Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

UNLOCK HUAWEI K3765 & K4505 USB MODEM

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
1. se introduce modemul in portul usb, se instaleaza VMC Lite & drivers
2. se afla codul de deblocare pe baza imei folosind programul HUAWEI_Calculator
3. se deblocheaza modemul introducand codul de deblocare cu ajutorul programului din arhiva UNLOCK
4. se face update de firmware la K3765 K4505 Ultimate Dashboard UTPS16.001.06.01.500 si se instaleaza MOBILE PARTNER
5. se dezinstaleaza VMC Lite

succes :OK:

Attached Files



#2
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 03.04.2007
Felicitari,testat chiar acum,cu cateva mentiuni:
1.inainte de a face update firmware scoateti SIM-ul din modem
2.In timpul instalarii noului soft daca apare o fereastra iti dati Continue
:coolspeak:
PS sunt mai multe variante pe net,unele nu merg sau te trimit cu link pe diferite pagini web,asa ca folositi cu incredere postul lui _zenith_

Edited by csachiri, 28 February 2011 - 22:49.


#3
lecosuu

lecosuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2011

 _zenith_, on 26th January 2011, 19:26, said:

1. se introduce modemul in portul usb, se instaleaza VMC Lite & drivers
2. se afla codul de deblocare pe baza imei folosind programul HUAWEI_Calculator
3. se deblocheaza modemul introducand codul de deblocare cu ajutorul programului din arhiva UNLOCK
4. se face update de firmware la K3765 K4505 Ultimate Dashboard UTPS16.001.06.01.500 si se instaleaza MOBILE PARTNER
5. se dezinstaleaza VMC Lite

succes :OK:

cu chestia asta doar pot schimba programu de conectare de pe stick dar viteza tot e limitata... eu credeam ca daca instalez programu asta viteza nu mai se limiteaza si are trafic nelimitat

#4
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
In niciun caz. Limitarea de viteza se aplica de catre operator si nu se afla nimic in modemul tau.

#5
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Stie cineva ce modem se alege in Huawei Calculator? K4505 vad ca nu apare

#6
mowglifor

mowglifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.06.2010
Am facut si eu asta cu un modem 3g de la Vodafone; acum il folosesc pentru Cosmote si nu merge bine. Daca-l las sa detecteze retele imi scrie Vodafone 2g, Cosmote 2g si Orange 2g, iar cand e conectat scrie Cosmote EDGE. Viteza maxima pe care am vazut-o intr-o singura seara era cam de 200kbps; in general merge cam cu 20kbs. Deci unde e problema?

#7
dafimoto

dafimoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2004

 mowglifor, on 18th April 2011, 14:41, said:

Am facut si eu asta cu un modem 3g de la Vodafone; acum il folosesc pentru Cosmote si nu merge bine. Daca-l las sa detecteze retele imi scrie Vodafone 2g, Cosmote 2g si Orange 2g, iar cand e conectat scrie Cosmote EDGE. Viteza maxima pe care am vazut-o intr-o singura seara era cam de 200kbps; in general merge cam cu 20kbs. Deci unde e problema?

Ce acoperire ai acolo ? Pare a fi zona doar GSM ...

#8
mowglifor

mowglifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.06.2010

 dafimoto, on 20th April 2011, 10:14, said:

Ce acoperire ai acolo ? Pare a fi zona doar GSM ...
La Cosmote nu am idee, dar cand avea software de Vodafone vedea si 3G, acum nu mai vede...

#9
dafimoto

dafimoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2004

 mowglifor, on 20th April 2011, 12:12, said:

La Cosmote nu am idee, dar cand avea software de Vodafone vedea si 3G, acum nu mai vede...

Si eu am facut debrandingul azi si momentan ma "lupt" cu Mobile Partner care nu vede modemul.
In schimb, pe alt calculator cu VMC instalat merge fara probleme.
Cred ca poti sa folosesti softul proprietar pentru fiecare sim in parte daca crezi ca merge mai bine.

#10
sorin_miu_tm

sorin_miu_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.01.2008

 _zenith_, on 26th January 2011, 20:26, said:

1. se introduce modemul in portul usb, se instaleaza VMC Lite & drivers
2. se afla codul de deblocare pe baza imei folosind programul HUAWEI_Calculator
3. se deblocheaza modemul introducand codul de deblocare cu ajutorul programului din arhiva UNLOCK
4. se face update de firmware la K3765 K4505 Ultimate Dashboard UTPS16.001.06.01.500 si se instaleaza MOBILE PARTNER
5. se dezinstaleaza VMC Lite

succes :OK:

Salut,
am urmat pasii de mai sus si am reusit sa deblocez un K3765 adus din germania si blocat pe vodafone.
acum s-a instalat programul mobile partner, am introdus o cartela activa de digi dar nu se conecteaza
sigur mai trebuie sa fac cava setari in mobile partner dar nu stiu cum , unde si ce
ma poti ajuta

mersi, Sorin

#11
mowglifor

mowglifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.06.2010

 mowglifor, on 18th April 2011, 13:41, said:

Am facut si eu asta cu un modem 3g de la Vodafone; acum il folosesc pentru Cosmote si nu merge bine. Daca-l las sa detecteze retele imi scrie Vodafone 2g, Cosmote 2g si Orange 2g, iar cand e conectat scrie Cosmote EDGE. Viteza maxima pe care am vazut-o intr-o singura seara era cam de 200kbps; in general merge cam cu 20kbs. Deci unde e problema?

Intre timp am descoperit care era problema - era de acoperire. Eu l-am testat initial in zona Aurel Vlaicu - Pipera si acolo mergea jalnic. Din intamplare l-am incercat si in Crangasi si avea vitezele din contract, adica era ok. Era un card "cu acoperire urbana", probabil ca zona de nord nu e inca la oras :)

#12
JohnnSy

JohnnSy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2011
http://unlock.me.pn/
http://unlock.me.pn/contact.php

#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 JohnnSy, on 4th August 2011, 23:52, said:

   Pe alte site-uri e free.

Edited by alexa32, 05 August 2011 - 08:41.


#14
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Dupa ce am facut decodarea, totul functioneaza perfect (fie pe win. xp, win.7, linux ubuntu) cu orice cartela.
Iar in softul Mobile Software, am observat ca pot efectua apeluri voce, si mai are si GPS.
Puteti sa-mi spuneti cum se foloseste GPS-ul ? adica ce program sa folosesc pentru a recunoaste modulul GPS de pe modem.
.
P.S. Modemul este K3765 (Huawei).

Edited by M-A-R-I-U-S, 12 August 2011 - 22:05.


#15
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Stie cineva daca pot folosi K3675 cu alta cartela Vodafone, care are internet activat (abonament) - vodafone complet?

Invers am incercat si functioneaza, adica am introdus in telefon cartela sim cu care mi-a fost livrat modemul la initierea contractului, am facut cateva setari la Access Points si am avut net pe telefon de pe cartela Mobile Internet.

#16
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
da, se poate folosi, seteaza acces pointul corespunzator si v-a merge !

#17
carjilai

carjilai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.12.2008

 M-A-R-I-U-S, on 12th August 2011, 23:03, said:

Dupa ce am facut decodarea, totul functioneaza perfect (fie pe win. xp, win.7, linux ubuntu) cu orice cartela.
Iar in softul Mobile Software, am observat ca pot efectua apeluri voce, si mai are si GPS.
Puteti sa-mi spuneti cum se foloseste GPS-ul ? adica ce program sa folosesc pentru a recunoaste modulul GPS de pe modem.
.
P.S. Modemul este K3765 (Huawei).

Salut . Am si eu tot modelul K3765 si la programul de decodat imi cere sa introduc codul de 8 cifre de ce nu mi-l ofera el? ms

#18
johnamir

johnamir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2011
SALUT LUME  :peacefingers:  FRATILOR AM O PROBLEMA CU UN MODEM HUAWEI K7365. ERA BLOCAT PE VODAFONE SPANIA, L-AM DEBLOCAT, AM INSTALAT VMC, AM INSTALAT DIALUP, AM DEZINSTALAT VMC SI NU IMI VEDE MODEMUL. AM INCERCAT SA FAC _Ultimate_Dashboard_UTPS16.001.06.01.500.rar DAR NU MERGE, IMI DA ERROR CODE 2. CE SA-I MAI FAC ?  :angry2:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate