Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
1575 replies to this topic

#37
cri_cri

cri_cri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2006

 George_Catean, on Feb 1 2007, 10:48, said:

o sa imi iau un bilet de tren de la noi din ro care iti ofera calatorii nelimitat cu trenul 7 zile in olanda. Amsterdam card de unde se cumpara ? am inteles ca e pe la 50 de euro...

I Amsterdam Card gasesti si in aeroport, la Tourist Information sau ceva in genul asta.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.iamsterdamcard.com se poate lua si online

#39
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
200eur cinci zile... cam subtire pentru Amsterdam... Poate doar ca sa te plimbi pe strazi si sa-ti iei cardul si un abonament de transport.

#40
salerosa

salerosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.08.2005
Dacă ai examene în Maastricht și vei sta în Haarlem, o să te coste trenul o grămadă de bani...

De la Haarlem la Amsterdam sînt 18 km și se ajunge și cu autobuzul și cu trenul. De la Amsterdam la Maastricht faci cam trei ore cu trenul. Nu merită cu autobuzul fiindcă nu există unul direct și va trebui să schimbi de trei-patru ori și te complici.

În Haarlem nu uita să vizitezi biserica St. Bavo, e foarte frumoasă. Dacă te duci cu trenul la Maastricht, oprește-te și în ’s Hertogenbosch (cunoscut sub denumirea scurtă Den Bosch), unde e cea mai mare catedrală gotică din Olanda, St. Jan, sec. 14. Merită cu prisosință o vizită. Poți întrerupe călătoria cu trenul, biletul îți permite opriri în cursul aceleiași zile.

Amsterdamul e prea mare ca să-ți spun ce ai putea vizita... Depinde ce te interesează. Eu n-am avut niciodată "Amsterdam Card", dar pentru transportul în comun poți lua de la orice tutungerie sau de la automatele din gară un bilet multiplu, numit "strippenkaart". E mai complicat de folosit, că orașul e împărțit pe zone și trebuie să ștampilezi conform numărului de zone străbătute. Dar zona centru e destul de mare și turiștii nu prea ies din ea.

Mîncare ieftină găsești la chinezi, porțiile sînt foarte mari, cam de două persoane. Ce nu poți mînca pe loc, poți lua la pachet. Mai recomand și falafelul de la Maoz, nicăieri nu e mai bun decît acolo.

Dacă mai ai întrebări specifice, spune. Am locuit în Olanda multă vreme și încă mă mai duc de cîteva ori pe an acolo, plus Belgia și Luxemburg.

PS Dacă ai timp, dă o fugă și la Delft.

#41
carlito

carlito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.03.2005
Salutare!
Am mare nevoie de un sfat : plec la Amsterdam in curand , cu masina, si as vrea sa stiu pe unde se ajunge cel mai repede

multumesc mult

#42
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
cumva pleci pe la examene la mastricht?...sunt curios daca suntem mai multi romani...

#43
Andreea_Calancea

Andreea_Calancea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2007

 George_Catean, on Feb 7 2007, 17:48, said:

cumva pleci pe la examene la mastricht?...sunt curios daca suntem mai multi romani...
Maastricht este ok....ramai acolo mai bine, gasesti cea mai buna iarba...du-te la Amsterdam pentru o zi si atat....dimineata vezi sexmuseum, rijkmuseum, vangoghmuseum, liedsplain, rembrandtplain,rokin si damrack....seara intra pe la fete prin redlight district si cam atat. Nu iti lua passuri de 50 euro....orasul e mic, il strabati cu piciorul....nu ai nevoie, arunci banii pe fereastra. Daca ai pb cu mersul pe jos, cu 10 euro iti inchiriezi o bicicleta, sau fura una cum fac toti olandezii. Ia un tren dimineata si intoarce-te noaptea tarziu....nu ai ce face 5 zile la amsterdam ca turist....e o prostie....ai grija la muzee, au si ei M'dme Toussaud...25 euro....nu merita nici 5.....si exemplele pot continua, au 800 de muzee....din care 790 tzeapa, iar 7 nu ti le recomand.

#44
grimmy

grimmy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2007
salutty tutty,
sunt student sh vreau sa ajung ieftin(cam cat s epoate de ieftin) in amsterdam.
cum procedez?
help neded

#45
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
despre cazare zice cineva ceva?vreau sa ma duc de Paste si nu prea mai gasesc locuri prin Amsterdam,,,,,,,,,,,

#46
carlito

carlito

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.03.2005

 grimmy, on Feb 22 2007, 16:37, said:

salutty tutty,
sunt student sh vreau sa ajung ieftin(cam cat s epoate de ieftin) in amsterdam.
cum procedez?
help neded
te iau eu cu masina: :lol: daca pleci la sfarsitul lunii aprilie
tot nu m-ati lamurit cu un traseu rapid spre amsterdam :huh:

#47
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 carlito, on Mar 8 2007, 21:28, said:

te iau eu cu masina: :lol: daca pleci la sfarsitul lunii aprilie
tot nu m-ati lamurit cu un traseu rapid spre amsterdam :huh:
www.viamichelin.com si alegi fastest route... Nu sunt foarte multe variante, evident cea mai rapida o sa presupuna autostrada de la Szeged pana acolo.
Cred ca majoritatea a ajuns la Amsterdam cu avionul. E destul de departe sa mergi in vacanta cu masina in Olanda.

#48
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
din cate imi aduc aminte,pana la Amsterdam sunt aprox. 2200 +/-200 de km.si apoi unde sa te duci cu masina?numai in tara?gandeste ca sunt oameni care mai fac turism si cu masina nu numai cu avionul!

#49
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006

 gusteru, on Dec 13 2006, 20:33, said:

cel mai rapid misloc de transport in amsterdam e tramvaiul. cum iesi din gara e statia de tramvai. poti sa iei bilet cind te sui sau de la ghiseul de bilete de tren din gara pentru mai multe calatorii metoda asta fiind mai ieftina. tot in statie si cred ca si in gara sint info turistice, urmareste semnul cu v v v  ca cel din poza atasata. acolo poti sa afli tot ce te intereseaza in cam toate limbile si gratis. aceste birouri sint in toate orasele olandei iar semne sint cam peste tot. tot acolo primesti si un plan al orasului cu ce ai de vazut. cu mincatul nu pot sa te ajut, eu locuiesc la 15 km si maninc acasa.

eu vin de Paste si am vazut ca hotelurile sunt cam ocupate in aceasta perioada.sa ma risc si sa vin fara rezervare?ce zici?

#50
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Nu m-ai inteles, cred... Ideea e ca sunt multi km, si mergi foarte mult. Doua zile linistit.
Apoi, Olanda nu e chiar asa mare . In plus, transportul in Olanda e f. bun si te scoti mult mai ieftin si mai relaxat.
Ma gandeam ca pentru un Paste la Amsterdam, sa mergi pana acolo cu masina, adica 4 zile doar pe drum, e cam peste mana.
Nu intelege gresit, sunt adeptul mersului cu masina. Amsterdam mi se pare cam departe.

Off topic: de Paste si noi vrem sa mergem afara, dar in Cehia, la Czeski Krumlov. Si cred ca tot cu masina vom merge, insa ma gandesc si la varianta avion pana la Viena (cu MyAir) si de acolo cu trenul la Praga. Din Praga ne ia un prieten.

#51
1024

1024

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 16.02.2006
RoVal1972:poate am inteles eu gresit-sa nu te superi!-si nu ma duc doar pentru Paste,ci pentru o intreaga vacanta(de acolo plec in Germania si Austria);uneori nu poti sa iti iei concediul numai vara,,,,,,Bafta!

#52
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 1024, on Mar 9 2007, 15:09, said:

RoVal1972:poate am inteles eu gresit-sa nu te superi!-si nu ma duc doar pentru Paste,ci pentru o intreaga vacanta(de acolo plec in Germania si Austria);uneori nu poti sa iti iei concediul numai vara,,,,,,Bafta!
De unde atata suparare :)
Din postul tau se intelegea ca mergi de Paste acolo... asa e cand comunici in scris.
Distractie placuta!

#53
salerosa

salerosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.08.2005

 1024, on Mar 9 2007, 11:48, said:

eu vin de Paste si am vazut ca hotelurile sunt cam ocupate in aceasta perioada.sa ma risc si sa vin fara rezervare?ce zici?

Mai bine încerci să rezervi ceva. Riști să ajungi acolo și să n-ai unde să dormi, că și hostelurile sînt pline...

Eu am deschis topicul și am pus pozele, dar n-am mai avut timp să scriu și alte informații. Oricum, cine dorește informații despre Olanda poate să-mi dea un mesaj, promit că-mi fac timp să răspund.

#54
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 RoVal1972, on Mar 9 2007, 15:18, said:

De unde atata suparare :)
Din postul tau se intelegea ca mergi de Paste acolo... asa e cand comunici in scris.
Distractie placuta!

Am fost student la Maastricht acum 15 ani :) ce vremuri... E super oras, ai destule de facut, nu gluma. Daca ai sub 26 de ani, e mult mai ieftin sa vizitezi Belgia. Iti iei bilet de tren pana la Liege - prima gara belgiana importanta si de acolo iti cumperi un bilet care se cheama Rail Pass. Este valabil pentru 10 calatorii intre orice gari din Belgia si costa 69 euro. Practic one way este 6,90 euro.

Tot ziens !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate