Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Orange 3G in 900 mhz

- - - - -
  • Please log in to reply
2015 replies to this topic

#1963
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Da, stau pe roaming. Am "ajutat" pe cineva cu configurarea telefonului pentru date si la semnal avea R . Si reteaua 3G e pe 900 iar daca nu ma insel si la orange e la fel.

Edited by danut300, 30 December 2015 - 00:04.


#1964
alopexy

alopexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 10.05.2012
Am vazut si eu ca la telekom pe 3G in U900 imi arata ceasul 2 ore diferite una locala si una de roaming. La Orange, Vodafone si Digi nu contează ca esti in U2100 sau U900.

#1965
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 30.09.2012
mare mirare ca ai prins umts 900 de la Orange în Herculane,al meu telefon îmi indică ca e pe 2100 ,și am alt telefon cu 2100 only și prinde semnal 3G orange,!

#1966
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Zilele trecute am prins 3G pe 900 prin Dobrogea la Mereni și Ciobanița (CT).

#1967
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Pai orange nu are 3G pe 900 la sate?
Adica e pe 2100 peste tot?

#1968
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Da, în majoritatea cazurilor au 2100, rar au pe 900.

#1969
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012
In special in zonele montane au 3G pe 900, de ex pe Valea Prahovei in cartierul Poiana Tapului din Bușteni era pe 900

Edited by Alex_23, 12 September 2018 - 16:45.


#1970
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
In zonele unde orange are RANSharing cu Vodafone pe 3G emit ambele retele cu aceeasi antena sau are fiecare antena lui si se împarte doar releul?

#1971
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Se împarte stîlpul...

Edited by crislacor, 16 September 2018 - 15:02.


#1972
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postcrislacor, on 16 septembrie 2018 - 15:02, said:

Se împarte stîlpul...
Acel moment cand nu ai nimic de spus despre subiect, nu stii nimic despre subiect, dar te mananca buricele degetelor sa scrii si tu ceva pe net ca sa vada lumea ca esti si tu pe acolo ...

#1973
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Haide măi, chiar așa...?Posted Image

#1974
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Uneori se recurge si la sharing de antene, nu doar de piloni. Asta se prefera mai ales in rural, dar nu e regula. Depinde de putere, de spatiu disponibil, de calculele lor...

#1975
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Așa a fost la început, dar odată dezvoltată rețeaua pe plan local s-a preferat instalarea de antene proprii pe sîlpii altora, trecînd-se astfel din RAN Sharing activ în RAN Sharing pasiv. Nu de alta, dar varianta activă implică folosirea unor metode de monitorizare care „ain't cheap” și nici „competitor friendly”...Posted Image

Edited by crislacor, 16 September 2018 - 17:13.


#1976
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Pai si atunci cum se face ca 3G ul de la orange e mort, la fel de mort ca cel de la vodafone, cu viteze asemanatoare
3G-ul de la telekom merge ca uns, doar la orange si Vodafone sunt probleme.
Primi macar au 4G in zona...

#1977
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Se folosesc de aceeași antena în multe zone rurale din tara.

#1978
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 30.08.2006

View Postaris86, on 11 septembrie 2018 - 15:23, said:

Zilele trecute am prins 3G pe 900 prin Dobrogea la Mereni și Ciobanița (CT).
Acolo suspectez ca este un caz aparte. In mod normal, in partea de sud a Dobrogei, Orange nu a avut 3G900 fiind aproape de granita cu bulgarii.
Probabil ca au pus ceva statii intrucat unele localitati precum Conacu, Negresti, Credinta, Casicea, General Scarisoreanu sunt intr-o vale si acoperirea e cam FAKE!
Independenta are pilon Orange cum se intra dinspre Movila Verde pe stanga(dincolo la iesire cred ca este Telekom).
Azmacea, langa cimitir, este pilon Vodafone si in spate Telekom(mai scund/ancorat).
Cobadin are si el pilon unde sunt, cred, toti->pare a fi ceva Transgaz.
Acum daca Orange a pus din propria initiativa sau a primit zona ca fiind alba....nu stiu ce sa zic.Personal cred ca a fost obligatie ca zona alba. In Conacu se vede si din Google statia:la iesire un DC26 face o curba. Pentru zona Casicea, General Scarisoreanu nu imi dau seama unde e statia.
Oricum fiind 3G 900 sigur nu sunt inalte/sunt pe langa sat.

View Postheinz, on 11 septembrie 2018 - 15:26, said:

Pai orange nu are 3G pe 900 la sate?
Adica e pe 2100 peste tot?
Daca este zona de campie, cel mai probabil vei avea 3G 2100. Asa cum s-a scris si mai sus, acest 3G 900 apare in zonele deluroase/muntoase/cu depresiuni/vai si unde traficul nu a fost nici extrem de mare astfel incat sa se poata descurca cu 2G+3G in cei 10Mhz.
Cea mai mare problema deriva din faptul ca acest 3G 900, ca si semnal, este zgomot pentru 2G 900 si invers. De aceea sunt necesare zone tampon/zone de izolare intre cele doua(cei care va aduceti aminte de 3G-ul 900 de la Vodafone veti intelege de ce, uneori, din urban cu 3G 2100 se pica in  GPRS si apoi la X km revenea 3G 900. Era acea zona tampon, unde cel mai sanatos este sa pui 3G 2100! Doar ca acest lucru costa...si Vodafone nu a investit mereu.
Cu cat sunt mai multe statii aflate la inaltime/cu arie de acoperire mare cu atat problemele cresc. Uneori a fost necesar sa se sparga in 2 acoperirea:se utiliza un Kathrein 80010517 ce are 4 intrari de 900 si pe 2 se punea partea de 2G(cu o anumita valoare de tilt), iar pe celelalte 2 partea de 3G 900(cu alt tilt). Se putea tilta agresiv 3G-ul(de ex pentru a nu perturba orasele din fata unde se emitea doar 2G in tot spectrul de 900) iar 2G-ul ramanea sa acopere.
Asadar in tara veti gasi 3G 900 la Orange(nu va bazati pe telefon fara 3G 900 daca merge prin rural)....cateva(pe unde am mers):
->Slava Rusa/Ciucurova/Horia/Nalbant
->zona Bozovici pana la DN 6 inclusiv Cornea/Cornereva
->Ezeris/Farliug
->sectiunea Cosevita-Vetel si Lipova-Vetel(in Lipova este 3G 2100)
->Corbu-Grinties(dupa Borsec)
Si altele...Plaiesii de sus in HR...o parte din pasul Oituz
Mai sunt si statii mixte cu 3G 900 pe unele sectoare si 2100 pe altele. Ex: intre Podu Turcului si Izvorul Berheciului/prin Dobrogea(ex Casimcea)
Ca si orase, nu stiu sa fie vreun caz cu acoperire doar 3G 900, insa sunt locuri unde se prinde semnal de pe ambele frecvente(ex Baile Herculane).Cand au facut cei rosii acel 3G 900(au inceput in toamna lui 2009), daca era orascu trafic slab(gen portocaliu/verde la nivel de clienti) se punea doar 2G/3G 900 si gata...asta chiar si in municipii(deci orase maricele precum Gheorgheni, Targu Secuiesc,Filiasi).

View Postheinz, on 16 septembrie 2018 - 11:53, said:

In zonele unde orange are RANSharing cu Vodafone pe 3G emit ambele retele cu aceeasi antena sau are fiecare antena lui si se împarte doar releul?
In primul rand trebuie avut in vedere ca sunt 2 tipuri de ran sharing:unul activ si unul pasiv.
In general, cel pasiv, este considerat ca fiind atunci cand se partajeaza locatia fizica(pilon/terasa/cos de fum/suport/shelter/camera tehnica), dar fiecare are propriile echipamente radio(de la acelasi vendor/vendori diferiti).Se mai pot partaja echipamente de clima/de alimentare cu electricitate.
Cel activ se schimba si presupune partajarea si echipamentelor radio si chiar a unei parti din core.Este de doua feluri, la nivel radio:
->fara partajare de spectru:fiecare operator are propriile celule pe frecventele si tehnologiile dorite si alocate de catre autoritate
->cu partajare de spectru:exista un set de celule pe care le folosesc ambii operatori(un fel de roaming la nivel de clienti)
La fel si pe core, se pot partaja MSC-uri, dar fiecare cu HLR-ul sau....etc
Pentru ce s-a discutat aici, nu prea imi este clar la ce se face referire cand se spune atena! Pentru mine o antena este https://www.kathrein...mca/9364176.pdf si nu pilonul pe care se pune ea(uzual lumea asta numeste antena ca fiind acel pilon).
Revenind la prietenia dintre cei rosii si portocalii avem de a face:
->pe rural/localitati mici urbane cu un RS activ ce merge pana la partea de controller(RNC/BSC) inclusiv, iar apoi fiecare cu ale lui.Daca pica transul->pa pa amandoi! Fiecare are propriile celule deci nu avem partajare de spectru.
->pe urban dens/orase mai mari(municipii) si zonele limitrofe oraselor mari, este un RS pasiv in care se partajeaza amplasamentul, dar fiecare are propriile echipamente radio chiar daca este acelasi vendor(Huawei).Daca sunt restrictii de instalare se pot partaja si antenele(cupland/diplexand semnalele de la cei doi operatori). Unii vad asta tot RS activ...eu il vad pasiv(dar aici tine de interpretare). In 90% din cazul cei doi au propriile antene, dar sunt si situatii in care nu este asa.
Revenind la RS-ul activ de pe rural, trebuie avut in vedere ca la intrarea in proiect Orange a avut mult 3G 2100 si 2G 1800 si Vodafone mult 3G 900. Astfel, pot fi situatii in care:
->emit toti la fel:900/1800/2100
->emite diferit la nivel de 3G:Orange 2100 si Vodafone 900
->emit diferit la nivel de 2G:Orange are si 1800 si Vodafone nu sau invers(desi cred ca sunt mai putine aceste cazuri)
Din punct de vedere fizic/logic se creeaza o statie de baza pe care sunt celulele de la un  operator si de la celalalt. Practic, este posibil, sa nu se faca maparea pe aceeasi unitate radio, in teren, din considerente de putere.
->Ex pentru banda de 900:sa zicem ca Orange are 3 TRXi de 900 la 20W, iar Vodafone 2 la 20W si o celula de 3G 900 la 30W. Avem un RRU ce stie 1X60W. Va las pe voi sa calculati si veti vedea ca nu ai cum sa le pui. Asa ca se mai trage un RRU (si cross intre ele) si avem 2X60W ca si putere. Pe un RRU se pune partea de Orange si pe celalalt Vodafone(daca pica unul dintre ele, pica doar un operator).Ambele merg in aceeasi antena. Se duce X si da tiltul la 10 grade, atunci scade acoperirea la amandoi.
->Alt caz:Orange 2TRXi 900 iar Vodafone la fel.Zona de granita deci amanadoi cu 3G 2100. Pe un RRU se emite:2X20W pentru Orange si 2X20W pentru Vodafone, asta pentru 900(un RRU cu 2 PA-uri fiecare la cate 40W).Deci un singur RRU care daca pica va impacta ambii operatori.3G 2100 este pe alt RRU si se emite pentru amandoi. In final cele 2 RRU-uri se leaga la 2 antene(una de 900 si una de 2100). Vine o furtuna si se desprinde antena de 900 de pe suport-impact la amandoi, in timp ce 3G nu are nimic.
->caz 3:Orange cu 3TRXi de 900 si Vodafone doar cu unul. La nivel de 3G Orange are 2100 si Vodafone 900. Pe 1800 emite doar Orange. Se pune pe un RRU partea de Orange 900 si pe altul partea de 1800 si se duc intr-o antena ce merge pe 900/1800, iar pe alte 2 RRU-uri se pun Vodafone 900(2G+3G) si 3G 2100 Orange care vor merge intr-o antena 900/2100. Impactul depinde....de ce pica.
Asadar sunt echipamente in comun si echipamente care nu sunt! Depinde de configuratie si ce au cerut fiecare dintre cei 2. Sunt zone unde unul are trafic de behaie , iar celalalt sta ok. Trebuie sa faceti distinctia intre antena/sector/RRU..pentru a avea o imagine clara.
Daca este problema de trans saturat/indisponibil/care pica si se ridica(acea legatura MW de regula) sau cu alimentare electrica atunci problemele sunt la amandoi(de ex viteza slaba/lipsa semnal).
Asa cum am povestit pentru RRU-uri se pot partaja/pune individual si placile de procesare in banda de baza(WBBP/UBBP), dar nu mai intru in detalii ca sa nu va plictisesc! Si acolo impactul depinde de problema!

In final:
->Orange+Vodafone au acest RS activ in rural/urban mic la nivel de 2G si 3G (4G se pare ca nu...nu imi este foarte clar), iar in urban dens/zona limitrofa au RS pasiv
->Telekom si Digi au RS pasiv(Digi vine peste Telekom) la nivel urban pana acum(nu am vazut in rural nimic)
->Telekom si Orange sau Telekom si Vodafone au RS pasiv (in sensul sa se coloca unii peste altii acolo unde este cazul), dar intre Orange si Vodafone poate fi RS activ(ex site ce emite RS activ pentru amandoi dar este colocat pe un pilon Telekom)
->Digi si Vodafone au RS pasiv(Digi mai vine peste Vodafone acolo unde se poate)
->la metrou/centre comerciale/cladiri de birouri Orange si Vodafone partajeaza acelasi sistem radiant, dar au echipamente proprii

Inca ceva:
->prin 2007 au inceput mai tare Orange si Vodafone colocarile si ulterior a intrat in joc si Telekom(mai timid si as zice ca mai mult cu Vodafone). In paralel Digi si Zapp au incercat sa partajeze antenele pentru a se extinde mai repede pe 2100(erau niste Kathrein-uri cu 4 porturi, pe 2 intra Zapp si pe alte 2 Digi. Fiecare isi seta ce tilt dorea si avea propriile echipamente radio:ZTE la Zapp si Nokia la Digi).
->RS de pe rural de la Orange si Vodafone a fost mai usor de facut intrucat aveau retelele relativ noi si, in mare parte, de la acelasi vendori(cei rosii aveau si Ericsson dar oricum urma sa zboare, cum a zburat si de pe urban)
->afara se face cam peste tot si este noul trend...asa ca nu va fie frica de RS(mai sunt colegi de forum care il detesta). Este absolut necesar mai ales cu cat urcam spre zone mai inalte de spectru(ex 5G).
->au ajuns si la RS intre mai multi operatori
->unele decizii se iau de la centru al mare(nici macar din Bucuresti) asa ca daca se face cu X si vendorul Y->se face ca asa vine de la centru!
->ce am scris mai sus este "IN MARE". Exceptii/configuratii speciale sunt peste tot!

Edited by yblu, 17 September 2018 - 15:32.


#1979
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Antena = cea care emite semnalul, ce ati aratat mai sus
Releu = pilon (constructia in sine)
La mine cred ca e RS activ deoarece cand vodafone e mort pe 3G moare si orange-ul si invers. Deoarece orange are 4G in zona iar Vodafone nu e de la sine inteles ca utilizatorii Vodafone(printre care si eu :D ) incarca reteaua 3G din zona. Pe telekom nu se intampla asta
La mine in zona digi si vodafone emit pe 900mhz iar orange si telekom emit pe 2100 Mhz.
Puterea semnalului in zona mea e asa Vodafone>orange>telekom>digi

Edited by heinz, 17 September 2018 - 15:42.


#1980
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Pojorâta (SV), am prins sporadic B8 în 3G
Attached File  Screenshot_20190927_133503_com.parizene.netmonitor.jpg   73.81K   43 downloads

Edited by aris86, 28 September 2019 - 06:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate