Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(Sir Mario) Miraj - idee, decizie, constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
682 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
deocamdata la stalpi
vad ca ai etrierii la 20 cm sau mi se pare ? nu e cam rar
si nu mai stiu la ce planseu m-am uitat si nu am vazut distantele la fierul din placa
nota-eu nu sunt structurist ,deci tot ce-ti spun eu trebuie macar confirmat de unul care stie ce vorbeste

or sunt eu cretin ori nu mai sunt dar la nici un planseu nu vad distante la fier
ma refer la ochiuri

nici la grinzi nu mi se pare ok
drequ sa le ia de fiare
un structurist ceva sa verifice fiarele omului este ?
unde construiesti ? in ce zona ?

#20
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010

View Postpetre69, on 28th January 2011, 23:06, said:

deocamdata la stalpi
vad ca ai etrierii la 20 cm sau mi se pare ? nu e cam rar
si nu mai stiu la ce planseu m-am uitat si nu am vazut distantele la fierul din placa
nota-eu nu sunt structurist ,deci tot ce-ti spun eu trebuie macar confirmat de unul care stie ce vorbeste

or sunt eu cretin ori nu mai sunt dar la nici un planseu nu vad distante la fier
ma refer la ochiuri

nici la grinzi nu mi se pare ok
drequ sa le ia de fiare
un structurist ceva sa verifice fiarele omului este ?
unde construiesti ? in ce zona ?

etrieri la stalpi sunt la 15 cm - exp - stapl 30x50 -  din fundatie  - -1,45 la -0,15 - 8 bucati la +2,75 - 20 bucati la + 5,55 - 19 bucati.

la planseu sunt date niste valori dar aici chiar nu stiu sa-ti spun care sunt - spre rusine mea, citind toata aria; era pe undeva explicat dar acum chiar nu-mi amintesc :confuzzled:

la grinzi am etrieri dupa cum urmeaza : la 3,50 - 19 bucati, la 7,15 - 37 bucati

iar de construit in Otopeni

Edited by Sir_Mario, 28 January 2011 - 23:32.


#21
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
"zeii arie" nu-si apleaca privirea si spre planurile mele.

chiar totul e bine?

#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Prima data privesc planul de arhitectura. Daca ma incanta, privesc si mai departe.
Studierea planurilor nu intra in atributiile "zeilor", dar o pot face din placere.
PS. Sper sa nu ne ameninti si pe noi cu recuperatorii... <_<

Edited by Astrul, 29 January 2011 - 21:28.


#23
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010

View PostAstrul, on 29th January 2011, 21:27, said:

Prima data privesc planul de arhitectura. Daca ma incanta, privesc si mai departe.
Studierea planurilor nu intra in atributiile "zeilor", dar o pot face din placere.
PS. Sper sa nu ne ameninti si pe noi cu recuperatorii... <_<

daca atat ai inteles din partea cu recuperatorii nu incerc mai "departe"

iar partea cu "zeii" nu se referea la tine la tine ci la cei care sunt de specialitate pe partea de rezistenta.


peace :peacefingers:

le
ca sa intelegi ce a fost in postarea aia : este vorba de atitudine - daca inghiti odata, inghiti de mai multe ori pentru ca esti obisnuit. Daca cineva te calca in picioare si isi bate joc de banii tai trebuie sa plateasca. Principiul crestin cu "intoarce si obrazul celalalt" nu cred ca se aplica aici. Din cauza asta, vreme de 50 de ani mamaliga nu a explodat pentru ca vorba aia "capul plecat sabia nu-l taie". Asa ca, daca cineva te isi bate joc de tine, de banii tai si de familia ta cred ca nu ar trebui sa fie lasat sa scape pentru ca nu "mai are bani". Daca el ca si incompetent si-a cerut tainul  si a pus in pericol viata unor oameni atunci nu stiu dece ar trebui sa ii lasam sa traiasca in liniste.

Opiniile privitoare la gustul omului sunt personale. Asa ca daca tu ai preferat sa te.... in el nu vrea sa merg mai departe si sa-ti raspund. Profesional nu ai enuntat nimic aici asa ca ma opresc.

peace


le 2

sa nu confundam "zeii" cu "astrii". E o diferenta

Edited by Sir_Mario, 29 January 2011 - 23:24.


#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
In acel caz a fost vorba de o greseala, care s-a reparat si chiar s-au platit anumite daune. N-a fost vorba de vreo teapa sau ceva de genul.
Daca constructori si proiectanti sunt tepari, sa zicem 3000, benecifiari sunt 30.000. Lor ce le facem? Executie in piata publica? Le dam foc la case?
Eu zic sa dai sfaturi pertinente, atunci cand e cazul. Unde nu te pricepi, mai bine nu te bagi. E o chestie de bun simt, suntem pe un forum tehnic.

- elevatia, partea de armare constructiva este putin subdimensionata, in mod uzual de folosesc 2 armaturi longitudinale de fi 10, in loc de 8.
- placa parter armata doar cu o plasa de fi6/20 este mult prea putin. Aproape cat o plasa de 4/10.
- stalpi cu fi20, am vazut doar in proiecte cu 4 nivele. probabil a fost mai usor de "calculat"
- cota de nivel la planseul peste parter este 2.70. Fara 40 cm grinda, rezulta 2.35. Cam putin, un minim de 2.50 zidarie ca sa intre 10 randuri. E vorba de eficienta. Omori o gramada de material sa tai 10cm din fiecar caramida, ramanand resturi de peste 60%. As fi facut cota de nivel 2.90, asta implica si recalcularea scarii.
- Hplaca, este de minim 14 cm conform noilor standarde.
- planseul peste parter este slab armat. Calareti de fi8/20 de cm, nu cred ca iese nici constructiv. Uzual se folosesc fi 10/15 superior si fi 8/15 la armarea inferioara. Nu este data repartitia de fi 6 sau 8.
- lungimea de jontare a grinzilor de peste parter la armarea superioara peste reazem este mult prea mica.
- aceeasi observatie si la planseul de peste etaj si etaj 2
- aceeasi observatie si la grinzile de peste etaj
- nu exista detalii de scara

Per ansamblu, un proiect "studiat". Ma intreb din ce calcule poti dimensiona atat de tare grinzile si planseul, dar stalpii sa-i faci ca la blocuri in cadre. Cere o verificare suplimentara a proiectului, la un verificator cat.A, autorizat MLPAT.

Cat despre partea de arhitectura, cred ca ai inteles ceva eronat. Eu nu-mi dau cu parerea despre arhitectura casei. Acolo sigur se pricep mai bine cei abilitati s-o faca.
Eu ma refeream la calitatea proiectului. Aici e vorba de gusturi. "Proiectul" de arhitectura este o joaca in paint. In afara de 4 poze frumoase, care nu ajuta la nimic, nu prea e loc de comentariu. Un plan de arhitectura trebuie sa contina multe alte elemente pentru a putea fi comentate.
Vazand planul de arhitectura, nici nu m-am mai obosit sa ma uit pe rezistenta.

Cand userii se adreseaza cu apelativul "zei", de regula se refera la moderatori.

Edited by Astrul, 30 January 2011 - 03:04.


#25
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
Srimatie Domnule Inginer si Moderator de arie

Nu cred ca am dat dovada de lipsa de bun simt in postarile de pana acum.
In acelasi timp nu cred ca am facut afirmatii de care sa caracterizeze un user sau un moderator intr-un anumit fel.
Nu inteleg de unde Dumneavoastra ati avea aceasta cadere sa o faceti? Din simpla putere de a cenzura un mesaj?

Cu privire la sfatul cu recuperatorii - cenzurat de catre Domnia Voastra - era vorba desre nu a te duce si ai lua din casa ci de ai supune oprobiului public. Greseala facuta de ei nu a fost platita in totalitate si mai ales nu cred ca acopera decat partea materiala. In ceea ce priveste asteptarile beneficiarului, modificarea proiectului initial, intarzierea finalizarii acestuia nu sunt reparatii cuprinzatoare indiferent suma lor.

Va inteleg frustrarea privitoare la teparii beneficiari dar sa stiti ca proprortia este sensibil egala cu cea a teparilor constructori. Putem continua discutia la infinit dar nu cred ca isi are rostul

Chiar daca va multumesc pentru sesizarile tehnice gustul neplacut al interventiilor Domniei Voastre nu se poate sterge. Nu l-am inteles. Ca si prima postare. Deobicei Dumneavoastra deveniti acid dupa mai multe postari pe topicul unui beneficiar si in general dupa ce sfaturile nu va sunt luate in considerare sau primiti un raspuns ranchiunos.

"Zeii" adusi in vorbirea mea sunt cei doi structuristi pe care cred ca i-am identificat prin postarile lor pe celelalate topicuri deschise pe arie.

Si pentru o totala logica a celor spuse de catre mine initial pe celalalt topic ar trebui sa cenzurati toate postarile generate de catre acela, inclusiv acesta, in asa fel incat sa nu mai ramana nimic.
Asa nu pare decat o discutie in van despre ceva ce nu mai este. Oricum butonul de "edit" il aveti in totalitate la dispozitia Domniei Voastre.

Cu deosebit respect un user.

le
am un gust asa amar incat nu stiu ce sa fac. pur si simplu.
mi-am deschis ra...tu asta pentru ca am crezut ca aici chiar se intampla lucruri , citind zeci de alte topicuri si rasfoind alte zeci de peste tot.
dar, din pozitia de detinator de topic nu se mai vede si nu se mai simte asa.

imi dau seama ca demersul a fost gresit si se inscrie in masa de romanisme. ca tot e dumineca.

Domnule moderator va rog sa il desfiintati pentruca mi-e nu-mi iese ori nu stiu sa folosec butoanele.

Edited by Sir_Mario, 30 January 2011 - 08:45.


#26
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
Eu cred ca faci un armasar prea mare dintr-un tantar,  esti exact ca un parlamentar care il apela pe altul cu boule si cand ala l-a dat in judecata pentru calomnie a inceput sa spuna ca boul e un animal de povara muncitor si intelegator si ca el nu a vrut sa-l ofenseze pe respectivul.
A sfatuii un user sa apeleze la recuperatori este considerat pe aceasta arie de catre moderatori ca un lucru de neacceptat.
Eu unul penalizam mai rau acel comentariu dar pentru ca Astru este intr-o dispozitie buna  ai ramas nepenalizat si cu postul pastrandu-si ideea.
Nu mai cauta scandal unde nu e cazul.

Edited by septimiu80, 30 January 2011 - 11:40.


#27
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010

View Postseptimiu80, on 30th January 2011, 11:39, said:

Eu cred ca faci un armasar prea mare dintr-un tantar,  esti exact ca un parlamentar care il apela pe altul cu boule si cand ala l-a dat in judecata pentru calomnie a inceput sa spuna ca boul e un animal de povara muncitor si intelegator si ca el nu a vrut sa-l ofenseze pe respectivul.
A sfatuii un user sa apeleze la recuperatori este considerat pe aceasta arie de catre moderatori ca un lucru de neacceptat.
Eu unul penalizam mai rau acel comentariu dar pentru ca Astru este intr-o dispozitie buna  ai ramas nepenalizat si cu postul pastrandu-si ideea.
Nu mai cauta scandal unde nu e cazul.
multumesc pentru intelegere....ce sa zic - recuperatorii in frac.

#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
bai frate de ce RECUPERATOR vorbiti voi acolo ca eu nu inteleg nimic
m-am uitat in tot jurnalul asta sa gasesc cuvantul recuperator ca sa vad si eu care-i problema ,si nimic

#29
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postpetre69, on 30th January 2011, 12:25, said:

bai frate de ce RECUPERATOR vorbiti voi acolo ca eu nu inteleg nimic
m-am uitat in tot jurnalul asta sa gasesc cuvantul recuperator ca sa vad si eu care-i problema ,si nimic
probabil a fost editat postul respectiv....
o fi fost suparat omul pe un arhitect sau pe vre-un constructor, care i-a luat avansul si a dat-o la intors sau a facut o lucrare de 2 lei.....
s-a mai intamplat si altora.....;)

#30
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
pe un alt topic am recomandat sa fie folositi pe langa avocati si recuperatori in frac, ce merg dupa debitor peste tot.- era gluma
s-a degenerat in faptul ca nu se poate posta despre recuperatori si ca sunt mai multi beneficiari tepari decat firme de constructii tepare.

dar sa ramanem aici si sa ne vedem fiecare de casele lui.

cum stim, cum ne duce capul si cum ne ajuta unul sau altul.

in loc de "recenzie" pe ce planuri am pus am dat-o de "gard" in semantica si alte dastea.

peace

#31
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View PostSir_Mario, on 30th January 2011, 14:04, said:

pe un alt topic .......

aha...e vorba de casa_din_vis......la vremea respectiva toti am injurat....stai linistit ;)

#32
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postpetre69, on 30th January 2011, 12:25, said:

bai frate de ce RECUPERATOR vorbiti voi acolo ca eu nu inteleg nimic
..........................

:D



P.S. Smile everybody, tomorrow could be worse... ;)

Edited by Rocknroll, 30 January 2011 - 16:03.


#33
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010
Eu zic totusi sa te gandesti mai bine inainte sa renunti la topic, cu totii avem cate ceva de invatat! :peacefingers:  

Iar despre celalalt subiect...nu e totul pierdut..urmeaza si runda a doua! :naughty:

Edited by casa_din_vis, 31 January 2011 - 12:39.


#34
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
am primit de ieri raspunsul de la inginerul de rezistenta la ce a spus Astrul mai sus
am sa-i dau copy pasta, pastrand tot ce a spus el : - imi cer scuze pentru literele mari dar am uitat cum se schimbau automat litere mari in mici si invers :confuzzled:

PE PARTEA DE FUNDATII, REPARTITIILE SUNT CONSTRUCTIVE SI NU AFECTEAZA SIGURANTA STRUCTURALA A ARMATURII, CI AJUTA LA FORMAREA GRINZII DE FUNDATII, ACEASTA FIIND RIGINA, NU AJUNGE SA AIBA EFORTURI LATERALE, INCAT SA AJUNGA SA LUCREZE ARMATURILE DE REPARTITII.

-PLACA DE PARDOASEALA ESTE O PLACA SLAB ARMATA, CE REAZEMA PE UMPLUTURI, SI INMOD NORMAL NU ARE EFORTURI. SE ARMEAZA CONSTRUCTIV CU O PLASA SUDATA, PENTRU A SE EVITA APARITIA FISURILOR.

-STALPII CU BARE CU DIAMETRUL DE 20mm SUNT DEOARECE AU SECTIUNEA MICA, MINIMUM PENTRU STRUCTURI IN CADRE, IAR PENTRU BUCURESTI ACCELERATIA SEISMICA ESTE DE 0.25g, FIIND IN ZONA C, REZULTAND ASTFEL EFORTURI MAI MARI SI FIIND NECESARA ACEASTA ARMARE. IAR 3BARE DE 20mm IMI OFERA LA SECTIUNEA RESPECTIVA UN MOMENT CAPABIL DE CCA 75KNm, ACESTA FIIND UN MOMENT UZUAL PENTRU O STRUCTURA P+2.

-COTA DE NIVEL, CONFORM ULTIMELOR PLANURI ESTE 3.05. ACESTE PLANURI AU FOST TRIMISE VINERI LA PRANZ. SI NU ESTE PROBLEMA STRUCTURISTULUI COTA DE NIVEL, ACEASTA FIIND HOTARATA DE CATRE ARHITECT IMPREUNA CU BENEFICIARUL.

-Hplaca MINIM ESTE 13cm SI ASTA DIN CONDITII DE CONFORT ACUSTIC, DEOARECE DACA DIMENSIONEZI SI ARMEZI PLANSEUL IN CONSUCINTA, POATE AVEA SI GRISIMI MAI MICI, SAU DACA ARE GRINZI SECUNDARE MAI DESE.

-REFERITOR LA ARMAREA PLANSEULUI, DACA VA UITATI MAI ATENT, SE POATE OBSERVA CA A FOST FOLOSITA ARMAREA CU 5 BARE DE 8mm IN CAMP PE AMBELE DIRECTII SI 5 BARE DE 10mm PE REAZEME. PE CAPETE, SE FOLOSESC IN REAZEME ARMATURI CONSTRUCTIVE, DEOARECE IN ACELE ZONE MOMENTUL ESTE 0.00, IAR NUMARUL MINIM DE BARE CE POT FI DISPUSA INTR-UN ELEMENT TIP PLACA , CU GROSIMEA MAI MICA D E 20CM ESTE DE 5. MOMENT SE FORMEAZA DOAR CAND PLANSEUL SE INCASTREAZA IN ALT PLANSEU. REPARTITIA ESTE 3 BARE DE 6mm PE ML.

- ARE DREPTATE IN LEGATURA CU LUNGIMEA DE ANCORAJ, AR FI TREBUIT DE FIE 64CM, IAR EU AM 55CM, DAR DACA LA GRINZI DE 40CM II DAU CIOCURI DE 40CM, ACESTEA IES DIN PLACA, SE MONTEAZA GREU, SI DE MULTE ORI LE-AM VAZUT TAIATE DE MUNCITORI PENTRU A REUSI SA BAGE ARMATURILE IN GRINDA. IAR O DIFERENTA DE LA 55 LA 64CM, NU ESTE O PROBLEMA, DIN MOMENT CE NU A AVUT NICI VERIFICATORUL NIMIC DE OBIECTAT.

#35
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
dupa ultima varianta de arhitectura in care am "scos" scara in afara au venit si modificarile pe parte de rezistenta.


le atasez pentru eventuale ..... discutii.......

Attached Files



#36
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007

View PostSir_Mario, on 1st February 2011, 08:28, said:

PE PARTEA DE FUNDATII, REPARTITIILE SUNT CONSTRUCTIVE SI NU AFECTEAZA SIGURANTA STRUCTURALA A ARMATURII, CI AJUTA LA FORMAREA GRINZII DE FUNDATII, ACEASTA FIIND RIGINA, NU AJUNGE SA AIBA EFORTURI LATERALE, INCAT SA AJUNGA SA LUCREZE ARMATURILE DE REPARTITII.
Daca e rigina, sigur n-are eforturi laterale. O grinda e o grinda. In fine..
-PLACA DE PARDOASEALA ESTE O PLACA SLAB ARMATA, CE REAZEMA PE UMPLUTURI, SI INMOD NORMAL NU ARE EFORTURI. SE ARMEAZA CONSTRUCTIV CU O PLASA SUDATA, PENTRU A SE EVITA APARITIA FISURILOR.
Mda, e perfect valabila explicatia si o accept. Pentru o SAPA! Sper sa folosesti cilindru compactor pentru tasare.
-STALPII CU BARE CU DIAMETRUL DE 20mm SUNT DEOARECE AU SECTIUNEA MICA, MINIMUM PENTRU STRUCTURI IN CADRE, IAR PENTRU BUCURESTI ACCELERATIA SEISMICA ESTE DE 0.25g, FIIND IN ZONA C, REZULTAND ASTFEL EFORTURI MAI MARI SI FIIND NECESARA ACEASTA ARMARE. IAR 3BARE DE 20mm IMI OFERA LA SECTIUNEA RESPECTIVA UN MOMENT CAPABIL DE CCA 75KNm, ACESTA FIIND UN MOMENT UZUAL PENTRU O STRUCTURA P+2.
Orice om care stie sa citeasca poate afla care este ag pentru Buc (0,24). Atunci nu trebuie decat se te bucuri, casa ta va fi singura casa din zona Buc-Ilfov care va sta in picioare la un seism. ^_^
-COTA DE NIVEL, CONFORM ULTIMELOR PLANURI ESTE 3.05. ACESTE PLANURI AU FOST TRIMISE VINERI LA PRANZ. SI NU ESTE PROBLEMA STRUCTURISTULUI COTA DE NIVEL, ACEASTA FIIND HOTARATA DE CATRE ARHITECT IMPREUNA CU BENEFICIARUL.
Da, nu este problema structuristului, dar daca cumva arhitecta modifica cota de nivel sa aiba grija sa modifice detaliile de stalpi, armarea, etrierii si extrasul de armare.
-Hplaca MINIM ESTE 13cm SI ASTA DIN CONDITII DE CONFORT ACUSTIC, DEOARECE DACA DIMENSIONEZI SI ARMEZI PLANSEUL IN CONSUCINTA, POATE AVEA SI GRISIMI MAI MICI, SAU DACA ARE GRINZI SECUNDARE MAI DESE.
Si banuiesc ca din calcule reies stalpi armati cu fi20 si placa de 13 armata cu fi8. Ok, el stie ce-a calculat.
-REFERITOR LA ARMAREA PLANSEULUI, DACA VA UITATI MAI ATENT, SE POATE OBSERVA CA A FOST FOLOSITA ARMAREA CU 5 BARE DE 8mm IN CAMP PE AMBELE DIRECTII SI 5 BARE DE 10mm PE REAZEME. PE CAPETE, SE FOLOSESC IN REAZEME ARMATURI CONSTRUCTIVE, DEOARECE IN ACELE ZONE MOMENTUL ESTE 0.00, IAR NUMARUL MINIM DE BARE CE POT FI DISPUSA INTR-UN ELEMENT TIP PLACA , CU GROSIMEA MAI MICA D E 20CM ESTE DE 5. MOMENT SE FORMEAZA DOAR CAND PLANSEUL SE INCASTREAZA IN ALT PLANSEU. REPARTITIA ESTE 3 BARE DE 6mm PE ML.
Vezi mai sus.
- ARE DREPTATE IN LEGATURA CU LUNGIMEA DE ANCORAJ, AR FI TREBUIT DE FIE 64CM, IAR EU AM 55CM, DAR DACA LA GRINZI DE 40CM II DAU CIOCURI DE 40CM, ACESTEA IES DIN PLACA, SE MONTEAZA GREU, SI DE MULTE ORI LE-AM VAZUT TAIATE DE MUNCITORI PENTRU A REUSI SA BAGE ARMATURILE IN GRINDA. IAR O DIFERENTA DE LA 55 LA 64CM, NU ESTE O PROBLEMA, DIN MOMENT CE NU A AVUT NICI VERIFICATORUL NIMIC DE OBIECTAT.
No coment. Daca verificatorul nu a avut nimic de obiectat inseamna ca este supercalifragilistic :thumbup: . Lucreaza cumva si la primarie? Sper sa intelegi intrebarea.

Tu faci cum crezi, eu ti-am pun doar niste semne de intrebare. Proiectele mele sunt calculate si dimensionate direct de catre un verificator cu foarte multa experienta. Nu pune nici in plus, ca-s banii clientului la mijloc, dar nu face nici rabat.
Ca si concluzii, tu decizi daca proiectul tau este atat de special incat nu se incadreaza in tiparul zecilor de proiecte ce mi-au trecut prin mana.
- placa parter foarte slab armata, repet, nu e sapa. Unii proiectanti folosesc si 2 plase de 8, vezi cazul dude si casa prezentata de mine in Corbeanca.
- stalpi exagerat de armati, la fi20 va trebui sa le faci ciocuri industrial, pentru ca pe bancul de lucru nu se pot indoi, decat cu autogenul.
- planseu slab armat si subtire. Absolut toate proiectele trecute prin mana mea au avut minim 14-15 cm. Deschideri uzuale, nimic spectaculos.
- legat de lungimea de ancoraj, daca D-lui proiectant nu i se pare o chestie importanta, chiar no comment. Ca si masuri de prevedere, eu cand fac aceste lungimi de ancoraj, suplimentez cat imi ajunge bara. Adica daca am nevoie de o armatura de 4,50cm si bara mea are 5 o las asa. Nu am ce face cu cei 50cm in plus, dar nu sunt de prisos. In plus, pentru o rigurozitate mai mare a proiectului, ar trebui specificat ca aceste jontari sa se faca alternativ, nu toate in acelasi punct, dar intram deja in fineturi...

PS. Inca ceva, etrierii sunt prea rari. Si la stalpi si la grinzi. Stie el unde trebuie indesiti. Si asta e cam ultma mea remarca referitoare la proiectul acesta de rezistenta. Las armata de specialiti sa-si spuna parerea, ca de aceea incaseaza cecuri ;)

Edited by Astrul, 04 February 2011 - 14:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate