecare weekend cu montarea pieselor din acea saptamana.

#29
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007

 nelu_a, on 31st January 2011, 20:03, said:

Am impresia (inca nu am deschis pachetul) ca acele ancore sunt din plastic.

Metal. Aluminiu cred?!

 Mad Cow, on 31st January 2011, 18:59, said:

Si inca o intrebare pentru cei cu experienta, ancorele cu ce fel de vopsea se vopsesc ...


De ce nu le lasi asa? Au culoarea metalului sau vrei sa le faci aurii? :lol:

Edited by umbbra, 31 January 2011 - 21:00.


#30
Mad Cow

Mad Cow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2005
De ce nu le lasi asa? Au culoarea metalului sau vrei sa le faci aurii? :lol:
[/quote]

In brosura am vazut ca sunt vopsite negru ... dar daca tu te-ai gandit la auriu ...  :thumbdown:  
Poluam aiurea topicul ...

#31
vanjanius

vanjanius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.03.2008
Salut  la toata lumea! Am cumparat si eu primul nr. si intentionez sa construiesc corabia. Nu am facut niciodata asa ceva, de aceea cred ca e o idee buna sa incep cu aceasta. Oricum timpul liber pt un bugetar e limitat si cum spunea cineva mai sus e ok sa mesteresti cateva ore in weekend, asa ca n-ar fi o problema intinderea in timp. Singura problema ar fi sa se opreasca editia pe parcurs. Nici pretul final nu mi se pare mare, avand in vedere ca un kit din care ar iesii ceva asemanator am vazut ca este in jur la 300-400 Euro.
Astept sa apara cateva numere pt a incepe.
" Succesuri"!!!!!!

#32
morzoo

morzoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.01.2011
sunt 100 de reviste in colectie cu 4 galioane 100:4=25 sunt 25 de reviste pentru un galion pentru cei suparati ca trebuie sa astepte 100 de saptamani pentru galion

Edited by morzoo, 31 January 2011 - 23:38.


#33
umbbra

umbbra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 28.01.2007

 morzoo, on 31st January 2011, 23:29, said:

sunt 100 de reviste in colectie cu 4 galioane 100:4=25 sunt 25 de reviste pentru un galion pentru cei suparati ca trebuie sa astepte 100 de saptamani pentru galion

Wrong. Ia citeste tu tot topicu!

#34
Decenaeus

Decenaeus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.10.2007
partea buna e ca materialele sunt de calitate (cel putin la prima vedere), partile din metal sunt chiar din metal iar cele din lemn par destul de solide. partea proasta e ca au lungit colectia mai ceva ca pe o supa pentru bolnavii de stomac, adica uat da fac nene? 2 ani???? alte dezavantaje sunt cele mentionate mai sus si de altii: faptul ca nimeni nu garanteaza pretul mai tarziu sau faptul ca astia pot opri oricand colectia.

mi se pare putin deplasat sa bagi tot felu de pamflete (in primul numar sunt nu mai putin de 3 revistute din astea - revista in sine care e o gargara pentru ca poti obtine mai multe informatii despre galioane de pe wikipedia, ghidul pentru numerele 1-4 si o alta revista al carui scop nu mi-l explic prea clar dar are exact acelasi continut ca si celelalte doua). a! si ca sa para mai gros, au mai bagat si o bucata de carton intre ele. la urma urmei lumea cumpara revista pentru macheta, nu pentru literatura, ghiduri de asamblare pe CD sau bibliorafturi.

adica hai s-o luam altfel: de abia la numarul 3 dau un tub de lipici si nu zice nimic nicaieri de vopselele acrilice care sunt si ele destul de scumpe (cam 20 ron in reteaua diverta daca nu ma insel). bafta la asamblat! :)

#35
rakucip

rakucip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.09.2007
pana la urma sunt 4 corabii sau 1 ? :)

#36
nerito14

nerito14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.01.2011
deci tot nu am inteles
vin tate bucatiile odata sau la fiecare numar ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate