Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#2341
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Drujbele astea mari is mai mult pt doborat sau taiat copaci seriosi.Sa mergi sa tai la badea lemne cu astea iti manca benzina si iesi in pierdere.Si oboseala.

#2342
rogerxtreme

rogerxtreme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2013

 zippo68, on 20 octombrie 2013 - 14:50, said:

Drujbele astea mari is mai mult pt doborat sau taiat copaci seriosi.Sa mergi sa tai la badea lemne cu astea iti manca benzina si iesi in pierdere.Si oboseala.
abea acuma am cumparato,sunt curios cum o sa se comporte la sectionat si taiat lemne de foc,de la 20 la 50 diametru,eu pana acuma am taiat cu un 250,dar,era prea slabuta pt mine,demulte ori nu facea fata,si terminam lanturile rapid,sa nimerit modelul asta  ms 660 la pret bun si am zis sa incerc sa vad cum o fii,eu nu tai lemne la altii doar pt afacerea mea  asa mai mica !!

#2343
CiPy_IC8

CiPy_IC8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.03.2011

 xx-04-xxx, on 18 octombrie 2013 - 20:36, said:

nu ai folosit-o decat la curatat terenuri? nu ai taiat si ceva lemne mai groase? cum merge? se simt cei 3 cai dupa ce intra in lemn? deoarece nu as vrea sa faca ca si ms 170-ul pe care il am....dupa ce intra intr-un lemn mai gros trage destul de greu motorasul....cum se simte la mana?
este cat de cat robusta?
Folosesc drujba Stern in principal pentru curatat terenuri si tocat lemne de diametre mici (pana in 25-30 cm diametru maxim). Am taiat si lemne mai groase,doar asa de curiozitate, sa vad daca poate si e ok, nu moare in lemn, dar eu nu o folosesc pentru asa ceva, pentru diametre mari am  o husqvarna 372 xp .Pentru o gospodarie ,eu zic ca e destul de buna, si in orice caz e peste stihl ms 170, care e un model pentru curatat pomi si alte lucrari mai usoare de prin curtea omului .
Asa ca sa-ti faci o idee cam cat de robusta e, uite aici niste poze:

Attached Files

  • Attached File  H_s1.jpg   299.75K   90 downloads
  • Attached File  H_s2.jpg   271.09K   94 downloads
  • Attached File  H_s3.jpg   288.59K   88 downloads


#2344
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

 CiPy_IC8, on 20 octombrie 2013 - 17:28, said:

Folosesc drujba Stern in principal pentru curatat terenuri si tocat lemne de diametre mici (pana in 25-30 cm diametru maxim). Am taiat si lemne mai groase,doar asa de curiozitate, sa vad daca poate si e ok, nu moare in lemn, dar eu nu o folosesc pentru asa ceva, pentru diametre mari am  o husqvarna 372 xp .Pentru o gospodarie ,eu zic ca e destul de buna, si in orice caz e peste stihl ms 170, care e un model pentru curatat pomi si alte lucrari mai usoare de prin curtea omului .
Asa ca sa-ti faci o idee cam cat de robusta e, uite aici niste poze:

Te rog, ce lant este pe Stern ?

thks

#2345
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010

 xx-04-xxx, on 18 octombrie 2013 - 20:36, said:

nu ai folosit-o decat la curatat terenuri? nu ai taiat si ceva lemne mai groase? cum merge? se simt cei 3 cai dupa ce intra in lemn? deoarece nu as vrea sa faca ca si ms 170-ul pe care il am....dupa ce intra intr-un lemn mai gros trage destul de greu motorasul....cum se simte la mana? este cat de cat robusta?

ai un mesaj privat de la mine

#2346
CiPy_IC8

CiPy_IC8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.03.2011

 alungu, on 20 octombrie 2013 - 20:22, said:

Te rog, ce lant este pe Stern ?

thks
Lantul cu care vine echipat Sternul e de proasta calitate, dinti inegali, iar pe unii dintre ei nici nu prinde pila. cu multa rabdare si mai ales pricepere se poate rectifica sau poti sa-l inlocuiesti cu unul de firma .
Repet inca o data si nu vreau sa se interpreteze gresit (nu fac reclama la nici un brand) : eu am achizitionat aceasta drujba in principal pentru curatat terenuri,izlazuri,pasuni etc. si nu pentru taiat lemne. Nu ma indurat inima si nici buzunarul sa cumpar un motoferastrau de brand din clasa 50cmc,pentru al folosi la curatat, nu se merita, mai ales pe unde am avut de curatat asta vara .

#2347
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

 CiPy_IC8, on 21 octombrie 2013 - 06:52, said:

Lantul cu care vine echipat Sternul e de proasta calitate, dinti inegali, iar pe unii dintre ei nici nu prinde pila. cu multa rabdare si mai ales pricepere se poate rectifica sau poti sa-l inlocuiesti cu unul de firma .
Repet inca o data si nu vreau sa se interpreteze gresit (nu fac reclama la nici un brand) : eu am achizitionat aceasta drujba in principal pentru curatat terenuri,izlazuri,pasuni etc. si nu pentru taiat lemne. Nu ma indurat inima si nici buzunarul sa cumpar un motoferastrau de brand din clasa 50cmc,pentru al folosi la curatat, nu se merita, mai ales pe unde am avut de curatat asta vara .

Multumesc pentru raspuns, dar ma interesa pasul lantului (.325 sau 3/8) si grosimea dintelui / canalului de la sina (1,3 sau 1,5)

Este ok pentru curatat ? Adica are ceva protectie la ambreiaj / pompa de ulei, mie mi-au intrat fire de iarba si a trebuit sa schimb pompa de ulei

#2348
CiPy_IC8

CiPy_IC8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.03.2011

 alungu, on 21 octombrie 2013 - 07:55, said:

Multumesc pentru raspuns, dar ma interesa pasul lantului (.325 sau 3/8) si grosimea dintelui / canalului de la sina (1,3 sau 1,5)

Este ok pentru curatat ? Adica are ceva protectie la ambreiaj / pompa de ulei, mie mi-au intrat fire de iarba si a trebuit sa schimb pompa de ulei
Pasul lantului la drujba Stern este .325, iar canelura de 1.3 mm ; in cartea tehnica mai scrie ca se va folosi lant cu urmatorul cod : 33SL072X Oregon, respectiv sina de ghidaj : 180PXBK095 Oregon, sprocket (7T x 0.325),cu dimensiunile (LxWxH) (mm) : 520 x 285 x 270 , bujie L7T,iar amestecul benzina ulei: primele 20 ore de folosire se va respecta raportul 25:1 (40 ml ulei de amestec la un litru de benzina) , iar dupa 20 ore de folosire raportul 50:1  (20 ml ulei amestec la un litru de benzina) .

Quote

Este ok pentru curatat ? Adica are ceva protectie la ambreiaj / pompa de ulei, mie mi-au intrat fire de iarba si a trebuit sa schimb pompa de ulei
Pentru mine e ok la curatat.Nu am avut probleme cu ambreiajul/ pompa de ulei si nu stiu la ce protectie te referi . Fire de iarba, mizerii si alte asemnea a prins si a mea, dar o desfac si o curat temeinic,rulmentul cu ace uns cu vaselina,etc . (mentenanta normala a unei drujbe folosita zilnic, saptamanal,lunar asa cum scrie in carte)  .
Cam asa ceva am curatat eu asta vara (asa ca idee):

Attached Files



#2349
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 rogerxtreme, on 20 octombrie 2013 - 15:00, said:

abea acuma am cumparato,sunt curios cum o sa se comporte la sectionat si taiat lemne de foc,de la 20 la 50 diametru,eu pana acuma am taiat cu un 250,dar,era prea slabuta pt mine,demulte ori nu facea fata,si terminam lanturile rapid,sa nimerit modelul asta  ms 660 la pret bun si am zis sa incerc sa vad cum o fii,eu nu tai lemne la altii doar pt afacerea mea  asa mai mica !!


Cu asta merita sa-i pui o lama de un metru sa ai lemnele cladite bine si stranse in chinga la mojloc si sa te bagi in ele ca in draci altfel 660 pt 20 -50  diametru e mult si e grea si consuma.Io as fi cautat un 440,460 la marimea asta de 20 -50.

#2350
rogerxtreme

rogerxtreme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2013

 zippo68, on 21 octombrie 2013 - 21:34, said:



Cu asta merita sa-i pui o lama de un metru sa ai lemnele cladite bine si stranse in chinga la mojloc si sa te bagi in ele ca in draci altfel 660 pt 20 -50  diametru e mult si e grea si consuma.Io as fi cautat un 440,460 la marimea asta de 20 -50.
fiecare isi da cu parerea,dar parerea mea e una,imi place la nebunie drujba asta,chiar astazi am  probato in rampa la sectionat,este monstru,nu mi se pare grea si de consum,chiar nu imi pasa la cum taie,lama de 40 este perfecta,,daca vreau sa dobor ceva gros si sa tai lemne in chinga ,vb ta ,am si lama de 63 la ea !!!,isi merita banii !!!

#2351
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
Am si eu o nelamurire, poate ma ajuta cineva,

de ce in Romania pentru produsele de 45 - 55 cmc, 3 - 4 CP sunt preferate de importatori lanturile cu pas .325 si nu cele de .375 - 3/8.

ma refer la Husqvarna 55 (este o serie care se vinde cu lama Oregon de .325, montata de Husqvarna Romania) , 455 Rancher, 465 Rancer , Makita 4630, Dolmar PS 420C, si lista poate continua

din moment ce pe produsele mai puternice sunt montate lanturi cu pas de .375 (care sunt mai scumpe putin)  , iar vanzatorul nu accepta sa iti vanda produsul echipat cu lama/lant de .375 decat daca le cumperi separat, pe langa cele cu care vine eschipamentul.

am cautat in paginle comerciantilor si am gasit produse echipate cu pas de .375 in tari cu clima mai calda (Spania si Africa la Husqvarna)  

pe langa explicatia financiara (ca sunt mai ieftine cele de .325) mai este si alta ?

#2352
Daniel26

Daniel26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2008
Salut,

Vreau sa cumpar o drujba .M-am oprit la Stihl sau la husqvarna. Vreau sa cheltuiesc in jur de 1300 de lei. Va rog sa ma ajutati sa iau o decizie buna. Drujba o folosesc sa tai lemne de foc si diversi copaci, deci nu in uz industrial.

Va multumesc,

Am de ales dintre : http://motosape-moto...hl-ms-211-.html
http://motosape-moto...lei-ungere.html
http://paduresigradi...husqvarna-440-e
http://paduresigradi...u-husqvarna-435


Multumesc frumos pt ajutor

#2353
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
La banii mai pui 150 ron si iei o makita 4300 la 3 cp mult mai buna decat cele enumerate de tine.
Daca as alege intre cele 4 clar husqvarna 440 e

#2354
oZi_Bz

oZi_Bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2013
Husqvarna 440 as alege si eu

#2355
rogerxtreme

rogerxtreme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2013

 rogerxtreme, on 20 octombrie 2013 - 15:00, said:

abea acuma am cumparato,sunt curios cum o sa se comporte la sectionat si taiat lemne de foc,de la 20 la 50 diametru,eu pana acuma am taiat cu un 250,dar,era prea slabuta pt mine,demulte ori nu facea fata,si terminam lanturile rapid,sa nimerit modelul asta  ms 660 la pret bun si am zis sa incerc sa vad cum o fii,eu nu tai lemne la altii doar pt afacerea mea  asa mai mica !!

 Daniel26, on 22 octombrie 2013 - 10:05, said:

Salut,

Vreau sa cumpar o drujba .M-am oprit la Stihl sau la husqvarna. Vreau sa cheltuiesc in jur de 1300 de lei. Va rog sa ma ajutati sa iau o decizie buna. Drujba o folosesc sa tai lemne de foc si diversi copaci, deci nu in uz industrial.

Va multumesc,

Am de ales dintre : http://motosape-moto...hl-ms-211-.html
http://motosape-moto...lei-ungere.html
http://paduresigradi...husqvarna-440-e
http://paduresigradi...u-husqvarna-435


Multumesc frumos pt ajutor

 Daniel26, on 22 octombrie 2013 - 10:05, said:

Salut,

Vreau sa cumpar o drujba .M-am oprit la Stihl sau la husqvarna. Vreau sa cheltuiesc in jur de 1300 de lei. Va rog sa ma ajutati sa iau o decizie buna. Drujba o folosesc sa tai lemne de foc si diversi copaci, deci nu in uz industrial.

Va multumesc,

Am de ales dintre : http://motosape-moto...hl-ms-211-.html
http://motosape-moto...lei-ungere.html
http://paduresigradi...husqvarna-440-e
http://paduresigradi...u-husqvarna-435
este stihl ms 250 c fabricatie 2008,folosita 1 an !!pret 900 ron neg !!

Multumesc frumos pt ajutor

Attached Files



#2356
Daniel26

Daniel26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 12.08.2008
Multumesc @rogerxtreme dar nu caut o drujba second hand.
Ce voi cumpara, o cumpar pt altcineva .Acum are o Husqvarna pe care a luat-o acum 3-4 ani  si care a crapat iar reparatia este costisitoare.
Vreau sa aiba garantie.

#2357
CiPy_IC8

CiPy_IC8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.03.2011

 alungu, on 22 octombrie 2013 - 09:49, said:

pe langa explicatia financiara (ca sunt mai ieftine cele de .325) mai este si alta ?
Taietura in lemn mai ingusta, solicita mai putin motorul, se ascut mai usor (si mai des), nu rezista / nu ramane lantul ascutit pe o perioada mai lunga de timp, mai ales la lemn murdar,..., ar mai fi si altele dar acum nu-mi vine in minte  .

Quote

din moment ce pe produsele mai puternice sunt montate lanturi cu pas de .375 (care sunt mai scumpe putin)  , iar vanzatorul nu accepta sa iti vanda produsul echipat cu lama/lant de .375 decat daca le cumperi separat, pe langa cele cu care vine eschipamentul.
la noi,inca, dealerii nu sunt asa receptivi la dorintele/nevoile/pretentiile clientului .

#2358
mugdg

mugdg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.08.2006

 Daniel26, on 22 octombrie 2013 - 15:38, said:

Multumesc @rogerxtreme dar nu caut o drujba second hand.
Ce voi cumpara, o cumpar pt altcineva .Acum are o Husqvarna pe care a luat-o acum 3-4 ani  si care a crapat iar reparatia este costisitoare.
Vreau sa aiba garantie.

Stihl MS 211 2.3 cp e o varianta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate