Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
1575 replies to this topic

#19
sensation.xx

sensation.xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 23.12.2004
Amsterdam.....frumos...si nu ma refer la red light district.Daca iti place arta viziteaza Ryjksmuseum si Van Gogh museum,daca nu....e cam plictisitor pt ca sunt muzee mari.
Poti sa te plimbi cu barca pe canale...e foarte interesant.
    Alte destinatii:cea mai veche casa din Amsterdam,cea mai mica casa din Amsterdam,central station.
    
    Alte lucruri foarte interesante:
-unele case au un sistem de scripeti pe acoperis(am inteles ca pentru urcarea obiectelor voluminoase,mobila etc)
-prin pietele de flori exista canabis..."starter kit" :coolspeak: poti sa iti incepi o mica afacere....dar ai grija sa nu scoti "starter kitu" din tara ca e ilegal :))

  Plimbare placuta

#20
kelner

kelner

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.07.2006
Salut,

Dupa mijlocul lunii august o sa ajung cu masina in ambele orase. Per total am 4 zile (nu le-am impartit inca) pentru ambele, dar nu stiu mai nimic destre acestea din toate punctele de vedere.
Mi-ar fi de mare folos daca mi-ati da ceva sfaturi si link-uri folositoare pentru a rezolva in mod onorabil cazare, masa, transport local si sa imi fac o ideed de ce ar merita vazut.

Multumesc,

#21
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
eu in afara de gagicile din vitrine nu am retinut nimic din amsterdam :)

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
In vecinatatea Amsterdamului mi-a placut Zaanse Schans, un soi de museul satului, care e si locuit. De fapt e un sat-muzeu. Are case tipice, ateliere mestesugaresti (am vazut cum se fac sabotii de lemn, am vazut o moara de vopsele (unde aveau, in 1994, informatii si in romana), am vazut un nene care facea miniaturi de corabii si le vira in sticle, am degustat multe feluri de brinza) si pravalii.

#23
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

View Postkelner, on Jul 30 2006, 19:51, said:

Salut,

Dupa mijlocul lunii august o sa ajung cu masina in ambele orase. Per total am 4 zile (nu le-am impartit inca) pentru ambele, dar nu stiu mai nimic destre acestea din toate punctele de vedere.
Mi-ar fi de mare folos daca mi-ati da ceva sfaturi si link-uri folositoare pentru a rezolva in mod onorabil cazare, masa, transport local si sa imi fac o ideed de ce ar merita vazut.

Multumesc,

cum ajungi in Amsterdam ar fi bine sa te indrepti catre Centraal Station. Acolo este Turist Office de unde poti obtine toate informatiile de care ai nevoie. cazare o gaseti pe hostels.com... preturi mici Eu am stat pe un vas la docuri langa muzeul naval - nu l-am vizitat, hostelul se numea Hostelboat Anna Maria II  unde camera 2 pers  cu mic dejun(copios) 45 euro..a fost fain mai ales ca e central - la 10 minute de red light district unde sincer e toata distractia  :coolspeak:

#24
ynna

ynna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.09.2006
Pls some help!
Am intrat pe toppic-ul asta intrucat in Feb ajung cateva zile la Amsterdam si sunt sigura ca exista o gramada de pers care ma poate ajuta cu cateva unfo despre oras1 Adik ce pot vizita rapid, unde pot manca relativ ieftin, cum ma deplasez rapid prin oras si cu ce, exclus bicicleta! :) Ma poate ajuta cineva?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
o tara unde imi face placere sa revin de cate ori am ocazia. pana acum am fost de 4 ori. sunt prea multe de spus

sunt 1001 ghiduri turistice gratuite online cu obiective turistice si cu preturi la zi , reviews la restaurante/cafenele , hoteluri bune puteti rezerva pe www.bookings.org www.venere.com , oamenii sunt destul de indiferenti la cei din jur , dar totodata si f amabili daca ai o problema, politia la fel. in general nu veti avea nici un fel de problema. deplasarea se face de preferat cu bicicleta/scuter sau puteti inchiria o masina de la sixt f ieftin, aveti reducere daca o faceti online. eu voi pleca in Martie inapoi ptr o saptamana de fun, fac un roadtrip al Olandei.

http://www.amsterdam.info

cateva info

Edited by MembruAnonim, 13 December 2006 - 16:11.


#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu ratati sa urcati (si nu e gluma) din Den Haag spre plaja de la mare  :)

Cine observa in Postul 6 birnele de culoare alba de sub acoperisurile caselor? Acolo se agata cirligul cu scripete pentru introducerea mobilei in casa, deoarece usile sunt prea inguste. Cind treceti pe autostrada ginditi-va ca podurile peste autostrazi sunt la nivelul marii  :)

Edited by vata_pa_batz, 13 December 2006 - 16:56.


#27
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View Postynna, on Dec 13 2006, 13:49, said:

Pls some help!
Am intrat pe toppic-ul asta intrucat in Feb ajung cateva zile la Amsterdam si sunt sigura ca exista o gramada de pers care ma poate ajuta cu cateva unfo despre oras1 Adik ce pot vizita rapid, unde pot manca relativ ieftin, cum ma deplasez rapid prin oras si cu ce, exclus bicicleta! :) Ma poate ajuta cineva?
cel mai rapid misloc de transport in amsterdam e tramvaiul. cum iesi din gara e statia de tramvai. poti sa iei bilet cind te sui sau de la ghiseul de bilete de tren din gara pentru mai multe calatorii metoda asta fiind mai ieftina. tot in statie si cred ca si in gara sint info turistice, urmareste semnul cu v v v  ca cel din poza atasata. acolo poti sa afli tot ce te intereseaza in cam toate limbile si gratis. aceste birouri sint in toate orasele olandei iar semne sint cam peste tot. tot acolo primesti si un plan al orasului cu ce ai de vazut. cu mincatul nu pot sa te ajut, eu locuiesc la 15 km si maninc acasa.

Attached Files

  • Attached File  vvv.gif   1.24K   39 downloads


#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Plec la Amsterdam pentru 1 saptamana (am niste examene in Maastricht) si stau la un prieten in Haarlem. As vrea sa stiu de la voi care ati mai fost pe acolo in primul rand cum is preturile la mijloacele de transport in comun (ex. tramvaie, busuri, etc), preturi la mancare (pe unde se poate manca mai ieftin) si cam ce este de vizitat (in cele 5 zile disponibile pentru amsterdam).

Multumesc anticipat si raman dator cu berile.

#29
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
hm...amsterdam
eu as merge in zona unde gasesti, legal, tot ce e la noi interzis :)

#30
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
parca de ce nu-ti povesteste prietenul tau care sta la Amsterdam? :huh: el stie mai mult....

#31
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
scuze ...la Haarlem....

poti sa te descurci oriunde....esti tanar, te descurci mai bine, vei afla multe informatii acolo (transport in comun)....

#32
cri_cri

cri_cri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.01.2006

View PostGeorge_Catean, on Jan 30 2007, 23:45, said:

Plec la Amsterdam pentru 1 saptamana (am niste examene in Maastricht) si stau la un prieten in Haarlem. As vrea sa stiu de la voi care ati mai fost pe acolo in primul rand cum is preturile la mijloacele de transport in comun (ex. tramvaie, busuri, etc), preturi la mancare (pe unde se poate manca mai ieftin) si cam ce este de vizitat (in cele 5 zile disponibile pentru amsterdam).

Multumesc anticipat si raman dator cu berile.

Eu am fost anul trecut in octombrie la o conferinta si am stat in Amsterdam 5 zile. Pentru transport si pentru muzee am cumparat un I Amsterdam Card pentru 72 de ore (50 euro), care cuprinde un abonament pentru 72 de ore pentru mijloacele de transport (exceptand metroul si trenul) si un card cu care poti vizita gratuit anumite muzee (suficiente) si beneficiezi si de doua plimbari gratuite cu vaporasul pe canale (plus niste discount-uri si alte gratuitati). Mie mi s-a parut o alegere foarte buna, avand in vedere ca intrarea la muzee variaza intre 6 si 11 euro daca nu si mai mult, iar calatoriile cu mijloacele de transport sunt destul de scumpe.
Oricum, orasul este foarte mic, il poti strabate la pas foarte usor. Despre mancare nu prea stiu ce sa-ti spun.
De vizitat sunt f multe muzee, mie mi-au placut mult muzeul arheologic Allard Pierson, gradina botanica De Hortus, muzeul Van Gogh.. Rijks Museum m-a dezamagit.. dar cine stie, poate intre timp au mai adus tablouri (o parte erau expuse in casa lui Rembrant).
Sa nu uitam cartierul rosu  :naughty:

Daca mai ai intrebari.. sper sa-ti pot raspunde.

Uite cateva link-uri foarte utile:
http://www.holland.com/amsterdam/gb/ (detalii inclusiv despre I Amsterdam Card)
http://www.lonelypla...am/see?a=browse
http://www.gvb.nl/en...ijnenkaart.html (aici gasesti detalii despre mijloacele de transport, bilete, abonamente, inclusiv harti)

Calatorie placuta si bafta la examene!

#33
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
As avea o intrebare.... imi ajung 200 de euro pentru vizitat amsterdamu 4-5 zile in cazul in care cazarea, masa partial si transportul sunt asigurare?

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
daca nu faci shopping si te limitezi la restaurante de tip fast food , de ce nu , ia-ti amsterdam card sa economisesti bani la intrari si cred ca iti ajung , dar nu pentru 5 zile , maxim 3-4

#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
o sa imi iau un bilet de tren de la noi din ro care iti ofera calatorii nelimitat cu trenul 7 zile in olanda. Amsterdam card de unde se cumpara ? am inteles ca e pe la 50 de euro...

#36
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004

View PostGeorge_Catean, on Jan 31 2007, 18:07, said:

As avea o intrebare.... imi ajung 200 de euro pentru vizitat amsterdamu 4-5 zile in cazul in care cazarea, masa partial si transportul sunt asigurare?
daca nu te duci la femei, da ...:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate