Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sfaturi cultivare legume

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
salut sint sile ,as dori ceva recomandari pentru inceput in legatura cu cultura care sa urmeze unei culturi de ceapa verde si spanac de toamna care pe 15 aprilie (cu putin noroc)deja e vinduta.ce nu stiu este ce cultura sa urmeze?????aici accept sfaturi de la cunoscatori.
suprafata in discutie e de 2000 de m patrati.
deci cu ce ati veni voi ce deja sinteti experti in legumicultura pe suprafata aceasta dupa cultura precedenta pe data de 15 aprilie ,ma refer la ce cultura sa ma hotarasc sa renteze cel mai mult economic vorbind??????

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
haidi bre oameni buni nu mai fiti asa secretosi..spuneti si mie ce soiuri de tomate sint bune pentru cultura in cimp deschis legate pe stilpi cu ata deci ridicate se la pamint deci ce soiuri sa cumpar????
sa fie rotunde rezistente la transport rezistente la boli si mai timpurii asa.
varza timpurie ce soi sau hibrin imi recomandati???
pepeni ?ce soiuri sau hibrizi imi recomandati pentru ca sa ii fac rasaduri si sa ii scot mai repede la vinzare???

#3
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Salut. Iti recomand sa iei legatura cu producatorii din marile bazine legumicole ( ex. Matca - Galati ), de unde vei obtine cu siguranta raspunsuri la intrebarile tale.

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
obtii pe dracu, nu vezi ca aici pe forum de pe 25 pina acum nu a zis nici un legumicultor de aici un singur soi care sa il cultiv ,ce te face sa crezi ca la matca iti deschid portile si spun tot ?pina una alta mi-am cumparat de la matca de la un magazin  urmatoarele-rosii 3 soiuri(cu crestere nedeterminata-TOLIN si LADY ROSA [800 SEMINTE] si cu crestere determinata-KEREN [1000seminte].
pepeni verzi-SORENTO [1000 seminte]
varza timpurie-GREGORIAN [2500 seminte]
tavite alveolare pentru a semana direct in ele
cu tot ma ajuns 900 lei.
toate astea urmeaza ca in martie sa le seman in solar pentru rasad si in aprilie sa le plantez in gradina de linga casa.

#5
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Si noi pe suprafata similara am avut recolte bunicele si la vinete si ardei. Nu stiu insa cat de rentabile sunt din punct de vedere economic, dar poate ne ajuta alti colegi cu mai multa experianta.

Bafta oricum,

#6
ciuchi67

ciuchi67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2011

View Postsilesax, on 30th January 2011, 13:25, said:

haidi bre oameni buni nu mai fiti asa secretosi..spuneti si mie ce soiuri de tomate sint bune pentru cultura in cimp deschis legate pe stilpi cu ata deci ridicate se la pamint deci ce soiuri sa cumpar????
sa fie rotunde rezistente la transport rezistente la boli si mai timpurii asa.
varza timpurie ce soi sau hibrin imi recomandati???
pepeni ?ce soiuri sau hibrizi imi recomandati pentru ca sa ii fac rasaduri si sa ii scot mai repede la vinzare???


buna ziua,

la rosii ti-as recomanda gigant ,cherry si inima de bou.eu asta am avut anul trecut si au crescut frumos.pamantul meu e argilos si l-am ajutat  cu ceva mranita,si in rest am udat si am plivit.
sa stropesti pt mana neaparat,mai ales dupa ploi abundente.la celelalte nu ma pricep...........asta nu ca m-as pricepe prea tare si la rosii.

Bafta

#7
carjilai

carjilai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.12.2008
Salut!

Eu recomand cu placere cultivarea alunelor de pamant care se poate insamanta dupa 15 aprilie. este al doilea an in care merg pe aceasta cultura .

Puteti vedea poze la :  http://liber-sa-gand...-de-pamant.html  iar cu privire la tehnica de cultivare o poti gasi la : http://culturaplantelor.blogspot.com .

Mult succes!

Edited by carjilai, 28 March 2011 - 19:33.


#8
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Cam care ar fi productia la hectar?
Unde sepot vinde?La ce pret?
Eu nu am vazut inca la nimeni in piata sa vanda alune de pamant.

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
asta cu alunele este o afacere pentru cei ce vind seminte si tot ce trebuie ca tu sa te apuci de cultivat alune de pamint.
adica e o mare teapa ca si cu prepelitele ca si cu struti .....si mai sunt fel si fel de aberatii.
:confuzzled:

#10
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Cu prepelitele nu e nicio tzeapa.Cunosc oameni care in urma cu cativa ani aveau cred ca vreo 500 de prepelite si vindeau ouale.Faceau de pe oua lunar cel putin de doua ori mai mult decat castigau din salar.Au renuntat pentru ca s-au mutat si intre timp s-au pensionat si nu mai au atata forta de munca.Cred ca nici cererea nu mai e atat de mare in prezent dar cel putin cu cativa ani in urma era o afacere foarte profitabila.

Edited by Neuronul_ganditor, 25 April 2011 - 22:12.


#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ca si continuare la topic.
rasadurile de varza au iesit bine si acu trei zile le-am plantat afara si am instalat picurarea pe ele.
rasadurile de rosii au avut si ele o rasarire acceptabila si sint frumoase si peste vreo 8 zile eu zic ca le plantez afara.
pepeni in schimb nu merg deloc bine .din 1000 seminte care trebuiau sa fie in plic am gasit 900 ,din 900 semanate au iesit 500 ,din 500 rasarite 200 au cazut si restu nu cresc deloc si par ametiti tare si nu stiu de ce????!!!
daca are cineva ceva sfaturi pentru pepeni ,le accept cu placere.

#12
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postsilesax, on 4th May 2011, 08:41, said:

ca si continuare la topic.
rasadurile de varza au iesit bine si acu trei zile le-am plantat afara si am instalat picurarea pe ele.
rasadurile de rosii au avut si ele o rasarire acceptabila si sint frumoase si peste vreo 8 zile eu zic ca le plantez afara.
pepeni in schimb nu merg deloc bine .din 1000 seminte care trebuiau sa fie in plic am gasit 900 ,din 900 semanate au iesit 500 ,din 500 rasarite 200 au cazut si restu nu cresc deloc si par ametiti tare si nu stiu de ce????!!!
daca are cineva ceva sfaturi pentru pepeni ,le accept cu placere.
Sorento este un hibrid extratimpuriu foarte pretentios la rasarire,este pentru profesionisti.Trebuia sa incerci cu alt hibrid mai putin pretentios.Fa un tratament cu Revital, un plic de 10mg la 10l apa si isi revine si planteazai .La plantare foloseste 12-61-0,pentru inradacinare si isi iau zborul.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
alta belea pe capu meu coropisnitele imi maninca varza .cum dracu sa scap de ele??????astept un sfat urgent.....
multumesc anticipat.

#14
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Sintogril sau grilosin. eu pun langa fiecare fir de rasad ca sa nu trebuiasca o cantitate prea mare. alta metoda eficienta eu nu stiu.

#15
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Sinoratox granule.
Arunca pe toata suprafata! Si apoi uda!
Scapi de "belea" sigur!
Toate cele bune!

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sinoratoxul,sintogrilul si grilosinul sint scoase de la comercializare de 2 ani ca sint toxice sau nu stiu ce dracu aveau (posibil sa fi fost prea ieftine) asa ca nu sint solutii viabile. am cumparat mesurol 60 lei 500g (scump al dracu) .cica 500 g se pune la 500 m patrati deci 10 kg la hectar deci 20 pungi de mesurol .una peste alta daca respect ce spune pe punga trebuie sa dau 1200 lei sa dau cu mesurol un hectar.
banditi dracu...... :confuzzled:

#17
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Am mai auzit ca e bun si porumbul tratat sa-l pui dupa ce l-ai farmat in prealabil putin cu ciocanul. Am sa incerc si eu asta daca nu se mai gasesc celelalte doua, numai sa fac rost si de porumb tratat, sa nu fi devenit intre timp si asta prea toxic.

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
este foarte bun si porumbu tratat.eu cind semanam in solar pentru rasad azvirleam inainte sa arunc mranita pe seminte porumb dat prin o moara cu site mari apoi cernut si dat cu furadan si astfel el raminea pe sub mranita pe linga seminte.a doua zi gaseam pe putin 15 coropisnite moarte si tot asa in urmatoarele zile.anu asta nu am mai facut asa si imi pare rau.deci fa cum ai zis ca e bine.numai sa ai de unde lua furadan.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate