Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

sa renunt la facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
ioana91

ioana91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.01.2011
Imi cer scuze daca am deschis topicul in locul nepotrivit,dar am nevoie de niste pareri sincere si obiective,deoarece ma aflu intr-un moment de rascruce al vietii(daca poate fi numit asa).
Vara trecuta am dat examenul de bacalaureat,l-am luat cu note onorabile si am depus dosarul pt inscrierea la facultatea de litere,unde am fost  admisa pe loc bugetat.
Parintii mei nu au prea fost de acord cu decizia mea,deoarece ei si-au dorit dintotdeauna sa dau la medicina.
Problema mea este ca,dupa un semestru dezastruos la litere,mi-am dat seama ca locul meu nu e aici,ca nu ma reprezinta aceasta facultate si ca am facut o alegere gresita.
Acum ma gandesc sa remediez greseala,sa ma apuc de invatat la biologie si sa dau la medicina(chiar daca stiu ca este o facultate foarte grea),mai ales stiind ca beneficiez de tot sprijinul alor mei.
Totusi,temerea mea cea mai mare e ca am pierdut un an din viata,si ca daca voi reusi sa intru la medicina,voi fi privita diferit,pt ca voi fi mai mare cu un an decat colegii mei.
Ce parere aveti de toata aceasta situatie?
Ce ati face daca v-ati afla intr-o asemenea situatie?
Multumesc pentru rabdare si timpul acordat.

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Nici gand ca vei fi privita altfel. Eu ( la politehnica) aveam colegi de peste 30 de ani si, din contra, faptul ca erau mai mari era un atu pentru ei.

Mai bine te-ai gandi ce facultate vrei sa faci cu adevarat, adica pe ce drum vrei sa apuci in viata.

Mult succes!

#3
balonash

balonash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 05.02.2009
Medicină, fată.

#4
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
si daca pierzi un an din viata ce? gandestete ca daca vei continua aici si tot asa o vei tine ai sa pierzi si mai mult din viata.
in liceu aveam 3 fete mai mari ca majoritatea, una ramasese repetenta de 2 ori in clasa a 5-a din cauza sanatatii si restul lafel au avut probleme de genul. nimeni din clasa nu a dat nici o importanta varstei... ba chiar erau printre cele mai socializate din clasa.

dai inainte si fai ce crezi ca iti place

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Si in primul rand nu este un an pierdut din viata: este o experienta de viata.

#6
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Mutate, am patit si eu ceva asemanator, numai ca pentru mine a fost prea târziu, nu am mai avut la dispozitie "o perioada" libera sa ma concentrez doar pe studii, am mers înainte, târziu de tot am aflat ca ma atrage Medicina, si ca materia de acolo este chiar umana, nu este deloc grea pe cât ma asteptam

#7
ioana91

ioana91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.01.2011
Va multumesc pt incurajari.In momentul asta chiar aveam nevoie sa aud asa ceva.:)

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei sa mergi la medicina fiindca chiar ti-ai dat seama ca iti place, sau fiindca te dai batuta si lasi pe altii sa-ti aleaga viitorul?
Eu unul sunt destul de scarbit de parintii care nu concep ca ai lor sa devina altceva decat medici.

Legat de diferenta de varsta, nu da nimeni doi bani pe ea la facultate, deci nu-ti fa griji.

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu e niciodata prea tarziu. Altii stau pana termina facultatea si isi dau seama apoi ca au pierdut 3-4 ani din viata degeaba. Daca simti ca te reprezinta medicina, te poti duce acolo. Poti incerca si farmacia, etc. Pana la urma te mai poti razgandi si poti schimba macazul de cateva ori in viata. Bafta!
Nu o sa fi privita altfel ca esti mai mare. Nici nu or sa isi dea seama, doar daca ai vreo 50-60 de ani. La facultate deja se pierd cliseele de genul "ala e borac, ca e cu un an mai mic" sau invers.

#10
ioana91

ioana91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.01.2011
de placut nu pot sa zic ca imi place extraordinar de mult,dar e o facultate care merita din mai multe puncte de vedere.Mucesti pe branci dar la finalul ei ai satisfactii.
Decat sa raman la litere,sa nu-mi placa si sa ma chinui degeaba mai bine ma chinui in alta parte si stiu ca la sfarsit am garantia ca voi gasi un loc de munca platit cu mai mult de 4 mil jumatate,cat ia un profesor.

#11
cricket70

cricket70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2011
Am 40 ani. Am făcut masteratul la 36, când -aproape toți! - colegii mei aveau cel mult 25 (terminaseră facultatea în același an). Zău că eu unul n-am avut nici o problemă cu diferența de vârstă, mai ales că acum 14 ani, când am terminat eu facultatea, aveam și eu la rândul meu colegi mai în vârstă. referitor la faptul de a te muta sau nu...totul e cum simți tu! Multă sănătate și un pic de noroc în viață!
Respecte, Victor

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 ioana91, on 24th January 2011, 19:15, said:

de placut nu pot sa zic ca imi place extraordinar de mult,dar e o facultate care merita din mai multe puncte de vedere.Mucesti pe branci dar la finalul ei ai satisfactii.
Decat sa raman la litere,sa nu-mi placa si sa ma chinui degeaba mai bine ma chinui in alta parte si stiu ca la sfarsit am garantia ca voi gasi un loc de munca platit cu mai mult de 4 mil jumatate,cat ia un profesor.


adevarul e ca salariile celor din medicina sunt mai mari, minim 500 pe luna.
in loc sa cauti o facultate "care merita", mai bine iti cauti o facultate care sa-ti placa. sau o cariera intr-un domeniu ce nu presupune neaparat o facultate.

#13
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Daca vrei sa mergi la medicina doar pentru bani si pt ca te imping ai tai de la spate, ma abtin... Gandeste-te bine la ce vrei sa dai, in primul rand sa iti placa, ca poate iar ajungi in aceeasi situatie in care esti acum cu facultatea de litere.

Edited by edy_3dz, 24 January 2011 - 19:39.


#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Da, daca esti absolut SIGURA ca o sa te tii de noua facultate. E grea, lunga, pana sa ajungi departe e cale lunga. Dar merita, mai ales daca reusesti cu ea.
Nu, daca nu esti sigura ca o sa faci fata si daca nu vrei sa pierzi un amarat de an dar care s-ar putea traduce prin o cu totul alta viata si cu totul alta cariera.

Apoi stai linistita, daca faci medicina e foarte posibil sa lucrezi in domeniul asta - si cu putin noroc chiar sa ajungi undeva sus unde este munca serioasa si bine platita.
Daca faci facultatea de litere n-are nicio  importanta, e o facultate care nu te va indruma exact catre o cariera. O sa ajungi sa faci ceea ce se iveste mai ok la momentul respectiv.

#15
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

 ioana91, on 24th January 2011, 19:15, said:

4 mil jumatate,cat ia un profesor.
Poti sa dai meditatii.

#16
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006
Daca te motiveaza banii baga-te la o facultate cu profil pe economie(ceva la ASE).

#17
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
anul ala conteaza mult daca NU ti-ai ales bine ceea ce trebuie sa faci, asa ca poti sa o iei de la inceput...

eu sunt la ASE, anul 2, de la anul vreau sa plec in Anglia...si ma ceva pe ea de facultate de 2 bani cu profii ei de kkt. :P

Asa ca lasa-te si baga-te la medicina, dar nu te gandi la multi bani :D .

#18
ioana91

ioana91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.01.2011
Nu e neaparat vorba de bani,e vorba de faptul ca regret ca n-am ascultat sfatul parintilor,si ca a trebuit sa ma lovesc singura de greutati ca sa ma conving ca au avut dreptate si ca ,,am dat-o in bara"cu ceea ce credeam ca imi place.
Multumesc tuturor pt sfaturi si opinii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate