Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

pastrarea numarului de telefon in caz de reziliere contract

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
ionut.tabacaru

ionut.tabacaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.08.2005
Cel mai eficient mod de a da peste nas operatorului ORANGE in astfel de cazuri: PORTAREA! Va portati intr-o alta retea, numere se vor pastra si nu va trebui sa depuneti notificare de reziliere la Orange! Contractul se reziliaza automat prin cererea de portare!

#20
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
salutare

sa va povestesc patanie tare cu orange... si sim-ul

in decembrie 2010  solicit un abonament pe 3 luni de la ei, toate bune,
zice nenea operatoru: "daca aveti dvs o cartela pe care sa o activam pe acest abonament ar fi perfect, dupa expirarea lui va pastrati numarul" zic bine, de ce nu,

si uite asa dau numar vechi pe prepay de 6 ani sa  mi-l treca pe abonament
iar acum, dupa ce am solicitat rezilierea, mi se spune ca voi pierde numarul.

... muma lor eu !!!

intreb de ce, mi se spune sec : "numerele de abonament raman numai pe abonament"
ok, dar de ce?pt ca solicit transfer pe prepay, platesc, noproblem.

aaa, nu, zice :"nu mai avem numere pt abonament, de asta nu va putem ajuta"

w t f ?!?

in fine, am cerut sa-mi rezilieze contractul.
si cred ca am sa ma interesez de portarea numarului, daca se poate direct pe prepay.

toate bune si ... feriti-va de orange! sunt disperati dupa clienti si dupa bani

aaa, mi-am adus aminte: am semnat contract pe 3 luni, insa cand am cerut rezilierea mi s-a spus ca de fapt sunt 4 luni, ca de fapt se refera la perioada de facturare, nu la luni calendaristice: VRAJEALA!!! au "furat" o luna de abonament insa au pierdut un client.

vai noua, vai lor!

bafta

#21
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Ei se iau dupa data de facturare, clientii dupa luna calendaristica.
Trebuia sa portezi si scapai de discutia 3 vs 4 luni si ramaneai cu numarul. Daca numarul inca nu s-a inchis(si probabil ca nu s-a inchis daca l-ai facut in decembrie, iar aici te poti folosi de data de facturare), mai este timp.

Edited by medley, 02 March 2011 - 15:12.


#22
dkro

dkro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 13.01.2011
Cretini... decat sa le dai bani in continuare dar pe servicii prepay, ei prefera sa te portezi. Mentalitate de idiot.

#23
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
da, doar doar te-or forta sa ramai pe ab. intr-adevar, idioti.

#24
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Intrebare: Vreau sa portez un fluture in prepay cosmote, apoi dupa ce perioada voi putea porta din nou in orange?, si ce costuri sunt? la fiecare portare?
Am avut si eu cazul de mai sus, am fost nevoit sa trec in decembrie un prepay vechi de vreo 5 ani pe abonament fluture, si acum cand a venit scadenta de 3 luni mi-au zis ca nu se poate sa pastrez numarul si sa trec pe prepay decat daca raman pe aboanment. Tin la acest numar si as vrea sa il folosesc in continuare in Orange, dar preapay.

Edited by Costy-is, 02 March 2011 - 21:28.


#25
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

View PostCosty-is, on 2nd March 2011, 21:27, said:

Intrebare: Vreau sa portez un fluture in prepay cosmote, apoi dupa ce perioada voi putea porta din nou in orange?, si ce costuri sunt? la fiecare portare?
Am avut si eu cazul de mai sus, am fost nevoit sa trec in decembrie un prepay vechi de vreo 5 ani pe abonament fluture, si acum cand a venit scadenta de 3 luni mi-au zis ca nu se poate sa pastrez numarul si sa trec pe prepay decat daca raman pe aboanment. Tin la acest numar si as vrea sa il folosesc in continuare in Orange, dar preapay.


Nu mai cedati fratilor. Daca tu ceri sunt obligati sa pastreze numarul pe PP. Si eu tot un fluture am avut si am trecut pe prepay. Lache ala de la rc mi-a spus si mie ca nu se poate si tre sa raman pe abo. I-am spus simplu ca voi face cerere scrisa si o sa cer raspuns in scris ca nu se poate trece pe prepay si sa mi-o trimita si mie si ANPC. S-a inmuiat ca un prosop ud.

#26
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Postsisifjunior, on 2nd March 2011, 10:52, said:

in fine, am cerut sa-mi rezilieze contractul.
si cred ca am sa ma interesez de portarea numarului, daca se poate direct pe prepay.
daca reziliezi fara sa treci pe prepay nu mai poti sa portezi!

#27
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
salutare

am insistat sa obtin un raspuns scris la refuzul de a-mi trece numarul pe cartela
si dupa 2 saptamani am primit raspuns pozitiv,
adica ma anunta ca la inchiderea abonamentului vor trece numarul pe cartela prepay.

asadar, trebuie "pressing" si nervi de otel.

se poate.

bafta!

#28
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,424
  • Înscris: 04.04.2008

View Postsisifjunior, on 14th March 2011, 09:30, said:

salutare

am insistat sa obtin un raspuns scris la refuzul de a-mi trece numarul pe cartela
si dupa 2 saptamani am primit raspuns pozitiv,
adica ma anunta ca la inchiderea abonamentului vor trece numarul pe cartela prepay.

asadar, trebuie "pressing" si nervi de otel.

se poate.

bafta!

Atat orange cat si alti operatori de telecomunicati din romania joaca aceiasi carte ..Daca tine tine daca nu ai dreptate insa asta numai dupa saptamani in unele cazuri poate chiar luni ...deci cum ai zis si u trebuie sa ai rabdare ..nervi buni si sa ai idee despre ce vb

#29
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009
Nota asta ati vazut-o?
Nota: daca timp de 3 luni nu primesti / nu initiezi nici un apel taxabil, cartela ta SIM va fi dezactivata si iti vei pierde numarul de telefon, oferta de care beneficiezi si creditul PrePay.
http://www.orange.ro...periods-ro.html
De exemplu eu plec din tara la munca timp de 6 luni. Ce fac? Ca trec abonamentul pe PP, (nu merita sa platesc un abonament daca nu il folosesc, dar vreau sa pastrez numarul pentru cand ma intorc), si in trei luni nu ma suna nimeni... de fapt unde sa ma sune ca las acasa sim, telefon, tot.
Dupa cum spun ,,orangii'' pierd numar si credit. Cum vine asta, creditul este al meu... eu am incarcat contul PP, eu il folosesc cum vreau, cum fac ei sa fure creditul PrePay?
Are cineva vre-un sfat? Am abonament si vreau sa pastrez numarul mai mult de 6-8 luni.

#30
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
activeaza casuta vocala pt numarul prepay
si te suni tu singur o data la 2 luni jumate
din strainatate pe numarul tau... chiar daca e scos din telefon, merge casuta vocala

teoretic ar merge asa, daca nu... roaga un prieten sa bage cartela in telefon si sa dea un apel taxabil.

bafta.


edit: acu' am vazut linkul ... don't panic! e valabil doar pt cartele noi neactivate,
tot ce trebuie sa faci este sa dai un simplu telefon, un apel taxabil dupa ce ti-ai trecut numarul pe prepay
apoi poti pleca linistit la munca, ai perioada activa si apoi cea de gratie.

asa incat e ok.

Edited by sisifjunior, 19 March 2011 - 23:57.


#31
Cosminutzx

Cosminutzx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.10.2007

View Postsisifjunior, on 19th March 2011, 23:52, said:

activeaza casuta vocala pt numarul prepay
si te suni tu singur o data la 2 luni jumate
din strainatate pe numarul tau... chiar daca e scos din telefon, merge casuta vocala

teoretic ar merge asa, daca nu... roaga un prieten sa bage cartela in telefon si sa dea un apel taxabil.

bafta.


edit: acu' am vazut linkul ... don't panic! e valabil doar pt cartele noi neactivate,
tot ce trebuie sa faci este sa dai un simplu telefon, un apel taxabil dupa ce ti-ai trecut numarul pe prepay
apoi poti pleca linistit la munca, ai perioada activa si apoi cea de gratie.

asa incat e ok.
  Daca perioada de ab s-a terminat,dar nu suni direct pt reziliere ci portezi in alta retea,noua retea se ocupa de reziliere ? Mai ai vreun contact cu vechea retea sau astepti portarea ?

#32
crespo1983

crespo1983

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.12.2009

View PostCosminutzx, on 20th March 2011, 11:21, said:

Daca perioada de ab s-a terminat,dar nu suni direct pt reziliere ci portezi in alta retea,noua retea se ocupa de reziliere ? Mai ai vreun contact cu vechea retea sau astepti portarea ?
Pai mergi la un shop al retelei respective unde te portezi,completezi o cerere de portare si apoi ei se ocupa cu portarea!Tu nu mai ai nimic de facut decat sa astepti pana cand se va face portarea!Ei iti vor da o cartela cu un nr provizoriu,iar la data si ora spusa de ei pe acea cartela vei avea nr din vechea retea,adik vei fi portat!

Edited by crespo1983, 20 March 2011 - 16:42.


#33
giovani20x

giovani20x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.02.2008
Salutari!
Am si eu o problema cu "orangii" astia care vad ca din ce in ce sunt cat se poate de nesimtiti. Fratele meu are o cartela prepay care i se prajise..cred ca sunt persoane care stiu la ce ma refer - nu mai primea semnal sub nici o forma. A mers cu ea la un dealer orange (prima greseala), fiindca isi dorea sa pastreze acest numar, unde din cate am inteles l-au "obligat" sa isi activeze o optiune/oferta (a doua greseala)care se platea la ei (fara a primi vreo factura sau sa faca un contract la momentul acela) si sa mentina aceasta oferta activa minim 3 luni. Aceasta oferta costa 10E, si primea in schimb credit 10E PLUS 2000min in retea, 2000 sms in retea, 100 sms nationale, si 60 min nat/internat.Evident, dupa 3 luni, din cate i-au spus acolo, dupa incetarea acestor 3 luni, el poate renunta la acesta optiune si va beneficia de cartela prepay cu acelasi numar fara alte obligatii. Acum 10 minute il suna o cucoana de la marea firma de telefonie si ii propune alte oferte, in schimbul celei existente deja sau sa isi faca un abonament. I s-a explicat destul de clar acestei dudui ca nu doresc nici un ab si nici o alta oferta, drept urmare ea programeaza ca in 2 zile numarul de telefon sa fie dezactivat, dar cu o perioada de utilizare de 1luna (atat cat tine optiunea care el deja si-o activase). As vrea sa stiu daca pot porta numarul, respectiv cartela prepay intro alta retea unde as reusi sa imi pastrez numarul.

#34
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
I-au facut abonament Fluture, se practica. E incredibil ca a acceptat fara sa semneze ceva sa faca Fluture. Portarea e varianta simpla ce a recupera numarul, reclamatia este o modalitate la fel de sigura (in acest caz) doar ca o sa dureze ceva mai mult fiind la dealer.
Poate porta daca vrea, cand vrea.

Edited by medley, 04 August 2011 - 17:04.


#35
giovani20x

giovani20x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 07.02.2008

View Postmedley, on 4th August 2011, 18:01, said:

I-au facut abonament Fluture, se practica. E incredibil ca a acceptat fara sa semneze ceva sa faca Fluture. Portarea e varianta simpla ce a recupera numarul, reclamatia este o modalitate la fel de sigura (in acest caz) doar ca o sa dureze ceva mai mult fiind la dealer.
Poate porta daca vrea, cand vrea.
Ai avut dreptate. A mers la aceeasi persoana care i-a facut ab ala si a completat o cerere prin care spune tipa el isi va pastra cartela cu nr respectiv.Acum sper sa nu ma mai trezesc si cu alte surprize.Ca si idee, deci, pot sa ma portez de la o retea la alta, de pe prepay pe prepay?

#36
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Da dar atentie daca se face inainte ca sa se dezactiveze Fluturele atunci sa le spuna alora la care porteaza ca numarul vine de pe un abonament reincarcabil, nu prepay. Daca se asteapta ca numarul sa redevina prepay pe orange si abia apoi se face portarea o sa fie mai simplu. Se poate oricum dar e bine de mentionat asta cu Fluturele ca altfel nu o sa iasa din prima portarea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate