Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

munca in Sicilia

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mircii

mircii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007
Va salut pe toti. Ma numesc Mircea si sunt din Targu-Jiu. De ceva timp m-am hotarat si eu sa-mi incerc norocul in alta tara de prea mult bine in tara asta. Un prieten care este in Sicilia, comuna Grotte provincia  Agrigento mi-a gasit ceva de lucru  in agricultura cu un salariu de 700 E brut din care trebuie sa-mi platesc chiria, utilitatile si mancarea. Intrebarea mea este daca cineva de aici  cunoaste regiunea aceea si-mi poate da ceva detalii referitor la:
- costul chiriei
- pretul alimentelor
- felul oamenilor de acolo
- limba(am inteles ca siciliana este complet diferita de italiana)
- eventual alte joburi disponibile( nu am deloc pretentii in ceea ce priveste jobul)
Daca mi-as aduce si prietena sa lucreze eventual ca ingrijitoare ne-am putea descurca in aceste conditii?
Va multumesc la toti cei care sunteti dispusi sa-mi raspundeti.

#2
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
eu nu am trait in zona dar am fost de citeva ori,eu iti spun  cum am perceput eu si ce mi-au spus colegii mei care erau nascuti-crescuti acolo.
toate depind foarte mult de zona exacta in care traiesti muncesti,pt ca sicilia pe tot lungul coastei este zona turistica care este activa cca 6luni/an.
dar zonele turistice sunt fix pe lungul costei si cum te indepartezi chiar si de 3-4km totul se schimba radical.
deci daca nu traiesti in zona turistica atunci lucrurile stau astfel:
1.costul chiriei este foarte mic(in confront cu preturile din italia)ex.o gars.care de fapt sunt 2 cam cca 150€,dar conditiile in multe cazuri sunt mai apropriate de ruralul romanesc decit cel italian.
2.aici iti pot spune cu siguranta ca preturi mai joase si mincare mai buna in putine locuri gasesti in italia,practic tot ceea ce sa face in alimentatia publica se face dupa metode si cu ingredientele cu care la faci si tu acasa,toate sunt mult mai naturale decit in multe locuri.
3.sicilieni sunt niste oameni deosebiti chiar daca toti ai considera mafioti(nu ca nu ar fii)te accepta,sunt exagerat de ospitali,sar sa te ajute cind ai nevoie mai mult poate decit multe rude insa MARE ATENTIE trerbuie sa iti gasesti rapid locul pe treapta ta(iti vor da ei de inteles)lungul nasului,si foarte mult respect chiar daca ai dreptate,tot ceea ceea ce spui sau faci trebuie sa fie cu maxim respect altfel e de rau.practic trebuie sa fi respectos si sa iti vezi lungul nasului,sa nu iti dai arama pe fata cum se zice in popor si cum fac multi conationali.
4.de munca exista mai mult job-uri sezoniere(dar mai bine platite)in turism,restauante,agricultura,e greu de gasit un job care sa iti ofere 12 salarii pe an dar fiecare cu norocul lui.
inca ceva,cu 700€/luna nu faci altceva decit sa traiesti,decent fara sa iti lipseasca nimic dar traiesti si atit,daca fumezi orienteazate repede de unde sa iti cumperi tigari mai ieftine pt ca alea oficial costa in toata tara la fel si te usuca,ca de altfel si la noi.

nu ai motive majore de ingrijorare chiar daca vor fi multi care ma vor contrazice,si iti mai spun ca acele locuri sunt un paradis terestru,sunt de o frumusete de pur si simplu te lasa fara respiratie.
multa bafta.

#3
mircii

mircii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007
Mardraaxi iti multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt. Din fericire sunt nefumator dar amator de cate  1-2 beri pe seara :coolspeak: . Ce parere ai de limba siciliana? Se invata greu? Mersi mult.

#4
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
siciliana nu este o limba ci un dialect al limbii italiane,care mie imi place cel mai mult cum suna pt ca nu il stiu decit foarte putin.
nu cred ca se invata foarte greu doar ca singura problema este ca oricat de mult ai sta acolo nu o sa ail cunosti la perfectie pt ca ei o sa iti vb mai mult in italiana sau ceva amestecat,dar nu va fii ceva imposibil.

#5
addriann90

addriann90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.02.2011

 mircii, on 20th January 2011, 18:50, said:

Va salut pe toti. Ma numesc Mircea si sunt din Targu-Jiu. De ceva timp m-am hotarat si eu sa-mi incerc norocul in alta tara de prea mult bine in tara asta. Un prieten care este in Sicilia, comuna Grotte provincia  Agrigento mi-a gasit ceva de lucru  in agricultura cu un salariu de 700 E brut din care trebuie sa-mi platesc chiria, utilitatile si mancarea. Intrebarea mea este daca cineva de aici  cunoaste regiunea aceea si-mi poate da ceva detalii referitor la:
- costul chiriei
- pretul alimentelor
- felul oamenilor de acolo
- limba(am inteles ca siciliana este complet diferita de italiana)
- eventual alte joburi disponibile( nu am deloc pretentii in ceea ce priveste jobul)
Daca mi-as aduce si prietena sa lucreze eventual ca ingrijitoare ne-am putea descurca in aceste conditii?
Va multumesc la toti cei care sunteti dispusi sa-mi raspundeti.

Salut.Asa cum spunea si colegul de mai sus,siciliana e un dialect,dar nu cred ca va fi nevoie sa inveti tu asa ceva,cei din sud vorbesc doar intre ei in rest vorbesc italiana,cat despre salariu e bun dar nu prea,de ce nu incerci in nord,se plateste mai bine,multi sicilieni,calbrezi etc vin aici sa munceasca,e decizia ta. Si inca ceva acolo e lumea destul de rea din cate stiu,evita pe cat poti scandalurile.:D

#6
meydeea

meydeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2012
Buna ziua!Am si eu o intrebare!Se gaseste ceva de munca in zona Agrigento?Am 23 de ani si sunt dispus sa fac orice munca!Va multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate