Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

sfaturi cultivare legume

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 silesax, on 19 ianuarie 2013 - 18:25, said:

lasatima fratilor cu panarama asta de fraierit lumea..................eu vreau ceva chimicale performante.........

maine merg la depozit sa vad exact denumirea si iti trimit'
15 15 15 e ingrasamant complex

Edited by vasiuca, 19 January 2013 - 18:29.


#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
exista altele mult mai complexe frate vasile vreau sa evoluez si io bini di tat

#39
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 vasiuca, on 14 ianuarie 2013 - 08:23, said:

teren moale?
la ce te referi colegule? eu am impresia ca nici macar nu a fost pregatit inainte .

Eu cred ca a fost discuit inainte.Si in legatura cu umiditatea ,ti se pare ca e optima?Eu cred ca e cam ud terenul.

 silesax, on 19 ianuarie 2013 - 18:25, said:

lasatima fratilor cu panarama asta de fraierit lumea..................eu vreau ceva chimicale performante.........

Fertilizeaza cu gunoi de grajd(de preferat de pasare) si te asigur ca o sa ai un randament mai bun ca la ingrasemintele chimice ;)

#40
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 vasiuca, on 19 ianuarie 2013 - 18:28, said:

maine merg la depozit sa vad exact denumirea si iti trimit'
15 15 15 e ingrasamant complex
Ingrasaminte hidrosolubile,sunt la saci de 25 kg si le gasesti in diverse formule si de la diferite firme ,ca exemplu ,agrofeed s-au polifeed[cele mai bune dupa experienta mea] de la Haifa,Yara,Scots si altele.Costa in jur de 250 lei sacul, dar merita,le gasesti si tu pe internet daca le cauti.

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
frate zscf ,nu exista la noi in sat mranita din gunoi de grajd ca s-a varsat caruta cu legumicultori aici.
cel de pasare trebuie dat dupa solutia lui trestie de balta ??
adica dupa ce a fost macerat 16 zile??

#42
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 silesax, on 19 ianuarie 2013 - 19:36, said:

frate zscf ,nu exista la noi in sat mranita din gunoi de grajd ca s-a varsat caruta cu legumicultori aici.
cel de pasare trebuie dat dupa solutia lui trestie de balta ??
adica dupa ce a fost macerat 16 zile??

Nu stiu solutia lui trestie de balta.In apropiere de tine nu sunt ferme de gaini?Daca da, acolo poti gasi si o masina sau tractor care sa ti-l aduca acasa.Daca il iei de  acolo il poti imprastia fara sa-l mai lasi(el o sa fie fie pe coaja de orez,raza sau paie,talaj..etc).in zona ta cum e cu fertilizarea cu gunoi de grajd?

Pe urma poti administra si cele recomandate de Nosztalgya,ca fertilizare foliara sau prin picatura,dar eu zic sa faci fertilizarea de baza cum ti-am recomandat daca e posibil;)

#43
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Hidrosolubilele merg daca ai irigare prin picurare. Daca nu, mergi pe cele complexe granulate cu microelemente, incorporabile in sol, cu eliberare controlata in functie de temperatura. Fabricantii sunt tot cei de care a spus mai sus NOSZTALGIA: Agroblen de la Scotts, Multicote de la Haifa, YaraMila Cropcare de la Yara. Doar ca un producator care se respecta o sa-ti recomande nu doar un fertilizator de baza, ci si altii, foliari, cu calciu, cu magneziu sau cu ce iti mai trebuie, functie de cultura. Daca vrei sa mergi pe directia asta, da-le telefon, intreaba-i de tehnologie si de distribuitori.

#44
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Din ce stiu eu ,gainatul de pasare e foarte acid si dauneaza legumelor daca este aruncat pe teren in stare bruta.El trebuie sa treaca printr-un proces de macerare in prealabil,insa nu stiu prea bine acest proces.Oricum eu evit sa-l arunc pe teren asa cum il iau de la pasari si nici daca a fost depozitat cateva saptamani.

#45
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 stefan1976, on 20 ianuarie 2013 - 18:13, said:

Din ce stiu eu ,gainatul de pasare e foarte acid si dauneaza legumelor daca este aruncat pe teren in stare bruta.El trebuie sa treaca printr-un proces de macerare in prealabil,insa nu stiu prea bine acest proces.Oricum eu evit sa-l arunc pe teren asa cum il iau de la pasari si nici daca a fost depozitat cateva saptamani.

Daca nu il dai in exces nu are nimic.La avicole el sta depozitat,dar e si direct luat din hale,iar oamnii fertilizeaza cu el,cel mai bine e toamna inainte de aratura dar e foarte bine si in primavara inainte de a face lucrarile terenului.

#46
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Herculet, on 19 ianuarie 2013 - 12:15, said:

sal,
cred ca asta te intereseaza si este ecologic,
http://www.delcamag....umicultura.html  si poti cumpara direct de la producator la pret mult mai mic de aici:
http://www.emharghita.ro/


Cred ca agheasma de la Patriarhie are acelasi efect in tratarea bataii de joc la pericard sau entorsa acuta la ficat.

Ce vand oamenii astia se foloseste in agricultura ca Amendamente, nu ca Ingrasaminte.
Administrarea lor se face dupa o analiza agrochimica, nu cum crede baba Leana ca se folosesc antibioticele.

 stefan1976, on 20 ianuarie 2013 - 18:13, said:

Din ce stiu eu ,gainatul de pasare e foarte acid si dauneaza legumelor daca este aruncat pe teren in stare bruta.El trebuie sa treaca printr-un proces de macerare in prealabil,insa nu stiu prea bine acest proces.Oricum eu evit sa-l arunc pe teren asa cum il iau de la pasari si nici daca a fost depozitat cateva saptamani.

Afecteaza doar daca e pus in cantitate mare si nu este incorporat.
O roaba /m2 e mult, dar una /12-15 m2 e suficient pentru culturile legumicole mari consumatoare (rosii, ardei, vanata, castraveti)
Nu se fertilizeaza niciodata cand urmeaza sa se cultive radacinoase pentru ca vor ramifica in draci.

#47
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 trestie-de-balta, on 20 ianuarie 2013 - 23:36, said:

Cred ca agheasma de la Patriarhie are acelasi efect in tratarea bataii de joc la pericard sau entorsa acuta la ficat.
Ce vand oamenii astia se foloseste in agricultura ca Amendamente, nu ca Ingrasaminte.
Administrarea lor se face dupa o analiza agrochimica, nu cum crede baba Leana ca se folosesc antibioticele.
Eu stiam ca roca asta vulcanica macinata, de i s-a tot facut reclama in ultima vreme la TV e folosita pentru imbogatirea solului cu microelemente Calciu, Magneziu etc.... Asa este?

Trestie ? zici ca e nevoie de analiza de sol pentru ca modifica PH-ul solului? sau cum e?

A folosit cineva pana acum? Am inteles ca se administreaza chiar si in alimentatia animalelor in forma macinata fin. Se gaseste in diferite formule si pt consumul uman.

Eu am posibilitatea sa iau de la o firma de la Rupea care exploateaza ceva de genu asta, doar ca ei o numesc zeolit. Pretul la ei e de 0.40 ron/kg. N-ar fi chiar o avere.

Merita incercat oare? sau sunteti de parere din start ca e teapa totala?

Edited by nicoretro, 04 February 2013 - 01:55.


#48
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am luat si am imprasitiat pe teren pt ca:
-mranita are NPK dar nu are cum sa aiba Ca si Mg.
-Mg ajuta planta sa aiba clorofila
-Ca ajuta planta sa fie mai rezistenta la daunatori (inclusiv la ciuperci).

am testat Mg la plantele de apartament si...dupa ce le-am dat de 2 ori apa+Mg s-au inverzit f.tare. Ca il tot testez prin gradina provenit din coji de oua (aka pun in groapa rosiei si coji de oua pisate) si n-am vazut sa le dauneze, din contra.

asta empiric pe mia mea de mp, probabil ca la nivel profi chiar trebuie facuta analiza la sol. acuma...in turba cumparata din magazine am vazut cochilii de melci+bucatele de scoici (scapate de la macinare), deci e clar ca folosesc cochiiile pt.Ca.

#49
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Nu stiu unde sa scriu in alta parte. Sper ca scriu la topicul potrivit.

Va spuneam ca sint cea mai incepatoare dintre incepatoare in ale gradinaritului. Am o curte de 4 ani (cca 700 mp) unde as vrea sa cultiv legume, sa plantez citiva pomi fructiferi si sa fac un mic solar (3/4m). Ma interseaza doar pentru consum propriu si atit.

Partea proasta este ca pamintul unde vreau sa fac gradina este plin de buruieni: stir si urzica moarta. Nu stiu cum sa procedez. Am facut citeva cosiri insa nu au avut nici un efect. Am si erbicidat in 2 rinduri anul trecut, insa parca nici nu s-a vazut, Nu-mi pot da seama cum voi ajunge sa pot curata tot terenul. Manual? Exista alta varianta?

#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,515
  • Înscris: 27.01.2012
RoundUp...

#51
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Cu acela am dat. De 2 ori.

#52
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Pai, avand in vedere ca stirul a fost redescoperit ca un miracol al naturii, poate nu-l mai elimini ci pui de-o afacere Posted Image

http://www.formula-a...te-stirul-15453

Stirul e planta anuala, daca o lasi sa faca seminte poti sa dai cu erbicid la nesfarsit, ea tot o sa rasara anul viitor din semintele ajunse in pamant.

Edited by claudia313, 31 July 2013 - 22:11.


#53
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Stiu asta, de aceea nici nu am mai erbicidat. Sint sigura ca sint milioane de seminte cumulate in sol. Ma intreb in citi ani o sa dovedesc lanul de stir....In zona unde am plantat trandafirii de 3 ani smulg la el si tot este. Mai putin decit la inceput, insa inca foarte mult.

#54
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Am eu cateva metode:
1. Folie de mulcire,
2. Mulcire cu paie sau iarba dar fara seminte; eu folosesc la radacina trandafirilor si printre flori gazonul proaspat tuns;
3. Dual Gold - erbicid mai prietenos cu mediul dar mai putin eficient;
4. Stomp erbicid foarte eficient. Ambele inhiba germinarea semintelor si trebuiesc date pe pamantul bine maruntit. Ambele sunt omologate la noi pentru legumicultura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate