Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

La mare in Italia - Adriatica sau Ligurica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
M-ar interesa o locatie pentru un concediu la mare in Italia. Altceva decat ce s-a discutat pana acum si are propriul topic. As dori sa se puna accentul mai mult pe mare si mai putin pe atractiile regiunii. Deci in principiu mare, plaja, parcuri de distractii, cazare etc..........

Multumesc,

#2
freedreamer

freedreamer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.08.2009

View Postdfstana, on 24th January 2011, 23:13, said:

M-ar interesa o locatie pentru un concediu la mare in Italia. Altceva decat ce s-a discutat pana acum si are propriul topic. As dori sa se puna accentul mai mult pe mare si mai putin pe atractiile regiunii. Deci in principiu mare, plaja, parcuri de distractii, cazare etc..........

Multumesc,

nu ai specificat numarul de persoane, daca ai copii, etc...

Edited by freedreamer, 24 January 2011 - 23:19.


#3
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postfreedreamer, on 24th January 2011, 23:19, said:

nu ai specificat numarul de persoane, daca ai copii, etc...

Da am un copil, o fetita superba, de fata lu tata :inlove: . Eu ceream o opinie in general, nu doar pentru mine. Deci concediu la mare in toscana sau in marche,sau in alta zona, dar nu in zonele celebre de vizitat. Ar fi ideal sa ai si ceva interesant de vizitat, dar scopul condediului sa fie relaxarea si nu alergarea de colo colo pentru a vizita. Sper sa ma fi facut inteles.

#4
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Eu mi-am petrecut primul meu concediu in strainatate in Italia, in 1998 . Nu am avut rezervare prealabila, era sfarsitul lui iunie si am gasit intre Ravenna si Rimini o mica statiune, Lido di Classe , plaja cu nisip, hoteluri pe plaja, o gramada de vilute de inchiriat si , ceea ce m-a facut sa opresc acolo, parcul de distractii Mirabilandia, la ora aceea cred cel mai mare din Europa, intre timp au aparut o gramada de alte parcuri...
Plaja cu nisip si conditii foarte bune gasesti pe coasta opusa , de exemolu cauta Marina di Carrara , unde am fost in 2005 sau Lido di Camaiore.
Mai in sud ai plaje mai pietroase, dar cu peisaje superbe, de exemplu pe Costa Amalfitana, dar am preferat sa nu stau aici, am coborat in Sicilia unde mi-am facut rezervare pe booking.com in Giardini Naxos, langa Taormina , o zona nemaipomenita, la poalele vulcanului Etna...asta in 2009...
Italia e un imens muzeu in aer liber si are mii de kilometri de coasta si plaje , ai de unde alege. Preferabil sa stabilesti cu familia ce conditii doresti, ca plaja, hotel , distanta fata de aeroport sau acces cu masina etc, apoi te hotarasti la o zona ...Depinde si de perioada, in mai , iunie e preferabil mai in sud , in iulie in zona Veneto e bine, doar in august sa nu te duci... In septembrie la Rimini e f bine, in octombrie  e de mers in Sicilia...

Edited by ghidioneanu, 25 January 2011 - 22:55.


#5
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postghidioneanu, on 25th January 2011, 22:53, said:

Eu mi-am petrecut primul meu concediu in strainatate in Italia, in 1998 . Nu am avut rezervare prealabila, era sfarsitul lui iunie si am gasit intre Ravenna si Rimini o mica statiune, Lido di Classe , plaja cu nisip, hoteluri pe plaja, o gramada de vilute de inchiriat si , ceea ce m-a facut sa opresc acolo, parcul de distractii Mirabilandia, la ora aceea cred cel mai mare din Europa, intre timp au aparut o gramada de alte parcuri...
Plaja cu nisip si conditii foarte bune gasesti pe coasta opusa , de exemolu cauta Marina di Carrara , unde am fost in 2005 sau Lido di Camaiore.
Mai in sud ai plaje mai pietroase, dar cu peisaje superbe, de exemplu pe Costa Amalfitana, dar am preferat sa nu stau aici, am coborat in Sicilia unde mi-am facut rezervare pe booking.com in Giardini Naxos, langa Taormina , o zona nemaipomenita, la poalele vulcanului Etna...asta in 2009...
Italia e un imens muzeu in aer liber si are mii de kilometri de coasta si plaje , ai de unde alege. Preferabil sa stabilesti cu familia ce conditii doresti, ca plaja, hotel , distanta fata de aeroport sau acces cu masina etc, apoi te hotarasti la o zona ...Depinde si de perioada, in mai , iunie e preferabil mai in sud , in iulie in zona Veneto e bine, doar in august sa nu te duci... In septembrie la Rimini e f bine, in octombrie  e de mers in Sicilia...


Da acesta este genul de raspuns pe care il asteptam. Daca poti detalia, depre costuri cu cazare, masa, sejlong...........si poate si ceva poze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:

#6
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
In Italia plajele nu sunt de obicei in administrarea hotelurilor, au administratori privati, platesti 2-4 euro/zi/pers de sezlong. Sunt si zone libere pe plaja de stat cu cearsaful. Pentru preturi cazare mai bine te orientezi pe booking.com, cu astia mi-am facut ultimul concediu. eu am preferat de exemplu sa nu stau in Milano in centru cu 120 euro/zi/camera ci la 35 km cu 40 euro/zi/camera cu mic dejun inclus (cauta pe site-ul cu am.,fost,.acolo, posturile lui ghidioneanu). La plaja am gasit in Giardini Naxos un hotel cu bungalow-uri la 500 euro/ 5 nopti cazare cu demipensiune, ff convenabil, la 50 metri de plaja( treceam strada) . Rezervarile pe booking le-am facut din ianuarie, asa gasesti mai ieftin, conditia este sa stii datele fixe de sosire. Am platit la hotel cu cardul , nu am avut nicaieri nici o problema (am stat 21 zile in Italia, Milano, Florenta, Roma, Napoli, Capri, Giardini Naxos, Alberrobello, Rimini, San Marino, etc

Edited by ghidioneanu, 28 January 2011 - 23:57.


#7
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
De exemplu o recomandare de hotel in Toscana, acces usor de pe autostrada daca vii cu masina,  aproape de plaja si pret convenabil daca rezervi de pe acum. Plata se face la sosire cash sau cu cardul cu care ai facut rezervarea. Daca nu ajungi , poti anula rezervarea fara costuri, dar atentie, la fiecare hotel e o politica diferita, unii accepta anulare fara costuri cu 24 ore inainte, altii cu 48 ore , altii cer o saptamana. Mai sunt si oferte speciale, cu preturi mici , dar banii  nereturnabili din momentul in care ai facut rezervarea.
http://www.booking.c...bf51ab37eec9a,2
Eu am mai stat aici:
http://www.booking.c...adeed09522ac7,6 dar in urma cu mai multi ani...acum pare mai modernizat
In 2009 am stat aici :
http://www.booking.c...c58dc749fd76,18

#8
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
1. daca vrei mare + plaja nisip + parcuri de distractie >> de la Rimini pana la Pescara (ba chiar mai jos inspre Termopoli) toata coasta adriatica e facuta pt aceste lucruri; tine cont de faptul ca cu cat cobori mai mult cu atat ofertele de "mare" scad, adica plajele sunt din ce in ce mai putin amenajate si mai pustii..
2. daca vrei mare + plaja "de lux" si "fitze" mergi in zona Toscana sau Napoli (sau chiar si Liguria, dar mai putin in luna August)
3. daca vrei MARE adevarata, apa limpede , zero alge, stancarii, dar mai putin nisip exista mai multe posibilitati:
- Sicilia (cu ea nu ai cum sa dai gres..) si Gargano (mica peninsula deasupra Bari) pline  de italieni, putine "amenajari"
- Salento (Puglia de Sud, varful cizmei) si Sardegna - structuri de plaja practic zero, zone "salbatice", splendide, ape cristaline.. putin nisip (granit, calcar, stanci); pt sardegna recomand Nordul iar pt Salento toata zona de la Gallipoli in jos..

#9
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006
Cu siguranta Marea Adriatica, regiunea Marche. Iar plaja cea mai buna cu nisipul cel mai fin e la Grottammare si San Benedetto del Tronto, alias Riviera delle Palme, unde se gasesc cei mai inalti palmieri din Europa.

#10
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008

View Postcip762001, on 13th March 2011, 20:25, said:

Cu siguranta Marea Adriatica, regiunea Marche. Iar plaja cea mai buna cu nisipul cel mai fin e la Grottammare si San Benedetto del Tronto, alias Riviera delle Palme, unde se gasesc cei mai inalti palmieri din Europa.

La prima vedere pare foarte ok, dar as dori sa stiu daca poti recomanda o posibilitate de a ajunge in zona. Preferabil cu avionul.

#11
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postdfstana, on 14th March 2011, 23:57, said:

La prima vedere pare foarte ok, dar as dori sa stiu daca poti recomanda o posibilitate de a ajunge in zona. Preferabil cu avionul.

La prima vedere, observand ca San Benedetto del Tronto este cam pe aceeasi linie cu Roma, cel mai simplu ar fi sa zbori la Roma si de acolo sa iei un tren (exista si face circa 4-5 ore).

Pescara este insa mult mai aproape, dar ar trebui sa zbori din doua bucati (de exemplu, pana la Bergamo cu Wizz sau BlueAir, apoi cu Ryanair Bergamo - Pescara).

Nici Ancona nu-i departe, ai Carpatair, dar sunt cam scumpi...

Edited by fly_dream, 17 April 2011 - 21:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate