Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Boxee D-LINK DSM-380

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#37
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Postdba, on 20th December 2011, 11:03, said:

Pentru cine este din Bucuresti poate vedea "live" aici.


Multumesc pentru pont, inteleg ca este vorba despre "live" in magazinul real din Militari. Am dat un telefon la magazin si mi-au confirmat ca aplicatia este disponibila pentru clientii magazinului. Sa vedem ce se mai intampla mai departe.

#38
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 27.04.2004
Salut
Caut sa achizitionez un nou media player. Incerc sa ma decid intre egreat r300 si boxee.
Sincer, sunteti multumiti de alegerea facuta ?

#39
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Sincer, e greu sa fi sincer, dar lucrurile stau cam asa:
Aspecte negative:
-pret mare; il gasesti si la 1000 lei, dar pretul corect ar fi cam 750 lei (comparat cu pretul de afara 180 EUR);
-a implinit un an de cand este pe piata si conform trend-ului actual produsele se schimba cam la un an;
-firmware-ul actual este beta;
-firmware-ul este scris de Boxee (aparatul este realizat de D-Link) si impresia mea este ca sunt cam in ceata. La Boxee pentru Linux au facut update-ul pentru Flash, in schimb la aparat au ramas in urma.

Aspecte pozitive:
-meniu simplu si intuitiv;
-ruleaza foarte multe formate si pana acum n-am intampinat probleme > ca mediaplayer este bun spre foarte bun;
Boxee Box exceleaza la continutul online. Nu poti sa faci o comparatie intre el si alte mediaplayere pentru ca efectiv nu ai cum.
Poate anul viitor sa fie egalat de MP cu android.
-aplicatii de ordinul sutelor;
-posibilitatea sa instalezi repositories (aplicatii dezvoltate de oameni pasionati) cum ar fi cea pentru VPlay, sau Navi-X. Un magazin vinde Boxee cu o aplicatie pentru Dolce Web TV, etc.;
-este singurul aparat de pana acum unde poti sa navighezi cat de cat pe internet fara mouse si tastatura folosind doar telecomanda aparatului;

As fi pe deplin multumit daca:
-ar termina de cascalit firmware-ul (am patit-o cu un Western Digital si as vrea ca acest lucru sa nu se mai repete);
-sunt aplicatii care nu merg, ele fiind scrise pentru Boxee PC si ideal ar fi sa fie optimizate si pentru Boxee Box;
-imbunatatiri pe partea de browser (posibilitate zoom, update flash)

Nu discut despre designul aparatului, este un fel de Jean Paul Belmondo ("frumosul urat") al aparatelor.

Cam atat.
Daca mai are cineva ceva de adaugat, lista ramane deschisa.

Edited by dba, 22 December 2011 - 10:30.


#40
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 27.04.2004
Si eu am avut Western si in principiu este bun. Ca aparat am fost multumit din punctul de vedere al firmwarelui nu mi-au placut mai multe lucruri, de exemplu modul de navigare in timpul vizionarii. Imi facea cu ochiul egreat r300, dar nu l-am gasit la emag ca sa-l iau in rate acum.
Oricum am citit, m-am gandit, am comandat BB si astept sa vina.
M-am inscris pe forum la boxee si de maine o sa vad ce poate sa faca.
Pentru cei care-l au de mai de mult poate postati mai multe link-uri catre forumuri, programe, tutoriale etc. Multumesc

Edited by Eugen1968, 22 December 2011 - 12:00.


#41
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Am si eu o intrebare legata de afisarea diacriticelor de boxee. Mai precis ce limba tb sa aleg astfel incat sa imi afiseze sh si tz (scriu de pe telefon si nu am diacritice, de aia am scris asa) am incercat central european iso, central european windows insa degeaba. Rog frumos pe cine are boxee sa imi zica ce setari are. Multumesc

#42
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Chiar nu am probleme cu diacrticele si in plus de asta am observat ca la aplicatia vplay subtitrarea este acum pe doua randuri.

La Media Settings am urmatoarele:
Enable by default - bifat
Preferred Language - Default
Character Set - Central Europe (Windows)
Size - 32
Style - Bold
Color - Yellow green

Si la General Settinga am trecut la Language:
Language - English
Character Set - Central Europe (Windows)

Firmware-ul este cel din 24.10.2011, poate ar trebui sa ii dai un "Restore to default settings...".

#43
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc de raspuns. Cum ajung acasa ma uit sa vad ce setari sunt.

#44
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc, dba. Merge Aveam la Media settings limba pe default, nu Central european. Eu umblam numai la General,  nu si la media settings. Sarbatori fericite!

#45
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006
Pentru cei interesati - am aflat de pe forumul BB ca se poate face relativ usor update la Flash player, cica se gaseste cu Google cum anume, dar nu mi s-a raspuns exact cum. Cercetez tema in masura timpului disponibil si daca aflu ceva anunt aici pe forum.

Tot de pe forumul BB am aflat ca a aparut versiunea 1.5 pe Boxee pt. desktop, iar pentru BB va fi in ianuarie. Noutatea este ca s-a introdus in menu-ul principal inca o icoana pt Live TV cu dongle-ul pe care l-au scos. Se pot vedea cateva secvente pe YouTube.
Live TV cu dongle-ul lor ma cam lasa rece, sa vedem daca au rezolvat ceva din problemele vechi ale firmware-ului pt. BB.
Aceasta versiune Boxee 1.5 pt. desktop este ultima, s-a anuntat oficial ca nu vor mai scoate alta editie.

#46
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
A aparut varianta beta a noului firmware 1.5.0.23422.
Cine vrea sa o testeze pana apare versiunea finala o poate descarca de aici.

Edited by dba, 09 January 2012 - 12:22.


#47
angelo01

angelo01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.02.2010
Va salut ,

Mi-am comandat si urmeaza sa-mi vina in cateva zile un Boxee Box , in primul rand sper sa nu fiu dezamagit de alegerea care am facut-o. Eu l-am cumparat in primul rand pt ca sa vad filme de pe un hdd extern(sper sa-mi vada filmele format blu-ray mai mari de 40gb si cu bitrate mare) , sa pot urmarii serialele preferate pe vplay si pt muzica. Daca stie si mai multe cu atat mai bine.

Vreau sa va rog sa-mi recomandati ce o sa trebuiasca sa instalez pe el (ce firmware , aplicatii interesante) , sfaturi  s.a.m.d. Va multumesc!!!

#48
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Firmware-ul si-l updateaza singur. Spre sfarsitul lunii apare versiunea 1.5, aflata acum in teste.
Aplicatiile interesante sunt repositories - gasesti o lista si pe acest topic.

Asteptam si noi de la tine informatii privind "filmele format blu-ray mai mari de 40gb si cu bitrate mare" - eu nu am avut la dispozitie si sunt curios cum se comporta.

#49
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Aseara am trecut la firmware-ul 1.5 beta.
Nu sunt genul de beta tester, dar m-a impins curiozitatea sa vad modificarile.
Prima impresie, este mult mai intuitiv.
Un mic exemplu> cand alegi application, ai in partea stanga un meniu unde gasesti absolut tot, inclusiv repositories.
In prima pagina apare si pictograma de web, accesul la internet fiind mult mai facil. Pagina se deschide cu favorites (in caz ca ai salvat vreunele) plus posibilitatea de search.
Habar n-am ce bug-uri are, dar pot afirma ca noua interfata este foarte atractiva.

#50
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Pentru cine vrea sa ruleze fisiere video/foto/muzica de pe PC cu ajutorul Boxee o poate face cu ajutorul Boxee Media Manager.
Aplicatia se poate descarca de aici.

#51
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Beta Firmware 1.5.0.23556 - 15.01.2011
Se poate descarca de aici.

#52
maryo_Art

maryo_Art

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2012
Aplicatie Dolce TV cu Filme gratuite (FULL HD 1080 P), subtitrari in romana, filme cu update saptamanal + tv online ( posturi romanesti DOLCE TV)
[email protected]

Aplicatie Dolce TV cu Filme gratuite (FULL HD 1080 P), subtitrari in romana, filme cu update saptamanal + tv online ( posturi romanesti DOLCE TV)
[email protected]

#53
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Postdba, on 16th January 2012, 10:40, said:

Beta Firmware 1.5.0.23556 - 15.01.2011
Se poate descarca de aici.


Interesant este ca desi am bifat in menu-ul BB-ului sa accepte upgrade automat si la versiuni beta, pe aceasta nu o vede. Probabil ca nu este salvata acolo unde trebuie pentru upgrade automat. Tot asa ai patit si tu?
Desigur ca pot sa fac upgrade si de pe stick, dar pana la sfarsitul lunii nu mai sunt decat cateva zile si va apare versiunea finala anuntata pentru ianuarie.
Mi se pare mie sau aceasta este a 2-a versiune beta ? v1.5.0.23556(15th January), dar salvasem cu putin timp in urma si v 1.5.0.23422.

#54
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Nu merge update-ul online, l-am facut de pe un stick USB.
Tot asa, din curiozitate, am facut si un factory restore revenind la 1.22.
Acum sunt la versiunea 1.5 (din 5 ianuarie - prima versiune beta) care este mult mai placuta ochiului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate