Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zgomot puternic al ploii in glafurile exterioare de aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Florin_TTL

Florin_TTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.05.2008
Salutare tuturor,

Asa cum sugereaza si titlul subiectului, problema care ma supara este ca atunci cand ploua glaful de la camera mea face un zgomot extrem de puternic la impactul cu picaturile de apa.
Iata si povestea mai pe indelete.
Blocul in care locuiesc a fost supus unui asa zis proces de "reabilitare termica". Nu vreau sa intru in detalii privind ritmul de executie (viteza melcului!), calitatea lucrarilor, priceperea celor care au lucrat, responsabilitatea firmelor care au executat lucrarea (s-au succedat 3 firme!). Am trecut printr-o experienta extrem de neplacuta pe care nu as mai vrea s-o repet. In urma acestui proces ne-am ales si cu tamplarie termopan si glafuri exterioare din tabla de aluminiu. Aici apare problema. La camera mea glafurile sunt un pic mai in exterior decat restul celor de pe coloana cu vreo 2-3 centimetri si picura pe ele apa care se scurge de la etajele superioare. Zgomotul caderii picaturilor de apa pe tabla aia chioara din care este facut glaful este deosebit de deranjant. Se aude f tare chiar si cu geamurile inchise. Exista vreo solutie pentru asta? Alta decat inlocuirea glafurilor cu unele mai rigide sau taierea lor (sunt incastrate in laterale in stratul de spuma termoizolanta).
Glaful este montat deosebit de prost, intre el si pervaz este un spatiu destul de mare care se comporta ca o cutie de rezonanta si amplifica si mai mult zgomotul.
Ma gandeam daca as putea incerca sa unplu spatiul dintre glaf si pervaz cu vreo spuma care sa il impiedice sa mai oscileze la impactul cu picaturile de apa. Sau sa lipesc pe el, din pacate nu pot decat deasupra, vreo folie de plastic/spuma mai groasa sau eventual o bucata de linoleum, poate asa se mai atenueaza zgomotul.
S-a mai confruntat cineva cu o problema similara? Daca da, cum a rezolvat-o?

Va multumesc,

Florin

#2
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='Florin_TTL' date='23rd January 2011, 16:10' post='9352171']
Solutia e cea spusa de tine.Umplerea spatiului gol cu spuma sau vata sticlata sau orice altceva.Tabla fiind subtire si maleabila in contact cu picaturiile de ploaie scoate un zgomot mult mai puternic decat ar fi daca picaturiile ar cadea pe o suprafata rigida.Iar zgomotul este amplificat de golul dintre tabla si ce ai acolo.Un fel de ecou.Cand scoti golul ala sunetul va fi unul sec.Mai placut urechiilor.,mai relaxant.

#3
experthouse

experthouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.06.2009

 Florin_TTL, on 23rd January 2011, 15:10, said:

Salutare tuturor,

Asa cum sugereaza si titlul subiectului, problema care ma supara este ca atunci cand ploua glaful de la camera mea face un zgomot extrem de puternic la impactul cu picaturile de apa.
Iata si povestea mai pe indelete.
Blocul in care locuiesc a fost supus unui asa zis proces de "reabilitare termica". Nu vreau sa intru in detalii privind ritmul de executie (viteza melcului!), calitatea lucrarilor, priceperea celor care au lucrat, responsabilitatea firmelor care au executat lucrarea (s-au succedat 3 firme!). Am trecut printr-o experienta extrem de neplacuta pe care nu as mai vrea s-o repet. In urma acestui proces ne-am ales si cu tamplarie termopan si glafuri exterioare din tabla de aluminiu. Aici apare problema. La camera mea glafurile sunt un pic mai in exterior decat restul celor de pe coloana cu vreo 2-3 centimetri si picura pe ele apa care se scurge de la etajele superioare. Zgomotul caderii picaturilor de apa pe tabla aia chioara din care este facut glaful este deosebit de deranjant. Se aude f tare chiar si cu geamurile inchise. Exista vreo solutie pentru asta? Alta decat inlocuirea glafurilor cu unele mai rigide sau taierea lor (sunt incastrate in laterale in stratul de spuma termoizolanta).
Glaful este montat deosebit de prost, intre el si pervaz este un spatiu destul de mare care se comporta ca o cutie de rezonanta si amplifica si mai mult zgomotul.
Ma gandeam daca as putea incerca sa unplu spatiul dintre glaf si pervaz cu vreo spuma care sa il impiedice sa mai oscileze la impactul cu picaturile de apa. Sau sa lipesc pe el, din pacate nu pot decat deasupra, vreo folie de plastic/spuma mai groasa sau eventual o bucata de linoleum, poate asa se mai atenueaza zgomotul.
S-a mai confruntat cineva cu o problema similara? Daca da, cum a rezolvat-o?

Va multumesc,

Florin

Am avut, dar la mine nu exista acel spatiul. Am rezolvat cu un m de folie de parchet, eventual poti incerca chiar cu alt tip de spuma / folie si un pic de silicon aplicat pe tabla respectiva. :)

#4
sosodriver

sosodriver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.11.2010
glaful este fixat cu ceva de tocul exterior?

#5
Florin_TTL

Florin_TTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.05.2008

 sosodriver, on 23rd January 2011, 16:59, said:

glaful este fixat cu ceva de tocul exterior?

Glaful este prins cu suruburi autofiletante in taplaria de termopan pe latura lunga iar lateralele sunt incastrate in placile de spuma poliuretanica.

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poti lipi o bucata de mocheta de plastic (din aceea de exterior)

#7
Florin_TTL

Florin_TTL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.05.2008
[quote name='zippo68' date='23rd January 2011, 15:44' post='9352311']
[quote name='Florin_TTL' date='23rd January 2011, 16:10' post='9352171']
Solutia e cea spusa de tine.Umplerea spatiului gol cu spuma sau vata sticlata sau orice altceva.Tabla fiind subtire si maleabila in contact cu picaturiile de ploaie scoate un zgomot mult mai puternic decat ar fi daca picaturiile ar cadea pe o suprafata rigida.Iar zgomotul este amplificat de golul dintre tabla si ce ai acolo.Un fel de ecou.Cand scoti golul ala sunetul va fi unul sec.Mai placut urechiilor.,mai relaxant.



Poti sa-mi recomanzi un anume tip de spuma? Initial m-am gandit sa umplu spatiul liber cu spuma din aia galbena care se pune intre pervaz si tamplaria termopan dar din cate stiu aia se expandeaza si mi-a fost teama sa nu ridice/deformeze glaful

#8
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 Florin_TTL, on 25th January 2011, 22:44, said:

Poti sa-mi recomanzi un anume tip de spuma? Initial m-am gandit sa umplu spatiul liber cu spuma din aia galbena care se pune intre pervaz si tamplaria termopan dar din cate stiu aia se expandeaza si mi-a fost teama sa nu ridice/deformeze glaful

da spuma poliuretanica.."din aia galbena"...pui niste greutati pe glaful ferestrei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate