Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Placa TOGO PCB unit defecta Nikon D40

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
g_mic

g_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.08.2005
Salut
Am un Nikon D40, la care s-a stricat o placuta care se cheama TOGO PCB unit. Am fost cu el la service (Skin) si mi-au spus ca ma costa 800 Ron placa + 200 Ron manopera.
Am gasit un manual de service pentru camera, in care spune ca daca schimbi placa respectiva cu una noua, trebuie facute tot felul de reglaje si ajustari software.
Am gasit pe Ebay aceeasi placa care a fost scoasa dintr-o camera care avea alt defect, care este perfect functionala, si costa 44 USD cu tot cu transport in RO.
Marea  intrebare este: avand in vedere ca placa de schimb nu este noua, mai trebuiesc facute setari speciale?
Multumesc.

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
un D40 costa 600 ron. placa aia cu transport poate costa pe la 300 de lei iar manopera 200. merita ?

#3
g_mic

g_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.08.2005

View Postnicolaie, on 21st January 2011, 11:53, said:

un D40 costa 600 ron. placa aia cu transport poate costa pe la 300 de lei iar manopera 200. merita ?
Placa SH costa 150 Ron cu tot cu transport in RO. Problema e ca cei de la Skin refuza sa faca service cu piesa clientului, iar daca inlocuirea acesteia nu necesita ajustari speciale, o poate face orice inginer electronist cu conditia sa o faca intr-un mediu protejat electrostatic.
Concluzia e asa:
prietenul electronist exista, deci manopera 0;
costul placii 150 Ron;
Costul de mai sus e valabil numai daca placa nu necesita ajustari speciale, avand in vedere ca a fost luata de pe o camera acelasi model si e fully-functional asa cum apare in descrierea vanzatorului.

#4
g_mic

g_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.08.2005

View Postg_mic, on 21st January 2011, 13:06, said:

Placa SH costa 150 Ron cu tot cu transport in RO. Problema e ca cei de la Skin refuza sa faca service cu piesa clientului, iar daca inlocuirea acesteia nu necesita ajustari speciale, o poate face orice inginer electronist cu conditia sa o faca intr-un mediu protejat electrostatic.
Concluzia e asa:
prietenul electronist exista, deci manopera 0;
costul placii 150 Ron;
Costul de mai sus e valabil numai daca placa nu necesita ajustari speciale, avand in vedere ca a fost luata de pe o camera acelasi model si e fully-functional asa cum apare in descrierea vanzatorului.

Merge !!!
Am luat placa de pe Ebay cu 100 Usd (transport inclus), am montat-o (in conditiile de mai sus) si functioneaza perfect.
Cel mai "greu" a fost sa selectez limba: era setata in chineza :)
Salutari tuturor.

#5
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postg_mic, on 21st January 2011, 13:06, said:

Placa SH costa 150 Ron cu tot cu transport in RO. Problema e ca cei de la Skin refuza sa faca service cu piesa clientului, iar daca inlocuirea acesteia nu necesita ajustari speciale, o poate face orice inginer electronist cu conditia sa o faca intr-un mediu protejat electrostatic.
Concluzia e asa:
prietenul electronist exista, deci manopera 0;
costul placii 150 Ron;
Costul de mai sus e valabil numai daca placa nu necesita ajustari speciale, avand in vedere ca a fost luata de pe o camera acelasi model si e fully-functional asa cum apare in descrierea vanzatorului.

      Deci astfel de lucruri sunt specifice la romani......daca este ceva de reparat romanul face tot!De aia nu are lumea de lucru la noi.Toti se pricep la toate.

    in ceea ce privesc reglajele de care spui tu nu cred sa ai sanse de reusita din urmatoarele motive :

1. placa pe care o cumperi are reglajele facute, insa pentru aparatul de pe care este luata ;
2. daca o cumperi nu ai 100% siguranta ca o sa functioneze ok pe aparatul tau ;

       In ceea ce priveste raspunsul celor de la service le dau 100% dreptate pentru ca nu isi asuma nici un risc nestiind provenienta piesei (placii) pe care o doresti montata pe aparat.In plus daca nu merge din cauza ca este defecta nu o sa stii pe cine sa dai vina :).200 ron manopera nu mi se pare foarte mult avand in vedere ca sculele necesare reglajelor ajung si la 10000E, depinde de model si marca.Deci te las pe tine sa iei deciziile necesare.Numai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate