Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

sa renunt la facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 dave, on 20th February 2011, 19:58, said:

ce daca profii castiga salarii mici dar tot au program lejer de la 8 la 14 , la altii mai mult, profii lucreaza la ore potrivite...

Tezele sau lucrarile crezi ca se corecteaza singure? Anumite materiale pe care trebuie sa la prezinte a doua zi crezi ca apar din cer?
Depinde foarte mult si de materia pe care o preda dar sa stii ca nu este chiar asa simplu cum crezi tu.

#56
LaChatouille

LaChatouille

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2009

 Dau, on 21st February 2011, 08:13, said:

Tezele sau lucrarile crezi ca se corecteaza singure?
Corect. Oamenii nu știu să scrie o cerere și tare mi-aș dori să-i văd cum formulează obiectivele cadru, de referință și operaționale într-un BANAL plan de lecție.

#57
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 most_wanted_racer_alive, on 28th January 2011, 08:25, said:

Medicina e frumoasa, dar e grea. Trebuie sa fii pregatit pentru ea. Anul 1 semestrul 1 mai ales e un iad pana te inveti cu noile reguli, profi care tin sa li se zica "domnul doctor" si cu volumul mare de materie. Dar pe parcurs, mai ales cand scapi la anii clinici (adica intri in spital, incepand cu anul 3) se vede bine luminita de la capatul tunelului.

  Proful nostru de genetica ne spunea la un moment dat : "La medicina poti sa ai procesor si de masina de spalat, dar hardul trebuie sa fie calumea". Adica multa memorie si buna, dar nu strica si o gandire logica, pentru ca culmea, nu totul e chiar toceala, nici macar anatomia.

  Cum zicea cineva mai sus, te-ai interesat cum anume e la medicina? Ce obiecte se predau, cum sta treaba cu sesiunea...etc. Daca ai intrebari, poti sa imi trimiti mesaj privat si te lamuresc :)

Asta-i o prostie cu toceala. Dacă ai gândire bună, reții ușor, pt. că înțelegi materialul citit. Majoritatea tocesc pt. că nu înțeleg, de aici și ideea că e infernală medicina. Dacă faci niște conexiuni logice n-are ce fii greu.



 Thomas-, on 20th February 2011, 21:46, said:

Ai presupus gresit.

Oricum, daca-i vorba de ,,toceala" adica de memorare, e mult mai multa toceala la Medicina.

Memorarea e de 2 tipuri: logică și mecanică. Cea mecanică  "toceala" în adevaratu' sens al cuvântului. "Toceala" nu-i durabilă, pe când cea logică e net superioară celei mecanice și e foarte durabilă.

 m3th0dman, on 24th January 2011, 23:37, said:

Întrebarea e: ești sigur că vrei medicină și nu vrei să scapi de ai tăi? Până la urmă ce au ai tăi de-a face cu unde mergi tu la facultate... niciodată n-am înțeles astea.


E simplu. Pt. unii, fiii/fiicele reprezintă proiecția părinților. Dacă ei n-au putut fii ceva în viață, vor să fie copii lor. E o satisfacție iluzorie, să-și îmbunătățească părinții statutul lor social prin ce vor fii fiii/fiicele lor în viață. E un motiv de mândrie.

Edited by tampitezol, 16 March 2011 - 01:51.


#58
tampitezol

tampitezol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.10.2008

 ioana91, on 24th January 2011, 18:28, said:

Imi cer scuze daca am deschis topicul in locul nepotrivit,dar am nevoie de niste pareri sincere si obiective,deoarece ma aflu intr-un moment de rascruce al vietii(daca poate fi numit asa).
Vara trecuta am dat examenul de bacalaureat,l-am luat cu note onorabile si am depus dosarul pt inscrierea la facultatea de litere,unde am fost  admisa pe loc bugetat.
Parintii mei nu au prea fost de acord cu decizia mea,deoarece ei si-au dorit dintotdeauna sa dau la medicina.
Problema mea este ca,dupa un semestru dezastruos la litere,mi-am dat seama ca locul meu nu e aici,ca nu ma reprezinta aceasta facultate si ca am facut o alegere gresita.
Acum ma gandesc sa remediez greseala,sa ma apuc de invatat la biologie si sa dau la medicina(chiar daca stiu ca este o facultate foarte grea),mai ales stiind ca beneficiez de tot sprijinul alor mei.
Totusi,temerea mea cea mai mare e ca am pierdut un an din viata,si ca daca voi reusi sa intru la medicina,voi fi privita diferit,pt ca voi fi mai mare cu un an decat colegii mei.
Ce parere aveti de toata aceasta situatie?
Ce ati face daca v-ati afla intr-o asemenea situatie?
Multumesc pentru rabdare si timpul acordat.

Dute și fă ce-ți place. Ascultă de sfaturile altora, dar nu le lua ca literă de lege. Ideea e să gândeșți ce a zis altul, să te întrebi pe ce se bazează când spune ceva. Cea mai bună facultate e aia în care-ți place ceea ce faci. Majoritatea se duc la facultăți pt. diplomă sau că știe că se câștigă bine după ce termină. în principiu majoritatea pierd vremea pt. că nu au treabă cu facultățile și tot ăștia îs ăia care pun etichete profesorilor și facultăților. Normal că o facultate e grea dacă tu nu ești capabil de ea sau nu-ți dai interesu'. Totu' ține de percepția fiecăruia, e mult subiectivism.

N-o să fii privită diferit, stai liniștită. 1 an e nesemnificativ. Orice vârstă ai avea, dacă vei știi ceva, te vor respecta care te cunosc cu adevărat. Ai carte, ai parte :OK:

 citronelle, on 20th February 2011, 22:07, said:

Mi se pare normal, ca la medicina trebuie sa stii exact cum se numeste fiecare os, si cum functioneaza un organ, nu poti s-o dai pe interpretari personale cum o faci cand comentezi balada Miorita.  :lol:

Nu-i importantă denumirea, contează să știi care-s proprietățile organelor(os în cazu' de față), cum funcționează și din ce cauză funcționează în modu' respectiv.

Edited by tampitezol, 16 March 2011 - 02:24.


#59
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Am facut si eu aceasi chestie anul trecut. Dupa 2 ani de Informatica Economica unde am fost dezamagit per total de facultate si de lipsa posibilitatii unei angajari in domeniu am decis sa imi incerc norocul la marina civila. Nu imi dau seama de ce am facut aceasta alegere in primul rand, probabil am fost influentat de parintii mei care mi-au spus ca-s nebun sa ma apuc de navigat stiind foarte bine cata munca grea e si in ce conditii nasoale.
M-am prezentat la admitere unde am ales doar Electromecanica Navala la fara taxa unde am si intrat. Acum la vara am licenta la IE (nu am lasat-o balta pentru ca o pot termina fara mari probleme) si termin si primul an la cea de-a doua facultate.
Nu stiu daca am facut bine sau nu, asta voi afla mai tarziu cand voi incepe sa navig. Daca nu imi place sau nu ma descurc (nu cred ca este cazul) am posibilitatea sa raman la uscat ori ca inginer electromecanic ori ceva in domeniu economic/IT.
Cat despre colegi, ai fi surprinsa cati fac miscari d-astea si la ce varste. Eu sunt cu 2 ani mai mare decat majoritatea colegilor mei dar parca nu se simte. Ne stim deja bine intre noi si nu exista complexe de varsta sau cunostinte, fiecare stie unde se situeaza si nu creeaza probleme pentru ceilalti.
La medicina munca e enorma iar beneficiile nu sunt prea mari. Sa te gandesti bine daca esti dispusa sa sacrifici multi ani de munca pentru un salariu micut. Daca parintii tai te pot sustine eu ti-as recomanda sa faci medicina si sa te duci afara sa muncesti, macar cativa ani pana iti dai seama ce vrei sa faci mai departe.
Succes!

#60
basteth

basteth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2011

 pimpey, on 24th January 2011, 19:46, said:

anul ala conteaza mult daca NU ti-ai ales bine ceea ce trebuie sa faci, asa ca poti sa o iei de la inceput...

eu sunt la ASE, anul 2, de la anul vreau sa plec in Anglia...si ma ceva pe ea de facultate de 2 bani cu profii ei de kkt. :P

Asa ca lasa-te si baga-te la medicina, dar nu te gandi la multi bani :D .


haha, si eu am aceeasi parere despre ASE- o porcarie. am renuntat, am pierdut 2 ani si am dat la Medicina Veterinara unde mi-e mult mai bine pt ca fca intr-adevar ce mi-am dorit dintotdeauna, si uite asa am inceput sa pricep si chimia, pe care nu am suportat-o niciodata:P.

 tampitezol, on 16th March 2011, 02:23, said:

Dute și fă ce-ți place. Ascultă de sfaturile altora, dar nu le lua ca literă de lege. Ideea e să gândeșți ce a zis altul, să te întrebi pe ce se bazează când spune ceva. Cea mai bună facultate e aia în care-ți place ceea ce faci. Majoritatea se duc la facultăți pt. diplomă sau că știe că se câștigă bine după ce termină. în principiu majoritatea pierd vremea pt. că nu au treabă cu facultățile și tot ăștia îs ăia care pun etichete profesorilor și facultăților. Normal că o facultate e grea dacă tu nu ești capabil de ea sau nu-ți dai interesu'. Totu' ține de percepția fiecăruia, e mult subiectivism.

N-o să fii privită diferit, stai liniștită. 1 an e nesemnificativ. Orice vârstă ai avea, dacă vei știi ceva, te vor respecta care te cunosc cu adevărat. Ai carte, ai parte :OK:



Nu-i importantă denumirea, contează să știi care-s proprietățile organelor(os în cazu' de față), cum funcționează și din ce cauză funcționează în modu' respectiv.


eu am o colega care viine cu fiisu' la facultate. sunt colegi de grupa. iar materia o inveti vrand nevrand. daca esti pasiont ti-e foarte usor. eu sunt la veterinara.

#61
ioana91

ioana91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.01.2011
Va multumesc tuturor pt mesajele si parerile exprimate.
Daca va intrebati ce am mai facut intre timp,ei bine am sa va pun la curent.
Am renuntat la facultatea de litere,mi-am retras dosarul si de aproximativ 2 luni stau acasa si invat la biologie.
Mai am 3 luni si jumatate pana la admitere.
Sper sa fie bine.
:)

#62
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Cred ca ai facut cel mai bine pentru tine... spor la invatat si ai grija la admitere :D Sa nu-ti para rau ca ai pierdut un an pentru ca ai ce invata din experianta asta poti sa nu il consideri pierdut, iar referitor la diferenta de varsta fata de viitorii colegi poti sa uiti de ea pt ca nu va tine nimeni cont de ea :)
@basteth si eu sunt anul1 la ASE si am renuntat... nu se merita... nu am vazut nicaieri asa profesori. Am mai fost la prieteni pe la diferite facultati si nicaieri nu am vazut atata lipsa de interes si atata goana dupa bani... bine ca am realizat asta destul de devreme :D

Edited by Drag0n_X, 01 April 2011 - 19:11.


#63
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Nu prea mai gasesti facultati care sa traga de tine sa inveti. Daca ai chef si chiar vrei sa inveti niste chestii le inveti in regim propriu cu sustinerea facultatii. Tocmai de-aia sunt o gramada de imbecili care trec prin facultate ca prin apa, doar pentru diploma si atat. Se multumesc cu 5-u la fiecare materie, au prezenta la limita si apoi injura profesorii ca sunt prea exigenti.
La ASE nu-s cine stie ce profesorii, ar trebui te interesezi pe la privatele din cateva orase importante dpdv academic sa vezi acolo foame de bani. Pana la urma facultatea este o afacere unde profitul este pe primul loc si calitatea actului educational pe planul doi. Depinde fiecare ce standarde are.

Edited by The_Napster, 01 April 2011 - 21:03.


#64
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Cand am zis de bani la ase nu ma refer la spaga ci la modul de conducere al facultatii, orice faci => bani... un coleg de serie a fost prins copiind si a fost "exmatriculat cu drept de reinscrere" :blink: adica plateste o taxa si revine a doua zi la facultate renuntandu-se la exmatriculare... la examene te pica cu note gen 4,80 doar ca sa dai restanta in vara pt ca la ase se plateste chiar si prima restanta... la 3 restante repeti anul => taxa de reinmatriculare in urmatorul an etc. etc. nu vreau sa fiu offtopic :D

#65
ioana91

ioana91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.01.2011

Quote

Cred ca ai facut cel mai bine pentru tine... spor la invatat si ai grija la admitere :D Sa nu-ti para rau ca ai pierdut un an pentru ca ai ce invata din experianta asta poti sa nu il consideri pierdut, iar referitor la diferenta de varsta fata de viitorii colegi poti sa uiti de ea pt ca nu va tine nimeni cont de ea :)

Multumesc mult.:)

Edited by ioana91, 02 April 2011 - 09:35.


#66
GIA2006

GIA2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2006
Buna. Eu sunt anul 2, la Facultatea de Chimie, Cuza, Iasi. Am ajuns aici doar pentru ca nu am intrat la Arte, si aici era la buget si la camin. Anul 1 a fost usor, anul 2, mi-a pus capac. Renunt. Mi-am retras dosarul. Incerc in alta parte. Am pierdut gratuitatea de la stat, voi intra la taxa la oricare alta facultate, dar de chimie sa nu mai aud. Au trecut doi ani, si mai e unul, veti zice. Dar sa treaca anul 3 cine poate. Eu nu pot.

#67
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 GIA2006, on 27th May 2011, 12:06, said:

Am ajuns aici doar pentru ca nu am intrat la Arte, si aici era la buget si la camin. Anul 1 a fost usor, anul 2, mi-a pus capac. Renunt. Mi-am retras dosarul. Incerc in alta parte. Am pierdut gratuitatea de la stat, voi intra la taxa la oricare alta facultate, dar de chimie sa nu mai aud.

Artele și chimia au tot atîta legătură ca filozofia și mecanica agricolă. Ai greșit că ai acceptat facultatea "pt buget și cămin", măcar acum îți repari greșeala pt că te retragi. Sînt mulți alți studenți care nu fac asta, rămîn cu o facultate cu care nu au nici o legătură, și cu o părere execrabilă (dar gratuită) despre facultatea respectivă. Oricum, măcar 1 an mai ai voie gratis.

#68
Ioan2

Ioan2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.10.2008

 Drag0n_X, on 1st April 2011, 23:24, said:

Cand am zis de bani la ase nu ma refer la spaga ci la modul de conducere al facultatii, orice faci => bani...
Păi na... La ASE nu despre bani se studiază?  :lol:

#69
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Asta cu diferenta de varsta la facultate e o prostie. La mine la arhitectura am destui colegi care nu au intrat din prima, ba chiar nici dintr-a doua, si nu e nicio diferenta. Ba avem si colegi muult mai mari, unul dintre ei avand vreo 40 de ani. Si asta nu ne impiedica sa ne intelegem foarte bine, sa mergem la bere, una-alta...

#70
UserUmil

UserUmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.06.2011
Ai tai n`or sa traiasca pentru tine, ar trebui sa faci ceea ce`ti place, really. Aici constientizez ca`i mult mai greu sa te decizi decat suna. Daca vrei medicina din simplu fapt ca dupa absolvirea facultatii se castiga bine (well, decent, cel putin la noi), atunci s`ar putea sa ai o problema. Adica niciodata nu te vei ridica la rangu` de artist sau savant in arta aleasa, vei ramane o simpla si precara artizana .

Daca nu`ti place nici una nici cealalta, sfatu` meu ar fi sa scoti facultatea din calcul, sa perfectezi acel lucru care`ti place pana la excelenta. Diploma nu ajuta. Personal, sunt trecut prin ASE, n`am vazut nicaieri mai multa incompetenta, indiferenta si imbecilitate. Niste batranei anosti ce`ti prezinta ceea ce ei numesc "stiinta economica" sau "invatatura" continuand traditiile mai sus enuntatei institutii (o ingramadire de prejudicii, vanitati si saracii  pasate de la titanii catedrei la nou venitii idioti) : o gramada de date inexacte, fragmentate, neimportante si in mare parte, neadevarate. E un cerc vicios inchis in sine : spre exemplu, cum un profesor manifesta o tendinta d`a gandi liber si`a depasi limitele "academice" cum va ofensa si va fi aspru sanctionat de intregul corp profesoral, mergand pana la excludere.

Poti face o astfel de facultate daca vrei sa fii inca un somer cu diploma.

#71
vanessadodu

vanessadodu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.08.2011
Nu am fost,nu sunt si nu voi fi niciodata de acord cu privire la alegerea facultatii pe baza motivelor parintilor!
Consider ca societatea are nevoie de oameni in toate domeniile,dar care sa exceleze si sa se implice.
De pilda,vrei sa faci facultatea care-ti place: Drept.Cand vei intra acolo,te vei implica din toate punctele de vedere si vei invata mai usor,in comparatie cu ceilalti studenti,care poate au apelat la aceasta facultate pentru ca asa "i-au sfatuit" parintii sa o faca si care cred ca vor termina aceasta facultate doar ca sa aiba "o diploma".
Nu mi se pare corect...
Trebuie ca parintii sa nu mai fie atat de lacomi si sa-si lase "odraslele" sa-si decida soarta...

Eu o patesc acum si nu mi-e bine deloc.Si nu,nu din cauza parintilor,ci din cauza mea.Imi recunosc greseala,dar nu stiu ce sa fac...
Am intrat la FEAA,dar nu vreau aici.Sunt la buget,ca am medii mari,deci nu am probleme...
Initial am vrut sa dau la Medicina pentru ca asta ma pasioneaza enorm de mult!
Sa va povestesc cat de mult m-a afectat faptul ca m-am inscris la FEAA?Umblam ca un zombie...eram in fata facultatii si ma uitam in gol...
Nu imi mai doream nimic...Nu vroiam sa ma inscriu...
Cand am completat fisa de inscriere, nu imi dadeam seama ce fac.Pur si simplu,ma durea sufletul!
Dupa ce m-am inscris...am plans foarte mult in prima zi,apoi au urmat cateva zile stresante...!O fac si acum...mai rar,dar se intampla!Ma macina gandul noaptea,ca s-a intamplat sa adorm greu nopti la rand!Mai am momente cand imi amintesc de asta si raman "setata" toata ziua pe lucrul acesta.
Pentru mine treaba aceasta e cam egala cu casatoria fara dragoste.Nu poti iubi si apoi casatori cu cineva la care nu tii,nu?Asa si aici: nu pot face ceva,daca nu exista PASIUNE pentru acel ceva!

De ce e asa de importanta alegerea facultatii care-ti place?Fiindca vei fi si tu satifacut pe plan profesional.
Sincera sa fiu...chiar nu-mi pasa de "cat " voi castiga sau "cand ii voi castiga" (banii),ci mai degraba sa fiu fericita ca fac ceea ce imi place si ceea ce imi doream de la bun inceput!

Vreau sa-mi retrag dosarul...acum pana nu e prea tarziu!Imi doresc acest lucru, fiindca am auzit ca daca primul an esti la buget si apoi vrei sa te transferi la o alta facultate, cica primul an il faci la cu taxa,chiar daca ai medie de buget... (asa o fi?)
Mie nu-mi pasa ca pierd un an,fiindca muncesc si imi ocup ziua cu altceva...+ ca am timp sa ma pregatesc pentru examen linistita...
Problema este ca parintii mei nu sunt de acord sa renunt la primul an,asa cum nici sora mea si nici iubitul meu nu accepta asa ceva!Imi spun "ca-mi ies din mana la invatat".

Cand iti doresti ceva cu adevarat...nu-ti mai pasa pur si simplu de ceea ce trebuie sa faci ca sa ajungi ACOLO!!!Iar eu simt ca Medicina e viata mea si ca nu as putea face altceva!
Plus ca...toate deciziile mele imi apartin si consider ca trebuie sa fac cum simt ca imi va fi mie mai bine!

Asadar, sa-ti alegi facultatea care-ti place si nu aia care-ti aduce bani mai multi sau pe care parintii te-ndeamna sa o urmezi, este cel mai bun sfat al meu,caci dupa toate acestea,de acolo va veni si satisfactia(din toate punctele de vedere...).
Cu cat te implici mai mult,cu atat esti mai realizat,iar sufletul ti-e impacat!

P.S.: Nu am spus de ce nu am dat anul acesta admiterea...Poate ca motivul nu este unul bine intemeiat,dar problemele de familie duc de multe ori la erori.Din nefericire,am fost "nevoita" sa trec si prin asa ceva.Nu mai pomenesc ca pentru BAC a trebuit sa invat...in scandal.

Edited by vanessadodu, 02 August 2011 - 13:05.


#72
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009

 vanessadodu, on 2nd August 2011, 13:46, said:

"ca-mi ies din mana la invatat".

  Apoi la FEEA inveti 2 lulele si 3 surcele. Abia la Medicina iti dai mana la invatat. Aici e adevarata testare a abilitatilor de memorare si intelegere. Explica familiei: mama, tata, sora, purcel, catel etc si iubitului sa te lase sa dai unde iti doresti cel mai mult, ca doar nu ei o sa-si bata capul cu ce vei face tu.

  La partea cu alesul facultatii: te uiti si ce sanse de angajare ai dar si ce castiguri vor fi: acea "satisfactie" de care zici nu tine de foame. E drept, trebuie sa-ti si placa, dar si partea materiala conteaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate