Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

cum asculta dumnezeu rugaciunile?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
@balonash: revizuieste-ti te rog cuvintele si aprecierile, pentru ca nu suntem facuti de aceeasi mama, nici nu ne tragem de sireturi, nici scoala nu am facut-o impreuna si nici nu ma cunosti, da?
Eu vorbeam la modul general... dar...

Cat despre "credeti si nu cercetati".... NU mai rupeti/scoateti cuvintele din context si le interpretati dupa bunul plac. Ati auzit si voi asta si va dati si voi mari si aruncati in stanga si in dreapta cu aceste cuvinte. Mai bine puneti mana si cititi Scriptura (dar nu din acelea facute dupa bunul plac, din care au fost scoase sau adaugate cuvinte si pasa intregi, cum sunt cele ale sectantilor).

Dar despre "cautati si veti afla" (bine, tot rupta din context, dar vad ca voua asa va place) atunci ce veti mai putea zice? Asta ce mai insemna atunci? Dupa cum spuneam, vorbiti si voi ca sa va aflati in treaba

Dimpotriva, Dumnezeu a creat Omul dupa chipul si asemanare Lui. Cu vointa libera de a alege. Insa, cum isi asterne, asa doarme fiecare (dupa o vorba populara) sau dupa fapta si rasplata (o alta vorba populara). Fiecare va da pana la urma socoteala pentru ce si mai ales cum face cu viata lui.

#20
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

View PostCourage, on 21st January 2011, 16:20, said:

Multe dileme, dar banuiesc ca Doamne-Doamne e multi-tasking.
Vezi ca e un film cu Jim Carey despre aceasta dilema :D

Bruce Almighty

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V9IhMHPInVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mi-ai luat-o inainte. :lol:

PS.
Zilele dumnezeiesti nu aveau 24 ore, ci cateva luni, sau chiar ani.

#21
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
acum pe bune, se mai duce careva la church duminica?
Cel putin tineretul este praf dupa cheful de sambata noapte :)
Haleluia sau Aleluia !

Oricum este o desteptaciune sa te rogi in timpul saptamanii, cel putin logic ai mai mari sanse.

#22
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008

View Postvoposphere, on 21st January 2011, 16:07, said:

cum asculta dumnezeu rugaciunile in ziua lui libera?
Cum ai putut pune o inrtebare asa idioata? :blink:
Gandeste asa: tu,in ziua ta libera, stai si nu faci absolut NIMIC, sau ASCULTI muzica si te joci pe calculator? :raygun:

View Postapanoiu, on 21st January 2011, 17:27, said:

acum pe bune, se mai duce careva la church duminica?
Eu nu, parca imi e frica ca se darama chirchpe mine:)). Glumeam, mie mi se pare anspa defapt. La biserica is numa batrani naspa.

#23
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postapanoiu, on 21st January 2011, 18:27, said:

acum pe bune, se mai duce careva la church duminica?
Cel putin tineretul este praf dupa cheful de sambata noapte :)
Haleluia sau Aleluia !

Oricum este o desteptaciune sa te rogi in timpul saptamanii, cel putin logic ai mai mari sanse.

asa ma gandeam si eu... in timpul saptamanii ar fi mai bine... nu esti beat sau rupt , nu ai fost la nici o petrecere... dumnezeu e mai alert , nu il deranjezi in ziua de frecat menta... numai avantaje...

totusi , ma gandeam eu asa... dumnezeu fiind o fiinta suprema... inseamna ca ne stie toate gandurile si toate sentimentele... atunci de ce sa ne mai rugam? doar de dragul de a ne lingusii de el? sa inteleg ca cei care se roaga la o viata mai buna or sa o primeasca si cei care merita o viata mai buna sa nu o primeasca pentru ca nu se lingusesc?

chiar e o problema mare asta... pana la urma rugaciunea rezulta a fi o spaga data la divinitate nu?

View Postbogdy2008, on 21st January 2011, 18:40, said:

Cum ai putut pune o inrtebare asa idioata? :blink:
Gandeste asa: tu,in ziua ta libera, stai si nu faci absolut NIMIC, sau ASCULTI muzica si te joci pe calculator? :raygun:


Eu nu, parca imi e frica ca se darama chirchpe mine:)). Glumeam, mie mi se pare anspa defapt. La biserica is numa batrani naspa.

tu in ziua ta libera muncesti de acasa? de ce naiba mai e libera? nu ca sa freci duda si sa o arzi cum iti place tie fara sa te mai frece lucrurile de la munca? ma gandeam ca dumnezeu face un sah cu alti zei sau se delecteaza cu niste muzica si e foarte urat sa fie deranjat tocmai cand are si el o zi de odihna...

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Intrebarea capcana ar fi "asculta dumnezeu rugaciunile?, sunt curios" .

#25
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlucifer76, on 21st January 2011, 17:50, said:

Intrebarea capcana ar fi "asculta dumnezeu rugaciunile?, sunt curios" .

Only one way to find out...roaga-te

#26
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
la mine a mers... m am rugat sa curga apa la robinet... si cand am dat drumul , chiar a curs...

si in o alta zi , m am rugat sa iasa soarele si in ziua urmatoare... si uimitor si miraculos , a rasarit si in a 2 a zi...

astea fiind asa mai glumete... dar in o zi m am rugat ca timpul sa nu se opreasca... si sfintenie... m am uitat la ceas si trecusera deja 10 secunde

#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postkruger, on 21st January 2011, 18:40, said:

Only one way to find out...roaga-te
S-au rugat destul evreii din lagare acum 60 de ani , si cica erau "poporul ales" . Parerea mea e ca pe pamant e treaba noastra ce facem , nu se amesteca nimeni in problemele noastre .

#28
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postlucifer76, on 21st January 2011, 20:02, said:

S-au rugat destul evreii din lagare acum 60 de ani , si cica erau "poporul ales" . Parerea mea e ca pe pamant e treaba noastra ce facem , nu se amesteca nimeni in problemele noastre .

glumesti... tocmai se construieste o noua biserica , dumnezeu e mai aproape de noi in clipele astea de slavire... numai ieri m am rugat sa se aprinda laptopul... si s a aprins.

cat despre evrei... dumnezeu nu i a salvat pentru ca erau prea ingamfati de se credeau poporul ales... toate lumea e egala mai...

#29
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvoposphere, on 21st January 2011, 19:07, said:

cat despre evrei... dumnezeu nu i a salvat pentru ca erau prea ingamfati de se credeau poporul ales... toate lumea e egala mai...
Da mai , dar gandeste-te 70 de milioane de morti in WWII , imi e greu sa cred ca chiar toti erau ... necredinciosi , aroganti , inganfati etc .

#30
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postlucifer76, on 21st January 2011, 20:27, said:

Da mai , dar gandeste-te 70 de milioane de morti in WWII , imi e greu sa cred ca chiar toti erau ... necredinciosi , aroganti , inganfati etc .

cei 70 mil nu au urmat calea cea dreapta

#31
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Mie greu sa cred asta .

#32
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postzexelica, on 09 august 2016 - 13:50, said:

Deci poti fi pacatos si ....placut lui Dumnezeu Posted Image Posted Image  Pe bune, ai citit Biblia sau nu?

Tu invatai ca Dumnezeu nu asculta decat rugaciunile celor care au Duhul. Domnul Isus spunea altceva:

Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfant celor ce I-L cer!"
(Luca 11:13)

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,920
  • Înscris: 16.03.2004
Este de discutat ce înseamnă ”a avea Duhul”.

#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlucifer76, on 21 ianuarie 2011 - 19:40, said:

Mie greu sa cred asta .
Multi daca nu toti ori au vrut sa-si scape viata ori sa ia viata dusmanului . foarte putini se rugau Tatalui ceresc sa se faca " voia Sa" . Daca nici pe propriul Fiu nu l-a salvat de la suferinta si moarte pe cruce insa l-a inviat a treia zi . Oricine isi da duhul in aceasta viata si are credinta in Hristos isus va fi INVIAT in ziua de apoi .
Ti-e greu sa crezi ultima fraza ?

#35
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Ti-e greu sa crezi ultima fraza ?

Da.

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostoMariusRO, on 20 august 2016 - 09:45, said:

Da.
Stai ca nu am fost precis , toti vor fi inviati insa unii pentru viata eterna , iar ceilalti vor fi inviati pentru a vedea ce nu au crezut in toata viata lor . Dar sa spunem si ceva pe subiect .
Rugaciunile sunt auzite exact cum vorbesti cu cineva la telefon , corpul nostru functioneaza precum un transmitator . Ca nu suntem constienti de acest fapt e alta treaba .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate