Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Infiintare SRL - De la 0 la emitere de facturi

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
hacktools

hacktools

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 25.11.2010
Salutare tuturor, ca sa nu mai deschid alt topic o sa intreb aici...am cateva modele si de ceva timp ma ocup de activitatea de videochat.Treaba merge binisor si as vrea sa infiintes un SRL pe numele meu.Am citit la inceputul acestui topic ce acte sunt necesare pt deschiderea unei firme,totusi vroiam sa va intreb ce autorizatii mi-ar trebuii pentru treaba asta ,de unde se pot obtine si cat costa. :peacefingers:

#56
florentinalbu

florentinalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.04.2011

View Postneagu_laurentiu, on 12th August 2011, 10:48, said:

E un contract ca toate altele (vezi pe net modele) prin care proprietarul iti cedeaza dreptul de a folosi o camera (sau mai multe) pentru firma ta.
Vezi OUG 6/2011
VA SALUT! daca lucrez la un SRL, ca muncitor de exemplu, pot sa infiintez un srl sau un pa? multumesc pentru raspuns!

#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Se poate infiinta, nu are legatura cu faptul ca lucrati in alta parte.

#58
geruladacul

geruladacul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.12.2009
Atentie mare celor care deja sunt asociati unici intr-un SRL. Nu mai puteti infiinta inca un SRL in care sa fiti asociat unic. Eu nu stiam treaba asta si cind m-am dus sa mai imi fac inca o firma, m-a anuntat doamna de la informarea initiala. Deci trebui sa imi caut un asociat.

Edited by geruladacul, 12 June 2012 - 12:09.


#59
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

Legea 31 said:

ART. 14
(1) O persoanã fizicã sau o persoanã juridicã nu poate fi asociat unic decât într-o singurã societate cu rãspundere limitatã.
http://www.rubinian.com/lsc_02.php

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2012 - 12:35.


#60
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Detin un apartament dobandit prin contract v-c, unde la aceasta adresa exista o firma inregistrata cu sediu social, avand ca asociat unic prietena mea.

Acum, eu lucrez in domeniul asigurarilor si vreau sa-mi deschid un SRL, cod Caen principal 6622 (interm. de asigurari) si alte cateva secundare, pot sa pun ca sediu social si punct de lucru tot adresa apartamanetului ?! Daca firma este neplatitoare de TVA, se mai pot deduce o parte din cheltuieli (apa, gaz, curent electric) ?!

Edited by Ingerik, 12 June 2012 - 15:29.


#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Nu are TVA-ul treaba in deducerea cheltuielilor (el cu deducerea TVA-ului are legatura). Cat timp acele cheltuieli sunt in folosul activitatii vor fi deductibile. Sunt reglementate in codul fiscal.

Daca mai sunt camere disponibile si pt. noua dvs. firma veti putea avea sediu (sper ca prima firma sa aiba un contract comodat/inchiriere pe o camera).

Edited by neagu_laurentiu, 12 June 2012 - 15:57.


#62
dariusmas

dariusmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.07.2012
Pentru cei care vor sa-si infiinteze o firma, pot gasi aici explicati toti pasii pe care trebuie sa-i paracurga:

http://www.avocat-fi...tare-firma.html

#63
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005

View PostIngerik, on 12 iunie 2012 - 15:28, said:

Detin un apartament dobandit prin contract v-c, unde la aceasta adresa exista o firma inregistrata cu sediu social, avand ca asociat unic prietena mea.

In contractul de comodat facut cu firma de mai sus, este speficicat ca se obliga sa plateasca cota parte din cheltuieli (intretinere, curent, net..etc), acum am 2 intrebari:
- daca nu este trecut cat % sa plateasca, pot stabili eu? adica 50% din total cheltuieli, sa le trec pe firma?! este vorba de un ap cu 2 camere, din care una este cedata firmei!
- acum, dupa ce se stabileste si cat % din cheltuieli sunt suportate pe firma, firma pe ce baza inregistreaza in conta aceste cheltuieli?! chitantele de la intretinere, net, lumina, gaz sunt pe numele meu... este deajuns contractul de comodat facut initial?! sau sunt deajuns copii ale chitantelor!?

Edited by Ingerik, 21 September 2012 - 10:05.


#64
ralsera

ralsera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 05.10.2006
Da, poti trece 50% din cheltuieli
Decontarea catre proprietarul persoana fizica se face pe baza formularului dispozitie de plata catre casierie .
Ideal sa fie insotit  de o copie a facturii si chitantei achitata de catre proprietar

#65
ioana_2012

ioana_2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.10.2012
Buna ziua,
Detin deja o firma inregistrata in Romania care in momentul de fata isi desfasoara activitatea in strainatate si anume ca domeniul de activitate montaje electrice.
Pe langa aceasta as dori sa intermediez si servicii medicale, mai exact sa contractez pacienti straini care sa doreasca sa faca in tara noastra interventii medicale la clinicile de specialitate, deocamdata ma axez doar pe parte dentara. As dori daca puteti sa ma indrumati pentru ce cod caen as putea opta pentru aceasta activitate si ce alte autorizatii specilae sunt nevoie pentru aceasta clasa de activitate. Va multumesc

#66
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
intrebare:
intr-un ap 2 camere, pot avea sediu social 2 firme?!

#67
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Intrebare concreta: detin o garsoniera impreuna cu sotia si doresc sa infiintez un srl, care va avea ca sediu social respectiva locuinta. In acest caz, daca suntem propietari si asociati la firma:
1. mai este nevoie de contract de comodat pentru deducerea cheltuielilor de intretinere?
2. procentual cat pot deduce din respectivele cheltuieli?

Multumesc!

#68
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
1. Da. Persoana juridica (SRL-ul) e o alta persoana fata de cea fizica, are nume, adresa, responsabilitati, obligatii, drepturi si multe altele. E ca un alt om ca sa ma exprim asa si ca atare ii trebuie toate actele de nastere/chirie/proprietate (in cazul tau atesta dreptul de locuinta gratuit).

2. Codul fiscal:

Quote

ART. 21 Cheltuieli
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
m) cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente unui sediu aflat în locuinţa proprietate personală a unei persoane fizice, folosită şi în scop personal, deductibile în limita corespunzătoare suprafeţelor puse la dispoziţia societăţii în baza contractelor încheiate între părţi, în acest scop;

În cazul în care sediul unui contribuabil se află în locuinţa proprietate a unei persoane fizice, cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului sunt deductibile în limita determinată pe baza raportului dintre suprafaţa pusă la dispoziţie contribuabilului, menţionată în contractul încheiat între părţi, şi suprafaţa totală a locuinţei. Contribuabilul va justifica cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului cu documente legale, cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de utilităţi şi alte documente.
http://static.anaf.r...m#_Toc304299669

Edited by neagu_laurentiu, 21 January 2013 - 14:17.


#69
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Este specificat in contractul de comodat cat % din suprafata apartamentului este pusa la dispozitie?

#70
ungheanu_florin

ungheanu_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.06.2010
Buna ziua!
Care sunt taxele pentru inregistrarea si autorizarea unui punct de lucru? CAEN 4711 (nu se vor vinde decat produse ambalate, nu se vor vinde bauturi alcoolice, poate doar tigari)
Inclusiv si autorizatiile de functionare de la Primarie, DSV, Mediu, SSM! In autorizararea SSM intra si cea PSI?
Am gasit doar ce acte trebuie sa pun la fiecare dosar, mai putin taxele ce trebuie sa le platesc pentru ficare operatiune!
Eu am gasit doar:
- inregistrare punct de lucru la RC 250 lei
- autorizare sanitara veterinara in jur de 350 lei pentru ce produse voi vinde eu (adica numai ambalate, eventual si tigari (desi am vazut pe undeva ca se plateste o taxa in plus si mai trebuie o aprobare parca de la Primarie), fara bauturi alcoolice)
Sper sa ma lumineze cineva!
Va multumesc!
Duminica placuta!

#71
GeorgeFlu

GeorgeFlu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2013
Buna tuturor. Am de gand sa infiintez un SRL in lunile urmatoare. Am mai multe nelamuriri printre care si una legata de sediul social. Exista o diferenta de impozitare intre un sediu social aflat intr-un sat si altul aflat in oras? Daca in pretul chiriei  pt punctul de lucru , am stabilit cu proprietarul sa intre si pretul facturii la enegia electrica este o problema? Adica este necesar intocmirea unui contract intre furnizorul de energie si societatea mea sau pot continua asa? Va multumesc !

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGeorgeFlu, on 07 iunie 2013 - 20:12, said:

Exista o diferenta de impozitare intre un sediu social aflat intr-un sat si altul aflat in oras?
La SRL nu. Doar la PFA/II cu norma de venit.

View PostGeorgeFlu, on 07 iunie 2013 - 20:12, said:

Daca in pretul chiriei  pt punctul de lucru , am stabilit cu proprietarul sa intre si pretul facturii la enegia electrica este o problema?
Pana in 65000 Euro cifra de afaceri te impoziteaza cu 3% din venit, nu conteaza cheltuielile prea mult. Dupa acest prag intri la impozitul pe profit si ai in link reglementata povestea:
http://static.anaf.r...m#_Toc304299669

Edited by neagu_laurentiu, 07 June 2013 - 20:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate