Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

sa renunt la facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
vanessadodu

vanessadodu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.08.2011
Asa este,conteaza si banul care vine mai tarziu,mai ales dupa atata efort,insa la mine totul se bazeaza pe a face totul din placere si nu avand ca scop banul. :)
Am mai vorbit cu iubitul meu si a zis ca daca ar fi sa renunt la anul I, ma "acopera" si ma sustine fata de restul lumii,dar cu conditia sa invat si sa iau admiterea(nici nu se mai pune problema)...Dar pentru mine nu este o rusine sa nu fac un an de facultate,ca vorba aia "da-l in m*-sa", e doar un an!

Totusi,ma poate clarifica si pe mine cineva cum sta treaba asta cu "transferul" la o alta facultate?
Practic nu e transfer...e mai mult anul I facut la o facultate ,dupa care iti iei "catrafusele" si pleci la o alta facultate incepand de la 0,adica un alt an I.

Din ce m-am informat, am inteles ca (spre exemplul meu) daca faci un an la FEAA (la buget) si te duci apoi si dai admiterea la UMF Iasi si intrii tot la buget, platesti anul I al UMF-ului si toate acestea fiindca ai urmat un an de zile la regim bugetar la FEAA.(fiindca daca este sa iei regulamentul in considerare, el spune ca doar la o facultate poti fi subventionat de stat, ce-a de-a II-a urmand sa o faci la regim cu taxa)

Se afla sau s-a aflat cineva in aceasta situatie?
Daca da, cum s-au desfasurat lucrurile?

Edited by Lucian_M, 03 August 2011 - 20:10.
Nu mai cita mesajul anterior.


#74
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 vanessadodu, on 3rd August 2011, 17:14, said:

Totusi,ma poate clarifica si pe mine cineva cum sta treaba asta cu "transferul" la o alta facultate?
Practic nu e transfer...e mai mult anul I facut la o facultate ,dupa care iti iei "catrafusele" si pleci la o alta facultate incepand de la 0,adica un alt an I.

a de-a II-a urmand sa o faci la regim cu taxa)

da, nu are nici o leg. cu transferul; de la prima fac. pleci pur și simplu, și te înscrii la a doua, de la 0 (în anul 1). Trebuie să plătești un an pt că statul nu îți finanțează decît o singură dată facultatea.

Vestea proastă este că vei plăti taxa de la fac. nouă, nu de la cea veche, adică medicina, care are cele mai scumpe taxe; altfel zis, ai irosit un an de subvenție pe o fac. ieftină și vei plăti din buzunar un an la cea scumpă.

#75
vanessadodu

vanessadodu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.08.2011
Asa este!M-am interesat si s-a dovedit a fi adevarat!
Din fericire,astazi este o zi MAREEE,caci mi-am retras dosarul si ma simt mult mai linistita acum...Parca timpul are mai multa rabdare... :D

Nu regret nimic!
Ii sustin pe toti cei care vor sa faca ceea ce le place si nu ceea ce "ar trebui" sa faca.E important si consider ca trebuie sa acordam o atentie speciala acestei decizii.

So...nu renuntati la visul vostru, orice ar fi!
Si pentru cel mai mic lucru exista "leac"... :)


P.S.: Inca ceva: mi s-a spus ca din aia 6 ani de Medicina, doar primii 3 ani sunt la buget,ceilalti trebuind sa-i platesti. Pai...cum e cu asta?Fiindca eu stiam ca daca te mentii la buget tot timpul,n-ai treaba.Sau e alta mancare aici,pentru ca sunt 6 ani si nu 3 ca la o facultate obisnuita?Hmm... :scratchchin:

Edited by Lucian_M, 22 September 2011 - 15:02.
sters quote.


#76
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Ce trasnaie mai e si aia? Daca ai note bune si te mentii la buget esti bugetar toti anii. Daca mai prinzi si bursa esti si mai tare.  :naughty:

#77
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 vanessadodu, on 4th August 2011, 19:17, said:

P.S.: Inca ceva: mi s-a spus ca din aia 6 ani de Medicina, doar primii 3 ani sunt la buget,ceilalti trebuind sa-i platesti. Pai...cum e cu asta?Fiindca eu stiam ca daca te mentii la buget tot timpul,n-ai treaba.Sau e alta mancare aici,pentru ca sunt 6 ani si nu 3 ca la o facultate obisnuita?Hmm... :scratchchin:

dacă dai la medicină din prima (ca singura facultate din viața ta) toți cei 6 ani sînt la buget, fără probleme.

Problema POATE apărea cînd dai la o facultate de N ani, apoi te retragi după un an și dai la altă facultate de M ani, M > N. În acest caz, am auzit și eu varianta ca să ți se mai plătească doar N-1 ani în loc de M-1, ca și cînd odată aleasă prima facultate ți se alocă "pe viață" creditul de N ani și nu te mai poți răzgîndi. DAR, nu știu sigur să fie așa, și ar fi total aiurea... trebuie să afli sigur dintr-o sursă oficială, nu din zvonuri.

#78
vanessadodu

vanessadodu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.08.2011
Multumesc pentru raspunsuri!
M-am interesat si s-a dovedit, din nou, a fi adevarat.
Totul e in functie de facultatea pe care o alegi,iar "urmarile" vin concomitet cu deciziile pe care le iei in legatura cu un eventual transfer de la o facultate la alta,o specializare la alta etc. ^_^

Edited by Lucian_M, 22 September 2011 - 14:59.
sters quote


#79
hautameky

hautameky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010
Slautare. Am terminat primul an la o facultate, nu prea bine, deoarece sunt la taxa si speram sa intru la buget odata cu trecerea in anul 2. Vreau sa renunt, intrebarea mea este : se vor mai plati taxe, amenzi, etc ? Cum procedez ? Vreau si eu niste clarificari daca a mai fost cineva in situatia de a dori sa se retraga de la faculate dupa primul an. Multumesc.

#80
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007
Salut,

As vrea sa aflu de la cei care au renuntat la master, pe loc la buget + cu loc in camin (Politehnica Bucuresti), prin ce formalitati au trecut si cat si pentru ce au avut de platit?

Mersi.

#81
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Cred ca poti pur si simplu sa nu mai vii. Au ei grija sa te exmatriculeze. Daca vrei sa te inscrii in alta parte, asta e alta poveste. Spune exact ce te intereseaza

#82
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007
As fi interesat in anul urmator sa ma inscriu la alta universitate decat politehnica.
Exmatricularea cand are loc, la sfarsitul anului universitar sau dupa primul semestru? Vreau sa stiu cat pot sta in camin.

Edited by Lucian_M, 20 December 2011 - 20:13.


#83
cristyy

cristyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.08.2007
Ca sa nu mai deschid alt topic o sa postez aici. Sunt in anul 1 la electronica (upb) si m-am decis sa renunt deoarece aceasta facultate nu sunt multumit de aceasta si sa dau la vara la mate-info. Intrebarea mea ar fi ce se poate intampla daca nu declar la universitate ca am facut un an la poliehnica? Credeti ca verfica? Cunoasteti persoane care nu au declarat acest lucru si daca da, au patit ceva?

#84
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Uite ce zice la facultatea unde vrei sa mergi (apropo, acolo alege Informatica si nu specializarea combinata):

Quote

Studentii institutiilor de învătământ superior de stat înmatriculati în anii precedenti pe locuri
finantate de la bugetul de stat, care renuntă la continuarea studiilor sau decid să facă și o a
doua facultatea în cadrul aceleiași universităti sau într-o altă universitate beneficiază de
subventia de la bugetul de stat numai pe durata normală de studiu (scăzând din durata de
studiu a noii specializări anii de studii cu finantarea de la buget la specializarea initială). Dacă
prima specializare este făcută prin achitarea taxei de studiu, cea de a doua specializare poate
fi studiată cu finantare de la bugetul de stat.
http://fmi.unibuc.ro...METODOLOGIE.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 20 January 2012 - 10:59.


#85
cristyy

cristyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.08.2007
Da, acest lucru il stiam, insa ma gandesc ca poate fi fentata aceasta prevedere.

#86
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ideea era alta, pleca cat mai repede si vei avea de platit doar un semestru. Altfel 1 an !
Nu stiu daca se centralizeaza la minister datele. Nu declara nimic iar daca te prinde oricum platesti cat ai astat aici.

#87
cristyy

cristyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.08.2007
O sa renunt mai mult ca sigur, probabil in februarie. Chiar daca renunt inainte de semestrul 2 tot un an trebuie sa platesc. Ma gandesc sa nu declar la vara ca am facut un an la etti, nu cred ca se va obosi cineva sa verifice daca am mai fost inmatriculat in alta parte. Si daca ar fi cum zici tu, sa ma puna sa platesc in cazul in care as fi prins, fara sa ma exmatriculeze ar fi excelent.

#88
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Logic ar fi ca prima optiune sa te puna la plata, castiga statul ceva. Daca pleci nu-i nici un castig !

#89
cristyy

cristyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.08.2007
Asa ar fi logic, dar suntem totusi in Romania...

#90
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 cristyy, on 20th January 2012, 11:19, said:

O sa renunt mai mult ca sigur, probabil in februarie. Chiar daca renunt inainte de semestrul 2 tot un an trebuie sa platesc. Ma gandesc sa nu declar la vara ca am facut un an la etti, nu cred ca se va obosi cineva sa verifice daca am mai fost inmatriculat in alta parte. Si daca ar fi cum zici tu, sa ma puna sa platesc in cazul in care as fi prins, fara sa ma exmatriculeze ar fi excelent.

Păi renunță acum ca să îți iei cît mai repede diploma de bac înapoi... da, e interesant de știut dacă verifică cineva, să ne anunți și pe noi care va fi rezultatul  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate