Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Infiintare SRL - De la 0 la emitere de facturi

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
GeorgeFlu

GeorgeFlu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2013
Dar autoritatile locale nu o sa impuna un impozit asupra sediului social?

#74
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Eu ma refeream la impozitul catre bugetul statului, privitor la firma in sine. Cel pe cladiri e destinat proprietarului si in functie de ce stabiliesti cu el poate sa-ti revina si tie iar aici intradevar e diferit de la localitate la localitate, chiar si in cadrul ei avem alte valori in functie de zona.

Edited by neagu_laurentiu, 07 June 2013 - 21:16.


#75
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
Sunt destul de confuz, inteleg ca si pentru un IF se depune un dosar la Administratia Finantelor Publice, dar in ce scop? Pentru luarea in evidenta ca platitor de impozit?

#76
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Da. Orice activitate comerciala se impoziteaza.

#77
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
salut,

as vrea ca timp de un an sa detin un srl, ca experiment personal. Cat m-ar costa minim infiintarea, taxele lunare cu o singura factura/contract pe tot anul, si inchiderea? Am apartament propriu.

multumesc anticipat

#78
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
~500 lei infiintarea (+200 lei capital social depus in banca dar il retragi pe urma)
~350 lei inchiderea
3% impozit din valoarea facturii (esti microintreprindere pana-n 65000 euro cifra de afaceri si intri aici, presupun ca nici platitor de TVA nu vrei)
Comisioane bancare pentru sumele vechiculate.
Plata contabilului.
16% impozit dividende la final de an (iti iei profitul acasa) + 5.5% sanatate (daca nu esti salariat pe undeva) din valoarea facturii minus 3% cat ai dat impozit.

Edited by neagu_laurentiu, 21 September 2013 - 14:26.


#79
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postneagu_laurentiu, on 21 septembrie 2013 - 14:16, said:

Plata contabilului.
Am vazut vehiculandu-se anumite sume[~200 ron], acestea sunt lunare sau anuale? Pot sa platesc un contabil doar o luna pentru acea factura(si eventual la sfarsit de an pentru acel bilant)? Probabil ca nu s-ar incurca cu mine :)
Dintr-un calcul simplu asta pare sa fie cel mai scump, ~2400 ron.

Impozitul la ce valoare ar putea fi? Am platit la apartament 140 ron. Erau ceva stiri legate de impozitul marit pe chirie, se aplica si la comodat? Pot sa ma trezesc cu sume de ~1400 ron?

Daca apelez la cineva sa-mi intermedieze banuiesc ca ar fi si acolo cateva sute de lei?

Daca nu am nici un angajat si nici punct de lucru pot sa eliberez acea factura? Sediul social se considera ca un fel de punct de lucru implicit?

Exista costuri adiacente? cum ar fi facturier, casa de marcat(asta banuiesc ca nu e cazul), stingator pentru incendiu etc...

Multumesc neagu_laurentiu, ai ajutat o gramada de lume, daca o tii tot asa va trebui sa-ti ridicam o statuie :)

#80
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Legat de contabil, totul e cum il gasesti si va intelegeti, dar situatiile financiare trebuie depuse lunar/trimestrial chiar daca nu ai activitate.
Mai ieftin iesi la PFA/II doar ca tu trebuie sa te ocupi de acte (iti da voie legea) insa cum nu stii povestea tot ai nevoie de o persoana specializata.
Inca nu stiu detalii cu viitoarea impozitare a cladirilor ce sunt sedii de firma, doar am auzit una-alta.
Poti emite facturi chiar daca nu ai anajati ori punct de lucru, ai sediu social. Depinde mult de domeniul in care vrei sa activezi fiindca mai pot apare costuri.

Dar tu nu vrei o societate, inteleg ca vrei sa te joci.

Edited by neagu_laurentiu, 22 September 2013 - 11:04.


#81
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
As dori sa stiu valabilitatea acestor acte necesare pentru deschiderea unui SRL :
- Verificarea / Rezervarea numelui societatii: are o valabilitate de 3 luni ?
- Stabilirea sediului social Extras de informare Cartea Funciara : 10 zile de la data emiterii?
- Contractul de comodat cu propietarul locatiei: se face pe maxim 3 ani?! sau pot anual cu reinnoire automata perioade identice, daca niciuna dintre parti .....

#82
alentin

alentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.01.2006
Rezervarea numelui societatii are o valabilitate de 3 luni.
Contractul de comodat poti sa-l faci si pe o perioada nedeterminata.

Despre "Stabilirea sediului social Extras de informare Cartea Funciara : 10 zile de la data emiterii?" nu stiu la ce emitere te referi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate