Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Porto

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
m-am gandit sa deschid un topic nou pt Porto;  

cu deschderea acestui topic atrag atentia tuturor ca pt a putea fi usor consultate trebuiesc deschise noi topicuri mult mai specifice; eu unul nu reusesc deloc sa gasesc un sfat in infinitatea de raspunsuri sub topicul Portugalia

Porto este al doilea oras ca marime in Portugalia; aglomeratia sa urbana impreuna cu cea a Lisabonei acopera practic 60% din populatia Portugaliei.
Am fost la Porto anul acesta in ianuarie. Cui ii place Lisabona ii recomand Porto: este o varianta ceva mai "strong" a Lisabonei: o Alfama gigante.
Cladirile piastrelate antice sunt deosebite, fluviul Douro cu podurile sale ofera o panorama incantatoare, etc.
Nu vreau sa intru in detalii pt care wikipedia sau alte surse pot fi mult mai indicate decat mine.
Astept intrebarile voastra.. sau experientele voastre legate de PORTO.
Topic deschis!.. :peacefingers:

#2
simelena

simelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2007
Binevenit acest topic. Intr-adevar pe topicul Portugalia nu am gasit atat de multe informatii despre Porto. Eu o sa ajung in Porto peste 3 saptamani   :D (sper sa ma ajute si companiile aeriene  :worthy: ).
Pentru ca tot ai fost de curand as vrea sa te intreb cum e vremea pe acolo? Eu sper sa gasesc ceva mai multa caldura decat pe aici ...

#3
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

View Postsimelena, on 27th January 2011, 22:25, said:

Binevenit acest topic. Intr-adevar pe topicul Portugalia nu am gasit atat de multe informatii despre Porto. Eu o sa ajung in Porto peste 3 saptamani   :D (sper sa ma ajute si companiile aeriene  :worthy: ).
Pentru ca tot ai fost de curand as vrea sa te intreb cum e vremea pe acolo? Eu sper sa gasesc ceva mai multa caldura decat pe aici ...


Vremea?? Caldura maaare!
ehehehehe
exagerez un pic. eu am fost acolo la inceputul lui ianuarie:
- temperaturi ziua: 16-18°
- temperaturi noaptea: 14-16°
Ce mai!.. o continua primavara!.. Cel mai fain e tocmai ca de la zi la noapte diferenta de temperatura e insesizabila.
Nu astepta insa prea mult soare! Porto e faimos pt ceata sa in perioada asta. Eu unul in cinci zile insa am nimerit ceata doar intr-o singura zi.
Dimineata e mai mereu ceata, dar de obicei se ridica repede. Norii raman insa, razele de soare patrund mai greu.
Insa nu e frig, daca ploua ploua doar pt cateva minute si picaturile sunt mici si insignificante.
Nu ai nevoie de umbrela..dar nici de ochelari de soare! :naughty:

De la aeroport ia..metroul! te duce direct in centru si costa f. putin. Exista si autobuzuri dar sunt ceva mi scumpe. (nu f. mult insa)
Daca mai ai nevoie de indicatii, cu ca mai mare placereeee! :thumbup:

#4
simelena

simelena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2007
Super! Nu vreau neaparat sa fie soare, dar temperaturi de 16-18° suna biiine  :D
Metroul o sa-mi trebuiasca doar la plecare, pentru ca voi veni din Lisabona  :D .

Spuneai ca ai stat 5 zile, eu o sa am trei zile full. Ce locuri te-au impresionat mai mult? Eu ma gandeam sa iau harta in mana (sper sa gasesc pe la vreun punct turistic sau la hostel) si sa bat tot orasul pana o sa-mi rup picioarele  :lol:

#5
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
3 zile la Porto nu e rau deloc! :-D Te invidiez deja!
Ideea de a merge pe jos e foarte buna, dar antreneaza-te.. e un sus-jos continuu.
Chiar daca mergi pe jos nu rata privelistea din elevadorul de langa podul Dom Luis (cel mai frumos pod din lume-parerea mea).
Fa o plimbare la Vila Nova de Gaia (treci unul din podurile peste Douro), aici nu rata o vizita intr-una din pivnitele cu Porto (explicatii, degustari..mmm) si daca te lasa buzunarul cumpara o sticla de Porto;vinul de Porto ce se gaseste pe la noi e apa de ploaie..
Plimba-te prin Vila de Gaia in sus, arhitectura diferita de Porto in plus privelistea spre Porto e muult mai faina de pe partea aceasta.
Mananca o francesinha (e originara din Porto, mai buna decat aici nu o gasesti nicaieri)
Tot pt o panorama deosebita urca in Torre dos Clerigos; aici vezi si biserica; langa clerigos e un trag de pesti si pasari minunat.
Daca iti place "tahla dourada" nu rata bis. Sf. Francisc, cea mai dourada dintre toate douradele portugheze..

#6
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
Povestea Mea despre Porto __Noiembrie 2010
poate contraria pe multi dar am sa fiu cat pot de obiectiv posibil...
... e total diferit de restul Portugaliei , chiar exista o vorba : Lisboa arata , Coimbra se roaga, Porto munceste
Exceptand Podurile peste raul Douro, tavernele insirate pe mal unde poti manca si degusta celebrul vin de Porto, orasul in sine pare uitat in paragina. Monumente si cladiri cu arhitectura deosebita stau sa se prabuseasca, multe dintre ele parasite.. Nu s-a investit ABSOLUT deloc in restaurarea cladirilor.Criza si-a pus serios accentul .. oamenii par debusolati , f.f. multi cersetori,nu mai vorbesc de hoti si tot felul de tipi dubiosi care pandesc( efectiv asta e termenul) turistii din Praca da Ribeira si restaurantele insirate pe malulRio Douro..Problema hotilor am simtit-o pe propia piele cand dimineata mi-am gasit masina sparta-un geam lateral- si cotrobaita in de-amanuntul, chiar in plin centru-piata Aliados.
Masina era parcata in fata hotelului la 50 m de Politia Turistica.Da chiar au asa ceva... Politistii , multilingvi si extrem de binevoitori ,par depasiti de amploarea fenomenului infractional. Efectiv am stat la coada 3 ore sa-mi depun plangerea alaturi de alti turisti francezi, englezi sositi si ei cu povestile lor despre bagaje furate , aparate foto,video...ba chiar era o frantuzoaica care se plangea ca 'prietenul' ei portughez o lasase fara acte ,carduri,bani..Doar cu Biletul de Avion..
Localnicii , in majoritate varsnici sunt prost imbracati si pe multi dintre ei saracia i-a invins... Daca mergeti in Mall-ul -f. modern si frumos decorat-aflat pe rua de Santa Caterina gasiti la ultimul etaj multe restaurante fast food cu mancare tipic portugheza . De la  supe 1.5-2 euro portia la celebrul sandwich francesinha imbracat in cascaval scaldat intr-un sos putin iute si servit cu cartofi prajiti=6;7 euro in functie de compozitie...
MAREA SURPRIZA o s-o aveti cand stand la masa de jur imprejur veti observa batrini singuri asezati la mese fara nimic in fata , rareori cu o cafea , care pur si simplu vin in VIZITA , stau si casca gura...Pandesc mesele si cand te ridici se aseaza si daca ramane ceva pe masa....te cuprinde un sentiment de amaraciune si revolta neputincioasa.. In Romania totusi n-am vazut in restauratele din mall, supermarket, ...oameni cautand resturi ...
Dupa ora 21.30 strazile sunt inundate de cersetori.... mai ales in centru . Am trecut pe langa un Mc Donalds intr-o seara in drum spre hotel si la intrare erau baieti tineri care se-ndreptau spre oricine iesea din restaurant.La inceput am crezut ca vor sa agate gagicile care ies ... NU sunt agresivi si-am observat ca daca ii ignori n-au treaba cu tine ...Fac parte din peisaj si lumea trece pe langa ei ca si cand n-ar exista..
Doua zile sunt suficiente ptr. orasul propriu-zis si Vila Nova De Gaia dincolo de ponte Dom Luis. Intr-o seara luati metroul si cobariti la prima statie dupa pod:Jardim Do Morro . Orasul luminat vazut noaptea de pe pod , aduce cu grandoarea din toate vederile despre Porto.
Imprejurimile orasului sunt mult mai ofertante.Plajele:praia dos ingleses praia do cabedelo,praia de matosinhos au un farmec aparte si sunt accesibile cu metroul. Dc. aveti timp trageti o fuga la Vila do conde si Povoa de Varzim...Croazierele cu vaporul pe Rio Douro dezvaluie privelisti de basm.Ahhh
S-a nu uitati daca tot sunteti in zona de satele de unde se culeg strugurii ptr. Vino Do Porto , au un farmec aparte... Si mai ales descoperiti AMARANTE , cel mai frumos si ingrijit oras din zona,unde fiecare detaliu e pus in valoare.Un pont ptr. gurmanzii rafinati.Am descoperit intamplator un restaurant aflat in gara Peso da Regua,pe drumul dintre Amarante si Viseu.Absolut incredibil ce se poate face dintr-un depou...omul sfinteste locul se aplica aici din plin...au asezat mese chiar si intr-un fost vagon de marfa..Mancare frantuzeasca rafinata la un pret de invidiat ..despre vin nu mai vorbesc....Desi retras intr-o gara insipida ,de la geamuri vezi trenurile care vin si pleaca,locul pare de ne egalat...Langa masa noastra erau 2 familii de nemti care ziceau ca s-au abatut 300 km din drumul lor sa manince aici....

Edited by amicu, 01 February 2011 - 14:39.


#7
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
[quote name='amicu' date='1st February 2011, 14:19' post='9399654']

... e total diferit de restul Portugaliei , chiar exista o vorba : Lisboa arata , Coimbra se roaga, Porto munceste
Exceptand Podurile peste raul Douro, tavernele insirate pe mal unde poti manca si degusta celebrul vin de Porto, orasul in sine pare uitat in paragina. Monumente si cladiri cu arhitectura deosebita stau sa se prabuseasca, multe dintre ele parasite.. Nu s-a investit ABSOLUT deloc in restaurarea cladirilor.Criza si-a pus serios accentul .. oamenii par debusolati , f.f. multi cersetori,nu mai vorbesc de hoti si tot felul de tipi dubiosi care pandesc( efectiv asta e termenul) turistii din Praca da Ribeira si restaurantele insirate pe malulRio Douro..

Nu caut sa te contrazic, tot ceea ce tu insiri aici exista.. insa cred ca iti lipseste o privire de ansamblu asupra lucrurilor: ceea ce noi vizitam in Porto e doar o foarte mica parte a orasului (zona metropolitana a orasului are 2,000,000 locuitori!); centrul istoric a fost abandonat cu zeci de ani in urma cand lumea s-a mutat pur si simplu in cladiri moderne si primitaore; ca si la Lisabona insa,  de aproximativ  20 de ani incet incet cladirile vin renovate (investitii private); insa in timp ce Lisbona a fost reconstruita de cateva ori in ultimele secole (faimoase cutremure si incendii), tesutul arhitectonic al Porto e mult mai vechi, deci mult mai greu de repus "in miscare". Sunt cateva zone in Porto vechi cu adevarat "strong" (nu ai pomenit nimic de omniprezentul miros de pipi!)
Cersetorii portughezi sunt diferiti de ai nostri; pt ca sunt portughezi ce traiesc inconjurati de portughezi; sunt cu adevarati tolerati, in romania i-ar da imediat afara din mall de aia nu ii vezi! Portughezi iti lasa cu totii impresia ca ar fi saraci; multi dintre ei chiar sunt, insa portughezul este o fire fara "fitze", ce nu a cazut inca in capcana consumismului. Ai vazut cate panouri publicitare sunt in Portugalia?
Cartierele noi (urate, parerea mea) sunt curate, ordinate si cu siguranta mult mai confortabile decat cladirile vechi, umede, cu spatii stramte, inalte si fara lifturi..
Cu 10 -15 ani in urma Porto era un adevarat WC public, eu unul pot spune ca a facut mari pasi inainte..

#8
delziz

delziz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2010
@amicu
Sunt putin dezamagit de ceea ce ai spus. De ce? Pentru ca Porto este si va ramane orasul meu preferat. Intr-adevar nu am mai fost acolo de 4 ani, dar 3 concedii le-am petrecut acolo si pot spune ca-l cunosc destul de bine. Nici prima mea impresie nu a fost placuta, cand am ajuns acolo cu autocarul din Lisabona, in Cordoaria, era plin de politie. Tocmai ce fusesera impuscati 2 ucraineni in parc. Asa ca iti dai seama ce spaima am tras. Dar Porto este un oras senzational. Pe care trebuie sa-l descoperi la pas. Este senzational sa mergi pe malul Douru-lui din Ribeira pana in Matosinhos pe plaja Atlanticului, din Bolhao (unde am stat eu de fiecare data) pana in Boavista (un cartier senzational). Pentru mine, un mare microbist, a fost un vis sa vad un meci pe Do Bessa (cel mai frumos stadion dupa parerea mea) si pe Dragao (proaspat construit in 2004). Un alt mare avantaj este transportul foarte accesibil pentru a vedea celelate orase din nordul Portugaliei. Se face o ora cu trenul pana in Braga (fosta capitala, cu un Bom Jesus incredibil), Guimaraes (intreg centrul vechi fiind patrimoniu UNESCO), Leiria (cu un castel fantastic), Aveiro (Venetia Portugaliei).

Deci @amicu, nu neg nimic din ceea ce ai spus, dar incerc sa insuflu si celorlati forumisti ca Porto este un oras ce trebuie vizitat si descoperit.

A, si sa nu uit, intr-adevar Porto are un miros specific (igrasie + .....).

#9
lorelay_vl

lorelay_vl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.11.2009

View Postdelziz, on 6th February 2011, 14:05, said:

@amicu
Sunt putin dezamagit de ceea ce ai spus. De ce? Pentru ca Porto este si va ramane orasul meu preferat. Intr-adevar nu am mai fost acolo de 4 ani, dar 3 concedii le-am petrecut acolo si pot spune ca-l cunosc destul de bine. Nici prima mea impresie nu a fost placuta, cand am ajuns acolo cu autocarul din Lisabona, in Cordoaria, era plin de politie. Tocmai ce fusesera impuscati 2 ucraineni in parc. Asa ca iti dai seama ce spaima am tras. Dar Porto este un oras senzational. Pe care trebuie sa-l descoperi la pas. Este senzational sa mergi pe malul Douru-lui din Ribeira pana in Matosinhos pe plaja Atlanticului, din Bolhao (unde am stat eu de fiecare data) pana in Boavista (un cartier senzational). Pentru mine, un mare microbist, a fost un vis sa vad un meci pe Do Bessa (cel mai frumos stadion dupa parerea mea) si pe Dragao (proaspat construit in 2004). Un alt mare avantaj este transportul foarte accesibil pentru a vedea celelate orase din nordul Portugaliei. Se face o ora cu trenul pana in Braga (fosta capitala, cu un Bom Jesus incredibil), Guimaraes (intreg centrul vechi fiind patrimoniu UNESCO), Leiria (cu un castel fantastic), Aveiro (Venetia Portugaliei).

Deci @amicu, nu neg nimic din ceea ce ai spus, dar incerc sa insuflu si celorlati forumisti ca Porto este un oras ce trebuie vizitat si descoperit.

A, si sa nu uit, intr-adevar Porto are un miros specific (igrasie + .....).
sunt de acord cu dvs. Porto e un oras minunat, care merita vizitat.am sta 5 luni in porto  si cu fiecare zi petrecuta acolo m am indragostit si mai mult de acel minunat oras. nu mi se pare un wc public, n am intalnit un cersetor in cele 5 luni, nici macar unu'. imi plac portughezii f mult.sunt oamenii deosebiti, care desi nu vb engleza incearca sa t ajute cum pot ei mai bine. nu stiu unde a vazut amicu numai varstnici (din punct de vedere demografic Romania are mai multi batrani).e adevarat ca eu am fost acolo pana in iunie 2009, dar nu se schimba un asa oras doar in 2 ani (romania nu s a schimbat in 20 )

#10
amira0

amira0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.05.2010
Am citit pe tripadvisor variante de a calatori intre Lisabona si Porto.
Ce cu trenul este foarte avantajoas. Din pacate eu nu am reusit sa gasesc nicio modalitate de a rezerva un bilet pentru perioada 5 iulie.
Poate stie cineva cu experienta cum as putea proceda.
Este bine si cu autobuzul.
Multumesc.

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
nu-ti poti cumpara acum bilet deoarece poti face asta doar incepand cu o luna inainte de data calatoriei ( deci de pe 6 iunie , cred )
info despre varianta cu autobuzul gasesti aici
http://www.renex.pt/   -plecare din autogara oriente ,
sau aici
http://www.rede-expressos.pt/  - plecare din sete rios
personal , as alege trenul - http://www.cp.pt  .  plecarile 'directe' sunt din santa apolonia , dar mai multe trec/opresc prin oriente .
un motor de cautare pt toate variantele http://www.transpor....Pagina=Horarios

Edited by dariuscha, 07 March 2012 - 22:32.


#12
amira0

amira0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 14.05.2010
Am citit ca numai asa se poate; cu rezervare. Desigur exista si variant autocarului.
As vrea sa merg o zi in Aveiro, 1-2 in Porto si o zi in Obidos. Cartierul general in Lisabona.
Nu stiu cum ar fi mai bine: sa merg din Lisabona in Aveiro, de aici in Porto/ sau invers: Lisabona-Porto si de acolo in Aveiro.
Voi ce ma sfatuiti?

Edited by amira0, 09 March 2012 - 18:48.


#13
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postamira0, on 9th March 2012, 18:46, said:

Am citit ca numai asa se poate; cu rezervare. Desigur exista si variant autocarului.
As vrea sa merg o zi in Aveiro, 1-2 in Porto si o zi in Obidos. Cartierul general in Lisabona.
Nu stiu cum ar fi mai bine: sa merg din Lisabona in Aveiro, de aici in Porto/ sau invers: Lisabona-Porto si de acolo in Aveiro.
Voi ce ma sfatuiti?
Pai distantele nu sunt prea mari, e o tara mica, asa ca nu prea conteaza. Eu dupa mintea mea, m-as duce ata la Porto si de acolo m-as intoarce vizitand ce pot si ce am timp. De Evora nu ai timp? E foarte frumos. Destul de aproape de oras au si niste site-uri din preistoria, ceva gen Stonehenge. Dar iti cam trebuie masina ca sa ajungi acolo din Evora. Megalitii sunt asezati intre plantatiile de stejari de pluta, e foarte frumos si ca peisaj si ai destul de rar ocazia sa vezi asa ceva.

#14
Dave2012

Dave2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2012
Hey... m-am decis să postez, deși cam cu întârziere, pentru cei care pot ajunge pe această pagină în căutare de informații despre Porto și care se pot simți speriați de ceea ce au citit. Am să încep prin a spune că eu însumi m-am înspăimântat când am citit câteva dintre posturile apocaliptice de mai sus. Nu vreau să subestimez părerea nimănui, voi atrage doar atenția asupra faptului că o vacanță plină de experiențe negative nu înseamnă că toate vacanțele sunt așa. Voi combate punct cu punct anumite afirmații de mai sus, cu date...

1. Orașul nu este în paragină ci are un aspect mai neobișnuit deoarece este unul dintre cele mai vechi din Europa (în Porto există biserici construite în secolul XII și străzi care au fost deschise prin anul 1500 - care, evident, astăzi au devenit neîncăpătoare). Primăria funcționează după logica menținerii istoriei orașului și nu după logica cu care suntem obisnuiți în România: dărâmat și apoi construit în sticlă. În concluzie, este un oraș foarte vechi și ceea ce o să vedeți, este, în principiu, o arhitectură foarte veche.

2. Despre hoți, spargeri de mașini, împușcați în cap și alți balauri asemenea, nu mă voi pronunța ci doar voi aminti indicele mondial al păcii pe anul 2011. Acesta identifică Portugalia ca pe a 17-a cea mai pacifică țară din lume (din 152 de țări analizate) - http://www.visionofhumanity.org/

3. Despre mulțimea de cerșetori prăpădiți nu voi spune decât că sunt în număr net inferior dacă îi comparam cu cei din Paris, Barcelona, Roma sau alte orașe din țări mai bogate decât Portugalia.

4. Oameni în mall care să aștepte să te ridici de la masă și să cotrobăie prin ceea ce a fost odată farfuria ta nu am văzut niciodată. Ba chiar la orele de prânz / cină centrele comerciale și mai toate restaurantele sunt pline, mâncatul în oraș fiind pentru portughezi ceva foarte frecvent și obișnuit datorită costului foarte redus (mai ieftin ca în România). În locurile ne-turistice se poate obține cu ușurință o supă, un fel principal de mâncare, o bautură și o cafea... toate pentru mai puțin de 10 € (a se reține că salariul MINIM în Portugalia este de 500 €).

Odată menționate părțile pe care nu le-am considerat tocmai corespunzătoare cu realitatea pot doar să spun că orașul Porto este un oraș mai mult decât interesant pentru a fi vizitat și foarte plăcut pentru a trăi în el. Îl recomand cu toată sinceritatea tuturor celor care se gândesc să-l viziteze și chiar și celor care se pot gândi la o vizită prelungită.

Totodată, merită menționat că în 2012 Porto a fost considerat cea mai bună destinație europeană: http://www.europeanc...stination-2012/

Pentru informații direct de la sursă, recomand site-ul oficial de turism www.portoturismo.pt (nu vă speriați, deși se termină în .pt este, de fapt, în engleză)

În ceea ce privește transportul, deși pare complicat de utilizat, funționează impecabil. Există metrou, deși orașul nu este chiar atât de mare, care dispune de un orar respectat la minut. Autobuzele au și ele orar respectat cu diferențe de 2-3 minute, înainte sau după ora stabilită, în funcție de trafic.

În sfârșit, pentru a demonstra adevărul celor spuse vă las cu câteva imagini de pe wikipedia:

Podul "Dom Luís" una dintre emblemele orașului:

http://en.wikipedia....nte_e_Porto.jpg

Orașul cu a lui bătrânețe:

http://upload.wikime...0425_120313.jpg

Râul Douro, o barca "rabelo" și orașul ca fundal:

http://upload.wikime...ro_at_Porto.jpg

Tramvaiul vechi (în capăt, primăria):

http://upload.wikime....._Aliados).JPG

Metroul din Porto:

http://upload.wikime...am_Trindade.jpg

Aeroportul din Porto:

http://upload.wikime...to_Porto_01.jpg

Casa Muzicii - un fel de casă de cultură a orașului Porto:

http://upload.wikime...icaexterior.jpg

Sper că am reușit să vă redau, prin acest post, cheful de a vizita Porto... chiar merită!
Dacă cineva are nevoie de informații mai specifice, sunt disponibil ;)

#15
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View PostDave2012, on 30th May 2012, 02:39, said:

Hey... m-am decis să postez, deși cam cu întârziere, pentru cei care pot ajunge pe această pagină în căutare de informații despre Porto și care se pot simți speriați de ceea ce au citit. Am să încep prin a spune că eu însumi m-am înspăimântat când am citit câteva dintre posturile apocaliptice de mai sus. Nu vreau să subestimez părerea nimănui, voi atrage doar atenția asupra faptului că o vacanță plină de experiențe negative nu înseamnă că toate vacanțele sunt așa. Voi combate punct cu punct anumite afirmații de mai sus, cu date...

1. Orașul nu este în paragină ci are un aspect mai neobișnuit deoarece este unul dintre cele mai vechi din Europa (în Porto există biserici construite în secolul XII și străzi care au fost deschise prin anul 1500 - care, evident, astăzi au devenit neîncăpătoare). Primăria funcționează după logica menținerii istoriei orașului și nu după logica cu care suntem obisnuiți în România: dărâmat și apoi construit în sticlă. În concluzie, este un oraș foarte vechi și ceea ce o să vedeți, este, în principiu, o arhitectură foarte veche.

2. Despre hoți, spargeri de mașini, împușcați în cap și alți balauri asemenea, nu mă voi pronunța ci doar voi aminti indicele mondial al păcii pe anul 2011. Acesta identifică Portugalia ca pe a 17-a cea mai pacifică țară din lume (din 152 de țări analizate) - http://www.visionofhumanity.org/

3. Despre mulțimea de cerșetori prăpădiți nu voi spune decât că sunt în număr net inferior dacă îi comparam cu cei din Paris, Barcelona, Roma sau alte orașe din țări mai bogate decât Portugalia.

4. Oameni în mall care să aștepte să te ridici de la masă și să cotrobăie prin ceea ce a fost odată farfuria ta nu am văzut niciodată. Ba chiar la orele de prânz / cină centrele comerciale și mai toate restaurantele sunt pline, mâncatul în oraș fiind pentru portughezi ceva foarte frecvent și obișnuit datorită costului foarte redus (mai ieftin ca în România). În locurile ne-turistice se poate obține cu ușurință o supă, un fel principal de mâncare, o bautură și o cafea... toate pentru mai puțin de 10 € (a se reține că salariul MINIM în Portugalia este de 500 €).

Odată menționate părțile pe care nu le-am considerat tocmai corespunzătoare cu realitatea pot doar să spun că orașul Porto este un oraș mai mult decât interesant pentru a fi vizitat și foarte plăcut pentru a trăi în el. Îl recomand cu toată sinceritatea tuturor celor care se gândesc să-l viziteze și chiar și celor care se pot gândi la o vizită prelungită.

Totodată, merită menționat că în 2012 Porto a fost considerat cea mai bună destinație europeană: http://www.europeanc...stination-2012/

Pentru informații direct de la sursă, recomand site-ul oficial de turism www.portoturismo.pt (nu vă speriați, deși se termină în .pt este, de fapt, în engleză)

În ceea ce privește transportul, deși pare complicat de utilizat, funționează impecabil. Există metrou, deși orașul nu este chiar atât de mare, care dispune de un orar respectat la minut. Autobuzele au și ele orar respectat cu diferențe de 2-3 minute, înainte sau după ora stabilită, în funcție de trafic.

În sfârșit, pentru a demonstra adevărul celor spuse vă las cu câteva imagini de pe wikipedia:

Podul "Dom Luís" una dintre emblemele orașului:

http://en.wikipedia....nte_e_Porto.jpg

Orașul cu a lui bătrânețe:

http://upload.wikime...0425_120313.jpg

Râul Douro, o barca "rabelo" și orașul ca fundal:

http://upload.wikime...ro_at_Porto.jpg

Tramvaiul vechi (în capăt, primăria):

http://upload.wikime....._Aliados).JPG

Metroul din Porto:

http://upload.wikime...am_Trindade.jpg

Aeroportul din Porto:

http://upload.wikime...to_Porto_01.jpg

Casa Muzicii - un fel de casă de cultură a orașului Porto:

http://upload.wikime...icaexterior.jpg

Sper că am reușit să vă redau, prin acest post, cheful de a vizita Porto... chiar merită!
Dacă cineva are nevoie de informații mai specifice, sunt disponibil ;)

bine punctat!sunt intru totul de acord cu tine!
si daca oamenii nu sunt imbracati dupa ultimele tendinte in materie de moda nu inseamna ca nu si-ar permite, e o perceptie foarte gresita!

#16
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View PostDave2012, on 30th May 2012, 02:39, said:

Hey... m-am decis să postez, de?i cam cu întârziere, pentru cei care pot ajunge pe această pagină în căutare de informa?ii despre Porto ?i care se pot sim?i speria?i de ceea ce au citit. Am să încep prin a spune că eu însumi m-am înspăimântat când am citit câteva dintre posturile apocaliptice de mai sus. Nu vreau să subestimez părerea nimănui, voi atrage doar aten?ia asupra faptului că o vacan?ă plină de experien?e negative nu înseamnă că toate vacan?ele sunt a?a. Voi combate punct cu punct anumite afirma?ii de mai sus, cu date...



1. Ora?ul nu este în paragină ci are un aspect mai neobi?nuit deoarece este unul dintre cele mai vechi din Europa (în Porto există biserici construite în secolul XII ?i străzi care au fost deschise prin anul 1500 - care, evident, astăzi au devenit neîncăpătoare). Primăria func?ionează după logica men?inerii istoriei ora?ului ?i nu după logica cu care suntem obisnui?i în România: dărâmat ?i apoi construit în sticlă. În concluzie, este un ora? foarte vechi ?i ceea ce o să vede?i, este, în principiu, o arhitectură foarte veche.

2. Despre ho?i, spargeri de ma?ini, împu?ca?i în cap ?i al?i balauri asemenea, nu mă voi pronun?a ci doar voi aminti indicele mondial al păcii pe anul 2011. Acesta identifică Portugalia ca pe a 17-a cea mai pacifică ?ară din lume (din 152 de ?ări analizate) - http://www.visionofhumanity.org/

3. Despre mul?imea de cer?etori prăpădi?i nu voi spune decât că sunt în număr net inferior dacă îi comparam cu cei din Paris, Barcelona, Roma sau alte ora?e din ?ări mai bogate decât Portugalia.

4. Oameni în mall care să a?tepte să te ridici de la masă ?i să cotrobăie prin ceea ce a fost odată farfuria ta nu am văzut niciodată. Ba chiar la orele de prânz / cină centrele comerciale ?i mai toate restaurantele sunt pline, mâncatul în ora? fiind pentru portughezi ceva foarte frecvent ?i obi?nuit datorită costului foarte redus (mai ieftin ca în România). În locurile ne-turistice se poate ob?ine cu u?urin?ă o supă, un fel principal de mâncare, o bautură ?i o cafea... toate pentru mai pu?in de 10 ? (a se re?ine că salariul MINIM în Portugalia este de 500 ?).

Odată men?ionate păr?ile pe care nu le-am considerat tocmai corespunzătoare cu realitatea pot doar să spun că ora?ul Porto este un ora? mai mult decât interesant pentru a fi vizitat ?i foarte plăcut pentru a trăi în el. Îl recomand cu toată sinceritatea tuturor celor care se gândesc să-l viziteze ?i chiar ?i celor care se pot gândi la o vizită prelungită.

Totodată, merită men?ionat că în 2012 Porto a fost considerat cea mai bună destina?ie europeană: http://www.europeanc...stination-2012/

Pentru informa?ii direct de la sursă, recomand site-ul oficial de turism www.portoturismo.pt (nu vă speria?i, de?i se termină în .pt este, de fapt, în engleză)

În ceea ce prive?te transportul, de?i pare complicat de utilizat, fun?ionează impecabil. Există metrou, de?i ora?ul nu este chiar atât de mare, care dispune de un orar respectat la minut. Autobuzele au ?i ele orar respectat cu diferen?e de 2-3 minute, înainte sau după ora stabilită, în func?ie de trafic.

În sfâr?it, pentru a demonstra adevărul celor spuse vă las cu câteva imagini de pe wikipedia:

Podul "Dom Luís" una dintre emblemele ora?ului:

http://en.wikipedia....nte_e_Porto.jpg

Ora?ul cu a lui bătrâne?e:

http://upload.wikime...0425_120313.jpg

Râul Douro, o barca "rabelo" ?i ora?ul ca fundal:

http://upload.wikime...ro_at_Porto.jpg

Tramvaiul vechi (în capăt, primăria):

http://upload.wikime....._Aliados).JPG

Metroul din Porto:

http://upload.wikime...am_Trindade.jpg

Aeroportul din Porto:

http://upload.wikime...to_Porto_01.jpg

Casa Muzicii - un fel de casă de cultură a ora?ului Porto:

http://upload.wikime...icaexterior.jpg

Sper că am reu?it să vă redau, prin acest post, cheful de a vizita Porto... chiar merită!
Dacă cineva are nevoie de informa?ii mai specifice, sunt disponibil ;)

1. Exista din cate am inteles o bacterie specifica acelei zone care se dezvolta pe peretele cladirilor. In combinatie cu urina, fac aerul de nerespirat cateodata.

2. Despre folosirea armelor de foc am auzit o singura data. In ultimii 2-3 ani furturile si mai ales spargerile de masini au crescut vertiginos. Mai ales daca ai numar de inmatriculare strain.

3. Cetateni de etnie rroma la marile intersectiii ii vezi cersind.

4. Nu-ti cotrobaie nimeni prin resturi sau nu-ti cotroboia. Legat de mancatul in oras, lucrul acesta era o obisnuinta pentru ca preturile erau accesibile. Clasa mijlocie care exista oarecum inainte acum s-a subtiat si tinde spre disparitie. In ultimii ani, si cu taierile salariale, TVA-ul la 23%, centrele comerciale sunt dezolant de goale cateodata. O masa acolo costa intre 4,5EUR si 7EUR. (felul doi) destul de consistent.  Daca tu ai platit 10EUR pe o supa, o bautura si o cafea cu siguranta nu te-aflai intr-un loc "ne-turistic" unde ar fi trebuit sa te coste vreo 3EUR. Salariul mediu in Portugalia este undeva intre 350 si 450EUR nu mai stiu exact, nicidecum 500. Nu a fost niciodata atata.

5. Majoritatea tinerilor se muta in Lisabona sau iau calea emigrarii pentru ca nu se gaseste de lucru. Este un loc linistit daca vrei sa te retragi. Nordicii, englezii cumpara propietati si isi petrec batranetea acolo.

In vremurile astea de criza, Porto este o destinatie turistica pentru ca-i foarte ieftina pentru europeni. Mai putin pentru noi, unde pretul biletului pana acolo este de 3 ori mai mare decat din oricare alta tara UE.

Edited by fabian23, 16 July 2012 - 08:37.


#17
SOUSA

SOUSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 30.05.2012

View Postfabian23, on 16th July 2012, 07:25, said:

. Salariul mediu in Portugalia este undeva intre 350 si 450EUR nu mai stiu exact, nicidecum 500. Nu a fost niciodata atata.

Tu iti dai seama cê ineptii spui? De und scoti chestiile ástea? Cand nu stii despre cê vorbesti mai bine taci.
Salariul mediu in Portugalia este de 777 euro, iar cel minim 485! Sunt date oficiale nu aberatiiile ( da, aí vazut bine, iar am folosit cuvantul Ásta ) unuia care s-a trezit vorbind!
Mai baiatule, pune mana si te informeaza!

#18
Dave2012

Dave2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2012
Video de promovare turistică realizat de Primăria Oraşului Porto... enjoy! ;)

www.youtube.com/#/watch?v=YCOS97q_Yb4

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate